Pescuit Stationar

Acum este 17 Iun 2024, 08:06

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 14:09 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
adi petrisor scrie:
fishermanVN scrie:
Pai da...si celalalt forum(de pe AVP)ajunsese atipic...si am crezut ca aici invatam ceva...pina la urma in ce consta atipicul, ca nu m-am prins? E un forum atipic despre pescuit sau despre bascalie? N-am putut sa citesc un topic despre o nada, un cirlig, o pluta, o tehnica...nimic...iar daca noi, astia care nu sintem in cercul vostru, daca avem nedumeriri ,sintem imediat taxati...luati in bascalie...ma rog...pina la urma stie cineva ceva despre nada Rameau(particularitati, granulometrie, gama coloristica, adresabilitate)?


domnule fisherman,daca ati citit sau urmarit discutiile noastre de-a lungul timpului cred ca am fost seriosi ori de cate ori am fost intrebati ceva(cu mici scapari)si asa avem o viata cum o avem ,ideea era sa glumim sa radem unul de celalat intre noi cei care ne cunoastem,sa mai iesim din monotonia si stresul zilnic,imi cer scuze in numele baietilor daca am intrecut un pic masura,
toate bune.


Domnule Petrisor, nu e cazul sa va cereti scuze, inteleg ironiile pe care le face ti la adresa celor de pe forum si sint de acord cu ele...va admiram pt emisiune si pentru ceea ce ati reusit sa realizati, dar parca am vrea sa ne impartasiti cu adevarat din experienta dumneavoastra, a domnului Suciu si a altor maestri...asa ca nu imi luati in nume de rau afirmatiile. Cred ca forumurile astea au in primul rind rol educativ. Iar ca sa ma apuc sa zic eu ceva despre nu stiu ce nada sau accesoriu de pescuit...sa fim seriosi...cine naiba sint eu? Hai norock!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
fishermanVN scrie:
adi petrisor scrie:
fishermanVN scrie:
Pai da...si celalalt forum(de pe AVP)ajunsese atipic...si am crezut ca aici invatam ceva...pina la urma in ce consta atipicul, ca nu m-am prins? E un forum atipic despre pescuit sau despre bascalie? N-am putut sa citesc un topic despre o nada, un cirlig, o pluta, o tehnica...nimic...iar daca noi, astia care nu sintem in cercul vostru, daca avem nedumeriri ,sintem imediat taxati...luati in bascalie...ma rog...pina la urma stie cineva ceva despre nada Rameau(particularitati, granulometrie, gama coloristica, adresabilitate)?


domnule fisherman,daca ati citit sau urmarit discutiile noastre de-a lungul timpului cred ca am fost seriosi ori de cate ori am fost intrebati ceva(cu mici scapari)si asa avem o viata cum o avem ,ideea era sa glumim sa radem unul de celalat intre noi cei care ne cunoastem,sa mai iesim din monotonia si stresul zilnic,imi cer scuze in numele baietilor daca am intrecut un pic masura,
toate bune.


Domnule Petrisor, nu e cazul sa va cereti scuze, inteleg ironiile pe care le face ti la adresa celor de pe forum si sint de acord cu ele...va admiram pt emisiune si pentru ceea ce ati reusit sa realizati, dar parca am vrea sa ne impartasiti cu adevarat din experienta dumneavoastra, a domnului Suciu si a altor maestri...asa ca nu imi luati in nume de rau afirmatiile. Cred ca forumurile astea au in primul rind rol educativ. Iar ca sa ma apuc sa zic eu ceva despre nu stiu ce nada sau accesoriu de pescuit...sa fim seriosi...cine naiba sint eu? Hai norock!


