Pescuit Stationar

Acum este 23 Sep 2024, 03:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 25 Feb 2010, 05:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Multi pescari buni folosesc la pescuitul crapului, sau la cel de pe rauri (mreana, scobar) fire de 0.07-0.11 (forfac) si carlige de 18-22 ...

In pescuitul recreativ, cand e posibil sa te viziteze si pesti mai rasariti, nu numai cei de gradinita, nu folosesc forfac sub 12, carlige mai mici de 16. Pe Mures sau in acumularile cu crap nu vad rostul finetii exagerate (parerea mea ;) ). Mai degraba ma enervez sa pierd o mreana de 2-3 kg., decat sa ma bucur prinzand 20 de mrenute infantile.

In pescuitul de crap, iar nu vad rostul, mai ales cand pescuiesti la distante mici (<20m) sau cu fire rigide ...

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 01 Mar 2010, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
... si daca la marimile alea mai mari nu iti trage ce faci? Mai bine nu ai trasaturi decat sa scapi?

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 01 Mar 2010, 23:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
Si eu sant de parere cu Nutu.
Daca in stanga si in dreapta mea se prinde cu aceeasi fregventa slaba ca si la mine eu as fi dispus sa reduc marimea carligelor si grosimea firelor pana as avea fregventa mai buna .
Nu e tot una sa prinzi 3 pesti si sa scapi alti 3 pe cand vecinii sa prinda 2 pesti dar se lauda ca nu au scapat nici unul. Avantaj la serviciu, :D

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 01 Mar 2010, 23:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 09:11
Mesaje: 59
lupei nelutu scrie:
Si eu sant de parere cu Nutu.
Daca in stanga si in dreapta mea se prinde cu aceeasi fregventa slaba ca si la mine eu as fi dispus sa reduc marimea carligelor si grosimea firelor pana as avea fregventa mai buna .
Nu e tot una sa prinzi 3 pesti si sa scapi alti 3 pe cand vecinii sa prinda 2 pesti dar se lauda ca nu au scapat nici unul. Avantaj la serviciu, :D



esti carcotas, :twisted: de ce sa nu ii prinzi pe toti 6 fara sa scapi trei si daca te supara vecinii ii prinzi si pe aia doi ai lor HAHAHA :mrgreen: :twisted: :lol: :twisted: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 02 Mar 2010, 23:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
:lol:

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 03 Mar 2010, 14:46 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
La pescuitul crapului prefer fire ma groase , sau altfel spus , cit mai subtiri posibil , dar fara sa risc sa am rupturi . Cirligele de asemenea , nu dau cu mai mici de 14 si asta in cazuri extreme , in general folosesc nr10 . Prefer sa ii scot afara pe cei care i-am intapat decit sa intap si sa-i pierd pe drum . Nu am constata niciodata ca folosirea unui cirlig de 16 face diferenta la ritm de trasaturi fata de un cirlig de 12 sau 10 . Astea sint superstitii sau pareri preconcepute sau scuze in esecuri ziceti-le cum vreti . In caz ca nu prindeti cautati gresala in alta parte si nicidecum in grosimea firului sau marimea cirligului. ;) ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 03 Mar 2010, 16:17 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 20:20
Mesaje: 161
Localitate: Arad
Asta la crap....si la mreana!dar la scobar?platica? :roll: :roll: :roll: :?: :?: :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 05 Mar 2010, 10:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
adi suciu scrie:
La pescuitul crapului prefer fire ma groase , sau altfel spus , cit mai subtiri posibil , dar fara sa risc sa am rupturi . Cirligele de asemenea , nu dau cu mai mici de 14 si asta in cazuri extreme , in general folosesc nr10 . Prefer sa ii scot afara pe cei care i-am intapat decit sa intap si sa-i pierd pe drum . Nu am constata niciodata ca folosirea unui cirlig de 16 face diferenta la ritm de trasaturi fata de un cirlig de 12 sau 10 . Astea sint superstitii sau pareri preconcepute sau scuze in esecuri ziceti-le cum vreti . In caz ca nu prindeti cautati gresala in alta parte si nicidecum in grosimea firului sau marimea cirligului. ;) ;) ;) ;) ;)



...mie ciuda ca nu mai stiu in ce concurs era, dar a fost o situatie pe Cornesti cand se prindea foarte greu si totusi Cosmin Iancu prindea crapi la carlig de 18 si struna de 10 sau 12...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 05 Mar 2010, 12:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2010, 09:11
Mesaje: 59
...mie ciuda ca nu mai stiu in ce concurs era, dar a fost o situatie pe Cornesti cand se prindea foarte greu si totusi Cosmin Iancu prindea crapi la carlig de 18 si struna de 10 sau 12...[/quote]


la japca ma:)) poate avea nada cu.... :twisted: :lol: :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire subtiri, carlige mici la pescuit de crap, mreana etc. ?
MesajScris: 05 Mar 2010, 19:28 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2009, 17:49
Mesaje: 332
sunt cazuri pe MURES cand tre sa dau cu strune de 0.07 si carlige de 20-22,si cel mai important cu strune lungi de 2-2.5m.
si credetima nu mie frica nici de o mreana de 1-1.2kg.
iar la balta unde e numai crap clar ca nu dau cu fire de 9,dar unde tre cautat sau selectat pestele trebuie putina finete


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.071s | 11 Queries | GZIP : Off ]