Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 08:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Degeaba ca nu va putem convinge...AM mai spus-o, el pescuieste dupa specimene, adica dupa pesti mari, nu dupa peste mic, in regim de concurs. Asa cum ati vazut el este la un pescuit "de relaxare" sa zicem. Pescuieste lent si precis pentru ca nu este in concurs si din cate stiu el nici nu prea concureaza, asa ca, din start avem doua discutii separate, 1. pescuitul practicat de Bowler si 2 pescuitul in regim de concurs. Ceea ce foloseste el este Terre de Rivierre, dupa culoarea deschisa. Spune ca este ceea ce folosesc ei pe rauri, dar dupa culoare poate fi un fel de Argile Humide parca, si care este aproximativ aceeasi cluaore cu Terre de Somme dar mai grea. Terre de Rivierre este negru.

Nu stiu de ce nu siteaza nada, este pur si simplu alegerea lui, se vede clar cum strange nada, adica tare pentru a lucra numai jos. Sunt niste principii care se aplica in general la babusca si au in vedere in principal sortarea ei in functie de dimensiune.

Dar am cam divagat...Subiectul era pescuitul intre ape...asa ca bagati...

P.S. Ascultati atenti ce spune acolo Bowler. In mare parte va explica modul in care se poate prinde babusca mare. Ceea ce spune el acolo in 15 minute eu am invatat intr-un an de pescuit intensiv la babusca...si tot eu sunt mai castigat... :lol: :lol: :lol:
Din pacate nu vorbeste prea mult despre pescuitul babustii intre ape...aici ai putea vorbi un pic Alex despre cum ai pescuit atunci la concursul acela dintre Cluj-Turda-Salaj...a fost bine ce ai facut, adica a fost o varianta de abordare a babustei intre ape...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
greere scrie:
miza scrie:
bv alex, uite un baiat care cu siguranta merge la pescuit, eu mai intreb de ce pune pamnat daca da intre ape, si la ce mama dreaqului da cu linii de 2 gr.....si daca tot nadeste cu cupa exclusiv, de ce nu da particulele cu cupa si risca sa fac nada cocoloase la amestecare....dar se pare ca boiler asta e prea bun pt mine.....


ma nus cum e pe la englezi dar in irlanda pe ape publice tica poate sa confirme in mare parte ca e peste "LA GREU" sa iei 9 10 kg de babusca intro zona destul de umblata de lume cu fixe scurte (max 4 mt ) in 2 3 ore de pescut. mie mi se pare ca pe la ei pestele nu e ca la noi ci un pic mult mai mult asta pe ape publice daca vb de balti private nus c sa zic (sarulesti doripesco) la un loc oricum frumos pescuit frumoase babusti doar ca nu mereu toti se duc pe ape ca alea :roll: cel putin in zona mea nu sa vazut (cel putin eu) babusca asa de mare

Mare dreptate ai...pot sa-ti confirm si eu ca asa este.Metodele folosite,liniile,nadele sunt cu totul si cu totul altele.In Irlanda daca pescuiesti de exemplu cu o varga fixa de 10m linii cu olivete de 4 grame sunt considerate usoare.Sitarea nazii?Mda o poti face dar nu e obligatoriu.Cel mai important detaliu in opinia mea este LOCATIA-locul unde pescuiesti care trebuie sa fie potrivit tehnicii adoptate si speciei vizate.De asta englezii sunt unde sunt in pescuitul stationar-experimenteza continuu,incearca lucruri noi nu se dau in laturi in a experimenta lucruri neconventionale care unora le-ar starni zambete ironice.Este punctul meu de vedere,fiecare crede ce vrea,face ce crede ca e mai bine pentru ca partida sa de pescuit sa fie un succes si nu un ;) esec.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:33 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
RaduDan scrie:
Nu pescuieste intre ape...nu spune nicaieri ca incearca sa pescuieasca intre ape, iar linia de 2 grame o foloseste pentru ca apa este undeva la 4-5 metri si vantul batea destul de tare, or daca vrea un pescuit exact in astfel de conditii, are nevoie de o linie putin mai grea, in plus, pestii nu cred ca erau foarte sensibili si precauti...

