Pescuit Stationar

Acum este 09 Oct 2024, 00:20

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 18 Apr 2012, 12:21 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2012, 18:08
Mesaje: 26
Localitate: Rm.Valcea
horatiu scrie:
Mi se pare mie ca-i reclama de la big fish cu dany? :shock: :shock:


Nu!!! Nu este vorba de reclama, probabil ar fi trebuit sa editez imaginile primite de la operatorul magazinului online dar ideea este alta. Vroiam lamuriri cu privire la cele 2 vergi sa pot lua o decizie. Dat fiind faptul ca nu le pot "testa" personal inainte de a alege una din ele am sperat ca cineva mai experimentat ma poate ajuta cu un sfat... Ce vroiam sa stiu e daca Area CT poate face fata carasilor/ciortanilor de cel mult 800g - 1kg, (faptul ca imi spuneti ca Area CT este pentru competitii nu ma ajuta cu nimic, din denumire reiese acest lucru... ). Dar dupa cum am gasit pe un sait german se pare ca e destinata pestilor "albi" de dimensiuni mici-spre mediu. Se pare ca voi ramane la Area PF pare mai solida destinata pentru "brasse" si pesti asemanatori, dupa cum zic nemtii:).

De asemenea daca cineva imi poate gasii varga Daiwa Tournament F1 Classic Vc60 de 7 metri disponibila pe undeva rog sa ma contacteze, pe unde am cautat nu este pe stoc.

Rog de asemenea moderatorii/administratorii sa stearga aceast topic pentru a nu fi considerata reclama...


Ultima oară modificat de danyg pe 18 Apr 2012, 12:31, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 18 Apr 2012, 12:26 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2012, 18:08
Mesaje: 26
Localitate: Rm.Valcea
Pachet scrie:
horatiu scrie:
Mi se pare mie ca-i reclama de la big fish cu dany? :shock: :shock:


Asa mi a mirosit si mie :lol: :lol: :lol: ( reclama cu lingurita ) dar trebuie sa i dai Cezarului ce i al lui adica fixele Area 8 CT sunt ceva cu adevarat profesional ;) .



Am sters pozele si mesajul operatorului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 18 Apr 2012, 12:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
danyg scrie:
Pachet scrie:
horatiu scrie:
Mi se pare mie ca-i reclama de la big fish cu dany? :shock: :shock:


Asa mi a mirosit si mie :lol: :lol: :lol: ( reclama cu lingurita ) dar trebuie sa i dai Cezarului ce i al lui adica fixele Area 8 CT sunt ceva cu adevarat profesional ;) .



Am sters pozele si mesajul operatorului.


Si ce daca ai facut reclama ?? Mi se pare corect sa faci reclama la ceva in care crezi si acest lucru e asumat ;) nu cum fac altii cu clone si alte prostii .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 18 Apr 2012, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
danyg scrie:
horatiu scrie:
Mi se pare mie ca-i reclama de la big fish cu dany? :shock: :shock:


Nu!!! Nu este vorba de reclama, probabil ar fi trebuit sa editez imaginile primite de la operatorul magazinului online dar ideea este alta. Vroiam lamuriri cu privire la cele 2 vergi sa pot lua o decizie. Dat fiind faptul ca nu le pot "testa" personal inainte de a alege una din ele am sperat ca cineva mai experimentat ma poate ajuta cu un sfat... Ce vroiam sa stiu e daca Area CT poate face fata carasilor/ciortanilor de cel mult 800g - 1kg, (faptul ca imi spuneti ca Area CT este pentru competitii nu ma ajuta cu nimic, din denumire reiese acest lucru... ). Dar dupa cum am gasit pe un sait german se pare ca e destinata pestilor "albi" de dimensiuni mici-spre mediu. Se pare ca voi ramane la Area PF pare mai solida destinata pentru "brasse" si pesti asemanatori, dupa cum zic nemtii:).

