Pescuit Stationar

Acum este 17 Iun 2024, 08:18

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 09:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
As avea cateva intrebari legate de pescuitul pe rau in special cu pluta plata.
1. Pentru a lesta o pluta plata se foloseste gramajul inscris pe ea sau se supralesteaza?
2. Pluta plata se lesteaza ca si pluta normala, corpul sa fie sub apa, iar afara sa ramana numai antena?
3. Plumbajul, cat din plumb ramane suspendat in apa si cat sta pe fundul apei?
4. Pe ce distanta se rasfira plumbajul?
5. Ce lungime trebuie sa aiba forfacul?

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
aici astept si eu raspunsuri pt in cele cateva incercari de a pescui cu asa ceva cu rube mi-a cam dat cu virgula (desi am prins cativa pesti =nu sunt prea sigur ca am folosit ceea ce avem la maixm ). :shock: :shock: :?

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 13:05 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
1 se poate si asa si asa ...eu am supralestat cand am avut curent de fund puternic ... pluta a devenit mai sensibila la trasatura dar si la miscarile mele.
2 da afara trebuie sa ramana numai antena . din reglaj pluta nu trebuie sa ,,topaie,, in trasatura.sunt modele de antena care se scufunda pana la jumatate.
3 4 eu am folosit plumbaj unic cu o forma de picatura mai turtita si o singura tusa pe fund. plumbajul principal nu sta pe fund.
am pescuit cu forfac de max 30 cm iar cand nu obs trasaturile scurtam la 20.
nu stiu de ce dar in unele conditii m-am convins ca plutele plate sunt limitate .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 16:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Salut!
Pluta plata trebuie lestata pina se vede din antena circ.2mm cind nu retinem montura.
Reglajul plutei se face in functie de stilul care vrem sa practicam,ma refer daca pescuim la retinut sau la curs!
Dau un exemplu cind pescuiesc la mreana sau la platica mare tinut pe loc!
Pluta sa zicem ca are 20gr.
Plumbajul pricipal este de 18gr din bile fixe de 6gr care stau max 10cm deasupra fundului dar cel mai ideal de 5 cm dupa care urmeaza o alica de 1gr care sta pe fund la 40cm urmeaza inca o alica de 1gr cu virtej si un forfac de 40cm!
La alegerea plutei trebuie sa tinem cont de adincime si forta curentului!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 17:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Domnule Zsolt, va multumesc mult pentru raspunsuri, de fapt am aflat azi ca pana acum pescuiam in mare proportie corect, cu exceptia distantei bulkului de fund si folosirea antirasucitorului.

Dar mai am o intrebare. Si am sa va expun o situatie reala intalnita de cateva ori anul acesta. Pe o apa cu fund tare, plat, fara gropi, pe 13 metri, apa are o adancime de circa un metru, iar pluta care se preteaza acolo este de 12 grame. Rezultatele au fost mediocre. In acest caz se poate folosi o lungime mai mare a fisului dintre bulk si carlig?? Sa zicem undeva la 1,5-2 metri?? Avand in vedere ca era o apa mica, curent nu foarte puternic, nadirea si asezarea plutei pe apa, cred eu, avea un efect de dispersare a pestilor.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 21:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Salut Dan!
Problema este delicata ca montura pierde mult din sensibilitate!
Daca apa respectiva este limpede atunci rubesiana nu prea este castigatoare pentru ca vad pestii si stau la distanta.Cind ma intilnesc cu astfel de situatii mai bine apelez la boloneza.Daca folosesti o pluta de 12gr atunci nu ai alta solutie decit rubi din cauza curentului.In cazul asta mai bine folosesti pluta Shark cu baniera mai lunga sa nu deranjezi pestii!
Tot ma gindesc, ori nu alegi pluta cu gramajul potrivit ori curentul este extraordinar de tare fiindca 12gr este o pluta mare comparativ cu adincime.
Dar tu pescuiesti acolo si vezi mai bine ce plute trebuie sa folosesti in curentul respectiv.
Daca nu folosesti pluta ideala pierde foarte mult din sensibilitate!
Poti sa verifici si sa alegi pluta in mod foarte simplu!
Cind este linia gata facuta si sondata adincimea ~lansezi~ montura in aval,lasi sa coboare montura dar pluta sa fie deasura apei circ.1m si trebuie sa vezi ca linia vine inapoi sub rubi.
Trebuie sa cauti cea mai mica pluta posibila care revine sub rubi contra curentului sau sa nu depaseasca un unghi mai mare de 45grade!
Atunci ai gasit pluta cea mai sensibila pentru curentul respectiv.
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 29 Dec 2009, 22:00 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Concursul de la spanioli IBERIAN MASTER este un concurs concludent in acest sens , si acolo puteti vedea tot felul de monturi atut pe rubi cit si pe bolonieze.Este un concurs care merita vazut

http://www.clubpescabutarque.com/iberia ... intro.html

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 30 Dec 2009, 07:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
O mica rectificare, mea culpa, pluta de 12 grame era un Cralusso Torpedo

Domnule Zsolt, initial, cand am pescuit prima data acolo am folosit o pluta de 30 de grame, inca nefiind intr-u totul invatat cu stilul. Am observat ca pluta de 30 de grame statea pe apa cu antena indreptata in aval, asadar am schimbat cu una de 12 grame si s-a dovedit perfecta pentru alegere. Am pescuit alternativ cu Cralusso Torpedo, cu rbs cu pluta normala si cu un fix. Rezultatele cele mai bune le-am avut pe rbs, cu Torpedo. Oricum, ramane sa probez, personal pun rezultatul nesatisfacator pe fondul alegerii unui loc de pescuit salbatic, nenadit pe care pestele nu este invatat cu nada.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 31 Dec 2009, 14:18 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2009, 15:28
Mesaje: 87
Localitate: Bacau
Cine foloseste Cralusso Bolo? A avut rezultate cu astfel de plute?In ce conditii le a folosit si la ce tip de peste urmarit.
Personal am pescuit pe bolo cu Cralusoo Buble10 gr alternativ la retinut si tarat insa nu am avut rezultate spectaculoase. Mentionez ca pestele tinta era scobarul si mreana.

Cu Cralusso Surf siCralusso Shark pescuieste cineva?

Daca puteti veni cu ceva detalii..... (asta pana imi vin si mie DVD urile comandate :twisted: )

_________________
Clandestin pe malul baltii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe rau
MesajScris: 01 Ian 2010, 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2009, 23:24
Mesaje: 456
Localitate: Iasi
adi suciu scrie:
Concursul de la spanioli IBERIAN MASTER este un concurs concludent in acest sens , si acolo puteti vedea tot felul de monturi atut pe rubi cit si pe bolonieze.Este un concurs care merita vazut

http://www.clubpescabutarque.com/iberia ... intro.html

Merita , merita, destul de multe rube rupte pe vantoasa aia. Pana si Milo si-a pocnit-o... :) . Asa ca, luati rube cat mai scumpe... :mrgreen:

Sa aveti un an nou cubucurii pe toate planurile!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.065s | 11 Queries | GZIP : Off ]