Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 05:01 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Salutare

Am o rubeziana energo multicarp de ieri. Kiturile sunt la 3.2 m, iar cel de cupa e la 2.7 m. Deci mai scurt cu 50 cm. Nu ar fi trebuit sa fie la fel de lung ca celelalte, sau e ok si asa? Cand nadesc cu cupa ar trebui sa ma ridic si sa inaintez o jumate de metru, ca sa acopar diferenta de lungime?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 11:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Cred ca primul pas este sa alegeti bucsele pentru kituri. Nu stiu exact ce diametru au kiturile, dar trebuie sa va ganditi cam la ce pesti/pescuit le veti folosi si in functie de aceasta sa alegeti diametrul elasticelor. Este posibil sa trebuiasca sa taiati din varful kiturilor. Ar fi bine daca ati culege cat mai multe informatii sau sa va ajute cineva la aceasta operatiune.
Abea apoi sa vedeti care este diferenta dintre kituri si kitul de cupa.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 12:32 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Kiturile sunt elasticate deja, astea sunt lungimile dupa montarea bucsilor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 13:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
In mod normal...si la un bat adevarat... toate kit-urile (power, match, cupping etc) trebuie sa aiba exact aceeasi lungime!

Ca vrei tu sa faci patul de nada exact unde pescuiesti sau mai aproape de mal cu un metru asta e treaba pescarului si tine de stiinta lui!
Daca kit-urile nu sunt egale inseamna ca n-au fost bine taiate (probabil nu s-au ales bucsele si conectorul de cupe potrivite ptr batul respectiv...) caci, iti repet, in mod normal toate kit-urile ( nu conteaza daca sunt din 2 sau 3 bucati sau daca au spit telescopic sau nu) ar trebui sa fie egale!

care este exact cazul tau nu stiu...in orice caz daca ai kit-urile de lungimi diferite trebuie sa ajustezi din brate ce-ti lipseste in echipament. :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 14:22 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Am inteles...

Asa am luat rubeziana ( e sh), o sa caut sa imi fac rost de un kit de cupa la aceeadi lungime.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Nu e mare problema...mai ales daca pescuiesti la 13m sau mai aproape.... reglezi totul din brate...adica te intinzi un pic mai mult.... in plus de cele mai multe ori ( din motive de pescuit pe taluz sau alte cauze) dai nada mai aproape de mal ( cel putin cu 50 de cm sau chiar mai mult) asa ca nu e o asa mare problema cupping kit-ul mai scurt!

Singura problema ar fi cand pescuiesti cu baniera mai lunga la 15-16 m sau mai departe ( cu batul la 13 m )..atunci da! ai putea avea o problema...dar chiar si cu kit-urile egale ai problema asta caci nu ajunge nici ala sa nadesti la distanta aia..oricat te-ai intinde tu din maini!!!

in fine... teorii, teorii, teorii..... cateodata parca prea multe ptr un lucru atat de simplu ca pescuitul.... tehnicizand la maxim parca am uitat placerea pescuitului in sine.... caci in mod sigur relaxarea e demult lasata deoparte!!! :? :? :? :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 17 Mai 2012, 19:46 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nu ai prolunga la ea ? Ca lungimea lui ar acoperi lipsa din kitul de cupa... Nadesti cu prelungitorul si pescuiesti fara , daca-l ai. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 18 Mai 2012, 04:33 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Prolunga are de la 11.5 la 13, nu e din aia mica. Dar oricum , cei 40-50 de cm o sa ii reglez din mana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se nadeste corect cu cupa?
MesajScris: 18 Mai 2012, 09:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
eu mi-am prelungit mai demult un kit de cupa care nu era destul de lung cu un varf de rubeziana: e drept ca undeva cu vreo 20 de cm, nu mai mult: pentru mai mult devine deja prea moale kitul...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.225s | 11 Queries | GZIP : Off ]