Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 19:17

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 08 Feb 2017, 09:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
, Lături " inghetate

......................

Inceput de Aprilie , 2004 .

Aveam o lucrare la Pitesti , mai exact intretinerea periodica a acesteia . Baietii din echipa de atunci erau pescari cu totii . Bogdan , Cristi Duda si Sile . Sile , .... mai putin , insa el era responsabil cu entuziasmul . Da , exact cum auziti ! Responsabil cu entuziasmul . De cate ori se nimerea de prindeam noi vreunu' mai rasarit , Sile deborda de fericire : ,, Bravo , bai Pictore ! Bravo ! Da , mah , sa beau ! Uite ce peste frumos a scos asta ! "

Daca aveam treaba la Pitesti cel mult 30 de minute , si nimic altceva de facut in ziua aia , zic baietii :

- Bai Pictore , cand terminam acolo , nu dam si noi undeva la peste ?
- Pai unde vreti voi sa mergem , mah ?
- Nu stiu frate ! Te intereseaza ! N-am vazut un mal de garla din toamna ! Turbez !
- Da frate . Are dreptate . Unde-o fi , numa sa ,, dibuim " un baboi , ... acolo !
- Bah ! Uite unde zic eu : mergem mai la munte si dam in Valsan .
- Unde dracu-i asta ?
- Mergem pan-la Curtea de Arges , o luam pe drumu' de Campulung , si la un moment dat facem stanga spre Bradetu . Pe tot traseul asta intalnim Valsanul .
- Pai , ... ce peste gasim noi acolo ?
- Mreana si Pastrav .
- Soto ? Poate mergem , dracu' , degeaba !
- Soto ! Acolo merg eu cu cortu' si am prins . Nu o data , de fiecare data cand merg !
- Hai ! "

....................................................

Pe la 8 30 h , cu treaba terminata la Pitesti , ne indreptam spre Curtea de Arges . Lasam in urma si frumosul oras dintre dealuri , trecem de manastire si o luam pe drumul spre Campulung . Prima localitate dupa Curtea de Arges este Valea Iasului , urmata si aceasta de o multime de satucuri care mai de care mai cochete , mai frumoase , mai neaose . Mergand insa spre munte , aceste satucuri , care mai de care , la fel , erau mai ninse si mai neanfrunzite . Nu luasem asta-n calcul . La noi in campie primavara se aratase destul de generoasa . P-acolo insa .... se mai lasa inca asteptata . Curtile , insirate , de aici din drum catre padurile de la poalele muntilor erau din ce in ce mai albe si inca ne dezvelite de troieni .

- Unde dracu' mergem noi , mah ? La copca ???
- Taci dracu' din gura , bai Bogdane ! Unde copca pe rau ?
- Stiu , mah , ce zici ! Zic si eu asa ! Nu vezi ? Noi suntem in pulovere si adidasi , si aici e zapada cat cotetele la caini !
- Acu' ce vrei ? Am ajuns , dam si noi putin la peste ! Asta e ! Daca nu ne-am gandit ?
- Prindem noi ..... draci ! Ascultati aici la mine ! "

.....................................................

Nu ne-am putut opri nicaieri pe malul Valsanului pana in comuna Bradetu . N-am gasit nicaieri un locsor care sa ne inspire , asadar am urcat pana acolo . Pentru cei ce nu cunosc drumul , acolo se termina asfaltul . Este ultima localitate din sirul inceput cu Valea Iasului . De la Bradetu-ncolo poti continua pe un drum de exploatare forestiera , drum ce se termina undeva la poalele Ceahlaului . Niciodata , insa , n-am urcat pana acolo .

De la finele asfaltului , odata cu drumul de criblura , esti intampinat cu generozitate de salbatica natura ! Vara mai urcasem pe acest drum . Este un vis ! Practic urci printre doi versanti montani pe fundul unei prapastii marginite de acestia . Pe fundul acesteia este acest drumeag ce alterneaza splendid cu raul Valsan . Privind catre in sus , spre oricare dintre acesti versanti , uneori atat de abrupti sunt , incat iti dau senzatia ca urmeaza sa se pravaleasca pe tine . Soarele aproape ca nu ajunge la drumul acesta . Este impiedicat de padurile de brazi si de steiurile verticale de stanci , ceea ce contribuie la misterul drumetiei . Toata aceasta priveliste se intinde pret de 8 km , dupa care cei doi versanti se departeaza unul de altul lasand loc unei gigantice poieni de cca 45 ha ( asa am auzit pe localnici ca apreciind suprafata ) , poiana prin care serpuieste Valsanul cristalin . Acolo voiam sa ajungem , indiferent ca , deja , zapada era de aproximativ 50 - 70 cm . Repet , eram echipati de primavara de campie .

Insa , ceea ce mi-a amintit Claudiu cu fotografia lui , ceea ce a facut ca acel drum sa fie de neuitat , si ceea ce face obiectul acestei postari , erau ..... niste turturi gigantici scursi pe acei versanti .
Sus pe munte , acolo unde soarele se putea lafai printre brazi , zapada incepuse sa se topeasca si sa se scurga catre drum , unde ingheta in forme si siluete inimaginabile ! Si nu doar atat , ci , cunoscuta zona ca fiind bogata in diverse minereuri , pe masura ce apa spala muntele dizolva , probabil , aceste minereuri si capata culoarea acestora . Erau gheturi de culori turqoise , caramizii , albastre , verzui , galben-ocru , ..... si altele ! Absolut inimaginabil !

- Pictoreeee ! Sa fiu al dracu' ! Nu se poate asa ceva !
- Bai nene ! Eu am ramas fara cuvinte !
- Uite la turturele ala ! E cat un bloc de 4 etaje !
- Si ce culoare are frate ! Nu-mi vine sa cred !
- Stii , frate , cum ma simt acum ?
- Cum , mah ?
- Zici ca-s Alice in tara Minunilor !
- Si ziceti ca n-avem cum sa facem poze ?
- Nu ! N-am luat aparatu' !
- Imi vine sa ma-npusc ! Cui sa povestesti asta si sa te creada ? "

Intradevar , ceea ce vedeam noi era mult dincolo de limita imaginabilului ! Turturii aia aveau dimensiuni colosale si culori parca desprinse din vise . Fuioare de culoare se rasuceau intre ele ca-ntrun dans nebun , se amestecau alocuri de unde rezultau si alte noi combinatii de culori , se mai intampla sa fie cate o pleznitura prin intreg sloiul , pleznitura ce avea culoarea aceeasi dar mai alburie si dadea intregului ansamblu inghetat imagine de bloc de marmura . Toti , fara exceptie , ramasesem ,, interzisi " . Uitasem de frig , uitasem pentru ce suntem acolo , uitasem ca ar trebui sa ne uitam la ceasuri , ..... uitasem de lume !

La un moment dat , Bogdan , coplesit de senzatii si de grandoarea privelistii , incearca sa scape si sa ne mobilizeze catre malul Valsanului . Uitandu-se pierdut catre un sloi gigantic de culoare turqoise- alburie sagetata de fuioare albastrui si verzui ne zice :

- Uite bah ! Uite la ala d-acolo !
- Asa ! Ce-i cu el ?
- Culoarea lui ! De ce-ti aduce aminte ?
- Nu stiu , mah ! Zii ! Ce-i in capu' tau ?
- Zici ca-s laturi inghetate la mamaia pe strada pe langa gura de canal !
- Fir-ai al dracu' de cretin ! Cum poti , mah sa compari asta cu laturile lu' mata mare ?
- Pai pot , mah ! Daca-s la fel la culoare ?
- Haideti , mah sa mergem ! A dat asta cu mucii-n fasole ! Tampitule !

.................................................................

Am urcat pana in poiana de mai sus unde ne-a intampinat un soare generos de primavara , soare care se reflecta vesel in valtorile Valsanului . Printre troienele de pe malul acestuia ne-am facut loc si ne-am apucat de pescuit . Sincer , nu credeam ca vom prinde ceva . Intradevar , verile , se intampla sa mai prind 2 - 3 pastraviori pe care-i eliberam imediat . Acum insa chiar nu ma asteptam la vreo captura .
Insa dupa cateva lanseuri ..... primul pastrav se arata interesat de micutul vobler argintiu ! Dupa el inca unul , si inca unul , si ..... pana la 8 bucati ! Parca nu ne venea sa credem ca suntem atat de rasfatati de soarta in acea zi ! Cel mai bucuros era Sile ! La fiecare dintre cei 8 pastravi , indiferent de autorul capturii , chiuia extaziat de rasuna poiana ! ..... N-aveam ce sa-i facem . Mai ne facuse asta , si nu o data , ci de fiecare data cand ne-am incumetat sa-l luam cu noi la peste . Asta e Sile , si gata ! Vrei liniste ? Il lasi acasa ! Punct !

Insa timpul trecea pe nesimtite . Se facuse aproape 16 00 h , ori la data aia se putea lejer numi seara , deja . Soarele nu ne mai incalzea . Se dusese dincolo de brazii de pe piscuri lasand in urma lui temperatura ce , de fapt , trebuia s-o aiba zona respectiva la acea data . Strangem repede , ne aruncam in masina si plecam catre Bradetu cu gand sa admiram inca o data , din fuga de data asta insa , minunile de gheata ce ne taiase respiratiile la venire .

Va spuneam ca drumul dintre Bradetu si poiana in care pescuisem este de 8 km . Ei bine , dupa doar 1,5 km , privind in fata pe drum vad ...... un gigantic munte ..... de zapada ! Pret de cateva secunde am crezut totusi ca este doar o iluzie si ca urmeaza sa disting o curba a drumului , vreuna ce se ascundea ochilor obositi de marea de alb ce-o privisem toata ziua . Dar nu ! Pe masura ce ne apropiam se distingea din ce in ce mai clar ca este ..... un munte de zapada !

Ca sa ne fie si mai evident ceea ce refuzam sa credem , faptul ca eram pe munte prizonierii unei mini avalanse de zapada , in troianul respectiv se distingeau printre bulgarii albi tulpini de brazi mai mititei ce putusera fi smulsi de caderea agresiva a zapezii ! Ne frecam la ochi si nu ne venea sa credem !