maiestru nu sunt...dar in rest aveti dreptate si o iau ca atare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 15:25 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
fishermanVN scrie:
Pai da...si celalalt forum(de pe AVP)ajunsese atipic...si am crezut ca aici invatam ceva...pina la urma in ce consta atipicul, ca nu m-am prins? E un forum atipic despre pescuit sau despre bascalie? N-am putut sa citesc un topic despre o nada, un cirlig, o pluta, o tehnica...nimic...iar daca noi, astia care nu sintem in cercul vostru, daca avem nedumeriri ,sintem imediat taxati...luati in bascalie...ma rog...pina la urma stie cineva ceva despre nada Rameau(particularitati, granulometrie, gama coloristica, adresabilitate)?


ne cerem scuze daca te-am suparat cu ceva dar cred ca am raspuns clar si la obiect , adica : "acesta nada nu a intrat OFICIAL in Romania ...si am recomandat , EU , nada trabucco care este din belsug si este foarte buna si relativ ieftina(..10 lei kg in magazine) . Nu pot da relatii despre ceva care nu cunosc ...nu cred ca a fost nici o bascalie . particip la multe concursuri si nu am auzit chiar pe nimeni sa foloseasca asa ceva , din pacate . Ca raritati pot sa spun ca am folosit Mosella , Katyus , Lantos etc (nada care intra in tara tot pe reteaua Ungaria ) si am mai vazut ca este folosita cu succes de alti pescari , putini la numar , dar mai mult in combinatii cu nadele traditionale .

Nu mai fiti asa suparaciosi ca viata-i scurta , mai distrativa putin , sau daca nu puteti , cititi printre rinduri numai ce va intereseaza ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 17:02 
hello! domnule BOGDAN, din cate-mi dau eu seama dvs faceti pledoarie pentru un anumit tip de nada. faptul ca ati avut rezultate cu nada respectiva asta nu inseamna ca toti cei care intram pe acest forum (sa discutam pe diferite teme de pescuit) trebuie sa fim uniformi in gandire si in preferinte. cu tot respectul fata de dvs va spun ca nada la care am facut eu referire este cu siguranta cu mult peste ceea ce folositi dvs. argumentez: pescuitul care ma intereseaza pe mine este cel al babustii. pescuit de mare finete, dificil si provocator. rameau, spre deosebire de trabucco, ofera infinit mai multe posibilitati de combinatii pentru pestele vizat de mine: babusca. astept cu interes nespus si alte opinii (pertinente) cu referire la nada rameau. ganduri bune!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
karizma scrie:
hello! domnule BOGDAN, din cate-mi dau eu seama dvs faceti pledoarie pentru un anumit tip de nada. faptul ca ati avut rezultate cu nada respectiva asta nu inseamna ca toti cei care intram pe acest forum (sa discutam pe diferite teme de pescuit) trebuie sa fim uniformi in gandire si in preferinte. cu tot respectul fata de dvs va spun ca nada la care am facut eu referire este cu siguranta cu mult peste ceea ce folositi dvs. argumentez: pescuitul care ma intereseaza pe mine este cel al babustii. pescuit de mare finete, dificil si provocator. rameau, spre deosebire de trabucco, ofera infinit mai multe posibilitati de combinatii pentru pestele vizat de mine: babusca. astept cu interes nespus si alte opinii (pertinente) cu referire la nada rameau. ganduri bune!



eu am dat cu aceasta nada,si la fel de drept e ca nu e rea,neavand de unde sa o akizitionez in mod regulat normal ca nu am mai folosit-o,dar ti-as recomanda sa incerci si alte retete deoarece la babusca sunt multe alte nazi bune si mai ieftine.
ps.la nada rameau una din principalele secrete daca pot sa-i spun asa este umectarea ei.de aici poti sa scoti mult sau putin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 17:41 
multumesc! am incercat si alte tipuri de nada si o voi face in continuare. imi place sa descopar lucruri noi, provocatoare...
umecarea nadei rameau chiar trebuie facuta cu mare atentie, asta am observat si eu. este o nada cu o granulatie fina, are textura greoaie si este colanta. ceea ce ma facut sa fiu precaut cu aceasta nada este faptul ca este foarte satioasa. primavara cand pestii sunt apatici poti da chix daca nu o saracesti cu pamant...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
karizma scrie:
multumesc! am incercat si alte tipuri de nada si o voi face in continuare. imi place sa descopar lucruri noi, provocatoare...
umecarea nadei rameau chiar trebuie facuta cu mare atentie, asta am observat si eu. este o nada cu o granulatie fina, are textura greoaie si este colanta. ceea ce ma facut sa fiu precaut cu aceasta nada este faptul ca este foarte satioasa. primavara cand pestii sunt apatici poti da chix daca nu o saracesti cu pamant...

