Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:35

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare plute Platica
MesajScris: 14 Mai 2012, 19:17 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
numai experienta . invata sa te adaptezi prin constientizarea oricarui moment al partidei. lasa gramajul la ochi . asta v-a fi un bonus al experientei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare plute Platica
MesajScris: 17 Mai 2012, 20:11 
Neconectat

Membru din: 27 Mar 2012, 04:43
Mesaje: 5
ovidiucro scrie:
...cum să procedez la comenzile on-line ca să-mi formez ochiul să știu și eu "din prima" gramajul.

Un răspuns memorabil, mon-cher...
Conștientizarea momentului partidei la achizițiile on-line este sublimă!!!
Trebuie să mă concentrez serios, de-acuma :oops:

_________________
Ești inteligent dacă nu crezi decât jumătate din ceea ce auzi; ești înțelept dacă știi care jumătate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare plute Platica
MesajScris: 17 Mai 2012, 20:45 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Diferentele de portanta intre materialele de top este marisoara, si live te fura la aproximare si aici ma refer la 0,2-0,3 gr. Balsa cu cea mai mica densitate ajunge cam pe la 100 kg/mc, spumele durafoam intre 60 si 90 kg/mc iar rohacell-ul care il folosesc si eu are 50 kg/mc !!! ;) ;) Deci niciodata o pluta din balsa cu aceeasi marime la blank ca si una din rohacell nu va avea aceeasi portanta. Spre exemplu, un blank din balsa de 1,0 gr are echivalentul la rohacell de 1,2-1,3 gr pe strict aceeasi forma de matritare la fabricare ! Nu mai zic de ce catastrofe se gasesc pe rafturi, ce diferente de inscriptionare, fata de realitate, au. Va dati seama ce se intimpla la gramajele mari, cam ce diferenta este...Asa, sa faci o aproximare la plutele cu gramaj mare nu e mare scofala, dar din poze cam greu, doar daca ai un reper clar de dimensiune linga ea, rigla, subler, etc si tot e greu de aproximat. E clar ca plutele comercializate trebuie sa aiba inscriptionata portanta exacta. Asa, la o bricoleala, ptr tine, merge. Totusi pentru a recomanda o pluta pentru pescuitul platicii trebuie sa descrieti, dupa cum spunea si Nitu V, tipologia apei, a locului de pescuit, a stilului folosit, al momelii, etc.

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.134s | 11 Queries | GZIP : Off ]