Pescuit Stationar

Acum este 31 Mai 2024, 15:47

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 04 Ian 2015, 03:20 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 14:22
Mesaje: 73
Localitate: timisoara
Salut .Am câteva întrebări.
Referitor la firma.greutate.calitate.
Dacă știe cineva ceva detalii.
Mulțumesc anticipat.


http://sports.woomie.ro/products/Avanti ... 99%29.html

_________________
Să știi să cauți ceea ce vrei e o artă. Să știi ce vrei e cu totul altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 04 Ian 2015, 07:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salut!
Inainte de a astepta sfaturi care sa-ti ajute la ceva ar trebui sa dai tu niste informatii:
Mai intai ce gabarit ai (inaltime dar mai ales greutate) si pe urma ce vrei sa faci cu scaunul...
In fucntie de asta , baietii cu situatie asemanatoare or sa-ti dea sfaturi...
( adica: daca ai 120 de kile si-l intrebi pe Maty ce scaun e mai bun nu cred ca ai sanse sa afli ceva... aci ar trebui intrebat Micutu!! :lol: :lol: )
Stima!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 05 Ian 2015, 01:48 
Neconectat

Membru din: 15 Ian 2012, 14:22
Mesaje: 73
Localitate: timisoara
Salut.ai dreptate. Nu am știut.
Am 1.77 înălțime.
96 kg. Și 39 ani.
Am o rubrica de 13
Cam ce greutate ar trebui sa aibă scaunul sa mi tina rube. Fără ca eu sa stau pe scaun?
mai am o rubeziana. De 9 m dar nu cere scaun neapărat.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

_________________
Să știi să cauți ceea ce vrei e o artă. Să știi ce vrei e cu totul altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 05 Ian 2015, 08:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salut... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...m-ai gasit!...suntem pe aproape... eu am 1m80 si vreo 100 de kile... :lol: :lol:
hai sa-ti raspund (din ce stiu eu din cele 5-6 scaune pe care le-am incercat, cu siguranta sunt altii care stiu mai bine!)....

Le iau pe rand ca nu am timp sa-ti raspund la toate intrebarile deodata:

1) Ruba: asta nu prea conteaza la scaun...marea majoritate a scauneler, chiar si cele light, pot tine ruba fara probleme chiar daca nu esti asezat pe scaun! Singurele care au probleme cu asta sunt doar gioarsele pe care nici macar nu merita sa le iei in calcul!
Asta in conditii moderate de vant... acuma, daca vantul bate tare din lateral sunt probleme...mai cu toate scaunele... si aci intervine si cum sta ruba pe vant... unele opun mai multa rezistenta la vant ca altele...din ceea ce am vazut eu, la un vant lateral de 30 km/h nici un scaun de pe piata pe care-l stiu eu nu poate tine ruba la 13 m fara sa se rastoarne!
Ce mai conteaza de asemenea este cat de sus pui scaunul...adica cat de mult inalti picioarele... in conditiile in care suprafata de sustinere este constanta, cu cat scaunul e pus mai jos cu atat cobori centrul de greutate si deci cu ata e mai stabil si se rastoarna mai greu!

Observatie: un scaun mai inalt te ajuta mai mult in drill...mai ales la peste mare!

Concret:
- am 3 scaune (le pun in ordine de la light spre heavy duty):un rive Club D25, un Milo Megalight si un Rive D36 STX open
- am 3 rube cu care pescuiesc in mod obisnuit( de la cea mai robusta la cea mai fina): Maver Elite Carp, Sensas 774 Power Match, Triana Windstopper

- in conditii rezonabile de vant toate tin orice ruba fara probleme chiar daca nu stau pe scaun

- daca bate vantul cu mai mult de 15 km/h Rivele D25 se rastoarba cu Maver-ul dar le tine pe celelalte
- daca vantul bate cu peste 20 de km pe ora Rivele D 25 se rastoarna cu toate

-Milo tine toate rubele la 15 km/h...dar la 20 ( daca este un pic mai inalt) se rastoarna cu toate

- Rive D36 le tine pe toate fara probleme la 20 km/h..... numai ca la 20 km/h nu prea mai poti pleca de pe scaun ca-ti ia vantul ruba chiar daca ai o frontala cu galeti!!!

Cand am facut incercarile astea am luat viteza vantului de pe meteoblue.com ... cat de exacte or fi fost cifrele nu stiu!
Mentionez ca era vorba despre viteza medie a vantului... cum se stie : pe orice vant exista rafale de viteza superioara!!!


