Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 02 Feb 2010, 18:22 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
geppetto scrie:
Ma mananca destele sa-mi cumpar o lanseta scumpa pentru pluta. Criteriile ar fi: maxim 3.90m, usoara, finisaj extra, culori discrete. Am in vedere bete ca: Shimano Aerocast, Antares, Speedmaster, Preston Carbonactive, Spro WT World Champion sau orice comparabil cu ele. Nu prea le gasesc in magazinele de la noi din sud si cred ca voi fi nevoit sa cumpar de pe net. Poate vreun posesor de asa ceva sa ma ajute cu niste sfaturi?

Am 2 buc de vanzare din astea in stare foarte buna, Spro WT World Champion.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 02 Feb 2010, 18:26 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Si eu zic tot asa ,am doua ,Reactorlite si sunt foarte multumit de ele,sa apropie foarte mult de Preston Carbonactive, care indiscutabil este topul dintre cele enumerate de tine,desi....totdeauna este si un ...desi....vreau acum altceva si acel ceva inseamna pt. mine in primul rand 4.20m,asa ca m-am orientat catre Trabucco 2K Match,pe care cu bunavointa prietenilor de la Trabi....,am sa-l incerc cat de curand ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 03 Feb 2010, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Multumesc pentru raspunsuri. Aproape ca m-am decis la un preston mini float. Acum ma mai gandesc daca sa fie din 2 sau 3 bucati. A pus mana cineva pana acum pe lanseta asta?

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 26 Feb 2010, 21:39 
Neconectat

Membru din: 10 Dec 2009, 22:13
Mesaje: 86
Localitate: DEVA
la match se greseaza firul de pe mulineta ? de ce si cu ce!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 26 Feb 2010, 22:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
Poate se degreseaza sa se scufunde mai bine :P

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 26 Feb 2010, 23:18 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Cu spray.De la Trabucco...sau de la Sensas...sau de la Maver , toti au... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 08 Apr 2010, 13:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Sambata voi merge prima data la pescuit pe un lac de baraj la 60 km de Barcelona (Foix). Pescuitul pe acest lac necesita permis special pentru o zi de 2, 50 euro si permis obisnuit de 13,50 euro/an. Zonele de pescuit sunt trei, si marcate distinct, doua dintre ele fiind in golfuri inchise, iar cel de-al treilea pe un "bot" ce ofera deschidere mare. Am incropit eu ceva scule de stationar, un match si o varga fixa, dar am probleme cu nada, pentru ca inca nu am gasit un magazin de pescuit sa aiba nada de stationar. Am cumparat totusi pesmet fin, niste fulgi de cereale marunti (marca 'Quaker'), conserva de porumb dulce si am si o punga de malai din Ro. Mai am in vizor cus-cus si seminte pt. pasarele. Tinta mea este crapul in principal, eventual si pesti de talie mai mica, rosioara. Problema mea este urmatoarea: cum sa mixez aceste ingrediente (proportiile), pe care dintre ele sa merg si ce sa mai adaug ca sa pot obtine un groundbait care sa se desfaca rapid, dar pe fund? Mierea ca liant ar fi o solutie buna? Voi merge ca momela pe porumb si cubulet de mamaliga.

Multumesc!

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 08 Apr 2010, 18:12 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Pamant?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 08 Apr 2010, 18:38 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2010, 19:35
Mesaje: 30
Alex, tot eu trebuie sa te scot din belea (ca de obicei :lol: )
Ca sa faci cat de cat ceva sa te poti folosi, trebuie sa tii cont de componente in sensul de a avea o proportie adecvata de fainuri colante si necolante (cerealele "Quaker" nu sunt bune !!!! - cum mama lor de cereale sa stim noi de aicea de care sunt ??? Puteai sa spui daca sunt gen corn flakes sau musli).
Deci : o parte pesmet (mai bine sa tai cubulete de paine integrala si sa le bagi la cuptor, iar dupa ce se usuca bine le faci pesmet); o alta parte biscuiti dulci grasi, mai sfaramiciosi si o parte malai. Mai poti folosi napolitane cu crema, TURTA DULCE, corn flakes.
Daca ai macar o rasnita de cafea te-ai scos !!! Nu mai vorbesc de un blender.
Daca cereale tale sunt gen musli, trebuiesc neaparat inmuiate de cu seara si pe cat posibil maruntite.
Ce mai poti adauga din ce gasesti la supermarket : porumb la conserva (in nada si pe ac), seminte de pasarele (cauta ca sigur gasesti un praf rosu cu ceva seminte in el si care contine vitamine si proteine, seamana cu robin red - daca sti ce-i ala :mrgreen: ). Semintele fierbe-le pana crapa.
Tot de la supermarket mai cumpara o sticluta de sirop de capsuni : in felul asta ai si un sirop gros ca liant si ai si aroma. Pastreaza mierea pana te voi invata sa faci solubile.
Recapitulare : pesmet, biscuti dulci si uleiosi, malai, turta dulce, corn flakes, napolitane, porumb dulce din conserva, seminte pasarele, sirop de capsuni. Mai poti cumpara si o punga de praf de budinca (de capsuni de ex.) pe care o bagi in nada praf.
Ti-am dat destule repere din care poti sa incropesti o nada.
Si acuma : s-o spui lu' mutu ca nu gasesti un magazin de pescuit in Barcelona care sa nu aiba nada. Macar o punga de Method Mix de 2 kg si tot gaseai, sau luai 1 kg de birdfood mix si il "inmulteai". Ti-am spus de 2 luni sa mergi la Decathlon. Acolo gaseai tot ce iti trebuia. Macar cauta pe net ca sigur gasesti si un magazin cu momeala. Ia un cutit cu tine sa sapi dupa o rama, ceva... Baboierule !

Catalin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la match
MesajScris: 09 Apr 2010, 06:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Multumesc 'maestre" ;)
Sa stii ca n-am gasit nada nici la Decathlon si nici la FORUMSPORT, dar mi-am luat un minciog misto si un fel de bologneza de 4m cu actiune 5-20. Si am mai cumparat carlige Drennan din Granada, fir Browning Cenex din Viena...
Am luat deja biscuitii si mancarea pt. pasarele (perusi) cu vitamine, dar cand am pus semintele la inmuiat, apa s-a colorat in verde! 'Quaker' sunt corn flakes de mici dimensiuni, fara conservanti. O sa-i pun in apa plata din seara asta. Am porumb deja.

Esti bun la teorie, dar sa te vad pe balta, Cataline! Te astept la concurs, si daca ma invingi o sa-ti zic "maestre" pana la urmatorul. ;)

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 140 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.143s | 12 Queries | GZIP : Off ]