Pescuit Stationar

Acum este 22 Sep 2024, 23:34

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 15:27 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Deschid acest topic in speranta ca va antrena o discutie de edificare cu privire la folosirea peletelor in pescuitul stationar.Cand spun pescuit cu pelete ma refer strict la folosirea acestora ca nada de carlig , formarea si intretinerea unui vad folosind peletele , ca un compus secundar de imbogatire a groundbait-ului (sunt mai mult convins de eficienta micropeletelor in nada , le folosesc si a dat rezultate peste asteptari atat pe rau/Dunare cat si pe balti).Ce pelete dau rezultate bune folosite la carlig , ce pelete flotante avem noi in comert disponibile? (cred ca sunt doua tipuri de pelete flotante , cele care pot fi activate folosind pompa de vidare si care dupa preparare devin pelete de fund si cele care se comporta ca pop-up-urile)
Exista pe piata o gama destul de variata dar informatiile cu privire la ele se opresc la ceea ce scrie pe ambalaj (marime , culoare , aroma , pesti vizati) , dar nu gasesti mentionate date despre timpul in care se descompun , daca dupa ce absob apa se desfac sau isi pastreaza forma , temperatura apei la care functioneaza optim (atat ca desfacere cat si ca eliberare de arome) etc...
In opinia mea peletele reprezinta o alternativa viabila in selectia pestilor mai ales pe apele noastre unde daca folosesti nada vie la 2 carasi si o platica prinzi zeci de guvizi , bibabnei , regine , ghiborti si alte creaturi fara imporanta in pescuitul sportiv.Sunt sigur ca multi am avut astfel de probleme si singura rezolvare ramanea boaba de porumb sau traditionala mamaliga , dar folosind-ule nu mai aveai aceeasi frecventa.
Cine foloseste peletele in conditiile de mai sus as fi mai mult decat recunoscator daca ne-ar impartasi din experientele sale , macar mai reducem din timpul acordat testelor.
Am sa incep eu cu ceea ce stiu ;
-Van Den Eynde Carp Pellets Strawbery (micropellets 3.5 mm) sunt cele care le folosesc cel mai des in nada pentru orice specie de peste.Nu sunt solubile (nu se desfac) , dupa ce se inmoaie ele isi pastreaza forma si diferente in mecanica lor atunci cand sunt folosite pe apa rece sau calda nu am sesizat.Se pot folosi in nada fie uscate fie preumectate in apa sau aditivi (absorb destul de bine aditivi lichizi) , de asemenea se pot folosi si pentru nadire cu prastia (de viermi) pentru distante mici dar numai dupa ce au fost umectate.Nu am incercat inca sa folosesc diametre mai mari ca nada de carlig dar asta urmeaza in sezonul acesta.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 15:46 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Revin cu o completare pentru ca acest subiect sa nu ramana la nivel pur teoretic pri prezentarea unei situatii (o vitoare partida de pescuit).
Am gasit o balta cu o suprafata foarte mare si incredibil de putin pescuita sportiv , dar care tine exemplare mari de platica (1-3 kg).Problema cea mai mare o reprezinta prezenta in numa mare a speciilor de talie mica si ingreunarea selectarii platicilor implicit a exemplarelor mari.o nadire "clasica" ce are in componenta viermi , casteri si rame tocate va aduce pe vad puhoiul de puradei.Solutia de abordare tactica (stiu , cuvinte mari :D ) pe care vreau sa o incerc este folosirea unei cantitati mici de nada (subumectata care sa se desfaca imediat ce ajunge pe substrat sau intre ape) , doar ca mijloc de transport al peletelor si semintelor , aceasta fiind doar nadirea grea pentru un efect de atractie rapida pe vad.Intretinerea urmand a se face doar prin folosirea peletelor si semintelor trase cu prastia.Voi folosi un feeder sau picker , cosulete de 20 gr in care voi pune nada si pelete.
Nu am gasit inca raspunsul pentru nada de carlig , vreau sa folosesc tot pelete intrucat am incredere ca vor selecta mai bine pestele decat porumbul (la care se prinde frecvent babusca) , dar nu stiu inca ce pelete sa folosesc.Ca aroma si gust voi merge pe nada dulce cu aroma de caramel si fructe stiut fiind faptul ca platica este mai amatoare de dulcegarii ca un copil prescolar :D :D
Astept cu interes sugestii , pareri si indrumari :D