- Nu ! ..... N-are cum ! ..... Asta n-are cum !!!
- Cum mah ??? ..... Cum adica , ..... sa plec la peste si ..... sa ma prinda avalansa !
- Uite !!! ..... Asa cum vezi !!! Ai plecat la peste si te-a prins avalansa !
- Cum sa-i zic lu' nevasta-mea ca am ramas la peste ..... ca m-a prins ..... AVALANSA ???
- Ii spui , si gata ! Asta e !
- Poate crede a ta ! Insa a mea zice direct ca am ramas la femei !
- ..... Mda ! Nu m-am gandit ! Si-a mea o sa zica la fel !
- Pai , ..... hai sa dam zapada !
- Maaaah ! Tu nu esti normal ??? Aici sunt doua trenuri de zapada ! Cu ce vrei tu s-o dai la o parte ? Cu lingurita ??? Nici casma n-avem la noi !
- Bun !!! Ce facem ?
- Hai inapoi in poiana . Era cabana aia acolo si am vazut lume . Poate stiu aia ce facem .
- Vrem , nu vrem , doar asta putem sa facem . Hai ! "

Ne-am intors in poiana unde , intradevar , se aflau ceva cabanute . Vara , acestea au statut de ,, boutique " . Gasesti tigari , sucuri , bauturi , criossant-uri, snacks-uri , seminte si altele , insa la preturi duble fata de ce gasim acasa . Intr-un fel e firesc ! Doar nu urca pana acolo masina de distributie cu marfa . Acum insa , golite de marfuri , cu 2 - 3 mese in mijloc , tin loc de bodega pentru muncitorii din exploatarea forestiera de mai sus de pe munte . Am aflat atunci ca acestia , la terminarea programului se opreau sa bea ,, una mica " . Norocul nostru ! Mai ales pentru faptul ca exploatarea fusese deschisa ..... cu doar doua zile inainte ! Si mai ales pentru faptul ca la ora aia inca mai erau pe munte si nu coborasera in sat ! Daca mai stateam inca 30 ' p-acolo ..... ramaneam singurii de pe munte si ne-ar fi scos astia a doua zi dimineata d-acolo !

Noi , isterizati la maxim , dam buzna-n bodega si incepem sa le povestim febril ce-am patit :

,, - Domle' ! A venit avalansa ! S-a inchis drumu' ! N-avem pe un' s-o luam ! Aici ramanem !
- Hei ! .... Hei ! .... Tinere ! Ia-o-ncet ! Ce zici ca s-a intamplat ?
- Zapada ... multa ... pe drum ... mai jos la vale ... noi la peste ... a cazut cu tot cu pomi .... n-avem haine ... ce-i zic nevesti-mii ....
- Mai Gheorghe , ce ,, zice " astia , mah ?
- O fi cazut iar namete de pe munte , mah !
- Mai ai motorina la lama aia ?
- Am . Doua butoaie .
- Auziti mah baieti . Va scoatem amu . Numa' stai nitel aici la soba sa terminam si noi cinzecile astea .
- Unchiule , da-ti-ar Dumnezeu sanatate ! Mai dam noi un rand , numai sa ne scoateti !
- Bine , mah .... ! Mai da un rand , atuncea ! "

Dupa inca ,, UN " rand , aproape la ora la care se intuneca afara , oamenii muntelui s-au apucat de treaba . Mergea foarte greu . Zapada ce cazuse era zapada uda . Zapada incalzita de soare pe tot parcursul zilei . Uda fiind , era si foarte grea si extrem de bine tasata in timpul caderii . Incarcand acestia sa sape pana la drum ar fi durat , probabil , toata noaptea , asa ca i-am rugat sa treaca cu lama peste muntele de zapada si sa ne croiasca drum atat cat sa putem noi trece . Ne-au inteles si asa au facut , ne-au ajutat pe noi sa trecem dincolo dupa care au ramas sa-si faca drum pentru camioanele incarcate cu trunchiuri de brazi .

- Domnilor , multumim mult ! Sa va dea Dumnezeu sanatate !
- Mereti cu bine , mah flacai !
- Hai ! Ramaneti cu bine ! Sanatate acasa !
- No ! Drum intins ! .... Auziti mah ??? Da' ce catati voi la munte , ca nu v-am intrebat ?
- Ce sa catam unchiule ? Uite , eram la peste !
- .... La unde erati , mah ??? La peste ??? I-auzi bah Gheorghe ce ,, zice " astia ! Cica ,, era " la peste !
- Ha.. ha.. ha.. ! Si va mai mirati , mai flacai , ca arunca fomeile alea dupa voi ,, pan " casa cu ceva ! Ha.. ha.. ha ! No .... mereti sanatosi si duceti-le pestele ! Alfel or sa zica ca umblati , dracu' , dupa fomei la munte !"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 09 Feb 2017, 10:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
Sa traiesti ..... finule !

....................................................

Sambata 04 Iunie 2011 , orele 18 30 ...... Cald si liniste . Suntem la cateva ore de la fluierul de final al primei manse ale open-ului de la Valea Argovei . Cald , liniste si odihna bine meritata-n scaunele pliante dupa 7 ore istovitoare si ,, imbelsugate " in razele ucigatoare ale soarelui . Dupa o masa toropitoare singurul lucru care ne lipseste este o bere rece . Din tot ceea ce s-a constituit in a fi perfect la respectivul concurs lipsea tocmai ..... berea rece . Un mic amanunt ce-a lipsit organizatorilor , dar un amanunt extrem de important !

- Bai nene , cum dracu' sa bem berea asta ? E calda ! ..... Nu intra !
- Mda . De unde luam niste gheata ?
- Din Finlanda ! ..... De unde dracu' sa luam ? N-avem de unde ......
- Si ce facem ? As bea o bere rece ..... mama-mama !
- Valibule , ..... hai in sat .
- Si crezi ca gasim gheata pe vreundeva ?
- Gheata .... nu ! Dar gasim bere rece !
- ..... Hai !!!
- Vin si io . zice Gabi Discretu' .....

Plecam in tromba spre prima baraca ce-om intalni-o , prima dugheana ce-si poate revendica pretios titlul de ,, Supermarket " satesc . Cunoasteti genul , dughenele alea facute de obicei in ,, camera aia buna , aia de la drum " in care gospodaru' ulitei imparte bere , mici congelati , bulion si alte alea vecinilor lui , fostilor lui colegi de IAS . Fireste ca a-si fi facut ,, Supermarketul " face din acesta sa se uite superior acum la cei ce candva ii fusesera ..... cum am spus , colegi si prieteni . In sfarsit , nu asta e problema noastra .
In masina Valibu gaseste o sticluta de 200 ml de Ouzo :

- Pictore , nu-mi spune ca asta-i Ouzo !!!
- Ba da , e Ouzo .
- De unde-l ai ?
- Cum de unde-l am ? Il am si gata ! De ce ?
- Pentru ca , ..... nenicule , ..... beau Ouzo pana dimineata ! Imi place de mor . Il beau ca pe sirop de zmeura !
- Bucovene , ia-ti gandu !!! E pentru o ocazie speciala . D-aia-l tin .
- Da-mi , mah , si mie macar o gura !
- Mai nene , ti-am zis ! E pentru vreo ocazie speciala . Nu te supara ...... , nu insista . Il am in masina de vre-un an si nu m-am atins de el .
- Bine , mah , ..... bine ! N-oi pofti tu vreodata la ceva de la mine ???

Ajungem la primul ,, Supermarket " satesc . Tipic , asa cum deja v-am descris : Cu doua ,, doamne " in fata ce sparg seminte , cu alti doi vecini la o masa soioasa ce-si savureaza berile , cu perdeaua de muste facuta din fasii de nylon ( cat mai colorate posibil ! ) . Inauntru ...... un decor la fel de cunoscut si impamantenit pe meleagurile noastre : o vitrina din cornier sudat groteste , cu niscaiva geamuri lipite cu scoci maro intre ele peste muchiile cornierului , pline cu bulioane , snacksuri , pateuri expirate si alte alea . Sus de tot pe raft mai descoperim cateva sticle ametite de vin prost si undeva in dreapta lipite de perete vreo doua vitrine de inghetata ce fac mandria incaperii respective . ,, E " d-alea cu reclama deasupra ! ..... E - heeeee !!! Printre muste si mirosuri distingem o usa ca da-nspre ..... bar ! Mama , ..... va dati voi seama ??? Inspre bar !!!

Pasim pragul si descoperim un alt gen de decor arhicunoscut : Niste rafturi negre cu cateva cioburi de oglinda lipite-n forme romboide , doua sau trei mese de plastic verde inchis , doua frigidere , unu' de la Coca Cola si-unu' de la Frutty-Fresh ( tot cu reclame deasupra ) , dar care sunt pline de orice altceva decat indica mandrul panoul luminos . Prin mormanele de diverse lichide ce stau la rece distingem greu cateva sticle de Timisoreana la jumate . Luam cate-o bere de fiecare si decidem sa o bem acolo . Pan-la urma ..... s-ar putea sa ne distreze sederea-n fata dughenei printre coji de seminte , betisoare de la Jeli Bon si paletzele de la inghetata . Au totusi si astea farmecul lor iar noi nu suntem niste fitzosi . Asadar cerem scaune si ne-ntindem la bere . E rece , face bruma pe sticla , sfaraie palma pe ea ! Chiar simtim ca ne racorim . Dupa sapte ore de stat pe baloanele fierbinti ale pneumaticelor si-n razele neanduratoare ale Soarelui berile astea sunt exact ,, leacul " necesar . Un moment pe care-l savuram discutand agale despre concursul la care tocmai ne adusesem aportul . ..... E chiar misto momentul .

Imi suna telefonul . Mi-e atat de lene incat mi-e greu sa ma ridic sa-l scot din buzunar . Insa o fac . Pe display apare clipocind ,, Pralea calling " :

- Sa traiesti Praleo !!!
- Noroc bai taticuleeeeeeee ! Unde esti nene ?
- La Valea Argovei . Beau o bere !
- Asa nenicule , asa ! O fi bine ? Altii stau in case si voi bateti garlele ! He , he , .... ce mai viata !
- Asta e Praleo , ne-om potrivi cat de repede pe-n mal de Dunare .
- Asaaa , taticuleeeee , ..... asaaaa ! Asta voiam s-aud !
- Ia zi Praleo , ce-i ?
- Mai taticule , ...... nici nu stiu cum sa-ti zic ......
- Zii ..... cu vorbele tale , cum o fi . Numa' zi .....
- Stii ca-n Septembrie am nunta . Stii , nu ?
- Stiu , normal ! Si vrei sa vin si eu cu doamna mea , asa-i ?
- .............................
- Zii , mah , asa-i ?
- Pai ..... da ! Sa veniti ! Numa' ca sa veniti ...... ca nasi !

Mi-a cazut sticla din mana . Nu stiu ce fata o-i fi facut eu dar i-am vazut-o p-a lu' Valibu in timp ce se uita la mine . Ii era probabil evident ca-mi daduse ,, cu zecimale " . Eram blocat ........ Atat de surpriza-n sine cat si de bucuria ce-o simteam auzindu-mi prietenul ca doreste un ,, up-grade " relatiei noastre . Si inca ce ,, up-grade " !!! Sa-l cunun , sa-l conduc in biserica , in fata Domnului !