un mic amendament, la ce ti sa parut tie ca zice 14, 15, feet adica 4,2672 metri, el zice defapt 40 feet adica 12 metri, distanta la care da cu rubeziana, iar pe filmare daca te uiti de la minutul 10si18 secunde, cand scoate pestele vezi cum atarna pluta la un metru si ceva de peste, te rog sa nu-mi spui ca e grupajul de plumb ca de la vant nu poate balanganii in halul ala 2 gr de plumb, iar ultima greseala pe care o face incepatorul asta campion sau detinator de recorduri, din ce-mi dau eu seama pescuieste cu un kit de 4,5 metri, deci are baniera de vreo 3m si un pic.....asa ca mai lasati-ma cu toti fiii de tati de prin alte tari unde au pesti cu duiumul si uitativa la un petrisor pe taut sau un rancu pe mures si luati lectii in tara asta....dupa care puneti in practica.... ;) ;) ;) ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:39 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
bah, ce dreaq toti sunt la minutul 10 si 18 secunde sa vada pluta??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Pescuieste la 12 metri, aproximativ si la dancimea de 4 metri si ceva. SI da, acela este bulkul, nu este pluta. Foloseste o baniera mai lunga, chiar el spune datorita vantului.
Dar cred ca polemica asta nu duce nicaieri, sa revenim la subiectul topicului adica babusca si platica intre ape...Dar cu un mic amendament...in regim de concurs sau in regim de pescuit "de relaxare"??

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
discutia asta nu mai poate continua :!:
m-a sunat englezu ; zice ca de 2 ore sughita intruna :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:46 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
da, greseala mea , am vazut acum mai bine, intradevar pescuieste la adancime, are vreo 2,5 ,3 m de apa, dar asta tot nu ma face sa-l iau in serios, e prea slab pe langa ce stiu altii chiar din tara de la noi....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
miza scrie:
da, greseala mea , am vazut acum mai bine, intradevar pescuieste la adancime, are vreo 2,5 ,3 m de apa, dar asta tot nu ma face sa-l iau in serios, e prea slab pe langa ce stiu altii chiar din tara de la noi....

Normal ca sunt pescari mai buni ca el, dar in registre diferite. Petrisor, Rancu plus multi altii sunt buni, indubitabil, dar cum am mai spus si cum a spus si Preston, el este un pescar ce are ca si target specimenele, nu pestii normali. In acest caz pescuitul difera enorm. Unde noi mergem dupa caras la feeder cu rama si vierme, el merge cu saculeti solubili si porumb fiert dip-uit, etc. Deci sunt diferente, asa ca sa discutam noi pe realitatea de la noi, nu??

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:52 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
RaduDan scrie:
Pescuieste la 12 metri, aproximativ si la dancimea de 4 metri si ceva. SI da, acela este bulkul, nu este pluta. Foloseste o baniera mai lunga, chiar el spune datorita vantului.
Dar cred ca polemica asta nu duce nicaieri, sa revenim la subiectul topicului adica babusca si platica intre ape...Dar cu un mic amendament...in regim de concurs sau in regim de pescuit "de relaxare"??

radu te rog sa ma scuzi, nu e polemica, dar nu pot sa iau in serios ce-mi zice latzosul asta....nu inveti absolut nimic din ce zice el, doar niste evidente ce le constata el la fata locului si in rest nimic de invatat.....

si ii mai dau un sfat la "boiler", daca tot bate vantul cu putere si zice ca nu se grabeasca ca doreste un pescuit precis sa scurteze baniera ca de la vant s-ar putea sa nu fie pe nada.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Exact...atata vreme cat a prins un specimen de peste 900 grame who cares?Ca nu a facut asa sau asa...ca nu aplica metode romanesati ca la el acolo pestii cresc cat la altii in zece nu ca la noi...ca oricine prinde pe o apa d-aia.Fratilor lucruri scrise in carti raman acolo...la stadiul de teorie...pe malul apei lucrurile stau cu totul altfel.Repet-cred ca trebuie adoptate si experimentate si alte chestii,chiar daca la prima vedere par extrem de ciudate.Nu stii niciodata ce surprize placute poti avea.Eu unul am simtit asta pe pielea mea.Poate va interveni si Tica sa confirme sau sa infirme.Dintr-o polemica civilizata s-au nascut idei constructive,utile pentru toti...never say never. ;)


Ultima oară modificat de Preston pe 10 Noi 2009, 21:26, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.061s | 11 Queries | GZIP : Off ]