Mai sus nu am incercat in vant... si asa la 20-25 km/h e deja un chin sa pescuiesti la ruba...mai bine te opresti si te ocupi de termosul lui Hoglet...in functie de ce are in el!! :lol: :lol:

Concluzie: in conditii de vant puternic mai bine renunti...altfel risti sa rupi ruba fara ca asta sa depinda de scaun. Deci , cel putin dupa mine, cam orice scaun tine ruba destul de bine si nu stiu cat de important ar fi acest criteriu in alegerea scaunului...bineinteles ca un scaun mai solid si mai greu e intotdeauna preferabil... asta daca nu ai de facut 1 km pe picioare cu scaunul in spate de la masina pana la balta!! :lol: ... atunci iti trebuie carut!!!


Revin cu mai multe detalii ceva mai tarziu!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 05 Ian 2015, 17:02 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
cum plm ai tu doar trei rube ca la un moment dat aveai numai triana vreo 10!! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 05 Ian 2015, 17:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
hoglet scrie:
cum plm ai tu doar trei rube ca la un moment dat aveai numai triana vreo 10!! :lol:

:lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 05 Ian 2015, 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
hoglet scrie:
cum plm ai tu doar trei rube ca la un moment dat aveai numai triana vreo 10!! :lol:

:lol: chiar asa si de unde plm mai ai si Sensas7.... power match :lol:

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 05 Ian 2015, 23:56 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
Mai are tronsonul 7 din 774! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 06 Ian 2015, 05:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
railor!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ... radeti de necazul omului!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ca sa va lamuresc:
- Am o Triana Windstoper de pescuit .... si mai am 4 de rezerva .... si inca vreo 25 de kit-uri
- Am avut Sensas 774... am avut si un bun prieten: Paul Ispas....pe urma n-am mai avut (nici ruba nici prieten!) ...pe urma am avut doar tronsonul 8 (8 nu 7) si cateva kit-uri rupte plus un scaun Rive Club facut praf.... ce nu stiti voi e ca acuma am iar 774 ( + 6 kit-uri!!) si ca scaunul Rive a fost reparat si acuma arata brici!! ;)... si ca m-am invatat minte sa ma feresc de asa prieteni!!! :shock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Ultima oară modificat de truia pe 06 Ian 2015, 09:28, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun modular.sfaturi.
MesajScris: 06 Ian 2015, 08:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
si sa termin cu ce mai stiu eu despre scaune:

2) Greutatea ... acu e acu!!
La un pescar de la 80 de kile in sus eu zic ca se pune problema greutatii si a scaunului care sa suporte asa o greutate.
Clar trebuie un scaun solid: care sa nu tremure sub tine, pe care sa stai pe pedana fara frica ca se stramba, pe care sa te poti urca in picioare pe sezut in caz de nevoie...
La ce zic eu sa fii atent:
- platforma: eu zic ca din toate punctele de vedere o pedana care gliseaza e mult mai buna decat una care se atasaza sau se rabateaza!..adica: mai solida, mai usor de instalat pe pozitie, mai bine integrata in scaun

- picioarele: mai toate scaunele au picioare D25... mai sunt si altele D36 (Rive) sau diverse alte profiluri si dimensiuni (pe la Colmic si la Preston am vazut).
La ce sa fii atent:
> picioarele sunt in general din aluminiu.... dar vezi ca sunt multe feluri de aluminiu! intr-unele intra surubul ca in branza!!
> atentie la picioarele telescopice: partea telescopica este mai subtire si la unele scaune foarte fragila..se poate indoi sau deterioara cand strangi prea
tare la fixare
> eu zic ca ai nevoie de minim 4 picioare telescopice...cele 2 din fata si cele 2 de pe pedana...cele din spate pot fi si fixe!!

- strangerile la picioare: pot fi de mai multe feluri:
> unele cu surub care strang direct pe picior..astea sunt niste cacaturi...se strica piciorul, raman mii de urme de surub, strangi de te gasesc dracii ca sa-l fixezi calumea... sa nu iei asa ceva! chiar daca piciorul are o anumita zona sau sina prelucrata special unde strange surubul tot de cacat sunt (exemplu: Korum si Preston la unele scaune)
> cele mai bune sunt cele care strang pe principiul "colier" pe rotund in jurul piciorului ..adica au o culisa cu un orificiu de forma circulara sau usor eliptica, cu foarte putin mai mare decat diametrul piciorului, care translateaza pe principiul surub-piulita strangand pe tot conturul piciorului.... astea sunt de departe cele mai bune...poti zice ca nu au moarte, nu lasa urme pe picior... nu trebuie sa strangi ca sa rupi fierul! Toate scaunele care merita cumparate au acest sistem
> strangerea partii telescopice a piciorului... doua sisteme sunt cel mai des intalnite.... unul cu surub cum aratat mai sus...asta e tot un cacat ( si trebuie sa recunosc ca asta e singurul defect pe care l-am observat la Rive D36!!!).... altul cu o clapeta care actioneaza o pana semicirculara (cu arc) care blocheaza partea telescopica a piciorului (care e mai subtire decat piciorul!)... astea sunt cele mai confortabil de utilizat, cel mai usor de reglat scaunul si afecteaza cel mai putin picioarele... cel mai bun sistem de genul asta l-am vazut la Milo