De asemenea daca cineva imi poate gasii varga Daiwa Tournament F1 Classic Vc60 de 7 metri disponibila pe undeva rog sa ma contacteze, pe unde am cautat nu este pe stoc.

Rog de asemenea moderatorii/administratorii sa stearga aceast topic pentru a nu fi considerata reclama...


La 612 ron nu gasesti nou un Maver de 7 m decent ( nu varf de gama ) de Daiwa ce sa mai vorbim ....

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 18 Apr 2012, 15:05 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2012, 18:08
Mesaje: 26
Localitate: Rm.Valcea
Pachet scrie:
danyg scrie:
horatiu scrie:
Mi se pare mie ca-i reclama de la big fish cu dany? :shock: :shock:


Nu!!! Nu este vorba de reclama, probabil ar fi trebuit sa editez imaginile primite de la operatorul magazinului online dar ideea este alta. Vroiam lamuriri cu privire la cele 2 vergi sa pot lua o decizie. Dat fiind faptul ca nu le pot "testa" personal inainte de a alege una din ele am sperat ca cineva mai experimentat ma poate ajuta cu un sfat... Ce vroiam sa stiu e daca Area CT poate face fata carasilor/ciortanilor de cel mult 800g - 1kg, (faptul ca imi spuneti ca Area CT este pentru competitii nu ma ajuta cu nimic, din denumire reiese acest lucru... ). Dar dupa cum am gasit pe un sait german se pare ca e destinata pestilor "albi" de dimensiuni mici-spre mediu. Se pare ca voi ramane la Area PF pare mai solida destinata pentru "brasse" si pesti asemanatori, dupa cum zic nemtii:).

De asemenea daca cineva imi poate gasii varga Daiwa Tournament F1 Classic Vc60 de 7 metri disponibila pe undeva rog sa ma contacteze, pe unde am cautat nu este pe stoc.

Rog de asemenea moderatorii/administratorii sa stearga aceast topic pentru a nu fi considerata reclama...


La 612 ron nu gasesti nou un Maver de 7 m decent ( nu varf de gama ) de Daiwa ce sa mai vorbim ....




Vorbeam despre varga Daiwa Tournament F1 Classic 7,00m (varianta verde) - pretul afisat pe majoritatea saiturilor este de 612 RON.
varga Daiwa Tournament F1 Power V70 7,00m (varianta rosie) - intradevar pretul afisat pe majoritatea saiturilor este de 1000 RON.

Eu am pus pretul acela deoarece asa erea afisat pe majoritatea saiturilor, ce nu inteleg, de ce mai tin betele care desi nu sunt in stoc pe magazinul online si nu se specifica disponibilitatea acestora...

Oricum la 1000 RON as opta pentru MILO Stradivari :) :mrgreen: . Alte sugestii? Dar sa fie si disponibile online...
http://www.milo.it/gener/canne%20fisse.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=vvlP1U4l ... re=related