exact ce am spus mai sus,ia incearca ice mix plus 1kg special concurs....FARA PAMANT.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 11 Ian 2010, 18:51 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
adi petrisor scrie:
karizma scrie:
multumesc! am incercat si alte tipuri de nada si o voi face in continuare. imi place sa descopar lucruri noi, provocatoare...
umecarea nadei rameau chiar trebuie facuta cu mare atentie, asta am observat si eu. este o nada cu o granulatie fina, are textura greoaie si este colanta. ceea ce ma facut sa fiu precaut cu aceasta nada este faptul ca este foarte satioasa. primavara cand pestii sunt apatici poti da chix daca nu o saracesti cu pamant...

exact ce am spus mai sus,ia incearca ice mix plus 1kg special concurs....FARA PAMANT.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tepusa stie... :lol: :lol: :lol: Si altii ...
Incearca! Rameau = fix ice chix! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Petrisor , tu esti chiar nastrusnic! :lol: :lol: :lol: :lol:
Ghidusule... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 12 Ian 2010, 07:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
alintudose scrie:
adi petrisor scrie:
karizma scrie:
multumesc! am incercat si alte tipuri de nada si o voi face in continuare. imi place sa descopar lucruri noi, provocatoare...
umecarea nadei rameau chiar trebuie facuta cu mare atentie, asta am observat si eu. este o nada cu o granulatie fina, are textura greoaie si este colanta. ceea ce ma facut sa fiu precaut cu aceasta nada este faptul ca este foarte satioasa. primavara cand pestii sunt apatici poti da chix daca nu o saracesti cu pamant...

exact ce am spus mai sus,ia incearca ice mix plus 1kg special concurs....FARA PAMANT.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tepusa stie... :lol: :lol: :lol: Si altii ...
Incearca! Rameau = fix ice chix! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Petrisor , tu esti chiar nastrusnic! :lol: :lol: :lol: :lol:
Ghidusule... :mrgreen:


auzi...te rog paraseste acest subiect ca nu e in romana,si asa esti departe de adevar,eu iam spus la om o nada buna ,am si dat cu ea si nu e scumpa,nu am spus ca e mai buna decat rameau......asa ca te rog mult cretinule,macar cand vezi ca omul e serios si ne mai si atrage atentia sa-i raspundem cuvilizat,ciuta de alba ce esti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marca RAMEAU
MesajScris: 12 Ian 2010, 18:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Nada Rameau este de fabricatie franceza . In Romania e distribuita de firma Gipo.si ambalata in pungi de 0,800 gr .Au o textura fina de culoare maron inchis chiar si cea pentru oblete cu un miros placut dar puternic.Eu am folosit nada pentru oblete,babusca si crap deci 3 feluri. Poate or fi mai multe dar eu nu am vazut.E destul de scumpa 23 lei pachetul dar eu o folosesc in combinatie si cu o alta nada sau chiar combin 2-3 pentru a creste eficacitatea dar si datorita pretului.In afara de faptul ca miroase frumos si e scumpa nu pot sa iti spun mai multe deoarece cand am folosit-o am pus in combinatie de 2-3 si nu simpla.Nici o nada nu face minuni.Numai bine. Mircea13


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.158s | 11 Queries | GZIP : Off ]