- ..........................
- Taticule , .... mai esti acolo ?
- .... Da . Stai nitel sa-mi revin .....
- Revino-ti si zii o vorba !
- .... Praleo , ..... nu-i doar dupa mine . Imi sun sotia si te sun inapoi in maxim 10 minute .....

Tremur tot . Inca nu-mi vine se cred . ..... Doamne , .... ce stare ! Din lancezeala dupa amiezii sunt aruncat brusc intr-o valtoare de ganduri si senzatii . Colegii ma tot intreaba ce se intampla . Ii aud ca prin apa , mintea-mi da semne ca urmeaza sa se blocheze . Greu formez catre nevasta-mea :

- Ce faci doamna mea ?
- Bine . Ma uitam la un film . Tu ?
- Stai jos .....
- De ce ???? Ce s-a intamplat ?????
- Nu s-a intamplat nimic . Ma rog , ..... nimic nasol sau grav . M-a sunat Pralea .
- Ce s-a intamplat ?????? Ce-a patit ?????
- Stai , domle , linistita !!! Nu-i nimic grav . Stai si-asculta !
- Zii odata !!!
- .............. Vrea sa-l cununam !
- .........................................
- Hei , .... mai esti acolo ?
- .... Da . Stai nitel sa-mi revin .....
- Revino-ti si zii o vorba !
- .... Normal ...... Spune-i ca vrem ...... imi spune doamna mea cu vocea tremuranda de emotie .

La tot schimbul asta de telefoane asista cu ochii mari cei doi colegi ai mei , cele doua ,, doamne " responsabile cu consumul de seminte pe comuna si cei doi vecini ce-si sorb berile alene . Toti s-au oprit din ceea ce faceau si asteptau deznodamantul emotionati . Formez la Pralea :

- Praleo , ..... am vorbit cu doamna mea .
- Asa , ..... si ?????
- ....... Si vom fi mandri si bucurosi sa va conducem in biserica !!!!!
- SA TRAIESTI NASULEEEEEEEEEEEEE !Sa-ti dea Dumnezeu sanatate !!!!!!!!!!
- SA TRAIESTI FINULE !!!!!

Imi trec fruntea prin palme , mai iau o gura de bere si pot din nou sa discut cu colegii :

- Ce ziceai Bucovene , ca-ti place Ouzo ?
- Bai !!! Lasa-ma !!! Nu mai baga batu' prin gard . Imi faci pofta . Nu ziceai ca-i pentru ..... nu stiu ce ocazii speciale ?
- ....... Daca nici asta nu-i ocazie specialaaaaaa , ..... care , dracu' , alta sa mai fie ????

Pun cate-un Ouzo in paharele de plastic , il lasam nitel la rece-n lada de inghetata ( fireste , cu acordul ,, doamnei " de la vanzare ) si comentam febril surpriza ! Sunt efectiv mandru si fericit de alegerea bunului meu amic . Bem bere ,, asortata " cu Ouzo , comentam febril nunta la care voi fi nas , cerem frumos ,, doamnelor " cate-un pumn de seminte si ...... discutia , incet-incet , se stinge odata Soarele purpuriu ce se ascunde de dupa casele Vaii Argovei ...... Ce zi plina , ce seara frumoasa ..... !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 10 Feb 2017, 10:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
....... Buuuuuuuuum ! .........

06 45 h . Sarulestiul este agitat de peste 100 de motoare electrice sau termice atasate micutelor barcute purtatoare de sperante ale tot atator concurenti de la Open-ul din Aprilie 2011 . Timpul curge infernal de greu . Minutele ce stau intre salai si nalucile febrile ale competitorilor se incapataneaza sa stea pe loc . ...... Atmosfera este , pe cat de linistita , pe atat de incarcata . Spinningari , sustinatori ai acestora , organizatori , public , sponsori si arbitri asteapta la unison fluierul ce deschide mansa a 1-a a concursului .

Fac parte din echipa de arbitraj . Sunt cel putin la fel de emotionat de importanta momentului ca si concurentii . Mai ales ca este doar a doua mea ocazie sa arbitrez un asemenea concurs , sa fac parte dintre cei ce vor veghea si discerne la bunul mers al concursului . ..... Am emotii . Ma aflu-n sectorul 2 de concurs . Odata cu mine si cu restul colegilor de la arbitraj se afla pe apa jumatate din concurenti . Asteptand toti in jurul balizei fluierul de start pare o aglomeratie de ,, mall " . Aveam sa constat ceva mai tarziu ca ..... Sarulestiul este mai mare decat pare pe Google maps . 50 de barcute imprastiate sunt extrem de dificil de monitorizat de catre doar doi arbitri de apa . Privesc figurile concurentilor . Sunt patrunsi si plini de sperante . Incercand sa fac timpul sa treaca mai repede arunc un ochi pe lista de concurenti in incercarea de-a asocia nume cu numere de concurs . Dintr-o data , pe lista concurentilor descopar un nume ...... cel putin neobisnuit pentru o asemenea lista : Cristina Catichi ! Privesc uimit in jurul meu , studiez figuri , ma lupt cu soarele ce rasare sa pot distinge bine toate figurile din jurul meu , ...... si intradevar ....... avem o ..... concurenta !

Ce sa spun ? Toata stima si admiratia ! O femeie , o curajoasa , probabil timorata de ideea de-a concura cu ,, salaii " , de a se fi incumetat sa patrunda pe apa cu ei ,, umar-la-umar " , ,, jig-la-jig ",. ..... O studiez discret de departe . Ca si ceilalti este preocupata de starea vergilor , a nalucilor , a echipamentului din barca . ..... Sunt uimit si-n sinea mea-i urez tot succesul posibil . Merita !

Ca sa nu afisez emotiile ce le am imi gasesc de lucru ceva ,, important " . Pana la fluier mai sunt 10 minute . Probabil vor fi si mai lungi decat cele de pana acum . Asadar dandu-mi ,, importanta , asa cum spuneam mai sus , dau pe Sidious ,, la blana " si ma fac interesat de starea balizelor ce determina limitele sectorului de concurs . Turez , ..... virez , ..... virez in sensul celalalt , ma straduiesc ca din departare sa par efectiv interesat de bunastarea balizelor . ..... Woooooow !!! ..... Ufffffff !!! ...... Ce misto !!! ......Scap de tensiune , ma intorc la locul de start si vad cum multe priviri ma invidiaza . ...... Multi si-ar fi dorit o ,, descarcare " de nervi ca cea ce tocmai mi-am facut-o cadou !

Se numara in tacere ultimele secunde dinaintea startului . ...... Par mai lungi decat minutele dinaintea lor . Tensiunea si nerabdarea ating apogeul . .... Se trece si de acesta, se scapa inspre insuportabil ..... 6 ..... 5 ..... 4 ...... 3 ...... 2 ...... 1 ....... TRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR !!!!!!!

50 de barcute bezmetice , conduse de tot atati concurenti , se indreapta incurcandu-se unele pe altele catre locurile consacrate ale Sarulestiului , cele celebre ca fiind ,, cotetele " salailor . Se pune mare baza pe forta motoarelor . Primul ajuns isi poate , regulamentar vorbind , revendica pozitia , ceilalti , cei ajunsi dupa el , sunt obligati la pastrarea distantei minime dintre concurenti impusa de regulament . Una dintre obligatiile mele , arbitru ,, de apa " fiind , este intocmai vegherea la aceasta distanta .
In echipa de arbitri deja se stabilisera prerogativele fiecaruia , aria de sector ce ne revenea , si alte indatoriri ce presupuneau ca din partea noastra concursul sa decurga fara incidente . Mie-mi revine limita de final a sectorului . Sa aflu ulterior ca era una dintre cele mai ,, vanate " zone de catre concurenti . In sfarsit , .... imi spun, .... ,, doar n-o fi dracu' atat de negru " . Unde pot sta cu ochii pe trei sau cinci insi , pot lejer sa fac asta pentru zece sau doispe " . Mai ales ca tinuta lor , conduita sportiva , denotau de departe ca la randul lor cunosc regulamentul , si mai ales cunosc faptul ca ..... sunt supravegheati . Concret , .... cu toata ,, aglomeratia " din zona ce urma s-o veghez , nu aveam emotii . Atat ma mai rugam Celui De Sus , sa nu intervina vreo chestie greu de stabilit prin regulament , vreo nenorocire ambigua , ceva care sa dea nastere la tensiuni . ..... Gandeam asta ..... gandindu-ma la ei , nicidecum la mine . Urma sa petrec aproape in deplina nemiscare ..... 7 ore ( !!! ) privind la acestia . Ce urma sa se intample .... EXACT la mine ?? NIMIC ! .... imi spuneam eu . ....... Nici nu-mi puteam imagina ce va urma .

.........................................................................................

Pescarii deja testeaza febril lansete , mulinete , naluci , stepi si praguri . Sonarele isi fac treaba in mod eficient . Concurentii si-au intrat deplin in rol . Debordeaza de energie si par a vrea s-o dea acum pe toata , parca uitand de faptul ca trebuie sa faca fata celor sapte ore de concurs . ..... Uita de vecini , uita de mine ( situat fiind in imediata lor apropiere ) , uita de vremea potrivnica , ..... au un singur ,, target " : SALAU PUNCTABIL !

A-i privi , din punctul meu de vedere , se asemuie cu a juca fotbal in curtea scolii pret de nu-stiu-cati-ani si dintr-o data , la patru ani odata , sa ma opresc din iesirile de dupa amiaza pentru a urmari ,, Mondialele " . Ce vad este un ,, spectacol " . Tehnici diverse , aruncari lungi sau scurte , naluci mici sau mari , lansete ,, care-mai-de-care " , mulinete de-a dreptul ,, electronice " versus ,, rapandule " prinzatoare ........ Un vis . Fumez si privesc fascinat , si-mi propun ca la prima iesire la salau sa imit pe cat mai multi dintre ei si cat mai multe stiluri din ce vad la ei .

Timpul parca trece altfel dacat acum o ora . Parca zboara . Lucrurile par asezate , oamenii stiu exact ce-au de facut , ..... cel putin pentru o vreme ma simt inutil pe apa printre ei . Simt ca este vremea sa dau ceva ,, dunarean " din mine . La peste nu pot sa dau , la mal nu pot sa trag , ture cu motoru' ...... , nu ca n-am voie , ..... da' nu-i frumos fata de ei , ..... ia sa-mi fac o cafea . Dunareanu' n-are termos . Sau foarte rar . Are in schimb printre bagaje aragaz de voiaj cu butelie mini . Cu tot Sarulestiu' lor cu tot ..... eu le-am luat cu mine . Pentru ca ..... , Da , nene ! Mie-mi place cafeaua facuta pe loc , nu cea tinuta calda de catre termos ! Asadar ...... pun de-o cafea . Multa , tare , cu putin zahar , ..... cat sa ma tina ,, viu " pret de sapte ore total lipsite de activitate ( cel putin dpdv al pescarului din mine ) . Pun apa-n cana , pun si zaharul , presar cafeaua uniform si ........ aprind bricheta ! Ma apropii cu ea de gura de foc a aragazului si ........ BUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUM !!!!! .......... Butelia-mi explodeaza-n fata !!!!!!!!

