Pescuit Stationar

Acum este 07 Mai 2024, 20:58

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 01 Mar 2016, 11:24 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Eu va readuc in atentie ciobanii aia de au venit din creierul muntilor in Capitala, asta inseamna ca nu au fost indiferenti. De-alungul anilor multe porcarii s-au intamplat pe partea cu pescuitul si nu am vazut actiuni de masa decat din partea Salvati Delta.
In conditiile in care nu exista o mobilizare generala ( asadar niciun interes din partea pescarilor) eu spun ca nu are sens sa ne plangem de mila.
Ideea de a "desfiinta" asociatiile, indiferent care sunt ele, este una extrem de proasta. In felul acesta vor dispare si alea cateva Asociatii care mai misca ceva pe pescuit , nu va mai exista o coeziune intre pescari, un loc unde sa se stranga mai multi si eventual sa se organizeze. Cand fiecare isi va vede de treaba lui , asa va ramane.

Este adevarat ca sunt o groaza de asociatii de apartament facute pentru castiguri personale , dar sunt si altele care se ocupa de pescuit si pescari, in limitele posibilitatilor lor. Pescarul va avea intotdeauna de ales unde sa isi dea banu` , la o asociatie tepara sau una care face ceva de sumele alea ....

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 01 Mar 2016, 13:01 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Nici eu nu sunt pentru desfiintarea asociatiilor ci mai degraba pentru un control mult mai strict asupra lor in primul rand pentru ca e implicata resursa acvatica vie care e atat de greu incercata la noi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 01 Mar 2016, 21:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
mircea13 scrie:
Eu nu inteleg dece atat de multi pescari de pe acest form se plang ca taxa de 150 e prea mare cand la ora actuala toti platesc 100 lei la asociatii din care asociatiile varsa la Trezorerie 30 lei si raman cu 70 lei din care traiesc bine merci pe seama fraierilor care le dau banii pentru nici un sericiu.
In loc sa sustineti ca permisele de pescuit sa fie desfiintate si taxa anuala sa fie platita la Trezorerie iar chitanta de la Trezorerie sa tina loc de permis de pescuit voi nu vreti sa sustineti aceasta idee ci mergeti in continuare pentru sustinerea ideii de a fi membru al unei asociatii.Am postat forumul Guvernului Romaniei prin care guvernul solicita sprijinul populatiei pentru reducerea birocratiei tot aici pe acest forum. Voua va ramane doar a da un click pentru sustinerea mai multor propuneri care sa gasesc pe siteul guvernului romaniei. Nu trebuie sa va inregistrati ci numai sa votati si cu cat votati mai mulri cu atat v-a fi luata in considerare propunerea sustinuta de voi..Votati nu ezitati spre binele vostru.
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... =2&t=10879


Ce vorbesti tu Mircea nu-i reducerea birocratiei ci ne indemni sa dam la stat mai multi bani fara sa faca nimic pt noi!Nu cu asociatiile sunt probleme ci cu statul care i-a luat dreptul de control lasand cativa inspectori care nu au sange-n glanda sa faca controale etc!Hai sa-ti dau exeplu pe cei de la AVPS Tarnava Mare care fac impreuna cu vanatori, controale,populari si se autogospodesc in asa fel ca au si peste!Deci se poate numai technocratii ar trebui sa dea putin ajutor nu bete-n roata!Dar despre ce vorbim?Suntem oamenii care i-am ales!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 01 Mar 2016, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
de APSHD » 01 Mar 2016, 17:34
In Ungaria se discuta introducerea obligativitatii permisului de pescuit si pe baltile private si respectarea perioadei de prohibitie

