Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:33

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 15:52 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
arsenedaniel scrie:
nutzu_z scrie:
Pe scarita si o prind cu elastic de bani de maciu strans.

Vrei sa transformi postul asta intr-unul glumet!? Daca da te rog sa o faci in alta parte.

Ma intereseaza daca taiati montura de pe firul principal si la urmatoarea partida o legati inapoi, faceti montura pe firul principal din nou(prin adaugarea plumbilor, vartejului, agrafei culisante)...
Astept raspunsuri serioase!


Nutzu ti-a raspuns cit se poate de serios ;) ;) ;)

se referea la ceva de genul : .....unde chestia aia galbena se numeste scarita , plior sau cum vrei tu sa-i spui ;) ;) ;) ;)


Fişiere ataşate:
IMG_0467.jpg
IMG_0467.jpg [ 163.15 KiB | Vizualizat de 5043 ori ]
IMG_0466.jpg
IMG_0466.jpg [ 178.21 KiB | Vizualizat de 5043 ori ]

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 16:26 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
Mea culpa! Nu mi-am imaginat scenariul asta de strangere. Dupa discutiile din topic am inteles ideea. Eu am crezut ca mi-a raspuns la misto gen "I: Unde se strange montura - R: Pe scarita..." Scuze nutu_z!
Eu imi strang altfel monturile si de aceea am fost dus in eroare de raspunsul lui.

Ms inca odata de sfaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
@Greere, montura de match o poti face si din 3 fire diferite daca vrei si stii. ;)
@lucianfiat daca tot dati sfaturi, macar faceti-o corect si nu induceti omul in eroare. Exista monturi care pot fi detasate de firul principal...dar in fine...Nu ma bag.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 18:30 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
RaduDan scrie:
@Greere, montura de match o poti face si din 3 fire diferite daca vrei si stii. ;)
@lucianfiat daca tot dati sfaturi, macar faceti-o corect si nu induceti omul in eroare. Exista monturi care pot fi detasate de firul principal...dar in fine...Nu ma bag.


Imi cer mii de scuze ca am putut sa dau astfel de sfaturi.

Dar poate ne spui si noua cati pescari detaseaza montura de match sau cati pescari fac o montura din 3 fire diferite.
Eu personal nu am vazut asta la cineva pana acum, dar sunt sigur ca tu ne vei explica si vom invata si noi astia mai nepriceputi.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 20:09 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
nu radeti,ca la mine la Bistrita la un concurs pe judet,un concurent a aruncat si scaunul si matchul si suporti cu bete etc,de era sa ma sparg de ras :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
radu omul e incepator inchipuieti in ce ceatza il bagi daca incepi sa ii spui de shock leader pt match sau bucata aia impletita( nu imi vine numele) folosita de italieni pt culisante ;)
se mai cunoaste una alta pe ici pe colo + ca la noi din cate am vazut si vorbit nu sunt prea multi practicanti de asa ceva :roll: :roll: :roll: :roll: asa ca de ce sa complici lucrurile :?: :?:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 15 Mai 2012, 21:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Nu va mai bateti capul, e bine asa. Cel putin eu sunt obisnuit de la clientii care vin sa ceara sfaturi si pleaca tot cu ideile lor preconcepute. O sa invete omul cu timpul. Tot cu timpul o sa invete si ca o scula care face mai multe lucruri nu il face pe niciunul bine dar asta e alta discutie...

Arsene Daniel, baga mare pe site-uri straine si citeste cat se poate, doar asa o sa inveti si o sa poti pune intrebari pertinente.

