Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 06:17

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 06 Aug 2012, 21:35 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
Felicitari pt capturi, este frumos sa vezi copiii care incep sa pescuiasaca profi... inca odata Felicitari!

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 29 Aug 2012, 09:29 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
La noi pe Bezid sunt cu mult mai mici. Cat palma.
Felicitari Dany!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 29 Aug 2012, 10:58 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
Nea Marin (paznicul) te cearta si daca le arunci in apa pe cel cat bricheta,trebuie sa faci cumva sa nu te vada cand eliberezi.Intr-adevar asta este una din reguli,sa iei platica si carasul prins,in NICIUN CAZ nu poate fi vorba de eliberare.In primavara si carasul si platica au fost mari,insa doar in anumite locuri ale pistei,nu stiu care e cauza.Carasul asta face numai probleme,este atat de rau si de mare ca nu-l poti tine in dril mai mult de 10 secunde,personal am pierdut la o singura partida 6 plute...Am sesizat ca in fata malului spart trasaturile sunt mai dese dar capturile(desi mai numeroase) mai mici ca dimensiune decat pe partea cu bariera.Vorbind de Sandulita nu de Sarulesti balta mare,unde ai voie si la feeder,dar balta era anul trecut 120 ron.Anul asta a fost inchisa,asa mi-a zis nea Marin.Ma rog,una peste alta,Sandulita ramane pentru mine(si din cate am vazut Sambata si Duminica pentru multi altii) una dintre baltile de care nu m-as plictisi NICIODATA.


Fişiere ataşate:
G0068.jpg
G0068.jpg [ 235.19 KiB | Vizualizat de 4889 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 29 Aug 2012, 11:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni. Cine vrea sa pescuiasca C&R poate sa o faca indiferent de imprejurari. La mine cel putin e valabila zicala "Pe banii mei doar eu ma distrez". Am fost la Sarulesti anul trecut si am pescuit 2 zile la match. In prima zi am dat pestele paznicului (chiar nu inteleg ce dreaq a facut cu 3 galeti de peste) pentru ca l-a cerut si a fost de treba si glumet toata ziua, in schimb, a doua zi nu am bagat juvelnicul in apa si am eliberat 80% din ce am prins. Nu am nimic cu nimeni si nu ma intereseaza cine pastreaza peste si cine nu, ca sa nu dezvoltam nici o polemica dar nu poate nimeni sa-mi spuna daca sa retin sau nu peste cat timp eu platesc sa pescuiesc pe balta lor.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 29 Aug 2012, 11:50 
Neconectat

Membru din: 31 Mai 2011, 10:05
Mesaje: 88
Localitate: Bucuresti
george75: "personal am pierdut la o singura partida 6 plute..."
Ar tebui sa cedeze inaintasul si sa pierzi doar carligul, nu toata linia cu tot cu pluta. Undeva trebuie sa fie o problema (sau poate dai pe direct, fara inaintas si atunci se explica)
De curiozitate carasii la ce momeala-ti intra? Si eu pescuiesc aici de multe ori dar nu m-a vizitat nici unul :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 29 Aug 2012, 17:41 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
pecar amator: Sigur,paznicul de la Sarulesti este alt soi,o stiu toti pescarii,nea Marin de la Sandulita este mai plin de...exces de zel.Deh...fost bucurestean,are impresia ca e primar acolo,dar ma rog...

Florin Sitaru :Nu folosesc inaintas la varga,doar la match.iar despre plute,nici nu vreau sa-mi amintesc,erau preferatele mele pentru varga,Cralusso Jumbo(nu gasesc altele sa se vada atat de bine).Carasii au intrat la pufulete cu viermusi,pelete cu aroma de usturoi,boaba de porumb,viermusi sau libelula artificiala,sau pur si simplu cocolos.Varga de 7m este cam grea(a mea),deci pun o momeala care sa selecteze pestele,ca daca as scoate-o de cate ri o scot pe cea de 6m as face febra.Dilema mi-a lamurit-o cineva pe alt site,a luat 2 carasi la 1,5 si 2 kg,dar pana i-a scos,a patit exact ca mine.Fireste,la Sandulita poate intra orice,salau,crap,sturion...iar in situatia asta,firul meu de 0,10 nu inseamna mare lucru.In orice caz,lasand paguba la o parte,cele aprox 10 secunde de dril,nu ti le mai da nimeni inapoi,este ceva unic.Momentul este frustrant(o reactie de genul celei pe care a avut-o Benzar la canalul cu apa calda de la cernavoda cand pescuia la rube),dar senzatia de "inima in gat" nu dispare mult timp.Vinerea viitoare voi folosi fire mai groase,chiar si de 0,16,dar numai sa creasca apa aia odata,mi-a spus cineva ca a scazut pana la primul prag...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 30 Aug 2012, 08:02 
Neconectat

Membru din: 31 Mai 2011, 10:05
Mesaje: 88
Localitate: Bucuresti
Parerea mea e ca ar trebui sa folosesti inaintas si un principal cu 0.02 mai mare, ambele de calitate. E pacat de plute. Eu intotdeauna folosesc inaintas, chiar si cand pescuiesc la oblete(nu pt. ca mi-ar rupe ci pt ca dupa un timp schimb inaintasul). Intre inaintas si principal eu pun un microvartej (daca nu ai, gasesti acum ocazia sa-ti iei de la targ. La standul mimteam gasesti de la firma sert unele f. mici). Asa, in timpul partidei e f. usor sa schimbi carligul daca ai ruptura sau daca vrei sa schimbi inaintasul cu carlig din diverse motive.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 30 Aug 2012, 09:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Daca imi permiteti o sa-mi dau si eu cu parerea, pe locatia aia eu as folosi la varga un principal de 0,16 si forfac de 0,12. In conditiile in care am cateva rupturi maresc dimensiunea forfacului la 0.14. Daca pestele este foarte mofturos atunci un forfac de 0.10 este ideal dar tot as folosi ceva de fluorocarbon dar varga trebuie sa absoarba bine socurile sau eventual se monteaza pe varf un elastic subtire de rubesiana. Daca se foloseste un forfac de 0,12 si pestele nu mananca foarte bine inainte de a schimba la 0.10 as mari lungimea forfacului undeva la 45cm si as etala plumbajul pentru o cadere a momeli cat ma naturala.
As nu o sa mai pierdeti nici o pluta dupa parerea mea.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 03 Sep 2012, 09:55 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 11:23
Mesaje: 92
pescar_amator scrie:
As nu o sa mai pierdeti nici o pluta dupa parerea mea.


Plute pe care nici nu le-am gasit la targ.Au adus niste Cralusso e adevarat,dar din astea,Bolo,Torpedo,niste waglere...De necaz,am luat un wagler de la Benzar,na.Nu ca as sti la ce e bun... :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Platici de Sarulesti
MesajScris: 03 Sep 2012, 10:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
E buna de aruncat departe ... chiar e foarte bun pentru aruncari la distanta ceea ce nu e foarte necesar la Sarulesti dar merge pentru conditii cu vant puternic.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.130s | 14 Queries | GZIP : Off ]