Pescuit Stationar

Acum este 30 Sep 2024, 05:38

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 18 Noi 2014, 22:21 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Superlike Hoglet!
Monarhia a fost inlaturata de communisti in conditiile bine stiute de toata lumea. Dupa revolutie era cel mai drept sa se reinstaureze monarhia. Nu am facut-o ... suferim consecintele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 09:41 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Nelutu scrie:
Bine Truia! ;) :D cu un mic amendament: se spune Hough! iar Winnetou se scrie cu doi de n ...
Ps: A fost prima mea carte citita, acum vreo 40 ani, inca nu terminasem clasa I ... :oops: :D



Howgh se scrie corect!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 10:02 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
Uszkay Istvan scrie:
Superlike Hoglet!
Monarhia a fost inlaturata de communisti in conditiile bine stiute de toata lumea. Dupa revolutie era cel mai drept sa se reinstaureze monarhia. Nu am facut-o ... suferim consecintele!

Mai mere si monarhia daca eu-s regele si nu-i popica! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 11:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Pula. Si monarhia poate fi o laba trista daca sacalii fura. Luati exemplu la monarhia Spaniei. Sunt in cap economic iar acu vre-o 2 saptamani au fost arestati vre-o 50 de politicieni pentru mita si alte cazuri de coruptie. Trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca daca ai monarhie ai rezolvat totul.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 14:00 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Eu am fost la vot.
Este un drept pe care toti il avem, si prin care putema sanctiona clasa politica sau a ne alege un candidat.
Important este sa iesi la vot, pentru ca acele "aliante ciudate" iau nastere tocmai datorita slabei prezente la urne, daca ar fi tot timpul 60 - 70 % participare ar ramane poate chiar 2 - 3 partide, dar asa avem in parlament 7.
Discutii despre monarhie, tot or sa fie, deocamdata si probabil in urmatorii 10 ani, nu prea cred ca vom avea asa ceva.
Coruptie !!! sa nu uitam ca aceasta incepe de jos, de la secretarul de primarie ( care este fratele, varul sau prietenul nostru) si pana sus, dar oricum toate tarile au coruptii lor, asa ca...
Iar la noi poate nu este de vina doar coruptia ci si indiferenta,nesimtirea si lipsa de respect pe care o avem multi dintre noi, asta genereaza coruptie.
Si poate daca noul presedinte va sanctiona anormalii in politica romaneasca, tot va fi mare lucru.
Daca iesea Ponta, ce aveam: un presedinte PSD, un guvern PSD, treceau toate prostiile de legi si se acopereau unii pe altii, nu ar fi fost un echilibru intre putere si opozitie, cum este normal sa fie.
Pentru cei care au plecat din Romania si nu prea ii mai intereseaza, daca nu voteaza asta e, dar pentru ce de aici ar trebuii sa avem in constiinta ca trebuie sa iesim la vot, indiferent cu cine votam, dar sa o facem.
Ia acum romanii au demonstrat ca pot misca si muntii daca vor, pentru ca Ponta sigur nu se astepta sa piarda mai ales ca avea 10 procente in plus dupa primul tur.
Asa ca cei care tot spuneti ca nu iesiti la vot, mai cugetati un pic !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 14:15 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
Domnule corbu...mie imi place chestia cu ,, indiferent pe cine votati dar sa iesiti la vot,,
nici eu nu am votat dar daca o faceam cred ca il votam pe iohannis. De ce ? Pt ca a spus intr-un moment de mare importanta ca va mari pensiile doar daca avem crestere economica. De ce nu am votat? O sa votez doar cand alesii nu vor mai avea imunitate in fata legii. ...asta cu indiferent pe cine votam este dreptul nostru de care vorbiti dv merge la clasele care fac ore de edbucatie civica. Unii au depasit varsta si nu mai cred in asa ceva ...daca va ganditi si dv...nu numai noi...ce ar fi insemnat pentru clasa politica sa nu voteze nimeni...adica muritorii de rand...putem macar sa ne imaginam impactul international?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 14:47 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Faptul ca 9 milioane de romani au iesit la vot, spune multe, banuiesc ca toti acestia fac parte din "clasele care fac ore de edbucatie civica", sunt ai naibii de multi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 14:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
rcorbu scrie:
Faptul ca 9 milioane de romani au iesit la vot, spune multe, banuiesc ca toti acestia fac parte din "clasele care fac ore de edbucatie civica", sunt ai naibii de multi.