Dintr-o data iarasi percep eronat scurgerea timpului !!!!! Pret de-o secunda ...... cat ,, o zi de post " imi spun doar ca trebuieste aruncat in apa . Daca n-o fac intr-o secunda ...... expun la foc rezervorul termicului ....... expunandu-ma pe mine unei tragedii !!! Iau aproape inconstient decizia cea buna : Bag mana-n flacara , incerc sa apuc arzatorul fierbinte ! Daca nu reusesc sa fac asta intr-o secunda - doua , ...... imi ramane sa sar eu peste balonul Bea Tricei .

Fireste , n-am gandit in cuvinte si cu viteza cu care voi parcurgeti acum cele scrise . Au fost ,, flash-uri " de analiza , au fost ganduri instinctive , animalice . ........ Bag mana-n foc , norocul face sa apuc din prima arzatorul , arunc totul in sus , ....... rasuflu usurat : ,, Focul nu mai e-n barca !!! ....... Pffffffuuuuuuuiiiiiiiiiiuuuuuuuuu !!! ......." !

Cad epuizat pe scaunul pliant asezat pe podina barcii , imi aprind o tigare ( culmea , nu ?? ), imi dau sapca pe spate ..... si privesc in sus : ,, Danke .... , Mare Sef ! "
Ma adun putin si-mi aduc aminte de scopul si contextul in care ma aflu pe suprafata Sarulestiului plutind pe baloanele unei pneumatice . Bine ca n-a fost mai rau , bine ca nu beau cafea ( poate ma las , dracului ! ) . Imi reintru-n atributiuni ........

Si cand iau pulsul situatiei inconjuratoare ...... imi vine sa ,, nu mai fiu " !!! Zece-doispe concurenti , stupefiati , cu ochii cat cepele , cu nalucile la varful vergilor sau cu recuperarile-ntrerupte ..... ma privesc .... PE MINE !!! Langa mine , la trei metri de barca , in apa , se incapataneaza sa arda ,, a prost " o butelie nenorocita amintind ironic de accidentele petroliere de pe oceane !
Statia de emisie a echiupei de arbitraj face ,, ca toti dracii " !!! Toti ceilalti arbitrii incearca sa ma contacteze sa afle ..... ,, Cine-a explodat la tine acolo , Pictore ?? Ce-i cu flacara aia ?? Ce-i acolo ?? " ........ Imi vine sa-mi tai venele-n elicea de la termic ! Cum dracu' am avut parte de asa ceva ?? Am filetat zeci , poate sute de butelii in panarama asta de aragaz si nu mi s-a intamplat asa ceva !!! ....... As vrea sa nu exist !!!!!

In sfarsit , ...... la urmatoarele arbitraje ....... mi-am jurat sa beau cafeaua rece , adusa de acasa . Cert este ca pret de cateva minute bune ...... , cel putin 10- 12 concurenti de le Open-ul de la Sarulesti din acest an ....... au fost privati de minute serioase in incercarea lor de-a duce la ,, jgheab " salai punctabili ! ...... Dragii mei , ..... sorry ! Aveti o bere la mine !

Se ,, stinge " momentul si se continua pescuitul, la fel de febril , de tensionat , de palpitant si de plin de emotii ca pana acum . Oamenii par a fi uitat ,, instant " de valvataia de pe apa si-si vad de ale lor . ..... Ma linistesc si eu , renunt la cafeaua ,, Dunareana " si ma consolez privindu-i . Nu-i decat un Open . Insa este un deliciu sa vezi atata abnegatie , daruire si lupta pentru a ocupa una dintre cele trei trepte ale podiumului .

.......................................


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 11 Feb 2017, 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
10 000 + 40

..............................

Sunt atat in deriva pe Radacinosu' cat si-n spume ! Motorul imi zbarnaie la ralanti , carma-mi este "pulii de suflet" ne mai contand in ce saracie de mal ma infig , ....... vreau doar sa pot sa dau un telefon acasa .
Spumeg la adresa Vodafonelui si-a releelor distribuitoare de semnal ale acestuia , relee dintr-o retea ce nu-mi permite sa pot da un telefon din delta catre acasa fara aventuri . Tin telefonul in sus , cat de sus imi permite statura verticala si-o mana intinsa cat mai in sus posibil , cochetez serios cu " meniu - retea - cautare manuala" si am ca ultima alternativa o nenorocire de retea sovietica ce nu face altceva decat sa-mi toace minutele si sa-mi aminteasca la modul turbat de Radio , cu "sovietismele" lui tembele .

N-am de ales , trebuieste imperios sa sun acasa . Arde ! Asta e ......
Cum necum reusesc sa sun , imi fac treaba , dar ajung acasa unde ma asteapta factura Vodafone cu niscaiva conotatii si sume de-a dreptul extraterestre ........

.................................................. ...............

Am doua numere consecutive la Vodafone . In acelasi contract mai sunt prinse telefonul sotiei si al baiatului . Concret , vorbim despre patru abonamente prinse intr'un singur contract . Contractul dateaza din ..... 2002 !
Facturile vin initial cu valori firesti . Coincid sumele cu minutele vorbite si cu pretul acestora stabilit in contract . In perioada 2007 - 2011 natura profesiei m-a facut sa depasesc de multe ori minutele . Ca atare cresteau si facturile . Cert este ca mergand treburile bine nu dadeam mare atentie sumelor . Sincer ... mi le permiteam . Dar totusi observam ca de la luna la luna cresc . Intai doua milioane , doua jumate , trei , patru , iarasi trei jumate , cinci , etc . Dupa niste criterii doar de ei stiute , si pe care , indiferent cat am incercat sa le descopar sau sa le inteleg , nu am reusit vreodata .

Se intra in criza , afacerile o iau in jos , facturile Vodafone tot in sus , tot in sus , de ziceai ca le stropeam cu apa vie . Suportam din ce in ce mai greu platile iar acasa se nasteau discutii intre noi vis-a-vis de minutele pe care consideram ca le vorbim in plus . Cumva ajunsesem toti cu nervii la maxim ! Cam prin primavara lui 2012 sumele ajungeau la 7 - 8 milioane . Insa lovitura de gratie vine in Iunie 2012 cand mi se factureaza nu mai putin de ..... 1200 RON !!!

In maxim zece minute de la momentul primirii facturii intram val-vartej in centrul Vodafone de pe Iuliu Maniu - Valea Lunga sfidand plin de spume biletelele alea idioate de ordine . O sarmana fatuca de pe-acolo incearca sa ma tempereze si sa ma invete cum ar trebui sa procedez sa mi se aloce atentia necesara . Iar astea in conditiile in care din vreo 4 operatori doar unul era ocupat cu un client . Izbucnesc :

- Vreau sa reziliez contractul !
- Dar cine sunteti dvs ?
- Sunt un tampit care va suporta de mai mult de 10 ani !
- Adica ?
- Adica cum auzi ! Gata , nu ca s-a ajuns la os , ci ati trecut de el . Azi reziliez contractul .

O lamuresc p-aia cine sunt , ii arat aberatia de factura , si spumeg in continuare . Este dresata sa faca fata unei atare situatii . Incearca sa faca fata cu calm . Dar imaginati-va ce-a patit saraca cu mine . Repet , plin de spume totusi , etalam cele mai sarcastice raspunsuri , o atitudine de dilau cu care n-ai cum s-o scoti la cap , un misto cras cu directa referire la lipsa de importanta a pledoariei ei , samd . Sfarseste prin a intelege ca nu are sanse in dialogul cu mine dar ma anunta candid ca cererea mea se poate solutiona in cel putin 30 zile ..... Neavand alternativa accept . Semnez cererea de reziliere pentru toate cele 4 numere , iar pe unul dintre cele doua ale mele cer sa-l portez in Cosmote .... Semnez si plec in aceleasi spume cu care venisem .

Ei bine , in urmatoarele 30 zile singurul care nu m-a sunat a fost probabil directorul general al Vodafone . Zilnic ma sunau tot felul de idioate si de tampiti de la Vodafone incercand sa-mi demonstreze ca alegerea mea , decizia rezilierii , era una gresita si ca viziunea mea asupra situatiei create este total eronata . O vreme am rezistat asaltului telefonic si raspundeam concis dar totusi civilizat . Dar in timp deja sfidam apelurile cu prefix de 0322 ... ... .
La un moment dat , in crize maxime fiind asteptand ziua 30-a ma suna un nr. firesc de Vodafone . Raspund

- Da .
- Buna ziua , Florin Georgescu ma numesc . Sunt responsabilul contului dvs la Vodafone .
- Nu pe bune ? Serios ? Sa mori tu ? ..... Unde-ai fost , mah , de zece ani incoa' ? Ce vrei ?
- V-am sunat sa va propun o noua varianta de contract .
- Nu , mersi . Cand aud de contract cu Vodafone m-apuca nervii de-mi vine sa bat babe pe strada ....
- Stati va rog , calmati-va ....
- Nu vreau !
- De ce ?
- Ca nu vreau !!!
- Uitati , cazul dvs a fost studiat , cererea dvs are temei justificat .
- Spune-mi ceva ce nu stiu .
- Haideti , va rog , n-o luati asa .
- Ca ce ? C-ai sa-mi mai trimiti vreo factura de peste 13 milioane ?
- Uitati , nu d-aia v-am sunat .
- Dracu te-a pus sa ma suni ? Ma doare-n *** de ce m-ai sunat tu .
- Mda .... vad ca sunteti foarte nervos deci ...
- Tu vrei sa fiu calm ? La 12 milioane factura , la ani de zile de abuz la adresa loialitatii mele , cum ai vrea sa fiu ?
- Stiu , aveti dreptate , dar ....
- Evident ca am dreptate . Iar acum am treaba . Pa .
- O secunda , va rog . Ascultati-ma ....
- .... Zii . Da' repede , ca sa nu-ti taxez minute-n plus .
- Multumesc . Uitati , va putem recalcula facturile pe ultimele 12 luni . Veti putea din diferenta rezultata sa beneficiati de serviciile Vodafone gratuit probabil pret de jumatate de an pana se amorseaza diferenta rezultata din recalculare .
- Este incredibil ce aud !!! Cum e , mah , posibil asa ceva ? Iti inchid , sa mor io !!!!!
- Stati ! Client fidel fiind atatia ani va putem oferi patru telefoane la alegere marcile Nokia si Samsung .
- Nu .
- Avem acum o varianta de contract extrem de avantajoasa pt dvs .
- Nu .
- Stiti , ....
- Mai baiatule , nu ti-e clar ca orice-mi spui tu acum io raspund invariabil cu NU ?
- Vad , dar nu inteleg de unde atitudinea asta a dvs .
- Nu vezi ??
- Nu .
- Inseamna ca esti total tampit ! Am cerut reziliere , aia vreau ! Daca odata mai rostesti CONTRACT m-apuc si te-njur !
- In fine , va simt nervos . Am sa revin maine cu un telefon .
- .... Treaba ta .