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 17:34 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Foloseste cineva in mod uzual pompa de vid pentru a umecta (de fapt scoate aerul) din pelete?
Exista asa ceva de vanzare in magazinele din Ro?
Eu doar am vazut pe un dvd cu tata Nudd asa ceva, si cred ca ar fi util de stiut daca se poate aplica si la noi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 17:44 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Boldea Alin foloseste pompe de-alea. Se gaseste de la browning.
Dar.......................de ce Boldea, de ce?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 18:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
uite pompa ;) http://attract.ro/prodshow.php?id=278

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 18:29 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
incearca peletele de halibut de la maros...la peletele cu aroma de peste am prins mai de toate...dimensiunea o stabilesti tu...fir de par obligatoriu...sau banda, depinde de situatie si preferinte...nu le folosi direct pe carlig la feeder, au tendinta de a cadea..la ruba e altceva ;) ... daca gasesti pe la noi Fins de la sonubaits parca is super ;) ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 18:38 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Ce tip de pelete sunt alea de la Maros ? Solubile , flotante , isi pastreaza forma dupa umectare?
Pompa de vid am luat si eu de la Browning , o sa o folesesc pentru VDE RS Ellite Expander Pellets 3mm.Ar trebui sa mearga pentru orice tip de pelete , reduce timpul de umectare .....

PS:Nu as folosi Halibut si mai nimic ce are faina de peste in compozitie , cum am spus pentru platica vreau sa merg pe arome si gust dulce , nu contrazic faptul ca se poate prinde cu peletele recomandate de tine , dar atata timp cat nu ma incanta indeea si nu le folosesc cu "elan" mai bine pas ...

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 20:27 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Catalin...scrie pe Google...pellet feeder GURU...si sigur ai sa gasesti rezolvarea la dilema ta ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 22:16 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
ticairlandezu scrie:
Catalin...scrie pe Google...pellet feeder GURU...si sigur ai sa gasesti rezolvarea la dilema ta ;)

Merci Tica , dar deocamdata ma intereseaza folosirea lor pe apele noastre si deocamdata nu prea as mai cauta alte pelete decat pentru carlig daca este nevoie (daca nu o sa gasesc ceea ce caut ma apuc si imi fac singur niste solubile pana la urma) stii ca am mai purtat noi o discutie cand te-am rugat sa ma ajuti cu ceva , s-a rezolvat si maine astept vreo 30 kg :D asa ca de pelete nu duc lipsa.
Sunt interesat daca le mai foloseste cineva intesiv , abordari ale partidelor de pescuitavand ca nada principala peletele , selectia speciilor si cum am scris mai sus cateva specificatii in plus de ceea ce scrie producatorul pe punga...dar se pare ca nu prea sunt uzuale si eu chiar voiam sa imi dedic sezonul acesta pescuitului cu pelete :roll: .. se pare ca o sa plec de la ce stiu , am postat in speranta ca mai tai niste curbe dar tot pe pielea mea am sa le gresesc pana la urma :D :D

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul cu pelete
MesajScris: 05 Mar 2010, 23:01 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
in general peletele pe care le gasim sunt de doua feluri: extrudate si presate la rece. cele presate la rece se descompun relativ repede si le recunosti dupa textura, fiind mai "poroase". cele extrudate sunt cele despre care spui ca isi pastreaza forma(dar si acestea se descompun, numai ca nu ai asteptat tu suficient :lol: ) si functie de temperatura si presiunea la care au fost facute au timp de descompunere de la 2 la 8 ore.
acum, selectia pestilor mari cu momeala, sigur nu o faci(mai ales in cazul ciprinidelor). este o teorie care a cazut demult si daca vrei sa-ti dau exemple, iti pot da nenumarate. poti cel mult sa reduci numarul speciilor prinse. aproape toata lumea incepe sa fie de acord cu teoria conform careia selectia pestilor mari o faci, in primul rand, prin cunoasterea foarte bine a apei pe care pescuiesti si localizare.
nu mi se pare o varianta buna sa incerci formarea si intretinerea unui vad, numai cu pelete. ele au fost gandite ca nada de atractie rapida, care sa te ajute la o partida de pescuit(asta ptr peletele facute ptr pescuit, deoarece daca folosesti din cele facute ptr piscicultura, intervin alte aspecte :lol: :lol: si trebuie sa scriem aici "un roman").

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.109s | 12 Queries | GZIP : Off ]