Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 10:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
arsenedaniel scrie:
nutzu_z scrie:
Pe scarita si o prind cu elastic de bani de maciu strans.

Vrei sa transformi postul asta intr-unul glumet!? Daca da te rog sa o faci in alta parte.

Ma intereseaza daca taiati montura de pe firul principal si la urmatoarea partida o legati inapoi, faceti montura pe firul principal din nou(prin adaugarea plumbilor, vartejului, agrafei culisante)...
Astept raspunsuri serioase!


Nene Arsene ... nu fi tzaran, nene... Nu te supara pt ca nu am vrut sa te supar ... ;)dar mai usor cu pianu pe scari ...

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 10:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
http://www.bigfish.ro/accesorii-monturi ... e-monturi/
scarita= plior Vezi aici cum arata


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 10:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
ticairlandezu scrie:
Rupi firul,rupi pluta in patru, rupi batul pe genunchi si arunci mulineta in apa...de ciuda ca n-ai prins nimic.Eu asa fac de fiecare data ;)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vezi Irish??!!!! :shock: ...de-aia te iubesc eu asa de tare!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 10:58 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
Atunci sa va intreb altfel:
1) Ce lungime are montura folosite de voi. Doar nu puneti pe scarita(plior) tot firul de pe mullineta.
2) Cum legati montura de firul principal?

PS: Ms pt ca mi-ati explicat ce e aia scarita...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
:shock: :shock: :shock: :shock: :o :o :o :o
montura SE FACE DIN FIRUL PRINCIPAL la care se ataseaza struna .
montura e lunga cat ai adancimea in locul in care o sa pescuiesti sau ai pescuit ,daca nu vrei sa pastrezi adancimea pur si simplu duci agrafa langa plumb si ai facuto cat de mica posibil :ugeek: :geek: :geek: :geek: carligul il agati de scarita pui pe scarita fir pana treci de agrafa dupa care o prinzi cu elastic de batz :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 11:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
arsenedaniel scrie:
Atunci sa va intreb altfel:
1) Ce lungime are montura folosite de voi. Doar nu puneti pe scarita(plior) tot firul de pe mullineta.
2) Cum legati montura de firul principal?

PS: Ms pt ca mi-ati explicat ce e aia scarita...


Da de ce crezi tu ca montura trebuie sa fie neaparat aparte de firul principal????!!! ;)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 11:51 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
Poate omul incurca liniile de rube cu montura de match :?:

In comaratite cu liniile de rube, care sunt pastrate pe scarite, si detasate de kit la sfarsitul partidei, monturile la match sunt facute direct pe linia principala, nu exista o portiune a monturii detasabila (excluzand struna)

Daca la sfarsitul partidei de match vrei sa detasezi portiunea de fir pe care este facuta instalatia (montura) , la urmatoarea partida este destul de greu sau mai bine spus, nu este recomandat sa legi montura de linia principala, adica sa nu mai ai pe linia principala o conexiune care te-ar incurca se muti opritorul in functie de adancimea apei.

Daca faci cum au spus colegii mai sus:
-scoti pluta de pe agrafa de conexiune, desfaci lanseta si prinzi tronsoanale intre ele iar montura ce ramana surplus dupa desfacerea lansetei, se aduna pe o sacrita si se prinde cu elastic de tronsoanele lansetei stranse cat mai aproape de partea superioara a tronsoanelor stranse.

Sper ca m-am facut destul de inteles.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 11:59 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
truia scrie:
Da de ce crezi tu ca montura trebuie sa fie neaparat aparte de firul principal????!!! ;)


Pe mulineta am 150m de fir. Asta ar insemna sa pun pe scarita o rola intreaga.
Am mult fir pe mulineta pt ca aceasta sa fie incarcata la maxim sa pot obtine aruncari la distanta.

Cred ca de asta vorbim limbi diferite. Eu folosesc o montura de ~5m si separat am firul de pe linia principala are 140m~
Eu transport separat(in huse, cutii diferite) varga, mulineta cu firul principal si montura.
Am inteles cum faceti voi. Transportati in aceeasi husa totul varga+mulineta+montura.

Ms de explicatii si de timpul acordat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 12:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
si de fiecare data cand te duci la pescuit cu matchul stai sa scoti fiecare lucrusor din cutie/husa asamblezi , pui mulineta pe batz bagi firul prin inele legi montura de firul principal ? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 12:45 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
greere scrie:
si de fiecare data cand te duci la pescuit cu matchul stai sa scoti fiecare lucrusor din cutie/husa asamblezi , pui mulineta pe batz bagi firul prin inele legi montura de firul principal ? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Da. Asa fac de fiecare data. Am varga ET Extreme Match-Feeder. In functie de conditiile meteo sau de locul unde pescuiesc ma hotarasc daca dau la Match sau la feeder. (In conditii de vant sau pe ape curgatoare dau cu feeder-ul, in rest folosesc Match-ul). In functie de ce pesti vizez aleg tamburul mulinetei cu fir mai gros sau mai subtire, la fel si montura cu fir gros sau subtire. Pana si forfacuri am facute cu fire de diferite tipuri, grosimi, marimi carlige, cu sau fara fir de par...

La fel tin in huse separate si lansetele boilie de crap. Imi ia cam o ora, in cel mai bun caz, sa incep partida de pescuit pe lacuri.(3 lansete boilie + 1 Match)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.094s | 12 Queries | GZIP : Off ]