.................................................. .............................

Dupa ce-mi futizeaza asta nervii raman in atelier comentand discutia cu multi amici de-ai mei prezenti p-acolo in acea zi . Printre astia-mi calca pragul in acea dupa amiaza Vali Bucoveanu , fost coleg in echipa de arbitraj . Dupa ce-mi vars nadufu' si fata de el il vad zambind idiot . Evident ma enerveaza :

- Tu ce PLM razi , mah ?
- Pai rad , ca sunteti tampiti .
- De ce suntem , mah , tampiti ?
- Dracu va pune sa aveti abonamente la Vodafone ?
- Sanchi , ca tu n-ai abonament ! Toata ziua stai cu telefonu' la ureche .....
- Da , da' n-am abonament . Am cartela .
- Pai si cum PLM vorbesti tu de pe cartela toata ziua ?
- Pai baaaaah , am cartela cu ..... 10 000 de minute in retea si cu 40 in alte retele !!!
- Cum , mah , 10 000 de minute ??!?!?!?!?! Tu nu esti normal ?
- Cum auzi ! Sau nu procesezi cifra ?
- Pai si cat te costa , mah , "milioanele" astea de minute ?
- ... 5 euro pe luna .
- Du-te dracu ! N-are cum .
- Vrei sa vezi ?
- Da , vreau sa vad !

Formeaza asta *123 # si ii vine astuia cel mai tembel SMS posibil din istoria cunoscuta de catre mine despre telefonie mobila :

"La data de 20 Iunie 2012 mai aveti 9735 de minute sau SMS in retea , 35 minute nationale . Mai beneficiati si de bonusul de 25 minute in retea pana la data de 06 Iulie 2012 ."

Vad stele verzi !!! Imi vine sangele pe ochi , m-apuca toti nervii , etc ..... Cum e , mah , posibil ca la 10 000 de minute sa-i mai dea inca 25 drept bonus ?? Ma simt la Camera Ascunsa . Bucoveanu rade cu lacrimi si-mi reaminteste ca-s tampit ..... Din nefericire n-am cu ce-l contrazice .

- Pai si cum adica , Bucovene , doar 5 euro pe luna ??
- Stai , ca nu-i chiar asa de ieftin . 5 euro ..... plus TVA , mah ! imi raspunde asta pufnind in ras vazand probabil ce fata am facut ...
- Concret , ca sa inteleg , dracului , in lei cat inseamna asta ?
- Fo ..... 35 de lei !
- Chiar ca du-te dracu !
- Eeeee , cateodata , in functie de cursul BNR mai platesc si 36 , si 37 , .... chiar si 37,5 roni .

Ii suport cu stoicism mistourile si celebrul ras isteric si molipsitor si nu-mi doresc decat sa se faca maine si sa ma sune dobitocu' ala .

A doua zi pe la 10 ma suna ala :

- Buna ziua .
- Zii ce vrei .
- Am spus buna ziua , domnule .
- Iar eu te-am intrebat ce vrei !
- Mda .... Vad ca nu v-ati linistit .
- Da' si de ce-ar fi trebuit sa ma linistesc ?
- Pai ieri pareati foarte nervos .
- Nu ! Nu paream ! Chiar eram !!! Eram in spume maxime , dadeam in "boala copiilor" , faceam ca toti dracii , intrasem in "beri-beri" , aveam cate-un accident vascular pe minut , imi bateam cainele , si tot asa . Si pe zi ce trece pana la implinirea acelor nenorocite de trei'jde zile pana la solutionarea cererii mele de reziliere nervii mei cresc intr-un ritm de-a dreptul exponential !
- Va inteleg .
- Ma intelegi pe dracu !
- Serios , va inteleg . Iata ce oferta am pt dvs .....
- Ma pis pe ea !
- Va rog mult sa ma ascultati pana la capat .
- N-am chef .
- Va rog mult .
- Si ce daca ? N-auzi ca n-am chef ?
- ..... Stiti , totusi este jobul meu sa va contactez . Credeti-ma ca va inteleg perfect , doar va rog sa-mi dati voie sa va prezint o noua platforma de colaborare . Va rog mult .....
- Bine , mah . Zii .
- Multumesc . Deci , ..... va putem reduce abonamentul cu 20 % pentru anul urmator si va putem recalcula facturile pentru ultimul an .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Va putem oferi patru telefoane Nokia Touchscreen , cate unul pentru fiecare numar la care face referire contractul dvs cu Vodafone .
- Nu , mersi . Mai departe !
- Chiar nu va tenteaza telefoanele ? Sa stiti ca sunt de ultima generatie .
- Bai trai-ti-ar , cat e un telefon d-ala ?
- In jur de 465 roni .
- Bun ! Amu' te meditez la aritmetica gratuit . Fii atent acilea : De banii ce-i economisesc trecand la cartela imi iau cate doua pe luna , oricum ies in castigcastig , si nici n-am obligatii contractuale . Esti de-acord ?
- Da .
- Bun ! Daca esti de acord ramane in picioare varianta in care ma consideri retard si insisti cu dume d-astea de kkt .
- ..... Aveti dreptate .
- Evident ca am dreptate .
- S-o luam altfel .
- Tu ia-o cum vrei , numa' mie spune-mi cand mi se rezolva cererea .
- Dar de fapt , raportat la nevoile dvs , cam cate minute aveti nevoie sa vorbiti in retea ? Ca va putem oferi o alta varianta de abonament .
- 1 : daca mai rostesti abonament te-njur , 2 : am chef sa sun pe intai dimineata si sa inchid pe 31 seara . Im pun pe cap panou solar si-am rezolvat-o si cu bateria . Iar toata treaba asta sa nu ma coste mai mult de 5 euro pe luna !
- Asta nu cred ca se poate .

Vad iarasi stele verzi si-mi amintesc de SMS-ul primit de Bucoveanu :

- Mai omu' lu' Vodafone , cum PLM sa nu se poata cata vreme aveti la cartela optiunea 10 000 + 40 ? Pe bune , va bateti joc de noi pe fata ! Ne credeti absolut retarzi !!! Hai PA !!!!!

De nervi dau cu telefonul de podea . In mod firesc ar fi trebuit sa ma atac . Dar zambesc imaginandu-mi cum imi voi cumpara eu un Touchscreen cu banii economisiti din plata primei luni de dupa trecerea la cartela reincarcabila ......

.................................................. ..

Intr-un final glorios trec cele treizeci de zile necesare solutionarii cererii mele de reziliere a contractului cu Vodafone . Intre timp am obtinut si acceptul celor de la Cosmote pentru portarea unuia dintre cele doua numere personale . Cu acceptul astora in mana ma prezint la aceeasi agentie Vodafone din Iuliu Maniu , Valea Lunga .
De data asta sunt calm . Apas frumusel pe 'tonomatu' " ala imbecil ce elibereaza biletele de ordine , mi se aloca un numar si-un operator , mai ramane sa astept putin ....
In cateva minute sunt invitat prin sistemul de informare electronic la unul dintre operatori . Dau de aceeasi sarmana nevinovata fatuca de-i facusem scandal cu o luna in urma :

- Buna ziua , cu ce va putem servi ?
- Cu nimic . Nu ma mai puteti servi cu nimic . Atata doar , imi vreau cererea semnata si parafata .
- Mda . Imi aduc aminte de reactia dvs de data trecuta .
- Sper . De fapt nici nu cred ca era prea greu sa va amintiti de mine .
- Asa este . Erati foarte nervos . In fine , spuneti-mi la ce v-ati hotarat .
- Pai , cum spuneam , reziliez contractul pentru toate cele patru numere . Pentru trei dintre acestea optez pentru cartela reincarcabila , iar unul dintre ele il portez in Cosmote .
- V-ati gandit bine ?
- M-am gandit extrem de bine . De fapt de-o luna-ncoa' m-am gandit continuu numai la voi !
- Ok , inteleg ca nu va putem convinge sa pastrati o relatie bazata pe loialitate .
- POFTIM ?? .......Draga mea , ..... VOI nu sunteti in stare sa pastrati o relatie bazata pe loialitate . Orice handicapat isi ia de la "ziare" o saracie de cartela purtatoare de numar si beneficiaza de tarife si servicii mult mai avantajoase decat abonatii dvs .
- Da , stiu .
- Pai si daca stii de ce-mi bagi textele astea rasuflate ?? raspund eu deja usor iritat de aceeasi "placa" pe care astia-s pusi s-o recite fara discernamant ...
- Bun . Vad ca aveti cererea de portare acceptata de cei de la Cosmote pentru numarul 0728 ... . Cu celelalte cum doriti sa procedam ?
- Pai v-am spus . Voi sunteti tampiti ? ...... Cartela reincarcabila !
- Si la ce optiune v-ati gandit pentru acestea ?
- La 10000 + 40 !
- Ma indoiesc ca v-am putea oferi optiunea asta ..........

Iarasi ma delectez privind in spatiu printr-un spectru verde-vesel . Toti astrii de pe cer imi surad ....... verzui-nevinovat ! Cat de calm imi propusesem sa fiu vad rosu in fata ochilor . Probabil nu neaparat de nervi , ci de la atatea logo-uri si reclame Vodafone din jurul meu .... Cel putin asa-mi propusesem sa percep situatia .

- Uite , o luam "pe strada aialalta" . Explica-mi de ce ... NU ... ati putea sa mi-o oferiti ! In baza caror considerente se poate asta aloca unui client al dvs si ce-am facut io sa nu pot beneficia de optiunea-n cauza ?
- Ma depaseste situatia , ma retrag putin sa sun la Centru . Ma scuzati putin .
- Mergi d-ra si suna la Centru . Si sa-i transmiti lu' nea Centru asta ca n-are niciun temei sa nu-mi poata oferi optiunea respectiva . Nu de alta , da' io am un chef teribil sa fac cancer la cap vorbind in Vodafone ...

Dupa cateva minute se intoarce fatuca si fastacindu-se imi spune ca pot beneficia fara restrictii de optiunea 10000 + 40 .

