Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 23:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 21 Dec 2009, 17:09 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nitu V scrie:
suntem prea saraci ca sa alegem variantele ieftine.

Uite, nu-mi place ce ai zis :( . Pai folosesti sofisme intr-o treaba chiar practica :)
Pai in loc sa ma duc odata pe saptamana la pescuit cu nade de firma, mai bine ma duc de 3 ori cu nade ieftine. Eventual in acelasi loc! Si poate cu sanse marite de a prinde mai multe peste. Iar de'o fi altfel n-o sa fie bai :)

Mai apoi depinde si de balta.
Una sa te duci la Salcioara, sa zicem, si alta e sa mergi intr-un lac de acumulare.

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 08:11 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
diferenta la cost dintre o nada de casa si una de pe piata este mica . multi ao timp sa munceasca pt o nada de casa dar cati sunt care stiu sa jongleze cu mecanica , satietatea , culoarea sau specializarea unei arome pe specia de peste. o singura greseala te poate face sa dai vina pe pisica neagra ,popa sau solunar. folosind ce trebuie si cum trebuie , pe un mal cu 20-30 pescari ar trebui sa ai cea mai mare cantitate de peste . altfel - huston avem o problema!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
O nada adevarata este, teoretic greu de facut. Trebuie cunostinte de chimie, biologie. Trebuie ca nada sa fie atent analizata din punct de vedere chimic. Trebuie studiati aminoacizii, proteinele din diversele componente pentru a se deduce reactiile care au loc, modul in care aceste reactii au actiune asupra sistemului digestiv al pestelui, asupra celui nervos sau reproducator. Mancatul asta nu-i asa usor cum crede lumea... :lol: :lol: :lol: Mai multe detalii nu stiu, nu sunt de meserie, dar e mult mai complicat.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
acum 200-100 de ani studia cineva ce pune in nada si alea alea ca poate nici nu nadeau da se prindeau pesti noi singuri am facut pesti mofturosi ca i-am invatzat cu tot felu de nade scumpe

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 12:59 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nu , prietene , acum 200 ani erau pesti.Multi.Inspaimantator de multi. Problema care se pune acum(din pacate) este ca nu mai este peste.Deci , trebuie sa-l prinzi pe cel putin care mai e , adica cei trei pestisori de pe 50m rau sa vina la tine , nu la vecinul.Si daca vecinul sunt eu cu o nada buna, iar tu folosesti o nada home made , nu vor veni la tine. ;)
Acum mai ramane de luat in calcul si altceva , daca esti fericitul posesor al unor zone izolate , nepescuite , poti obtine rezultate cu home made.Sau daca pescuiesti intr-o zona in care bastinasii i-au invatat cu mamaliga , etc , poti sa ler oferi home made , care trebuie sa fie mai buna decat mamaliga lor , indiferent cum e preparata , in conditii de minima decenta . Dar ai asemenea zone nepescuite? ;) Daca le ai , nu spune aici !!! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 14:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
Citat:
Nu , prietene , acum 200 ani erau pesti.Multi.Inspaimantator de multi. Problema care se pune acum(din pacate) este ca nu mai este peste.Deci , trebuie sa-l prinzi pe cel putin care mai e , adica cei trei pestisori de pe 50m rau sa vina la tine , nu la vecinul.Si daca vecinul sunt eu cu o nada buna, iar tu folosesti o nada home made , nu vor veni la tine. ;)


Da asa este poate ca uni nu ar trebui sa mai duca acasa cate 2 galeti de mreana sau alti tot ce prind ( cum fac bastinasi )

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 19:23 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nitu V scrie:
... sa dai vina pe pisica neagra ,popa sau solunar. ...


Nuuuuuuuuu! Nu dau vina pe nimeni altcineva sau altceva!

In luna martie a.c. stateam de vorba cu un pescar de competitie ( am mai spus asta pe undeva, dar exemplul imi pare , cred, lamuritor). Am adus vorba ca in aval de barajul de la Ciuslea se prindea bine peste. Mi-a raspuns: " da, dar nu trage cum trebuie" Am insistat : adica? "Pai nu trage stiintific"! Pe moment tot nu ma lamurisem. Mai tarziu am priceput. Pestele tragea numai la cei care pescuiau nestiintific!?
Deh, se mai intampla. Dumnealui, pestele, mai poate fi si mofturos. Se mai satura de Sensas-uri si alte asemenea si vrea si el altceva decat "E-uri" :)

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 20:34 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
cazuri rare ...dar tot pe ciuslea atunci cand ai pescuit la 25-30 m de toni chiar nu te-ai intrebat de ce el a prins un peste la 5 minute iar d-ta 1 la jum de ora...in conditiile in care toni nu avea stanga -dreapta libere?
o nada nu inseamna ceva pe care-l arunci in apa si atat . ,,ceva,, -ul nu o sa prinda intotdeauna pt ca el are culoare , textura , mecanica in apa , grad de colare , gust si aroma etc.
sunt de acord cu nada de casa ...dar pe o apa superlimpede trebuie sa o inchizi la culoare , daca pestele se hraneste lipit de fund si ca sa eviti obletii pui colant , daca se hraneste intre ape si vrei sa se sparga poti pune malai e ok, daca dai la crap o indulcesti si bagi lapte de porumb etc . in conditiile aste se mai cheama made home?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 20:52 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nitu V scrie:
cazuri rare ...dar tot pe ciuslea atunci cand ai pescuit la 25-30 m de toni chiar nu te-ai intrebat de ce el a prins un peste la 5 minute iar d-ta 1 la jum de ora..
in conditiile aste se mai cheama made home?

Nu! Ca sa te intrebi trebuie sa stii cat mai multe despre subiect. Or eu... :oops:
Promit sa ma intreb anul viitor :geek:

Niciun moment nu am crezut ca made home inseamna exclusiv cu ceea ce gasesc in camara ;)

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 22 Dec 2009, 21:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
Citat:
nu am crezut ca made home inseamna exclusiv cu ceea ce gasesc in camara


nici eu asta ar insemna sa fac o nada din prafu de pe monitor , praf de pusca , faina de malai etc . :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.105s | 11 Queries | GZIP : Off ]