Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 08:38

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Amesteca pamantul cu nada si apoi umecteaza pentru ca asa se face. De fapt sunt doua metode cand vine vorba de acele Terre de Somme, caci acest tip de pamant il foloseste. Multi pescari amesteca pamantul cu nada uscata si apoi umecteaza. Altii umecteaza putin pamantul separat, apoi il integreaza nadei umectate, sau putin subumectata. Cand vorbim de pamantul nagru, atunci e cu totul alta poveste, pamantul negru se adauga dupa ce nada este umectata, altfel exista riscul ca nada sa devina un terci.
Nadeste incet cu cupa deoarece chiar el spune ca nu se grabeste, avand in vedere ca nu e in concurs, si prefera o nadire cu cupa, o nadire lenta si precauta pentru un pescuit exact.
Nu pescuieste intre ape...nu spune nicaieri ca incearca sa pescuieasca intre ape, iar linia de 2 grame o foloseste pentru ca apa este undeva la 4-5 metri si vantul batea destul de tare, or daca vrea un pescuit exact in astfel de conditii, are nevoie de o linie putin mai grea, in plus, pestii nu cred ca erau foarte sensibili si precauti...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 19:58 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
@ tudor
deci sunt prost informat :oops: :oops: :oops:

@miza
...mergeam la pescuit, momentan e perioada de abstinenta :evil: :cry:

gata cu offtopicul!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
miza scrie:
yeah right, martin boiler, nu am auzit de el, sunt convins ca el ii antreneaza pe aia din lotul angliei....sau irlandei...ma rog, de unde sa stiu eu....

Salut Miza!Nu e nici o problema ca nu ai auzit de Martin nu multi stiu cate ceva despre el.Este detinatorul a doua recorduri britanice la caracuda si biban.Un pescar exceptional,presa britanica il caracterizeaza ca fiind..."the best english specimen angler of all times" si asta spune multe.Daca despre el nu stii nimic poate ai auzit de John Wilson care este unchiul acestuia.Uite un link legat de recordurile sale. http://www.dynamitebaits.com/index.php?id=629


Ultima oară modificat de Preston pe 10 Noi 2009, 20:14, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:07 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
radu, nu le incurci un pic, eu stiu ca terre de somme e mai deschis si cel de riviere e mai inchis, la engleza mea de balta ala parca zice de river ceva.....ma rog
zice ca nu se grabeste ca nu e in concurs si vrea sa pescuiasca cat mai precis,,, intreb, in concurs nu mai vrea sa pescuiasca precis, pescuieste haotic si in viteza ca e presat de timp??.....hai sa fim sinceri, baiatul asta are doar norocul ca sa nascut in alta tara si face emisiuni la tv....si ca e fiul lui tac-su... :D

preston, foarte frumos din partea lui ca e meserias la caracuda si la biban, dar la babusca si rosioara vad ca e ghips....hac parerea mea....si nu sunt singurul care vede asta.....o fi reinventat el nada de babusca...


Ultima oară modificat de miza pe 10 Noi 2009, 20:12, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Daca rezultatele sale ti se par de neglijat sau la indemana oricui...zic si eu ca tine dar...Anyway iata siteul sau puteti citi articole si viziona cateva filme cu capturi. http://www.martinbowler.co.uk. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:11 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Radu, DE CE nu siteaza dupa ce a terminat umectarea?
doar a zis ca nu se grabeste! :lol: :lol: si nu cred ca nu stia ca nada cam trebuie sitata :lol: :lol: :lol:

miza
fa-ti rost de filmele din seria "Catching The Impossible", si te convingi ca baiatul (Bowler) stie una, alta despre pescuit


Ultima oară modificat de alex gavan pe 10 Noi 2009, 20:15, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:13 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
poate a uitat sita acasa :lol: :lol: :lol:

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:16 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
ori ii era lene, sau nu vroia sa divulge secretu! :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
englezu ala i slab rau ,ma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
miza scrie:
bv alex, uite un baiat care cu siguranta merge la pescuit, eu mai intreb de ce pune pamnat daca da intre ape, si la ce mama dreaqului da cu linii de 2 gr.....si daca tot nadeste cu cupa exclusiv, de ce nu da particulele cu cupa si risca sa fac nada cocoloase la amestecare....dar se pare ca boiler asta e prea bun pt mine.....


ma nus cum e pe la englezi dar in irlanda pe ape publice tica poate sa confirme in mare parte ca e peste "LA GREU" sa iei 9 10 kg de babusca intro zona destul de umblata de lume cu fixe scurte (max 4 mt ) in 2 3 ore de pescut. mie mi se pare ca pe la ei pestele nu e ca la noi ci un pic mult mai mult asta pe ape publice daca vb de balti private nus c sa zic (sarulesti doripesco) la un loc oricum frumos pescuit frumoase babusti doar ca nu mereu toti se duc pe ape ca alea :roll: cel putin in zona mea nu sa vazut (cel putin eu) babusca asa de mare

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.060s | 11 Queries | GZIP : Off ]