Sa nu ziceti ca fac reclama la MILO acum:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 28 Apr 2012, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 14:38
Mesaje: 477
Singurul sfat pe care pot sa-ti dau in achizitionarea unei vargi de 7m este sa nu-ti cumperi asa ceva. Eu personal am avut un Sert de 7m cam de 350gr si am fost "multumit" de ea si nimic mai mult. Sunt destul de multe dezavantaje la vergile de 7m : pretul foarte mare la o varga de calitate, greutatea, manevrarea incomoda in zone in care ai vegetatie in spate(ca deh nu prea poti sa lansezi "de sub mana" cu o varga de 7m), orice adiere de vant ingreuneaza lanseul precis in zona nadita, trebuie folosite plute de gramaj de peste 3 gr care fac zgomot in contact cu apa, la vergi de 7m si peste este recomandat sa ai scaun de competitie, si multe altele ... Sfatul meu este ori sa-ti cumperi o varga de 6m care e ideala la pescuitul carasului in micile golfuri pe care le face Oltul ori sa-ti cumperi o bolo de 6m care e mai buna in curent si daca te loveste un ciortan mai "imbracat" sa ai de unde sa-i dai fir. Spor la cumparaturi si fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 28 Apr 2012, 20:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
zigi2611 scrie:
Singurul sfat pe care pot sa-ti dau in achizitionarea unei vargi de 7m este sa nu-ti cumperi asa ceva. Eu personal am avut un Sert de 7m cam de 350gr si am fost "multumit" de ea si nimic mai mult. Sunt destul de multe dezavantaje la vergile de 7m : pretul foarte mare la o varga de calitate, greutatea, manevrarea incomoda in zone in care ai vegetatie in spate(ca deh nu prea poti sa lansezi "de sub mana" cu o varga de 7m), orice adiere de vant ingreuneaza lanseul precis in zona nadita, trebuie folosite plute de gramaj de peste 3 gr care fac zgomot in contact cu apa, la vergi de 7m si peste este recomandat sa ai scaun de competitie, si multe altele ... Sfatul meu este ori sa-ti cumperi o varga de 6m care e ideala la pescuitul carasului in micile golfuri pe care le face Oltul ori sa-ti cumperi o bolo de 6m care e mai buna in curent si daca te loveste un ciortan mai "imbracat" sa ai de unde sa-i dai fir. Spor la cumparaturi si fir intins!



Nu stiu ce bete telescopice fixe se gasesc acum, in Romania,dar cu mult timp in urma cu batul meu un Lerc francez de 8m.si 880 de grame!!!puteam arunca fara probleme plute de 0,5g. la fel si cu o DAIWA de 7m.pe care o aveam in dotare.E drept betele erau din fibra de sticla ,dar la un concurs in U.R.S.S.,la DUBNA,pe canalul VOLGA -DON cu un telescopic de carbon,de 9m. f. usor imprumutat de la fostul campion EPARU STEFAN din Iasi aruncam lejer cu pluta in jur de 1g.,(si daca era cazul puteam arunca si cu pluta de 0,5g.)asa ca sunt aiureli sa spui ca trebuie sa folosesti la un bat de 7m. o pluta de 3g.!!!

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 30 Apr 2012, 00:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
totusi daca ai vant din fata nu mai e asa de evident ca poti da cu pluta de 1 gram!!... De fapt granita dintre "lejer" si " chin"e pe undeva pe la 7 m... adica e super sa dai cu o varga de 6m dar de pe la 7m in sus se cam schimba treaba!..... Sincer sa fiu eu folosesc vergi mai lungi decat 6 m numai daca e strict necesar si daca nu se poate cu altceva...si numai in concurs!..in pescuitul de placere niciodata!...adica ce placere e aia unde dupa o partida de pescuit la babusca sau carasel cu decarul zaci 2 saptamani la pat cu febra musculara!... unde mai pui ca daca ai vant din fata de 8-10 km poti sa lasi varga deoparte....sau daca tii neaparat, trebuie sa te dai cu plute de 3-4 grame !... in fine...tine si de "brandul".... fiecaruia...aia care au baut cu sticla de fier ( vorba Parazitilor) poate au ceva sanse! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 30 Apr 2012, 03:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Cu un 7 metri solid ,usor si subtire se poate pescui si pe vant din fata dar cu minim 1,25-1,5 gr ;) .Cel putin asa am dat anul asta incepand cu ianuarie . La plute cu portanta mai mica si varga de fibra sau composit am indoieli sau daca se poate nu se merita ... Pescuitul e doar placere ( cel putin la mine ) si relaxare deci orice nu mai e confortabil si nu ma destinde pe deplin nici macar nu merita mentionat :lol: .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitionare varga carbon 7m
MesajScris: 30 Apr 2012, 11:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
Pachet scrie:
....... Pescuitul e doar placere ( cel putin la mine ) si relaxare deci orice nu mai e confortabil si nu ma destinde pe deplin nici macar nu merita mentionat :lol: .

ai perfecta dreptate
si eu am scapat* de toate sculele care-mi provocau discinfort in timpul pescuitului

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.072s | 12 Queries | GZIP : Off ]