Cred ca glumesti! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 02 Mar 2016, 07:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
@ Zsolt,Sigi,Catalin 232
Apreciez modul civilizat in care ati abordat subiectul .Fiecare are dreptate si sunt multe idei bune.Nenorocirea la noi e ca ANPA a derogat raspunderea ce ii revine prin lege pe seama Asociatiilor de pescari.Asociatiile zic ca ANPA raspunde si invers in concluzie nu se face nimic.
Eliberarea permisului de pescuit nu trebuie sa fie conditionata de calitatea de a fi membru al unei asociatii.Si in prezent pot plati la Trezorerie si nu ma inscriu in nici o asociatie.Am vazut si pute-ti vedea si voi pe F&H o reclama pentru un concurs de pescuit pe Balaton in care se spune ca poti obtine permis de pescuit fara ca sa fii membru al unei asociatii.In multe tari se practica un mod civilizat de a obtine un permis de pescuit foarte usor camparandu-l de oriunde si mai recent on line primind raspuns un PDF cu copia dupa permisul de pescuit pe care daca vrei o poti descarca pe imprimanta. Dece pentru pescuitul in Delta Dunarii se poate on line iar in rest nu? Pentru ca exista o cardasie intre ANPA si Asociatii care se scrijina reciproc.Credeti ca daca -permisul v-a costa 150 lei asocatiile nu vor cere 200 sau chiar 220 lei.Ele din ce sa traiasca?.Nu contest faptul ca sunt conducatori de asociatii oameni cu bun simt de raspundere si chiar fac treaba buna dar majoritatea nu fac nimic in afara de a incasa banii de la pescari.Consider ca avem o sansa sa incercam sa rezolvam o problema fara a ne costa ceva dand un simplu click.Daca si asa e greu mai mult ca sigur ca nu voi trai sa vad miting oraganizat de pescarii sportivi din toata tara la Bucuresti asa cu au facut ciobanii.Numai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 02 Mar 2016, 08:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Permise pescuit pentru Delta Dunarii on line
http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 02 Mar 2016, 09:25 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2012, 09:20
Mesaje: 52
Localitate: Timisoara
Mircea, din cate stiu eu in momentul in care s-a facut licentierea asociatiilor si atribuirea de ape publice spre administrare unul din criterii pentru obtinerea punctajului a fost personalul de paza. Trebuia sa existe personal angajat special pentru asa ceva - paza apelor publice in administrare. Adica asociatiile sa aiba in permanenta oameni care patruleaza pe malul apelor si constata nereguli si/sau infractiuni si apoi anunta autoritatile. Tot acesti oameni de paza au sarcina sa incaseze acei bani pentru pescarii care nu sunt membrii respectivei asociatii adica o suma pentru o saptamana, o luna sau un an de pescuit pe acel tronson de apa publica (cum e specificat in contractul cu ANPA). Acuma eu nu stiula altii cum e dar in judetul Timis nu am vazut asa ceva. APS refuza sa discute subiectul si sustine ca cine nu e membru al asociatiei va plati amenda. O ilegalitate adica. De aia am spus ca asociatiile trebuie controlate si verificate iar conducerea acestora pusa la punct in mod serios. Nu sunt in favoarea amenzilor aici pentru ca tot pescarul de rand le-ar plati (indirect).
Problema e ca in Romania multe sisteme, programe si alte initiative ale statului nu functioneaza nu ca ar fi rele ci din cauza factorului uman. Aici trebuie umblat. Nu totdeauna statul e de vina. De ce trebuie jandarmul sa ma amendeze ca am peste sub dimensiune in juvelnic, de ce ma lacomesc sa prind peste cantitatea admisa, de ce trebuie sa ma intind tot malul cu n-spe bete etc. De ce nu pot respecta ceilalti pescari? De ce trebuie sa mi se impuna treaba asta? Oare de ce trebuie sa lupt in permanenta pentru drepturile mele? De ce nu se pot opri ceilalti cand sunt pe punctul de a-mi atinge drepturile? As umple cateva pagini cu intrebari de-astea retorice dar nu are rost. Eu zic ca toti ar trebui sa gandim de trei ori si sa actionam o singura data (dupa ce gandim :mrgreen: ) daca nu cumva deranjam pe cineva cu actiunile noastre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 02 Mar 2016, 13:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
De legi nu ducem lipsa.Nu stiu daca aceasta lege mai este in vigoare.A se vedea Cap.IV ART 22--26
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=27105
Asa apare pe site-ul Camerei deputatilor
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 02 Mar 2016, 17:37 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
mircea13 scrie:
De legi nu ducem lipsa.Nu stiu daca aceasta lege mai este in vigoare.A se vedea Cap.IV ART 22--26
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=27105
Asa apare pe site-ul Camerei deputatilor
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame

Daca tot te-ai uitat pe portalul legislativ a Camerei Deputatilor ai fi putut sa vezi ca e abrogata de mult
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?ida=28630


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE DE HOTARIRE DE GUVERN
MesajScris: 02 Mar 2016, 18:52 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Sigi ... Criteriul pe care se da punctaj maxim este acela al pretului catre pescar ... Adica daca pe o apa "liciteaza" 2 asociatii , se ajunge la 1 leu/zi de pescuit. Nu ai ce controale sa faci pentru ca nu ai acoperire legislativa , nu ai drept de control . Daca ii tii pe braconieri pana sa vina jandarmeria , aia neaga ca sunt plasele lor si te dau in judecata pentru privare de libertate..... E ca la romani.

Nu are sens sa dezvoltam subiectul , in centrul maretei capitale , daca iei Dambovita de la Lacul Morii pana la Glina gasesti minim 100 ( si nu exagerez ) de parasutisti care braconeaza nestingheriti cu zeci de masini de politie ce trec zilnic pe langa ei ...evident , chiar si in timpul prohibitiei...

La ce sa te mai astepti pe o bucata de apa in mijlocul unui camp al nimanui ?

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.066s | 13 Queries | GZIP : Off ]