Pescuit Stationar

Acum este 23 Sep 2024, 09:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 12 Feb 2010, 14:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
N-am construit niciodata asa ceva (din lene) dar presupun ca se strange peste acolo. Oricum, de fiecare data cand vad un gard ma gandesc cum arunca nea caisa plasa peste bietii pesti :?

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 12 Feb 2010, 15:03 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
credeti ca ar functiona bine si la balta treaba asta cu gardul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 12 Feb 2010, 15:21 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
vlad.oproiu scrie:
credeti ca ar functiona bine si la balta treaba asta cu gardul?


Nu . Gardul are rolul de a transforma o apa curgatoare in..."balta" :) :) :) deci de a face o mica "balta"(intelege apa statatoare .. :P :P ) in mijlocul curentului . ;) ;) Pe o balta nu-si mai are rostul.

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 13 Feb 2010, 03:06 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
glukas scrie:
Ce parere aveti de legalitatea amenajarilor gen "gard" pe raurile interne?

Parerea mea este ca ar trebui interzise. Impactul pescarilor asupra mediului trebuie sa fie minim. Am vazut cateva poze cu ceva garduri pe rauri mai mici decat Muresul si nu cred ca ar trebui sa fie legale ...



daca am ajuns sa ne legam de niste amarate de garduri din pari de lemn si nuiele de salca inseamna ca sarim calul rau de tot.
ce sa mai zicem atunci de balastierele care distrug malurile apelor, muta cursul apei, inchid brate ale cursului de apa, formeaza lacuri dupa bunul plac al patronilor de dragline pentru a expoata balastul.
Hai sa rezolvam aceasta problema prima data si apoi sa ne lagam de gardurile de nuiule.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 13 Feb 2010, 03:18 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
philiphito scrie:
vlad.oproiu scrie:
credeti ca ar functiona bine si la balta treaba asta cu gardul?

1..DA!!daca balta-i in camp,n-are decat un paznic si gardu-i de jur imprejur ,nu in apa!!
2..DA !daca gardu-i f vechi si parte din rachita a prins radacini formand un fel de in...sula!!!.
Principalul dezavantaj ar fi ca nu--l spala "primavara" si pe asta si nu se opreste in gratare la portile de fier sau prin delta!!eu propun celor care fac garduri sa puna si-o sticluta c-un biletel cu data si numele!!cine stie!poate dau de ea cand se duc la mare vara,si se lauda la copii!!!


:shock: :shock: :shock: :shock: Mah, tu povestesti de ce sa-ntampla la tine.... in republica Modova :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 13 Feb 2010, 19:38 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Garduri??? Mie-mi este scarba de ceva vreme sa mai merg la peste , ca din 10 pescari , 8 au ancore... Sub o pluta , langa plumb , diverse "monturi".Nu se mai sinchisesc de nimeni... nimeni nu-i mai controleaza , acum avem lege care prevede cine poate sanctiona , insa... Acum cativa ani , ajvps-urile chiar faceau controale.Si chiar exista o disciplina , chiar daca provenea din teama... Astazi...dezastru.In maxim 2 ani , daca nu se face ceva radical , nu vom mai avea peste... Iar situatia , din pacate nu este doar pentru judetul Alba valabila , este extinsa la nivel national... Iar daca cei care nu se pretau la astfel de stiluri vad ca ceilalti le rad in nas , fara a pati ceva , se reorganizeaza...Din pacate asta este o altfel de senzatie , sa-mi fie greata sa merg la un pescuit...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 13 Feb 2010, 20:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 20:19
Mesaje: 361
Localitate: DEVA
de acord cu tine aline 100%, astia ar trebui impuscati tul......muma in cu.. :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 14 Feb 2010, 02:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
Deci : In romania daca esti prins in apa ca faci gard te saluta politia si iti cere un foc ? :lol: ( daca trece politia :lol: :lol: ) sau esti amendat ?

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 20 Feb 2010, 17:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 11:44
Mesaje: 199
alintudose scrie:
Garduri??? Mie-mi este scarba de ceva vreme sa mai merg la peste , ca din 10 pescari , 8 au ancore... Sub o pluta , langa plumb , diverse "monturi".Nu se mai sinchisesc de nimeni... nimeni nu-i mai controleaza , acum avem lege care prevede cine poate sanctiona , insa... Acum cativa ani , ajvps-urile chiar faceau controale.Si chiar exista o disciplina , chiar daca provenea din teama... Astazi...dezastru.In maxim 2 ani , daca nu se face ceva radical , nu vom mai avea peste... Iar situatia , din pacate nu este doar pentru judetul Alba valabila , este extinsa la nivel national... Iar daca cei care nu se pretau la astfel de stiluri vad ca ceilalti le rad in nas , fara a pati ceva , se reorganizeaza...Din pacate asta este o altfel de senzatie , sa-mi fie greata sa merg la un pescuit...

Mare dreptate ai Aline.... am scris si eu dar ... am sters pe urma, in fine pe mine ma deranjeaza ca au ajuns sa se laude cu cate kg de peste au prins , iar eu am intalnit pe malul ampoiului pescari de pescari care pescuiau cu ancorita. Pescari dinaia care se bat cu pumnul in piept cat de corecti sunt ei si vb despre alti care folosesc ancorite. Deci suntem varza !!!!

_________________
Go green & please Catch and Release !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Garduri pe rau
MesajScris: 07 Mar 2010, 10:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 09:11
Mesaje: 59
diaconitapetru scrie:
sa vedeti garduri pe Prut unde nu ai voie sa pescuiesti fiinca sare localnicul cu toporul si.....



la fel si pe neajlov...este o zona de 5-6 km unde din 400 in 400 metri este cate un gard cu o singura trecere...sunt facute ca niste toplite si o zona de adapost unde braconeaza ei (localnicii) cu halaie de 2/2m. Daca te pui acolo la gard s-ar zice ca te-ai asezat neinspirat si risti un razboi cu braconierii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.096s | 12 Queries | GZIP : Off ]