Nu mai cred de mult in povesti de adormit copii ... Asa spun hartiile si asta nu inseamna ca e si adevarat . ;)

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 19:34 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Nutzu a zis:
Citat:
Pula. Si monarhia poate fi o laba trista daca sacalii fura. Luati exemplu la monarhia Spaniei. Sunt in cap economic iar acu vre-o 2 saptamani au fost arestati vre-o 50 de politicieni pentru mita si alte cazuri de coruptie. Trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca daca ai monarhie ai rezolvat totul.

Spania chiar e un caz izolat Nutzule, un caz cu care tu esti mai la curent, ca ai lucrat acolo, dar de ce nu dai ca exemplu monarhiile din tarile nordice (Suedia, Norvegia, Danemarca, etc.) unde nivelul de trai este cel mai ridicat din Europa :?: :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Truia,

Nu pot fi deacord cu cele sustinute detine desi esti un baiat istet.
Cum poti sa spui despre Iohannis ca nu stie sa lege 20 de cuvinte romanesti.E drept nu e un orator de meserie ,dar desi vorbeste mai molcom ca orice ardelean a punctat tot ce trebuia spre diferenta de mincinosul neocomunist Ponta.
S-ar parea ca romanii s-au saturat de minciunile lui Ponta si de toti PSD-isti si au votat excact cum trebuia pt. o schimbare.
Nu inseamna ca un bun orator poate fi si un bun presedinte si ca exemplu ti-l dau pe presedintele meu american,OBAMA.
Iohannis e un sas ,dar tu nu ai avut ocazia sa-i cunosti pe sasi.Eu am avut acesta ocazie deoarece cu multi ani in urma m-am nascut intr-un sat din Tara Barsei in care jumatate din populatie erau sasi.Intodeauna i-am admirat pe sasi pt corectitudinea lor,harnicia lor si pt. cele realizate de ei.
Sasul Iohannis a demonstrat in perioada cat a fost primar ce poate face ,aducand Sibiul la nivelul unui oras european din vest.Ce a demonstrat Ponta de cand a fost prim -ministru???.
Daca intri si acum inrtr-un sat in care au fost sasi(ca acum majoritatea au plecat in Germania ) poti vedea fara sa faci o analiza deosebita deosebirea din acest sat si un sat din Oltenia.La mine in sat ,inainte de a ma naste eu exista o sala de sport,si din pacate atat scoala germana ,biserica ,cimitirul nu le puteai compara cu scoala ,biserica,cimitirul romanesc.
Acum din pacate multe din casele frumoase ale sasilor sunt ocupate de tiganii ce inainte veneau la noi la cersit.

Iohannis ,vei vedea ca e un om de cuvant ,nu foloseste minciuni ca alti politicieni si daca va fi ajutat(ca singur nu va putea) de romani incet,incet va face o schimbare in bine in Romania.

Eu ii doresc sa-l ajute Dumnezeu.

Daca sasii in urma cu sute de ani nu se stabileau in Ardeal,Ardealul ar fi fost azi la nivelul Olteniei.


Bunicul meu din partea mamei a fost copil de trupa in armata Austro-Ungariei si el si bunica vorbeau nemteste si fiind dupa razboi au gresit ca nu m-au dat la scoala germana din sat.Bunicul meu facea agricultura dupa lexicoane austriece ,a fost si primar in sat,dar din pacate dupa venirea rusilor i s-au confiscat pamanturile,iar tatal meu si unchiul meu dupa intrarea in colectiv au fost dati afara datorita bunicului ce cu greu a scapat de deportare.

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.108s | 12 Queries | GZIP : Off ]