- Bun !!! Vreau pe loc activarea acestora !
- Nu va pripiti ..... Mai doresc doar sa va propun o varianta de contract care sa faca directa trimitere la optiunea respectiva si tarifele aferente acesteia .

Eu , auzind doar cuvantul contract , iarasi imi pierd calmul :

- Fata mea , ..... uite care-i treaba , ..... io contract cu voi n-am sa mai am fo zece vieti d-acilea-ncolo . Capisci ?
- Nu va enervati gratuit . Doar va rog sa ma ascultati putin in liniste ......

Dincolo de nervii mei , dincolo de ceea ce discutam , fatuca face fata glorios asaltului nervilor si sarcasmului meu si-mi vorbeste pe-un ton calm . In sinea mea apreciez totusi acest lucru si decid ca macar in nume personal s-o tratez cu aceeasi monedamoneda . Cat am sa pot , evident .

- Ascult .
- Bun . Multumesc ...... Voiam sa va propun o varianta de contract "hibrid" . Cu alte cuvinte ceva intre abonament si cartela reincarcabila .
- ..... Ascult .
- Puteti beneficia de serviciile Vodafone direct raportat la numarul de minute din optiunea respectiva dar veti putea beneficia si de posibilitatea amanarii termenului de plata cu 15 zile . Altfel , indiferent c-ati consumat sau nu minutele - lucru despre care ma indoiesc ca se va putea vreodata - la momentul expirarii optiunii vi se restrictioneaza automat accesul la retea .

Bai fratilor , iata , in sfarsit , o treaba buna !!! Nu-mi imaginez decat ca am uitat cumva data platii , bat campii prin delta sau pe la "mama dracu" si ma trezesc fara acces la retea ..... Hmmmm , asta intradevar suna bine !!!

- Draga mea , evident ca si eu ma indoiesc de faptul c-as putea palavragii pe mobil 10000 de minute intr-o luna de zile . Cu toate ca-mi propusesem cu tarie sa sun pe intai si sa-nchid pe 31 , cu toate ca-mi alesesem cauza decesului cancerul la creieri . Suna bine contractul asta . Da' , spune-mi te rog , ce balaur salasuieste perfid in spatele ofertei asteia ?
- Nimic special . Doar voiam cumva sa va convingem sa nu portati cel de-al patrulea numar si , cumva totusi , sa nu alegeti varianta "cartela reincarcabila" ....

Iar m-apuca nervii !!! Astia ma cred total idiot si incearca in mod absurd si agresiv-diafan sa-mi suceasca creierii in cap ! Izbucnesc :

- Extraordinar !!!!!!! Bai nene , pai una vorbim si alta ne intelegem ! Voi sunteti tampiti ? Ori cartela , ori "hibrid " , ori abonament !!!! Hotarati-va , in puii mei , odata , ca ma enervez !!!!!
- Calmati-va ..... ma gandeam la dvs , ca om de afaceri .... Cum sa purtati atatea telefoane dupa dvs ? La abonament puteti alege un dual sim si scapati de disconfortul de-a avea grija de atatea telefoane . Nu cred c-ar da bine pt dvs .....

Ma uit la ea si-mi vine sa-i dau una-n cap ......

- Ce ziceti ? Cum vi se pare ?
- ............................
- V-ati gandit ?
- ............................
- Domnu !?!?!?
- Fata mea ...... Uite , ........ da-l dracu' de om de afaceri ! A zburat puiu cu ata . Acu' e criza . Sau n-ai aflat inca ? Io cand eram mic ma uitam pe Rahan . Stii cine-i ala ?
- Nu , imi pare rau ....
- Era unu' in chiloti de piele, viteaz nevoie-mare , si-avea la gat un colier cu colti de la nu stiu ce jivine pe care le diclise el . Asa un colier imi fac io , plin cu telefoane ! Sa sune pana le-o lua dracii !!!!! Sa zica lumea ca-s venit cu Plugusoru' ! Acu' arata-mi unde semnez pentru saracia aia de .... hibrid .... la care vorbesc pana-mi sade limba pluta si platesc 5 euro pe luna ! ....... Acum imi poti spune si-n lei cam cat costa treaba asta ?
- Da , imediat ....... In jur de ...... 36 roni .
- ..... E foarte mult , ii raspund zambind tamp . Sarmana fata chiar nu intelege . Ma crede dus cu capu' ...... Dar sunt constient ca are toate motivele s-o faca .

..............................................

Semnez intelegerea si ma opresc la prima pravalie . Iau vreo zece beri si ma indrept spre Bucoveanu . Stiu ca ma va lua in continuare la misto , dar chiar am chef ca de data asta sa-l suport . Probabil vom bea bere si ne vom intretine ..... telefonic . Dracului , impreuna avem nu mai putin de fo 20 000 de minute in retea ......
Numa' suficiente sa-l sparg la nas cu mistourile lui si cu rasul ala tembeloid !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 12 Feb 2017, 10:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
Chinezeste

.............................................

In pragul verii , fara mult timp pentru o pescuiala de cateva zile pe Dunare , cu un dor urias pentru o unditeala d-aia cu pluta , plec in cautarea unei baltoace care sa tina suficient caras , atata cat sa-mi scufunde plutele si sa-mi haleasca viermusii din carlige . Dupa mai multe variante studiate ma decid asupra baltii ....... .

Duminica dimineata la 5 30 h las urme de cauciucuri pe iarba cruda invelita-n roua . Imi gasesc un locsor pe-un mal frumos , la 50 - 60 m de un calugar ce trimitea apa catre balta vecina . La limita vizibilitatii in lumina de dinaintea rasaritului vad bucuros cum carasii si ciortanii bat in mal , semn ca au de depus , de facut "copii" , copii ce ne vor bucura si satisface hobby-ul in anii ce vor urma .

Ma instalez agale , insir rand pe rand unditele , nadesc in fata mea cu mehlemuri "elaborate" , asez cele de trebuinta pe langa mine in asa fel incat sa nu ma-ncurc in ele si astept .... sa-nceapa . ..... A-nceput odata cu rasaritul , si-a-nceput intr-un fel la care nici nu visam ! Caras , .... caras , .... caras , .... caras , ....unu' dupa altu' intr-un ritm inimaginabil ! Prea frumos sa fie adevarat . Nici nu indrazneam sa sper la asa ceva . Si inca nu era nimic ! Pe masura ce nada aducea bancurile unul dupa altul in dreptul meu strangeam undita dupa undita ne mai facand fata ritmului .

............................................

Vine si pandaru' , omu' de-avea grija de balta :

- Noroc , buna dimineata !
- Sa traiesti ! .... Stai putin ca-mi trage . Vorbim imediat .....
- Stati linistit , nu ma grabesc .

Mai scot si carasul de nu ne lasa sa discutam , ma sterg pe maini si ma-ndrept catre acesta .

- Ia zii , tata , care-i treaba cu banii pe balta asta ?
- Pai ..... e 60 ron cu limita de 5 kile de crap , si .....
- Nu e bine . E mult . Si daca-ti scot doi crapi in 10 minute .... ce fac ? Plec acasa ?
- Cam .... da ! Da' uite ce poti face : un milion , fara limita de cantitate !
- Iar nu-i bine . Io un milion pe-o pescuiala nu-ti dau pentru nimic in lume !
- Pai si ce facem ?
- Pai ce stiu io ? Zii tu cum vrei ! Io crap nu vreau . Vad ca depune si-l las in pace . Vreau caras .
- Pai zii asa nenicule ! Daca nu vrei crap dai trei sute de mii si iei caras cat poti sa scoti din apa !
- Asa , frate , asa ! Vezi ca ne-ntelegem ??? Ia trei sute si ..... cale batuta !
- Sa traiti , fir intins si distractie placuta . Da' .... fara crap , da ?
- Da , nene , stai linistit . Nu plec fara sa ma verifici .
- OK . .... Uite , aveti aici un sac menajer , puneti gunoiul de-l faceti in sac . Pe sac puneti o piatra , ... ceva , si-l iau eu mai tarziu .

Imi cam cade fata ! Prima oara-n viata mea , pe cate balti si ape am batut , un pandar imi lasa un sac menajer ,, ca-l ia el mai tarziu " . Scutur din cap si ma-ndrept la loc catre scaunul pliant din dreptul unditelor .

Continui pescuitul in acelasi ritm de-a dreptul nebunesc . Caras dupa caras , minut dupa minut . La modul cel mai serios , nu puteam avea-n apa doua linii deodata . Una o aveam pe mal si-i bagam viermusi , alta-n apa si cu pluta scufundata ! ..... Incredibil !
Tin " steagul sus " pret de cateva ore . Pescarii din dreapta si din stanga mea , cat si cei de pe malul celalalt incep comentarii amuzant/invidioase :

- Mai nene , la ce dai ? La motz de kkt ?
- Bai frate , mai lasa din el , mai lasa-n balta !
- Frateeeeee , ce scule ai , trai-ti-ar , .... electronice ???

Ma amuza si ma magulesc comentariile lor . Raspund mucalit :

- Dau la viermusi masculi , nene ! D-aia altoiti , de Venetia ! Sa vii sa-ti dau cativa .......

.................................................................................

In sfarsit . Am tinut-o asa pret de vreo patru-cinci ore . Nu era caras mare . Palmas . Insa placerea plutei scufundate-n socuri imi crease deja dependenta . Bratele ma dureau de la atatea aruncari , cutiei cu viermusi nici nu mai aveam timp sa-i pun capacul lasandu-i pe acestia in caldura soarelui ucigator facandu-i sa se zbata disperati , in preajma mea , in iarba , o gramada de tigari jumate fumate , si-o satisfactie cum rar am avut parte . Spun iarasi , nici nu indraznisem sa sper la asa activitate .
Lumea vorbeste . Pescarii ceilalti ma "dau in gat" pandarului . Probabil comentarii de genul : " la rupt ala de la calugar . Unu' dupa altu' ! " . Oricum meritam genul asta de comentarii . A fost una dintre cele mai reusite unditeli din viata mea .
Pe la 12 00 aveam bratele " pe avarii " . Ma dureau umerii , antebratele , omoplatii . La un ritm de aprox. un caras pe minut facusem " scurta " . Se apropie pandaru' :

- Sa traiti !
- Sa traiesti , da-ti-ar Dumnezeu sanatate !
- Am auzit c-ati prins .
- Pai ..... am cam prins , ce-i drept .
- N-ati luat crap , sper .
- N-am luat , nene , pe bune !
- Va suparati daca ma uit in juvelnic ?
- Da' uite-te , frate , n-am nimic d-ascuns .

S-apleaca omu' spre juvelnic , il apuca de guler si da sa-l ridice .

