Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 07:58

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:56 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
RaduDan scrie:
Pescuieste la 12 metri, aproximativ si la dancimea de 4 metri si ceva. SI da, acela este bulkul, nu este pluta. Foloseste o baniera mai lunga, chiar el spune datorita vantului.
Dar cred ca polemica asta nu duce nicaieri, sa revenim la subiectul topicului adica babusca si platica intre ape...Dar cu un mic amendament...in regim de concurs sau in regim de pescuit "de relaxare"??

na pescuit intre ape la babusca si platici pe un vant turbat...
http://pescuitarad.ro/wp-content/upload ... &width=500


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Incerc sa pun niste poze.


Ultima oară modificat de Preston pe 11 Noi 2009, 10:47, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
eu tocmai am vazut un film cu nenea bob nudd pe o balta tot privata ;) la pescuit cu matchul a nadit el nu cine stie ce spectaculos (nada facut anormal umezita facuta bugari data cu mana ) culmea ceva timp nu a prins peste pe nada si tipul ce face : nadeste viermi si pupe la 3 4 mt de mal (dadea cu mana) si da cu cel de-al 2 lea match acolo ,pur si simplu rupea babusca si rosioara in consecintza au peste


sa trecem peste subiect
eu cel putin la pescuitul intre ape folosesc o smecherie nus daca e proprie nus daca o mai foloseste cineva dar asta e : nada o fac separat pamantul separat in pamant bag larve nada ramane simpla(adica fara vietati ) ( nu va ganditi ca va spun reteta mea secreta aditivi etc) :twisted: :twisted: dupa se nadeste din cand in cand (in func de ciupituri) iei o mana de pamant cu larve pui in bacul de nada si bulgarele il faci din amestecul de pamanat si nada ;) atentie la strangere si umezirea nadei mai bine umezesti mai putin (nada care o fol in timp concursului decat sa faci totul dea gata de la inceput ) si ii mai dai un jet de apa cu atomizorul din cand in cand (daca e cald si nada sau pamantul tind sa se usuce la suprafatza)
nu il strangi ft tare(tre putin antrenament dar se rezolva ) si cam asta e :roll: :roll: :roll: restul spunetil si voi k doar noi fi eu vreun profesor :oops: :oops: :oops:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Incerc sa pun niste poze.[/quote]
Am incercat sa pun si niste poze de la partida sustinuta pe un vant extrem de puternic dar nu am putut sa pun pozele se pare ca sunt prea mari sa fie postate...mai incerc. ;)


Ultima oară modificat de Preston pe 11 Noi 2009, 10:48, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
foloseste imageshack.com acolo le uploadezi si pui linkuriel pls punele pe rand(la ei) ca altfel nu gasesti asa usor linkurile spre pozele bagate ;)

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Multzam frumos...o sa ma ocup de asta cand o sa am mai mult timp ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:30 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
RaduDan scrie:
Din pacate nu vorbeste prea mult despre pescuitul babustii intre ape...aici ai putea vorbi un pic Alex despre cum ai pescuit atunci la concursul acela dintre Cluj-Turda-Salaj...a fost bine ce ai facut, adica a fost o varianta de abordare a babustei intre ape...


concursul a fost pe echipe si s-a tinut in primavara, pe faimosul Rediu :lol:
pescuit la rubeziana 11,5m , nada clasica de babusca ... eu am avut gros gardon.
la jumatatea primei manse prindeam destul de naspa, vecinii de stand luau babusca in apropierea fundului... am pus o mini cupa pentru kit, si o umpleam cu nada de fiecare data cand duceam rubeziana in larg. efectul a fost instantaneu, babusca s-a ridicat intre ape si a inceput sa se hraneasca FOARTE agresiv. dupa cateva minute vecinii de stand au ramas fara peste in fata :twisted: si eu aveam frecventa f buna, dar pestii nu erau mari.

in mansa a doua am incercat aceeasi smecherie, la 10m dar nu a mers la fel de bine.

observatie: :lol:
daca in loc de nada, aveam pamant cu fui sa bag in minicupa, efectul era si mai puternic si poate reuseam sa selectez.
daca nada facea nor foarte puternic, speria babusca.

Aceeasi smecherie am icnercat-o si in afara concursului, in antrenament ca sa zic asa, dar fara un rezultat concludent!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 11 Noi 2009, 10:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
exista mini cupele acelea cu capac gaurit(pentru viermi)din care ar trebui sa picure continuu
a incercat cineva cu asa ceva?

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 11 Noi 2009, 12:24 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Tudor Bodocan scrie:
exista mini cupele acelea cu capac gaurit(pentru viermi)din care ar trebui sa picure continuu
a incercat cineva cu asa ceva?


da , dar la crap.... :D :D :D :D :D adica , pe limba ta , la niste babusti mai mari :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: babusca si platica intre ape
MesajScris: 11 Noi 2009, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Iata un link cu astfel de minicupe de nadire...are si un video unde se explica mai multe detalii despre produs. http://www.medusafeeders.co.uk/match_po ... g_pots.htm


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.053s | 11 Queries | GZIP : Off ]