Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:31

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 21:39 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
Bine m-ati convins. Renuntz la Craluso. Las si pana de paun pe la anul. (Eu mai pescuiesc langa mal la caras si as vrea sa incerc in viitor si o pluta sensiblia)
Voi lua 2 Benzar Elite Match de greutati diferite. Una de 12g si una de 20g.
Astea sunt bune sau recomandati altceva care se gaseste in magazinele noastre la un buget de pana 100ron?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 21:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
De ce 20 de grame? pescuiesti la 60-70 de metri la match? de ce nu iei unul de 6 grame de exemplu daca pescuiesti in mal sensibil, poti lua si de 12,maxim 14,dar gandeste-te bine la distanta la care pescuiesti,curent,vant.

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 22:06 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
Vreau sa am o pluta(macar una) care sa imi permita sa ajung la 50m. S-a intamplat sa vreau odata sa ajung la o asemenea distanta si nu am avut cu ce. Din cauza agataturilor nu am vrut sa scot feederul.
Nu stiu ce greutate ar trebui sa am sa pot ajunge acolo. De asta am intrebat pe forum.
Cu 20g am inteles, din ceea ce am citit, ca ajung sigur.
Pescuiesc de cele mai multe ori pe balti diferite. Anul asta am fost pe 6 balti si a fost nevoie sa pescuiesc si langa mal (apa la mal avea minim 1m) si mai departe de mal (abia pe la 10m apa avea 1m)
Cu plutele pe care le am ajung pe la 20m (30m exceptional, poate cea mai buna aruncare)


Ultima oară modificat de arsenedaniel pe 10 Iul 2012, 22:09, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 22:08 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
arsenedaniel scrie:
Bine m-ati convins. Renuntz la Craluso. Las si pana de paun pe la anul. (Eu mai pescuiesc langa mal la caras si as vrea sa incerc in viitor si o pluta sensiblia)
Voi lua 2 Benzar Elite Match de greutati diferite. Una de 12g si una de 20g.
Astea sunt bune sau recomandati altceva care se gaseste in magazinele noastre la un buget de pana 100ron?


ia de 10 si 14 g sant suficient de grele si acopera gama cea mai larga de intrebuintare . O sa revin cu explicatii dar nu da banii pe cea de 20 de grame ca nu ai la ce sa o folosesti .

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 22:11 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
arsenedaniel scrie:
Vreau sa am o pluta(macar una) care sa imi permita sa ajung la 50m.
Nu stiu ce greutate ar trebui sa am sa pot ajunge acolo. De asta am intrebat pe forum.
Cu 20g am inteles, din ceea ce am citit, ca ajung sigur.
Pescuiesc de cele mai multe ori pe balti diferite. Anul asta am fost pe 6 balti si a fost nevoie sa pescuiesc si langa mal (apa la mal avea minim 1m) si mai departe de mal (abia pe la 10m apa avea 1m)
Cu plutele pe care le am ajung pe la 20m (30m exceptional, poate cea mai buna aruncare)


zii ce bete de match ai ca sa iti spun daca vei ajunge vre-o data :lol: :lol: :lol: :lol: sau ce ai nevoie ca sa te apropii ;) ;) ;) ..de 50 m

daca nu ai betele potrivite poti , cu 20 g , sa nu dai nici 30 de m , sau , si mai rau , sa le rupi ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 22:35 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
ET Extreme Match 3.9m. Mulinete am 2 dedicate Match-ului (una se poate vedea la vanzare). Fire folosesc de la Trabucco XPS Match Pro de diferite grosimi 16, 18, 20.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 10 Iul 2012, 22:53 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
arsenedaniel scrie:
ET Extreme Match 3.9m. Mulinete am 2 dedicate Match-ului (una se poate vedea la vanzare). Fire folosesc de la Trabucco XPS Match Pro de diferite grosimi 16, 18, 20.


la batul asta trebuie sa ai mare grija cum calibrezi grosimea firului cu greutatea plutei , pentru ca daca pui o pluta prea grea si un fir prea subtire , batul fiind foarte rigid , vei rupe linia principala la aruncare .
deci :
plute pana in 10 g pot sa dai cu orice fir
plute intre 12 si 16 grame trebuie sa folosesti minim fir de 0.18
plute de 18 g si peste ..fir de minim 0.20

ti-ai ales o formula gresita cand ai cumparat batul pt ca este prea scurt pentru cat e de rigid . Varianta optima la acest bat este de 4.5 m. ;) ;)

parerea mea ca cel mai departe vei arunca cu acest bat cu fir de 0.20 si cu pluta de 0.18 . Asta e formula pentru a lansa cel mai mult . Si asa trebuie sa fii foarte atent cand eliberezi firul la lansare , ca daca intarzii o fractiune de secunda sa dai drumul la deget , si implicit la fir , vei rupe firul instantaneu ;) ;)
Betele tari nu sant pentru lanseuri la distanta , betele moi sant mai potrivite pentru asta .