- Domnu' , cre' ca-i agatat in ceva pe fund .
- ..... Nu-i . .... E plin !
- Cum ... plin ?
- Plin cu caras !!!
- Nu se poate . Chiar asa de plin ?
- Chiar asa de plin . Trage de el cu nadejde ! Trage-l in sus !

Trage de juvelnic mai tare si reuseste sa-l ridice . Un maldar , un morman imens de carasi forteaza plasa dand s-o rupa . Nici mie nu-mi vine sa cred ca tot ce-i acolo am luat singur in doar cinci ore . Pandarului .... , mai abitir , nu-i vine sa creada . Pune serios la indoiala faptul c-am pescuit cu doar doua undite :

- Domnu' , sigur n-ati bagat plase ?
- Du-te , nene , cu plasele tale ! Intreaba lumea si-o sa vezi .
- ..... Pai cum , Doamne Iarta-ma , la doua betze sa iei atata ? Ce dracu' ia-i dat sa manance ?
- ..... Viermusi masculi . D-aia altoiti , de Venetia ! zic eu facand sugubat cu ochiul . Speram sa-l amuze . .... Aiurea ! Pandaru' se enerveaza si , dintr-o atitudine joviala pana acum , devine acid :
- Domne , .... uite care-i treaba : ori mai dai trei sute , ori strangi si pleci acasa ! Pai nu se poate chiar asa ! Atata peste ....... ??
- Unchiule , ..... plec acasa . Nu mai pot . Imi sar mainile din umeri !
- Pai .... sa pleci !

.........................................................

Satisfacut peste masura , plin de importanta , strang alene acareturile . ..... A fost de pomina !
Ajung seara acasa , intru-n forumuri si dau de stire . Primul care "percuteaza" si-o pune de-un plan este Mihai Vanturache . Ma suna in seara zilei si-mi cere detalii "precise" : Unde , langa ce smoc de iarba , cu ce-am nadit , la ce distanta , la ce haleste , ce carlig , ..... alea-alea . Ii dau cu toate bucuria toate detaliile ......

Aflu ca Miercuri , impreuna cu un alt pescar se duce si el . Au prins la fel ca mine , in aceleasi conditii . Au avut parte , am aflat ulterior , de-o partida la fel de reusita ca si mine in Duminica precedenta . M-am bucurat enorm pentru ei !

........................................................

Vestea se duce , ..... si se duce , ...... si se tot duce , ...... si reuseste sa "injecteze" multi membrii ai APC . Stabilim telefonic , in conditii de maxima urgenta si de "prime priority" o recidiva pentru Duminica ce urmeaza . Listele se ingroasa de la o ora la alta ! Telefoanele suna-n draci ! Toata lumea se entuziasmeaza ! Toti ne mobilizam pe ...... sarmanii carasi ...... mai abitir ca la " Z Day" din Normandia . ....... Abia asteptam . Probabil c-o sa avem parte de-un concurs de baboiala cum rar am intalnit . Urmeaza cateva seri pline de planuri , cu linii legate " cat se poate de regulamentar" , cu ....... toate alea .

........................................................

Duminica dimineata , la Fundeni cu Colentina , cinci masini pline de ...... sperante si pescari pleaca in convoi catre amarata de balta ce facuse furori printre forumisti in saptamana ce tocmai se scursese .........

..........................................................


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 12 Feb 2017, 10:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
Luam soseaua-n roti si ne straduim sa atingem malurile garlei inainte sa le mangaie primele raze ale Soarelui . Odata ajunsi sunt asaltat de intrebari referitoare la locuri , nade , momeli , etc . Deh , eram cunoscator ! Doar facusem "serviciu" glorios cu doar o saptamana-n urma .....

Ne prinde rasaritul intanzand scaune pliante , carboane si "cutiile cu maimute" . Care mai de care mai pregatit si mai hotarat . In galeti de vinarom framantam mehlemuri , arpacas , boabe si peleti , convinsi fiind ca detinem reteta succesului .

Dupa incredibila partida de doar cu o saptamana-n urma sunt recunoscut de cativa pescari ce asistasera la "mitraliera caraseasca" ce-o facusem . Peste apa auzim comentarii de genul " A venit ala iarasi ! Ia uite cati a adus cu el ! Lasa astia balta fara peste !" Ne amuzam si continuam pregatirile . Apare si pandaru' sa ne taxeze , are grija sa ne avertizeze ca la 300 de mii nu luam crap , ne lasa cativa saci menajeri si se indeparteza . In sfrasit , pentru gashca de 10 - 12 oameni incepe partida-concurs de pescuit . Trepidam de emotii , de sperante . ...... Numai ca ..... nimic din saptamana trecuta nu se intampla si acum . Abia peste aproximativ 30 de minute avem parte de trasaturi timide . Caras . Caras ca cel ce-l prinsesem data trecuta , caras palmas , dar mult mai putin .

Fireste , incepem supozitii si teorii : " Depune " , " nu e solunaru cum trebe" , " suntem multi si are multa nada imprastiata pe distanta mare" , " s-a racit vremea cu trei grade" , " a dat drumu' la apa" , "i-a dat sa manance" , si tot asa . Insa incet-incet , pe masura ce Soarele se ridica , ..... parca-parca incepe distractia . Carasii se aduna , in sfarsit , in dreptul nostru . Intr-un ritm departe de cel ce-avusesem parte data trecuta , dar un ritm totusi satisfacator . Ne inveselim putin si-i dam drumu' la glume . Plutele se scufundau pe rand , tot pe rand si noi ne inscriam la gluma . Devine partida frumusica .

...........................................................

Balta are aprox 70 m latime . Vis-a-vis de noi sunt asezati o familie de bucuresteni . El mosmondeste la un rot-pod mult prea ozenistic si prea elaborat pentru baltoaca respectiva , ea se distreaza c-o varga la crasel . Cuminti , linistiti , nemanelisti , ... oameni cum trebuiesc pe balta .
Dan , in dreapta mea , prepara de zor o montura pentru crap . Textil , plumb de-o suta , boabe pe fir de par , alea-alea . Glumim pe seama lui , ii spunem ca Dunarea-i la vreo suta de km de noi , ..... dar , .... cine stie ? Merita sa-ncerce ! .... Poate-poate !

Termina de "gherghefat" boabele pe fir , se ridica , ia lanseta , ... o potriveste pentru lanseu , ... ridica pick-ul-ul , se asigura de cateva ori ca nu loveste masina cu plumbul la lansare si ...... lanseaza .... mai mult decat regulamentar ! Instinctiv , mecanic , intuitiv , calculam traiectoria aproximativa a plumbului . Mai tuturor ne rezulta faptul acesta se indreapta vertiginos catre cuplul de dincolo de noi . Instant ne trec toate apele si urmarim cu respiratiile taiate montura vajaind in aer !! Urmarim , .... urmarim , .... plumbul incet-incet pierde altitudine , ... urmarim in continuare , ..... plumbul se indreapta amenintator , ..... urmarim , ....... urmarim si cascam ochii , ..... plumbul cade intr-o spuma de apa la 30 de cm de picioarele femeii !!!!! Nu avem curaj sa avem vreo reactie ! Asteptam inghetati reactia lor . Reactie care , sincer sa fiu , a fost mult prea indulgenta . Ne umfla rasul , un ras de descarcare , un ras fortat . Dan , speriat , decide sa continue la mai putin periculoasa undita . ...... Ne vedem in continuare de-ale noastre . Carasii nu par afectati de pleznitura de pe malul celalalt prezentandu-se in acelasi ritm la carligele incarcate cu viermusi .....

...........................................................

Iancu , in stanga mea , pe la 10 00 se intinde " pentru cinci minute " pe iarba grasa . Dupa 10 minute il aud respirand adanc . Doarme .....
la cateva minute isi face aparitia pe balta o masina , probabil a unor pescari intarziati . Opresc in dreapta grupului langa calugar . Se dau jos iar noua ne cad fetele . ..... O familie de chinezi ! Ambii , in maniera inconfundabila natiei de origini incep sa scoata si sa insire scule de pescuit . Cu miscari si-o viteza inimaginabile sunt in cel mult cinci minute instalati si cu viermusi in carlige . Niscaiva plute stau semet in fata lor si se alatura asteptarilor noastre . Ei pescuiesc cu privirea inainte catre apa , noi pescuim cu privirile-n dreapta catre ei :

- Bai , da-ma dracu' , de cand ma stiu pescar n-am vazut unditar chinez !
- E la misto , sau ala chiar da la peste ?
- Cum , mah ??? Da la peste , nu vezi ??? Uite-o si pe ea , i-a luat o undita si se da mai la stanga !
- Nene , asta n-am avut parte pna acum . Auzi ! Chinezi la baboiala !
- Bai , ia taci din gura . Taci si hai sa-i studiem . Ia sa vedem noi cum procedeaza .
- Ei , cum or sa procedeze ??? Arunca varga si asteapta carasu' . Mare smecherie !
- Taci , mah ! Ia sa vedem !

Chinezii , saracii , poate nu vorbeau limba care trebuie . Plutele lor erau nemiscate pe suprafata apei in timp ce ale noastre se "racoreau" din ce in ce mai des iesind la suprafata cu cate-un carasel agatat in carlig . De data asta ei pescuiau cu privirile catre-n stanga lor . Ii vedem facand ad-hoc o " sedinta de consiliu" indicandu-ne cu privirile . E clar . Vorbesc despre noi . Chinezoaica , mititica si sfarojita lasa undita pe suport si fara niciun stres , fara niciun fel de inhibitie se indreapta catre noi . Pe masura ce se apropie afiseaza un zambet tamp , celebrul zambet chinezesc : gura pana la urechi , ochii mijiti , usoare plecaciuni de complezenta insotite de onomatopee gen " Hai ! " , " Ming jo" . " Lin tze " . Primul de care se apropie este Dan . Langa acesta se afla deschisa cutia cu accesorii , cutie ce pare a fi targetul micutei asiatice . Ajunsa-n dreptul lui incepe un dialog extrem de " interesant " :

- Hai , hai ! Tzao peng ! Hihihihihi !
- ..... Fai , n-auzi , te-njur ! ce vrei ?
- Ming lo , ming lo ? Hihihihihihi ! Mao jing ?
- ..... Nu , .... e clar , ..... te mananca ! Ce vrei ?
- Hihihihihihihi ! Sing pao me ..... zice aceasta zambind " a prost " . Il da pe Dan la o parte , se apleaca la cutia acestuia si incepe sa-i inventarieze accesoriile , pungutele cu carlige , cu plumbi , cu .... etc , nepasandu-i bsolut deloc de privirile siderate ale acestuia . Ea-si vedea de treaba ei !
- Fai !!!! Ce cauti acolo ????? Da-i drumu' d-aici ca-ti pun astea-n cap ! Du-te la ala ! Ce cauti tu-n cutia mea ??? si ma indica pe mine cu degetul .

