Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 16 Mai 2012, 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
arsenedaniel scrie:
truia scrie:
@ Arsene
Esti foarte chitibusar prietene...

Sunt chitibusar si poate un pic perfectionist. Varga o folosesc si la feeder in conditii de vant puternic. Cel putin o perioada o voi desface de fiecare data. Pe viitor cred ca voi folosi metoda voastra.
Acest bat struto-caminla se comporta bine atat la Match cat si la feeder. Eu sunt multumit de el. Am si un prieten care l-a testat si a fost de aceeasi parere. Mai sunt si altii pe forumuri multumiti de el.

Cum reusiti sa aruncati cu Match-ul 80m de mal? Eu cam atat reusesc sa arunc cu lanseta de crap cu plumb de 3oz.
Momemtan folosesc 2 plute: una de 8g si alta de 9g. Cu aceste doua arunc cam 30m. Precizez ca am mulineta dedicata Match-ului.

Pluta de 30g e secretul aruncarilor lungi sau mai sunt si altele?
Cum si in functie de ce va alegeti greutatea plutei?

Scuze ca e putin off topic!


Prietene tu chiar m-ai crezut??!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ... ma tavalesc pe jos de ras!!!...rad de unul singur pe strada de zice lumea ca-s nebun!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ..... a fost o gluma draguta!!!...ca si aia a lui Tica...doar nu crezi ca-si rupe plutele dupa fiecare partida!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...sincer, nu ma pot opri din ras!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 16 Mai 2012, 15:52 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
arsenedaniel scrie:
truia scrie:
@ Arsene
Esti foarte chitibusar prietene...

Sunt chitibusar si poate un pic perfectionist. Varga o folosesc si la feeder in conditii de vant puternic. Cel putin o perioada o voi desface de fiecare data. Pe viitor cred ca voi folosi metoda voastra.
Acest bat struto-caminla se comporta bine atat la Match cat si la feeder. Eu sunt multumit de el. Am si un prieten care l-a testat si a fost de aceeasi parere. Mai sunt si altii pe forumuri multumiti de el.

Cum reusiti sa aruncati cu Match-ul 80m de mal? Eu cam atat reusesc sa arunc cu lanseta de crap cu plumb de 3oz.
Momemtan folosesc 2 plute: una de 8g si alta de 9g. Cu aceste doua arunc cam 30m. Precizez ca am mulineta dedicata Match-ului.

Pluta de 30g e secretul aruncarilor lungi sau mai sunt si altele?
Cum si in functie de ce va alegeti greutatea plutei?

Scuze ca e putin off topic!


Nu arunca nimeni 80 m , ci maxim 50-60 m in conditii de vant foarte slab sau inexistent . Cu vant din spate poate ajungi pana la 70 m ;) ;) ;)
Plutele folosite sint de 18-20 g optim pentru aruncarile cele mai lungi , depinzand foarte mult cu ce fel de bete le arunci .Eu folosesc match-uri de 4.5 m pentru aceste aruncari , si sint relativ moi . Cu bete rigide nu arunci nici atit .

Ca un sfat :
1.daca ai propriile convingeri legate de un anumit aspect din pescuit , fii consecvent in convingerile tale si pastreaza-le pentru tine , nu mai pune intrebari ca sa vezi daca fac si altii ca tine ca vei fii dezamagit ... poate nu fac la fel :lol: :lol: :lol:
2.de regula pe acest forum intri cu convingerile tale si.......... iesi cu convingerile altora :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: pentru ca nu o sa gasesti in alta parte pescari care sa te sfatuiasca mai competent in domeniul stationarului decat aici ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 17 Mai 2012, 09:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
un mod de a sonda apa ;) http://www.youtube.com/watch?v=LbCKXfh0z9s

