Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 04 Iun 2012, 20:07 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Salut
se da buget de max 500 de lei, pentru o lanseta match. Se va pescui cu dansa la peste mic-mediu pe lac, la distante de 40-45 de metri. Pescarul - inceparet in ale matchului, dar cu ganduri marete de participare la concursuri de la anu'.

Variante:

Trabucco Energhia TX Match - 4,2 m; 5-20 grame
Trabucco SYGNUM MRX V MATCH - 4,2 m, 8-25 grame
si deja clasicele
Benzar Elite Match
EnergoTeam Classic Competition Match.

De asemenea, am vazut ca Trabucco are si ceva matchuri telescopice, gen SPILFYTER TXL MATCH sau LANSETA ERION NRG MATCH 4205. Ce parere aveti de maciurile telescopice? Ma atrage ideea de a desface/strange f rapid si usor batul...


ei care ati folosit/analizat lansetele de mai sus, rog o mana de ajutor.

P.S. Am citit celelalte topicuri despre matchuri, dar in acest topic as vrea o discutie punctuala referitoare doar la modelele de mai sus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 04 Iun 2012, 21:02 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
muscarul scrie:
Salut
se da buget de max 500 de lei, pentru o lanseta match. Se va pescui cu dansa la peste mic-mediu pe lac, la distante de 40-45 de metri. Pescarul - inceparet in ale matchului, dar cu ganduri marete de participare la concursuri de la anu'.

Variante:

Trabucco Energhia TX Match - 4,2 m; 5-20 grame
Trabucco SYGNUM MRX V MATCH - 4,2 m, 8-25 grame
si deja clasicele
Benzar Elite Match
EnergoTeam Classic Competition Match.

De asemenea, am vazut ca Trabucco are si ceva matchuri telescopice, gen SPILFYTER TXL MATCH sau LANSETA ERION NRG MATCH 4205. Ce parere aveti de maciurile telescopice? Ma atrage ideea de a desface/strange f rapid si usor batul...


ei care ati folosit/analizat lansetele de mai sus, rog o mana de ajutor.

P.S. Am citit celelalte topicuri despre matchuri, dar in acest topic as vrea o discutie punctuala referitoare doar la modelele de mai sus

cu tot respectul daca esti inceparet cu siguranta nu vei aruca 45 metri! a mai explicat p'aici nea Adi Suciu care-i treaba cu distantele astea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 04 Iun 2012, 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
viewtopic.php?f=6&t=4724

...ia-l pe ala de 4,20 si ai rezolvat toate problemele.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 04 Iun 2012, 21:17 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
hoglet scrie:
muscarul scrie:
cu tot respectul daca esti inceparet cu siguranta nu vei aruca 45 metri! a mai explicat p'aici nea Adi Suciu care-i treaba cu distantele astea...


Sunt inceparet la match, de pescuit pescuiesc de 15 ani, am inceput cu bolo,apoi spinning si flyfishing. Stiu ce inseamna un blanc de carbon si ce poate face daca il incarci corect cu energia lanseului. Oricum, am dat cifrele de 40-45 pentru ca asta inseamna ca nu poti atinge lungimea aia cu orice lanseta. Dupa cum ai vazut, nu am pomenit de matchuri de 200 de lei, ci mai sus un pic, deci teoretic mai performante


@ nutzu - interesant, dar o sa am banii toti cam in 3 saptamani. Daca nu le dai pana atunci o sa te bazai :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 04 Iun 2012, 21:49 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Trabucco TX si SYGNUM MRX V MATCH sant pentru peste mare , sant bete tari pentru fire ceva mai groase .

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 05 Iun 2012, 09:49 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Ok, multumesc.
Despre matchurile telescopice o parere se poate? Si eventual alte alternative de la trabucco pt peste mai mic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 05 Iun 2012, 09:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Personal recomand Competition match, este bun la toate, rezistent, poate fi folosit in combinatie si cu plute de 20-25 de grame fara probleme. In aceeasi categorie intra si Elite Match. Ambele sunt pretabile pestilor de talie mica-medie asa cum va doriti, dar merg fara probleme si la peste mare.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 05 Iun 2012, 09:56 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2010, 08:53
Mesaje: 215
Localitate: Cluj Napoca
Radudan - si intre competition si elite pe care ai alege-o si de ce?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 05 Iun 2012, 10:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
muscarul scrie:
Radudan - si intre competition si elite pe care ai alege-o si de ce?


Sincer sa fiu, mi-e greu sa aleg deoarece se incadreaza in aceeasi categorie. Lansete light, parabolice pretabile cam la orice peste si pescuit. Daca s-ar putea le-as alege pe ambele.
Competition Match folosesc de cativa ani si stiu ca este rezistent si face fata cam la orice chiar si la plute de 25 de grame.
Elit Match am folosit de doua ori, l-am testat cu pluta de 20 de grame si cu fir de 0.22, l-am fortat si nu a avut nicio problema.
Cred ca diferenta de bani nu este enorma intre cele doua. Dar trebuie sa tii cont ca mai exista si Lanseta Slider Match care, si ea, este cam din aceeasi categorie. Oricum, personal cred ca cel mai bine este sa mergi la magazin, sa pui mulineta pe care doresti sa o folosesti pe ele si apoi sa compari care iti vine cel mai bine in mana.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: din dou despre lansete de match... Punctual-- care din ele?
MesajScris: 05 Iun 2012, 11:52 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
Salut!
Eu am 3 matchuri elite , unu copetition si un maver reactorllite , sincer eliturile sunt foarte universale , putin mai moi decat competitonul! Merg foarte bine ssi cu plute mai grele de 20 de gr. ;)

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.105s | 12 Queries | GZIP : Off ]