Saraca , spasita , incearca niste plecaciuni cu palmele lipite , zambeste si mai tamp si se indeparteaza de catre Dan venind catre mine . Aceeasi introducere , aceleasi onomatopee , acelasi tupeu . Decid s-o studiez in timp ce-mi scormone-n accesorii , sa-nteleg ce dracu' vrea :

- Sing tao . Hihihihihi !
- .... Ia sa vad io , ce-i in capu' tau .
- Ming tze ! Hihihihihi !
- .... E , bine ! .... Ai grija ! ..... Ia de te uita . Poate ti se lipeste ceva de mana ca te-arunc in apa .
- Hihihihihihi !

In timpul asta Iancu doarme . Vali , amuzat peste masura , cu rasul lui molipsitor face scenarii despre cum va reactiona acesta cand va deschide ochii si-o vedea-o pe " Ming Ling" scotocindu-i prin bagaje . Termina chinezoaica de inventariat ce-am prin cutii , rade tembel la cutia cu viermusi , se amuza teribil la cea de rame , face placaciunile de rigoare si se-ndreapta catre Iancu . Ma umfla rasul si pe mine . Numai ca , odata ajunsa-n dreptul acestuia vede ca doarme . Cu mai mult bun simt decat credeam ca poate pastreaza grijuliu o distanta a minimumului confort si-i studiaza acestuia accesoriile doar din priviri . Cand termina de " scanat" indreapta privirile catre noi iar in priviri distingem un soi de scuze . Un soi de jena , ca si cum n-ar fi vrut sa deranjeze pe colegul care doarme . Asadar Iancu a ratat momentul , a pierdut unul dintre cele mai profunde dialoguri ce destinul i le-a scos in calea vietii . Aveam sa-i povestim si avea sa-i para rau c-a ratat momentul . Si pana nu i-am aratat poze cu ... Ming Ling plimbandu-se printre noi a fost convins ca-l luam la misto .

Micuta noastra pescarita a luat la rand toate celelalte bagaje . Vali , Petrica , Liviu , Geo , Bogdan , etc . Nu stiu ce dracu' cauta sa vada , nu stiu nici acum dac-o fi gasit , stiu ca la intoarcere catre chinez a parcurs o distanta de cca 100 m ( portiunea pe care eram noi insirati ) zambind tembel , facand plecaciuni si explicandu-ne ceva cu " Sing tao tze ! Min ling , mao tzi " . Nu puteam da mare importanta a ceea ce-ar fi putut spune datorita rasului celebru/tembel a lui Valibu . Cand asta rade ..... rade toata lumea ..... de rasu' lui . Numa' ca tre' sa fii cu ochii pe el , sa nu faca , dracului , infarct ! Rar am vazut oameni sa rada cu atata pofta si cu atata consum energetic . A sfarsit prin a cadea cu un picior in apa de atata ras .

Ajunge asta la chinezu' ei , se sfatuiesc putin tot in " Minguri" si in " Pinguri " , se-ntorc spre noi considerand necesare cateva zambete tampe ( inspre deliciul lui Valibu care rade storcandu-si pantalonii si scurgandu-si apa din cizma ) si-nspre replicile sarcastice ale lui Dan :

- Baaaaaaai , gata cu invazivu' ! ..... Ati belit-o ! ..... Nu mai cuceriti voi lumea daca nu sunteti in stare sa dai la aer doi carasi amarati . Saptamana viitoare sa veniti sa va-nvat sa aruncati lanseta ! Uite , vorbesc io cu aia de dincolo sa stea acasa , sa nu-i omoram , dracului .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 13 Feb 2017, 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
Odata-n viata ....... vieti de-o clipa .....

.............................................................

Bat Dunarea si delta de ani si ani de zile . De cate ori am incheiat cate un sejur , o iesire , o pescuiala sau o iesire scurta , am avut ce povesti acasa . Desagi intregi cu pozne , snoave , intamplari mai mult sau mai putin haioase , s-au desertat celor ce au cascat urechile fascinati de catre acestea .....
Acum la fel , am revenit din delta . Evident , si de data asta am multe de povestit . Dar nu ! De data asta n-am s-o fac . Am sa ma opresc - cel putin pentru astazi - asupra unui singur lucru pe care l-am intalnit in iesirea din ultimele noua zile .......
Pentru prima oara in viata mea am asistat fascinat , interzis , stupefiat , uluit , la patimasul zbor de cateva ore al rusaliilor , al efemeridelor ! Este ..... - nici nu sunt in stare sa descriu - ...... naucitor ! Este un spectacol in cel mai profund sens al cuvantului . Este o manifestare de forta din partea unei specii ce exista pe lumea asta pret de doar doua-trei ore de-a lungul unui intreg an de zile ........

.................................

Ca de fiecare data , ca in fiece seara , apusul in Mila 23 da nastere la senzatii si trairi ca niciunde . La fel , niciunde nu il mai gasesti ca acolo . Odata cu apropierea acestuia imi rup oaresce timp sa ies la o stiucareala scurta . Apa este calma , limpede , "neagra" , iar in preajma malurilor musteste de vegetatie . Si puiet ca in anul asta rar am vazut in delta . Ca atare sunt ferm convins ca stiuca a iesit din ghioluri si canale si colinda prin preajma Dunarii Vechi .
Banuielile mele isi gasesc repede sprijin . Doar ce opresc motorul la intrarea in Catavaia , pregatesc naluca si lansez , ...... prima marla se si zbate nervoasa evitand minciogul . O scot , o eliberez , relansez , ...... si iarasi sunt intr-un drill nabadaios . De unde ieri o cautasem scos din minti prin mai toate cotloanele din jurul Milei in van .... cumatra era iesita "in oras" , la doi pasi de terasa in care tocmai savurasem o bere rece .
Bun ! Am dat de ea !!!! Partida se desfasoara in continuare in acelasi ritm alert . La cel mult 7-8 lanseuri varga mi se incovoaie trepidand . Nici nu indraznisem sa visez la o asemenea partida . Insa risc mult ! Inca este prohibitie iar localnicii au povestit de oaresce controale prin zona in ultimele zile . Oricum nu retin nimic , eliberez tot , si imi pregatesc o eventuala replica in cazul unui asemenea control . Si oricat de tampit ar putea parea in fata acestora voi sustine ca doar ma antrenez pentru deschiderea de saptamana viitoare ! Dar de fapt mi se fix rupe mie , pentru ca rar ma pot intalni cu o asemenea partida ! Cu sau fara controalele lor rup in continuare gurile cumetrelor cu carligele mascate pervers in "fustele" spinnerbaiturilor ....... App , ..... mai nene , naluca asta "face legea" !

In fine ........ In plin drill cu o cumetrita oarecum mai rasarita ma pocneste in obraz o gaza . Dau nervos din cap sa o indepartez si raman in continuare concentrat la fir . Iarasi sunt violent pocnit de alte doua-trei asemenea gaze . Intr-o secunda ma intreb furios ce dracului de barzauni or fi astia de ma pocnesc fara de teama . Nu-mi termin bine gandul si intru intrun real "bombardament" din partea acestora . Nu mai am cum sa aloc atentia necesara drillului iar stiuca-mi scapa . Furios ridic naluca si ma intorc catre directia dinspre care primesc "atacul" . Cu bagarile si scoaterile aferente unei asemenea situatii ..... dar pe care nu le-am mai putut rosti ! Ce-mi vad ochii este peste cat pot procesa intr-o singura secunda . Am un fluviu sub barca , si un mic spatiu de cel mult doi metri inaltime intre altul paralel cu acesta . Un al doilea fluviu ..... dar de ganganii ! Toate , intr-o frenezie nemaiintalnita "curg" dement intr-o singura directie . Vin din Dunarea Veche , cotesc la unison pe Catavaia , dupa care intra buluc catre Ligheanca . Asta intr-o ordine de mars similara cu defilarile Wermacht-ului . Ma straduiesc sa identific ganganiile respective printre plesniturile continue ale celor ce evolueaza cel mai aproape de suprafata apei . Nu reusesc . Dracului , par a fi tantari uriasi , cu aripi de libelule , cu capete de lacuste , cu picioare de fluture ...... Atat au in mod deosebit , doua "antene" in partea posterioara . Iar unele exemplare - putine - le au exagerat de lungi . Si dintr-odata "percutez" !!!!! Sunt in miercurea de dupa sarbatoarea Rusaliilor !!! "Barzaunii" astia sunt ..... rusaliile ! Efemeridele ! Cele despre care am citit atatea dar pe care nu le vazusem vreodata !
Fantastic !!!!! ..... Stiu despre ele ca intreaga specie traieste doar cateva ore pe an . Se impreuneaza , depun , apoi mor in liniste invaluite de ceea ce probabil ar insemna fericirea raportat la creierasul lor ..... "efemerid" - ca sa-i zic asa .
Da-o dracu' de stiuca - imi spun - ca ma mai intalnesc eu cu ea ! Cu astea poate niciodata ! Si imi pun lanseta pe podina barcii alocand toata atentia zborului frenetic al superbelor rusalii .........

Pret de trei ore , pana la ultima geana a soarelui strabatand prin norisorii violeti de la orizont asist uluit la spectacolul vietii al unei vietati , a unei intregi specii , o viata dusa parca in "fast forward" si plina de intensitate , de pasiune , de sacrificiu parca .
Le vad pe cele "intarziate" cum ies din apele limpezi , cum se scutura de apa pret de doar cateva secunde si se alatura "escadrilei" naucitoare . Si ma intreb tembeloid ..... cum , cand , si in ce fel acestea au timp sa invete sa comunice intre ele sau caror legi nestiute se supun ...............

Cum spuneam , bat Dunarea si delta de ani de zile . Si parca niciodata nu mi-au oferit un asemenea spectacol ...........


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 13 Feb 2017, 10:42 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Cit dureaza domnule pina scrii o asemenea postare :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 13 Feb 2017, 10:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
Putin ,foarte putin...dureaza mai mult sa le gasesc prin mai multe forumuri,pentru ca sunt imprastiate.Nu sunt scrise de mine,vezi prima postare.Sper va placa si sa va regasiti macar intr-o povestioara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Patanii la pescuit si nu numai
MesajScris: 13 Feb 2017, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Mei tezaur folcloric,m-ai dezamagit! Io nu credeam ca esti plagiator!
Si acu-s convins ca tu esti autorul novelelor! Si cat timp iti ia sa le pui gandurile tale pe foaie depinde de inspiratie!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.036s | 13 Queries | GZIP : Off ]