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 25 Mai 2012, 08:30 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2010, 05:50
Mesaje: 321
truia scrie:
@ Radu
Eu cand pescuiesc obleti de 10g la match cu pluta de 30g la 80 de m de mal folosesc o montura din 12 ( am incercat sa folosesc si cu 13 dar imi aducea ghinion!!) fire co profil conic din ce in ce mai subtiri ( astfel ca diametrul minim al firului dinspre bat sa coincida cu diametrul maxim al firului dinspre pluta imediat urmator s.a.m.d.) obtinand astfel un profil strict aerodinamic permitandu-mi aruncarea cu volta ca la muscarit!!!!...si de strans o strang pe suveica de la razboiul bunicii ca tine bine la transport si face senzatie la capitolul "etno"! Daca nu ma credeti intrebati-l pe Tica!!! :shock: :shock:

@ Arsene
Esti foarte chitibusar prietene...dar asta e de inteles la anumite caractere.... si eu sunt tot asa: Cand mi-am luat prima data bicicleta , de fiecare data cand veneam cu ea acasa o desfaceam piesa cu piesa, pana la surub , piulita si rulment...pe urma puneam fiecare lucrusor in cutia lui si le stivuiam in debara.
Pe urma, cand trebuia sa plec undeva, o montam la loc ( de cele mai multe ori imi iesea tot bicicleta dar au fost cateva dati cand mi-a iesit escavator, batoza de porumb sau chiar masina de tocat carne!) si ma duceam unde aveam treaba. Imi lua maxim 3+3 = 6 luni pentru fiecare data cand plecam undeva asa ca precum Fat-Frumos ( care crestea intr-o zi cat altii intr-un an...si a trait in final vreo 70 de zile!!!) am avut ocazia s-o folosesc de vreo 2-3 ori pana acum si cum nu mai vad bine ca s-o montez si s-o demontez am hotarat s-o vand la rubrica de anunturi: "Vand Pegas Camping de colectie,28 de rulmenti, antivibratie, impecabila, fara semne de uzura, scoasa pe teren decat de 3 ori!!..Pentru cunoscatori! Pret negociabil sau schimb eventual cu Lamborgini Murcielago plus mica diferenta din partea mea!!"

Sper ca ati luat-o ca o gluma!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Conteaza culoarea ????? :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 26 Mai 2012, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 14:38
Mesaje: 477
cel mai sanatos este ca dupa fiecare partida pe pescuit sa desfaci complet montura si sa arunci primii 2-3 metrii (acestia fiind cei mai solicitati intr-o partida mai ales daca folosesti fire subtiri) si sa refaci montura la proxima partida cum se potriveste cel mai bine (nici o partida nu seamana cu alta, diferente sunt in toate aspectele - vant, distanta de pescuit, vegetatie, pestele vizat)
cat timp nada i-si trage apa ai tot timpul sa faci montura exact cum i-ti trebuie pt acea partida
carligele poti sa le ai legate de acasa (mai ales daca folosesti mici) si pe balta decat legi inaintasul de vartej
sfat: nu refolosi niciodata carligele sau si mai rau sa incerci sa le reformezi in cazul in care le-ai agatat in ceva si sau indreptat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 26 Mai 2012, 19:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
zigi chestia cu primi 2 3 mt e relativa pt ca cei mai uzati mt de fir sunt montura + 1 2 mt pt ca zona aia e cea care are cea mai mare frecare in momentul lanseului ;) ;) ;) iti spun nu numai experienta pescuitului la match ci si din cea la spinning ;) portiunea de fir care este pluta si + 1 mt dupa inelul de varf o sa fie cea mai frecata :( :( :( . oricum la match daca nu vrei sa rupi montura dupa prima partida o mai poti folosi inca 3 4 5 partide cel putin depinde de cat de des lansezi in acela partide si cu ce greutati de plute dai :roll: :roll: :roll: :roll: oricum verifica firul dupa fiecare partida pt ca daca ai 30 de lanseuri pe partida nu cred ca o sa ai firul asa de uzat incat sa nu mai poti da cu el :roll: :roll: :roll: :roll:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum strangeti montura de Match dupa partida de pescuit?
MesajScris: 26 Mai 2012, 20:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 14:38
Mesaje: 477
eu iam spus omului cum am procedat eu cand dadeam la match, el face cum considera ca-i este cel mai bine
nu am mai pescuit la match de 3 ani dar cred ca ma reapuc , e mult mai distractiv decat feederul ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.118s | 12 Queries | GZIP : Off ]