Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 08:54

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 12:58 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
se dau 2,3 ture de manivela...dar pt a scufunda firul ;) ....personal mai mereu pescui la limita patului de nada sau la ceva distanta de acesta, avand astfel posibilitatea ca pestele sa se intalneasca intai cu carligul meu :) ....cand pestii se hranesc cu frenezie si nu ii mai intereseaza de nimic atunci sunt si eu calare pe patul de nada.....dar cum asta se intampla destul de rar....

daca vrei ca momeala cu carligul sa-ti stea pe patul de nada ajustezi lungimea forfacului....
"grabirea" golirii cosuletzului de nada o faci printr-o alegere a texturii corecte si prin modelul de cosuletz ales....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 15:29 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
rubex scrie:
....personal mai mereu pescui la limita patului de nada ...daca vrei ca momeala cu carligul sa-ti stea pe patul de nada ajustezi lungimea forfacului....

Si la pescuitului de crap se foloseste aceasta metoda ; si cu varianta: intre doua paturi de nada.

Cat priveste scurtarea forfacului as avea oaresce indoieli. Se recomanda ca struna sa aiba lungimea de 50-100 cm, in conditiile mulinarii. Daca se micsoreaza forfacul pestii ar fi "obligati" sa se apropie prea mult de cosulet, ceea ce nu ar fi tocmai bine.

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 15:39 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
philiphito scrie:
eu as incepator rau!! :oops: e prima data cand aud de forfac de 1m!!ceva tehnica la lansare?spuma solubila,ceva??


Trebuie sa recunosc ca nu am folosit de 1m; nu am avut "curaj" :) ; tb sa caut prin arhive sau forumuri.

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 15:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
http://pescuitarad.ro/?page_id=165


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
@ c-tin
@ rubex
Va rog sa spuneti caracteristicele lansetelor de feeder cu care pescuit voi ?( marca,lungime,putere,tronsoane,varfuri,etc)Numai bine. Mircea13


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 16:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 20:19
Mesaje: 361
Localitate: DEVA
se foloseste si de 1m daca ai curent care iti intinde dara de nada atunci trebuie sa pui carligul la capatul patului catre aval deore-ce pesti in curent mananca de catre aval care amonte


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 16:35 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
mircea13 scrie:
@ c-tin @ rubexVa rog sa spuneti caracteristicele lansetelor de feeder cu care pescuit voi ?( marca,lungime,putere,tronsoane,varfuri,etc)Numai bine. Mircea13

Off! Amice, pui asa intrebare intima si personala :D .
Am o lanseta modesta: Feeder CLASIC, 3,3 m, putere=? :( ; tronsoane=3, varfuri=3; mulineta: CONTROL 640, ratio 5,1:1, cu baitrunner. Astea-s!

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
O intrebare, ce feeder(caracteristici:lungime, actiune, etc) imi recomandati pentru un pescuit pe rau. Are si curent mai puternic si mai slab, pesti scobar, mreana, morunas, batca, caras, dar si pentru ape statatoare.

In functie de ce aleg un feeder medium sau heavy, in functie de pestele cautat sau de apa pe care voi pescui??

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 19:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
philiphito scrie:
eu as incepator rau!! :oops: e prima data cand aud de forfac de 1m!!ceva tehnica la lansare?spuma solubila,ceva??


eu am avut zeci de pescuituri la feeder cu strune de 1.70-2 metri....putina atentie si merge....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit feeder
MesajScris: 13 Dec 2009, 19:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
RaduDan scrie:
O intrebare, ce feeder(caracteristici:lungime, actiune, etc) imi recomandati pentru un pescuit pe rau. Are si curent mai puternic si mai slab, pesti scobar, mreana, morunas, batca, caras, dar si pentru ape statatoare.

In functie de ce aleg un feeder medium sau heavy, in functie de pestele cautat sau de apa pe care voi pescui??


eu ti-as recomanda un medium lith,feederul heavy doar pe dunare unde curentul este foarte puternic si ai nevoie de cosulete sau plumbi de peste 110 gr,in proportie de 90 la suta din cazuri mediumul lith rezolva problemele.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.033s | 11 Queries | GZIP : Off ]