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 11 Iul 2012, 04:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
adi suciu scrie:
arsenedaniel scrie:
ET Extreme Match 3.9m. Mulinete am 2 dedicate Match-ului (una se poate vedea la vanzare). Fire folosesc de la Trabucco XPS Match Pro de diferite grosimi 16, 18, 20.


la batul asta trebuie sa ai mare grija cum calibrezi grosimea firului cu greutatea plutei , pentru ca daca pui o pluta prea grea si un fir prea subtire , batul fiind foarte rigid , vei rupe linia principala la aruncare .
deci :
plute pana in 10 g pot sa dai cu orice fir
plute intre 12 si 16 grame trebuie sa folosesti minim fir de 0.18
plute de 18 g si peste ..fir de minim 0.20

ti-ai ales o formula gresita cand ai cumparat batul pt ca este prea scurt pentru cat e de rigid . Varianta optima la acest bat este de 4.5 m. ;) ;)

parerea mea ca cel mai departe vei arunca cu acest bat cu fir de 0.20 si cu pluta de 0.18 . Asta e formula pentru a lansa cel mai mult . Si asa trebuie sa fii foarte atent cand eliberezi firul la lansare , ca daca intarzii o fractiune de secunda sa dai drumul la deget , si implicit la fir , vei rupe firul instantaneu ;) ;)
Betele tari nu sant pentru lanseuri la distanta , betele moi sant mai potrivite pentru asta .



ET Extreme Match nu este rigid. Poate va gandeati la Benzar Extreme..:)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 11 Iul 2012, 08:28 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2012, 10:41
Mesaje: 88
Localitate: Iasi
Am ET Extreme si nu Benzar Extreme.
Am ales varianta de 3.9m pt ca majoritatea timpului pescuiesc pana in 30m. Marimea asta am vazut ca e recomandata pt astfel de distante.

Personal nu mi se pare asa rigid. Am citit articolele lui Radu Dan si am vazut ca se poate arunca departe cu plute de 20g, peste 60m
Nu stiu cat este reclama si cat nu in articole, dar sunt multumit de batul pe care il am. E drept ca am mai incercat numai o singura lanseta Match inainte sa o achizitionez pe asta (precedenta era dintr-o categorie inferioara de pret si calitate).
Actuala lanseta este usoara, are o actiune progresiva si nu rapida, finisajele sunt atent lucrate.

Cum ziceam, vreau doar ocazional sa ajung mai departe. Scopul principal e sa stiu cum si de ce am nevoie.
Prin topicul lansat mi-am atins scopul. Am aflat cateva lucruri pe care le-am inteles gresit din articolele citite.
Mai urmeaza sa fac si teste, eventual sa mai deschid un topic despre lestarea corecta a plutei. Cat plumbaj sa aiba pluta si cat plumbaj pe fir, distribuirea plumbajului pe fir... Am gasit deja multe articole care explica lucrurile acestea.

Tot la recomandarile voastre prima pluta care o voi achizitiona va fi de 14g.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plute Match
MesajScris: 11 Iul 2012, 10:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
arsenedaniel scrie:
Am ET Extreme si nu Benzar Extreme.
Am ales varianta de 3.9m pt ca majoritatea timpului pescuiesc pana in 30m. Marimea asta am vazut ca e recomandata pt astfel de distante.

Personal nu mi se pare asa rigid. Am citit articolele lui Radu Dan si am vazut ca se poate arunca departe cu plute de 20g, peste 60m
Nu stiu cat este reclama si cat nu in articole, dar sunt multumit de batul pe care il am. E drept ca am mai incercat numai o singura lanseta Match inainte sa o achizitionez pe asta (precedenta era dintr-o categorie inferioara de pret si calitate).
Actuala lanseta este usoara, are o actiune progresiva si nu rapida, finisajele sunt atent lucrate.

Cum ziceam, vreau doar ocazional sa ajung mai departe. Scopul principal e sa stiu cum si de ce am nevoie.
Prin topicul lansat mi-am atins scopul. Am aflat cateva lucruri pe care le-am inteles gresit din articolele citite.
Mai urmeaza sa fac si teste, eventual sa mai deschid un topic despre lestarea corecta a plutei. Cat plumbaj sa aiba pluta si cat plumbaj pe fir, distribuirea plumbajului pe fir... Am gasit deja multe articole care explica lucrurile acestea.

Tot la recomandarile voastre prima pluta care o voi achizitiona va fi de 14g.



Si daca lanseaza pluta la 50 - 60 m care e spilul??? Degeaba lansezi o pluta fara montura la 60 m ( personal cred ca e numai reclama la unele ieftineli de matchuri ;) ) , trebuie sa fii in stare sa nadesti unde este si pluta , pe o suprafata cat mai restransa , pe vreme calma si pe vant, de nenumarate ori nu doar 1 data sau de 2 ori . Incepe cu inceputul si fa totul doar atata timp cat te relaxeaza si binedispune . Fara complicatii si fara lucruri extreme .Limiteaza pescuitul la distanta de 15 - 25 m . Exerseaza nadirea cu prastia , cateva monturi de baza o pereche de ochelari polarizanti sa nu iti obosesti ochii .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.146s | 12 Queries | GZIP : Off ]