Radudan, e ok cu monturi din fire combinate dar ca si economie de timp si comoditate, tot pe scarita se tin. Lucian Fiat e oarecum calificat sa dea niste sfaturi din moment ce toata lumea buna a feederului recunoaste ca e unul din cei mai tehnici pescari la acest stil. Din cate am inteles a fost singurul care a reusit o selectie la platica pe Sarulesti in timp ce noi ne-am chinuit cu "blinkerele". ;)

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 16 Mai 2012, 04:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
nutzu_z scrie:
Radudan, e ok cu monturi din fire combinate dar ca si economie de timp si comoditate, tot pe scarita se tin. Lucian Fiat e oarecum calificat sa dea niste sfaturi din moment ce toata lumea buna a feederului recunoaste ca e unul din cei mai tehnici pescari la acest stil. Din cate am inteles a fost singurul care a reusit o selectie la platica pe Sarulesti in timp ce noi ne-am chinuit cu "blinkerele". ;)


Si monturile combinate se tin pe scarite, asta le face mult mai practice, si nu stiu unde altundeva sa le tii mai ales daca nu vrei sa tii matchurile gata montate prin huse, masina, etc...;)
Nutzule, nu contest valoarea pescarilor, insa afirmatia ca nu exista monturi cu elemenete detasabile era putin prea..."tare" si oarecum neadevarata, in fine, nu ma mai bag;)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 16 Mai 2012, 09:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
@ Radu
Eu cand pescuiesc obleti de 10g la match cu pluta de 30g la 80 de m de mal folosesc o montura din 12 ( am incercat sa folosesc si cu 13 dar imi aducea ghinion!!) fire co profil conic din ce in ce mai subtiri ( astfel ca diametrul minim al firului dinspre bat sa coincida cu diametrul maxim al firului dinspre pluta imediat urmator s.a.m.d.) obtinand astfel un profil strict aerodinamic permitandu-mi aruncarea cu volta ca la muscarit!!!!...si de strans o strang pe suveica de la razboiul bunicii ca tine bine la transport si face senzatie la capitolul "etno"! Daca nu ma credeti intrebati-l pe Tica!!! :shock: :shock:

@ Arsene
Esti foarte chitibusar prietene...dar asta e de inteles la anumite caractere.... si eu sunt tot asa: Cand mi-am luat prima data bicicleta , de fiecare data cand veneam cu ea acasa o desfaceam piesa cu piesa, pana la surub , piulita si rulment...pe urma puneam fiecare lucrusor in cutia lui si le stivuiam in debara.
Pe urma, cand trebuia sa plec undeva, o montam la loc ( de cele mai multe ori imi iesea tot bicicleta dar au fost cateva dati cand mi-a iesit escavator, batoza de porumb sau chiar masina de tocat carne!) si ma duceam unde aveam treaba. Imi lua maxim 3+3 = 6 luni pentru fiecare data cand plecam undeva asa ca precum Fat-Frumos ( care crestea intr-o zi cat altii intr-un an...si a trait in final vreo 70 de zile!!!) am avut ocazia s-o folosesc de vreo 2-3 ori pana acum si cum nu mai vad bine ca s-o montez si s-o demontez am hotarat s-o vand la rubrica de anunturi: "Vand Pegas Camping de colectie,28 de rulmenti, antivibratie, impecabila, fara semne de uzura, scoasa pe teren decat de 3 ori!!..Pentru cunoscatori! Pret negociabil sau schimb eventual cu Lamborgini Murcielago plus mica diferenta din partea mea!!"

Sper ca ati luat-o ca o gluma!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 16 Mai 2012, 14:42 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
truia scrie:
@ Arsene
Esti foarte chitibusar prietene...

Sunt chitibusar si poate un pic perfectionist. Varga o folosesc si la feeder in conditii de vant puternic. Cel putin o perioada o voi desface de fiecare data. Pe viitor cred ca voi folosi metoda voastra.
Acest bat struto-caminla se comporta bine atat la Match cat si la feeder. Eu sunt multumit de el. Am si un prieten care l-a testat si a fost de aceeasi parere. Mai sunt si altii pe forumuri multumiti de el.

Cum reusiti sa aruncati cu Match-ul 80m de mal? Eu cam atat reusesc sa arunc cu lanseta de crap cu plumb de 3oz.
Momemtan folosesc 2 plute: una de 8g si alta de 9g. Cu aceste doua arunc cam 30m. Precizez ca am mulineta dedicata Match-ului.

Pluta de 30g e secretul aruncarilor lungi sau mai sunt si altele?
Cum si in functie de ce va alegeti greutatea plutei?

Scuze ca e putin off topic!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.106s | 14 Queries | GZIP : Off ]