Pescuit Stationar

Acum este 31 Mai 2024, 02:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: buldo domnu Pandy
MesajScris: 05 Apr 2015, 19:44 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Poate va apucati de fabricat buldo dl Pandy,uite omu din ce face avere!
https://www.youtube.com/watch?v=kAr-EXEboTU


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 05 Apr 2015, 20:07 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Mă cam confunzi la faza asta! 8-)
Sau, probabil, crezi că-s vreun moșulică ce tîrîie un glasspapier pe o bucată de lemn ;) ;)
Plus că, deși începuturile mele în pescuit au fost la muscă (și acum pescuiesc la stilul ăsta), întotdeauna am detestat metoda cu buldo. Dacă ești intr-adevăr meseriaș, pescuiește clasic, vargă cu șnur, pune musca pe apă la 20 de metri, păcălește cleanul sau păstrăvul și-mi scot pălăria în fața ta 8-)
Ipotetic vorbind........

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Ultima oară modificat de pandy pe 05 Apr 2015, 20:12, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 05 Apr 2015, 20:10 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2015, 23:07
Mesaje: 243
Scuze,vad ca n-ati inteles esenta! 8-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 05 Apr 2015, 20:15 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Iar mă confunzi :lol: :lol:
Ok...știu, mi-ai vrut binele (financiar) :lol: :lol: :lol:
Mai glumesc și eu (numa că trebe să îți dai seama cînd :lol: :lol: )

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Ultima oară modificat de pandy pe 06 Apr 2015, 09:38, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 06 Apr 2015, 06:54 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 17:58
Mesaje: 130
Hai ca nu ma pricep la like-uri dar acuma chiar tre sa dau un mare LIKE mare la dl Pandy ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 06 Apr 2015, 08:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
bag si eu un like pentru Pandy!! ;) ;) ...mai ales pentru ca detesta pescuitul la musca cu Buldo... pescuiesc si eu la musca si pe aia care dau cu buldo nici macar nu ii consider pescari de musca... o labarie care are ca scop doar sa prinzi peste usor si fara niciun talent!!... un fel de japca in apele de munte! :x :x

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 06 Apr 2015, 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2012, 14:09
Mesaje: 128
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Florine, intr-un fel te contrazic ... sunt multi care vor sa foloseasca ca si naluca artificiala o musca...doua...trei , atat cat permite legea dar care nu-si permit echipament de fly, care e otrava de scump , dupa cum bine stim cu totii. Astfel, se ajunge la compromisul de a folosi buldo. De aratat cu degetul sunt aia care folosesc in oricefel musca artificiala, fie traditional fie cu buldo si duc acasa cleni cat pachetul de tigari sau salai cat palma, cum ne arata acel " domn " Ivan ...

_________________
Dunarea , partenerul timpului tau liber .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 07 Apr 2015, 08:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
De acord cu tine Marius in ceea ce priveste clenii cat degetul si salaii cat palma... si treaba se poate extinde la somoteii de 500 de grame, stiucile cat cutitul, crapcenii de-o schioapa si mai ales mihaltul de orice marime care e macelarit pe Dunare chiar in perioada de reproductie (desi e strict interzis pescuitul la mihalt tot timpul anului!!)...
Dar tot nu pot sa fiu de acord cu pescuitul la musca cu buldo....
In apele de munte te duci la pescuit de sport si de maiestrie, nu ca sa prinzi peste.... si cum apele noastre de munte sunt saracite de peste, eu zic ca orice peste prinzi si iei acasa dintr-o astfel de apa e impotriva sportului si a moralei!
Si ce maiestrie e aia sa dai drumul la vale, de-a latul apei, la o taparina cu 10-12 muste si sa greblezi tot luciul apei??
cat despre faptul ca echipamentul e scump, ai dreptate...dar sa nu uitam ca se poate si ieftin, ca sa nu zic gratis....
Ce, crezi ca pe vremuri aveam centerpin-uri si lansete Hardy?.... sa fim seriosi!!...eu am inceput cu o boata de bambus facuta de mine, cu un recuperator de 5 lei, cu snur textil facut in casa si dat cu seu sau sapun ca sa pluteasca.... iar mustele mi le faceam singur cum mi se parea mie mai bine caci n-aveam nici o stiinta de gray-wasp, red-tag, cat whiskers, buzzer, hare's ear or diawl bach pe vremea aceea...
Mi-am jurat moarte si n-a scapat nici un sfant din calendar neinjurat pana am reusit sa fac prima volta, m-am catarat in toti aninii de pe malul apei ca sa dezagat mustele, am degerat in picioarele goale in apa rece ca gheata ...
Nu prindeam mare lucru dar fiecare peste era o aventura si un moment de neuitat...plus zecile de kilometri facuti pe malul apei... cea mai frumoasa recompensa...

In fine... alte vremuri, alte metalitati, alte valori....


PS: din ce in ce mai multi pescari se lasa de musca...nu mai au ce prinde!!!... am cumparat acum vreo 2 ani, de la un pescar de musca care s-a lasat, un arsenal complet destul de bine echipat...cu tot ce trebuie, inclusiv miniatelier de facut muste.. de ce?...nici eu nu stiu ca pe la noi nu prea mai sunt ape de musca...si daca mai sunt , sunt goale de peste!!!...poate din nostalgie si din amintirile de pe cand eram copil!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: buldo domnu Pandy
MesajScris: 18 Apr 2015, 20:33 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
acum am citit topicul :lol: pt Pandy ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.010s | 10 Queries | GZIP : Off ]