Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:21

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 30 Mai 2012, 18:40 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2010, 05:50
Mesaje: 321
A folosit cineva sistemul LOCK’N’LOAD de la Daiwa ?Merita achizitionat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 30 Mai 2012, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salutare!

Tot spilul la bucsele astea pentru rube este ca elasticul trece printr-o bila ( de fapt printr-o gaura data in bila respectiva) care se poate roti in corpul bucsei ( se misca precum o bila a unei articulatii sferice daca stii un pic de mecanica).
Si cum este si normal, bila urmareste miscarile elasticului in functie de incotro trage pestele:
- daca pestele trage inspre larg sau la un unghi mic fata de directia rubezienei gaura se afla in pozitie centrala si deci elasticul iese liber exact ca si printr-o bucsa normala
- daca pestele trage in lateral la un unghi apropiat de 90 de grade de directia batului sau chia catre mal ( impotriva batului) atunci bila se roteste in acea directie si deci gaura isi micsoreaza diametrul eficace turtind elasticul si deci generand o forta de frecare superioara. Rezultatul este ca elasticul iese mult mai greu din kit si pestele intampina o rezistenta mai mare

- efectul, daca vrei s-o iei asa, este exact ca si la pulla-bung numai ca la pulla-bung controlezi rezistenta elasticului prin tensionarea lui ( il scurtezi!) indiferent de pozitia batului iar cu lock'n'load obtii acelasi efect prin pozitionarea rubezienei sau kitului in functie de directia in care trage pestele. Obsevi ca in acest caz efectul de rezistenta sporita al elesticului se adauga rezistentei create de bat cand pestele trage transversal de fir.

- la prima vedere acest fel de dispozitiv pare foarte eficace cu Hydro-elastic caci gatuind elasticul reduce si lungimea lichidului din elastic ( prin gatuire la varful kitului) care genereaza rezistenta si deci are un efect mult mai pronuntat decat pe un elastic normal...

- la polul opus cred ca se afle elasticul hollo care, avand spatiu gol la mijloc, poate sa se turteasca destul de mult fara a fi afecta de asta...deci probabil efectul de rezistenta sporita va fi mult mai redus la acest fel de elastice

- pare interesant ca si system desi cred ca pulla-bung este mai practic deoarece poti controla rezistenta indiferent de pozitia batului

- ca si dezavantaje vad deocamdata doar o uzura mai puternica a elasticului datorita frecarii mult mai puternice...

Ca sa fiu clar toate astea sunt teorii si o compilatie a mea dupa diferite forumuri de pescuit de pe afara...caci eu personal nu am experimentat inca acest dispozitiv...acuma, cum pretul e in jur de 10 euro pe bucata, cred ca merita sa faci o incercare....

In mod clar trebuie sa te gandesti la peste mare ca altfel nu vad rostul sa te complici...

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 30 Mai 2012, 19:32 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2010, 05:50
Mesaje: 321
Mersi pentru relatarea exacta si cat se poate de explicita,sunt intru total de acord cu tine.Evident este vorba de pesti mari,altfel nu are sens.Eu ma gandeam sa folosesc impreuna cu pulla bang,in eventualitatea cand este pe cale sa o stearga si inca nu ai elasticul tensionat .Cum functioneaza am informatii din forumul siteului Haldorado din relatarea lui Döme Gábor.Dupa relatarea lui desi a fost realizat pt. Hydroelastice,se poate folosi cu alte elastice.As fi curios daca intradevar este chiar atat de folositor,sau nu.O incercare totusi ar merita,dar achizitionarea cred ca este mai dificila.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 30 Mai 2012, 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Si inca ceva...am uitat sa mentionez si avantajele fata de pull-bung:

- pulla-bung poti sa folosesti numai dupa ce ai adus pestele langa mal si ai demufat rubeziana pe cand lock'n'load poate actiona indiferent de cat este lungimea batului cu care "lucrezi" pestele...chiar si cu toata ruba...

- si o urmare foarte importanta a cestui fapt: pulla -bung n-are nici un efect la intepare pe cand lock'n'lock prin miscarea naturala de intepare ( in sus sau lateral) intra in actiune de la sine chiar in momentul inteparii si dand o rezistenta sporita elasticului cred ca face inteparea mult mai sigura si reduce simtitor riscul de a rata pestele datorita inteparii moi, intr-un elastic prea moale!!!..de fapt cred ca reducerea riscului de pierdere al pestelui la intepare este cel mai mare avantaj al acestui sistem!!! ;) ;)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 30 Mai 2012, 20:05 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2010, 05:50
Mesaje: 321
Da,cam asta este si parearea mea ,insa numai dupa cateva partide de pescuit iti dai seama intr-adevar de ce este in stare.Sper sa fac rost de undeva ,sa vad si de aproape cum lucreaza,pana atunci insa tot pulla bang ramane pe top :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 08 Iun 2012, 13:23 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
am comandat bucsa alba, e mortal sistemul asta,cine a inventat-o nu a fost prost. depinde si cum pozitionezi bila din interior :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 11 Iun 2012, 20:54 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
azi am prins smecheria cu bucsa asta , e mortala, mai ales cu pulla bung :idea: ,o sa comand si cea neagra,am gasit la 2,99 lire la englezi,daca cineva vrea dupa 9 iulie cand ajung in tara e binevenit. cat de repede ca in 2 zile vreau sa comand sa si ajunga :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 12 Iun 2012, 15:12 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
no, da va-ti speriat de pret fratilor, nu bate la 10 euro, nu am mai pus si transportul :shock: :shock: :shock: . ok ,nu vreti ,bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 12 Iun 2012, 15:40 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
nu fac comert,doar vreau sa ajut cine vrea intradevar , nu cantitati comerciale ca nu sunt nabab :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LOCK’N’LOAD
MesajScris: 21 Iun 2012, 16:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Daniel...ai mesaj privat!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.130s | 12 Queries | GZIP : Off ]