Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 20:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 06 Apr 2012, 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
tuntila scrie:
din pacate magazinele (si distribuitorii) de la noi parca stimuleaza si incurajaza alt tip de "comert".
[......]


adevarat! din pacate este valabil nu doar pentru articolele de pescuit ci pentru orice se vinde in Romania. (fisline.ro vs tackleuk.co.uk ; conrad.de vs germanelectronics.ro; NewYorker- Ro vs NewYorker- Germania, etc). Oricum Romania este o tara de consumatori, si atata vreme cat romanul nu se limiteaza la cumparturi comerciantii nu o sa lase pretul jos (vezi "promotiile" la tigai :lol: , imbulzelile de sarbatori, .... )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 06 Apr 2012, 18:53 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
florine,ce naiba ?ai o problema cu bilele :lol: :lol: :lol:
lasa oamenii sa vanda si sa cumpere.este un topic pt....bile :shock:
cum toti cititorii..mai un pic si muncitori din toate forumurile unitiva
unu cere altul da si cine nu se informeaza sau nu mai are rabdare asta e :oops: :oops:

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 07 Apr 2012, 06:25 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2010, 19:57
Mesaje: 129
diccosmin scrie:
tuntila scrie:
din pacate magazinele (si distribuitorii) de la noi parca stimuleaza si incurajaza alt tip de "comert".
[......]


adevarat! din pacate este valabil nu doar pentru articolele de pescuit ci pentru orice se vinde in Romania. (fisline.ro vs tackleuk.co.uk ; conrad.de vs germanelectronics.ro; NewYorker- Ro vs NewYorker- Germania, etc). Oricum Romania este o tara de consumatori, si atata vreme cat romanul nu se limiteaza la cumparturi comerciantii nu o sa lase pretul jos (vezi "promotiile" la tigai :lol: , imbulzelile de sarbatori, .... )



Cu o tigaie dinasta si eu am luat teapa. :D Cand sa deschis Dedeman in Alba am intrat cu nevasta-mea ca eram in trecere pe acolo si erau tigai de clatite cu 24 de lei la OFERTA.. Eu ii tot ziceam sa le lase drac de tigai ca nu-s de nici o treaba dar nu am reusit cu ea si a cumparat una dintre ultimele care mai erau in "stocul disponibil". Dupa cateva zile am fost dupa marfa la Sebes la un magazin si cand se uita nevasta pe raft era exact aceiasi tigaie de aceiasi firma suta la suta identica cu doar 16 lei.. :D si nu era nici la oferta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 07 Apr 2012, 14:08 
Neconectat

Membru din: 23 Ian 2012, 20:30
Mesaje: 18
geppetto scrie:
Eu zic ca la pret n-avem ce discuta decat pe topicul in cauza. E pretul prea mare? Spunem ca pretul e prea mare, dam link-uri cu produsul la pret mai bun, fara jigniri sau ironii.
In exemplul de mai sus cu stradicurile de pe fishline vanzatorul poate spune (si poate fi chiar sincer) ca au fost achizitionate de la un magazin unde l-au costat 1500 Lei/ bucata. Treaba lui daca a dat mai mult decat fac si acum le vinde tot cu mai mult decat fac, eu zic ca e un gest decent pentru eventualii cumparatori sa li se arate o varianta mai buna.
Daca totusi un cumparator le ia la 2000 de lei pe amandoua si gaseste in alt loc mai ieftin... sa fie sanatos, n-a ascultat de un sfat, n-a facut minimul efort sa caute un pret mai bun, o bila neagra pentru vanzator nu se justifica.
Si ca veni vorba de feedback si bile, eu zic ca doar cele negre conteaza. Ca sunt mai putine, si incurca intr-o anumita masura teparii - care ar trebui sa-si schimbe userii ca sa-si repare putin credibilitatea. Majoritatea vanzatorilor sunt onesti. Bilele albe doar te incurca atunci cand cauti un user suspicios.

A... si bilele alea negre :twisted: ar trebui insotite de numele si orasul teparului :!:



Foarte bun subiect .Si eu am patit acelasi lucru la inceputul saptamanii, cand ,vazand un anunt cu un bat feeder folosit de vanzare, l-am sunat (neavand pret pus )si am aflat cu stupoare ca cere 9 mil, iar prin magazinele din Anglia era 120 de lire .Intradevar nenea ala mi-a zis ca a dat pe el undeva la 12 mil,dar nu asta conta ,conteaza valoarea produsului pe piata in momentul scoaterii la vanzare .Ar trebui facut ceva si cu obligatia afisarii un pret in momentul punerii unui produs la vanzare ca poate vreun coleg stie vreun mag , ceva cu preturi mai bune si poate informa eventualii cumparatori .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 07 Apr 2012, 15:52 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 06:55
Mesaje: 823
Localitate: Brasov
Pe langa pescuit sunt pasionat de ceasuri, pe un astfel de forum dedicat orologiei este obligatoriu ca un anunt din topicul de vanzari sa cuprinda o minima descriere a produsului, poze reale si obligatoriu pret......+ UP la 5 zile, daca anuntul nu corespundea regulilor era sters.


Ultima oară modificat de schumi pe 07 Apr 2012, 18:28, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 07 Apr 2012, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Am vazut ceva insi dubiosi cu ceva TNT care n-a avut Upescu in ultimele 5 zile!Rog moderatorul sa scoate anunturile!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 07 Apr 2012, 17:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
pe alte situri din acelasi domeniu, esti tras de obraz de catre staff, daca nu indeplinesti nist eminime conditii de postare a anuntului!

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 11 Apr 2012, 08:23 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2011, 12:43
Mesaje: 274
Sincer , imi pare foarte rau ca nu mai am deocamdata nimic de vanzare , ca vroiam sa fiu "number one across the nation" !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 11 Apr 2012, 20:17 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
ezekiel scrie:
Sincer , imi pare foarte rau ca nu mai am deocamdata nimic de vanzare , ca vroiam sa fiu "number one across the nation" !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

salut! n-ai vreo pisica de vanzare? caut o pisica din rasa ragamufin, cotoi sa fie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: vanzatorii
MesajScris: 12 Apr 2012, 07:56 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2011, 12:43
Mesaje: 274
hoglet scrie:
ezekiel scrie:
Sincer , imi pare foarte rau ca nu mai am deocamdata nimic de vanzare , ca vroiam sa fiu "number one across the nation" !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

salut! n-ai vreo pisica de vanzare? caut o pisica din rasa ragamufin, cotoi sa fie...



Imi pare rau ca esti asa pretentios , ca din celelalte obisnuite , autohtone , as putea sa-ti trimit un sac plin , moca ...........ca tot sunt in luna de miere si fac ca toti dracii !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.139s | 12 Queries | GZIP : Off ]