- Plasticurile: ... aci iar trebuie sa fii atent...la material si la calitate... cel putin picioarele, butoanele de la suruburile de reglare si balamalele de la eventuala valigeta...
> talpile de la picioare sa fie din plastic dur, incasabil si neaparat sa aiba o articulatie gen "sferica"cu piciorul ca sa se poata roti si azeza pe sol cu 3 grade de libertate
> butoanele sa fie suficient de mari ca sa le poti apuca bine in mana ( nu niste lindicuri ca butonul de volum de la casetofon!) si suficient de moi, cuciucate daca se poate, ca sa le poti strange si sa ai aderenta la mana

- Sezutul: ... aci trebuie mare grija...e partea care-ti fute meciul mai rau decat toate celelalte... ca pe asta pui ce ai mai pretios: curul si boasele!
> sa-ti iei un sezut de calitate,unul de cacat se haieste si se scofalceste ca saltelele din burete prost
> sa-ti iei un sezut moale...(scaunele bune au ptr acelasi model: moi, medii si tari).... unul tare te va rupe la cur (mai ales la 100 de kile ale tale) si vei face bataturi pe buci ...plus ca vei fi tot intr-o amorteala de nici coaiele nu ti le mai simti dupa 2 ore de stat pe scaun!!... mai toti pescarii se duc dupa sezuturi tari...ca cica ar fi mai rezistente..dar iti zic cu prietenie: mai bine cumperi un sezut la fiecare 3 ani decat sa te dai cu revulsin pe buci de fiecare data cand vii de la pescuit!
> talonul...sa-ti iei neaparat un scaun cu talon rigid...si inchis la un capat...altfel iti vei baga de zeci de ori cotorul de la ruba drept in boase si-ti vei jura moarte de fiecre data... taloanele gen bareta sau conice din materiale moi (cordura, textile etc.) sunt niste cacaturi
> suprafata sezutului: multi prefera suprafetele profilate, ergonomice...pe conturul curului!..sa nu-ti iei asa ceva...un sezut mai moale se muleaza perfect dupa curul fiecaruia si n-ai nevoie de profiluri... sa-ti iei un scaun cu sezut plat pe care sa te poti urca si cu picioarele cand drillul o cere
> unibloc...sa-ti iei un scaun cu sezut unibloc...niciodata sa nu iei un scaun cu sezutul despicat, din doua bucati ( care are la mijloc canalul ala de rubi)... dupa 5 ore de pescuit o sa-ti intre bucile in cur ( anus!) din cauza lui...
> tapiterie: sa nu iei de piele... se impute, se corfeste si tre s-o faci cu crema de ghete ca altfel crapa la soare...cel mai bun e un invelis sintetic genul "rechin" de la Rive... e super rezistent, nu se crapa, nu se taie, nu se inteapa...si dupa 10 ani e la fel ca nou

- chinga: neaparat sa-ti iei un scaun cu chinga ca sa-l poti cara...recomandabil o chinga cu prindere in 4 locuri cu carabiniera ( ca s-o poti da jos sa nu te incurce la pescuit)

Cam atat cu scaunul in sine!
Restul confortului depinde de accesoriile pe care le pui pe scaun!


Recomandari??!!.... nimeni nu poate sa-ti zica o solutie ideala...depinde in primul rand de buget...
Un scaun scump are si accesorii scumpe... adica cazi din lac in put!!

E clar ca "Rive" ramane regina scaunelor de orice tip si cu orice specificatii... dar aci trebuie banul ...un rive D36 complet echipat te duce la 3000 de euro..
Gasesti insa scaune foarte bune la Trabucco, Milo, Colmic, Maver si la preturi rezonabile...mai ales la Trabucco si la Milo!
pentru inceput ti-as recomanda un profil D25.... se potrivesc mai toate accesoriile de pe piata de la oricare producator...si daca nu se potrivesc direct exista adaptatoare care costa 1 leu bucata....

Uita-te la postarile mele mai din urma... am scos la vanzare scaunele Rive D25 si Milo ( pe care nu le-a cumparat nimeni!!!)..sunt multe poze... eu zica ca Milo asta al meu este unul dintre scauele cu cel mai bun raport calitate/pret de pe piata!... nu e reclama.... si asa nu cred ca il mai vand!

La fel, un raport calitate/pret excelent gasesti la Trabucco GNT station (vezi ca sunt mai multe modele de performante diferite!)...

Cam atata am stiut eu... sunt altii care stiu mai multe.... poate o sa-ti dea si ei sfaturi!!

Spor!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Ultima oară modificat de truia pe 06 Ian 2015, 12:54, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.017s | 10 Queries | GZIP : Off ]