Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 14:01

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bologneza pescuit pastrav
MesajScris: 27 Oct 2015, 09:23 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Ma tot uit la niste filmulete facute de italieni cu pescuit la pastravi ( https://www.youtube.com/watch?v=B6vPj61a7a4) , de altfel foarte frumos ca stil, si vad ca folosesc niste "bolognese" mai lungi dar foarte versatile ca manevrabilitate.
Cine poate sa-mi spuna ce au special si daca sunt mult diferite ca si constructie comparativ cu bologneza care se foloseste la noi pentru pescuitul pe rauri ?
Ar putea o boloneza obisnuita sa fie adaptata unui astfel de pescuit ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza pescuit pastrav
MesajScris: 28 Oct 2015, 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
Salut,
M-am uitat si eu, f interesant, "rubesiana cu inele " :))
Lumea nu se plictiseste, pescuitul se redescopera.
Asteptam detalii , ca filmarea am vazut-o .

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza pescuit pastrav
MesajScris: 02 Noi 2015, 17:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Difera de o boloneza normala,inele mici adaptat pt pescuitul cu momeala vie,blankuri usoare!Cel mai bine zis rubesiana cu inele!La noi nu poti folosi,ai voie numai cu artificale!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza pescuit pastrav
MesajScris: 02 Noi 2015, 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Sunt telescopice( un fel de bologneze de 9-10 m), care au blocaj pe mai multi elementi(tronsoane), pentru a putea fi folosita la diferite lungimi, in functie de necesitate. Inele cat mai mici, pentru a fi cat mai usoare si manevrabile( pe cat se poate) ;)


Ultima oară modificat de dodost pe 03 Noi 2015, 22:46, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza pescuit pastrav
MesajScris: 03 Noi 2015, 07:14 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
zsolt scrie:
La noi nu poti folosi,ai voie numai cu artificale!


Daca folosesti viermi artificiali poate ca merge !
Sau pe rauri mai mici si repezi, la mreana vanata !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bologneza pescuit pastrav
MesajScris: 17 Noi 2015, 09:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
M-am uitat si eu... si m-am amuzat oarecum... :lol: :lol:
Nu ca noi am arata mai eleganti cu torogoata(ruba) in mana...da nici cu astia nu mi-e rusine cu parii lor...
Cel mai mult mi-au placut fandarile alea de balerine cand bagau pestii in minciog, dar si ala cu firul de un metru si pestele spanzurat in varful batului.
(Asa ma uitam si eu la prima babusca prinsa la rube cum atarna de un metru de fir in varful parului si ma intrebam cum o dau jos de acolo!! :lol: )
Oricum treaba e STAS la baietasii astia...cred ca e un fel de uniforma precum spielhosen-ul care e obligatoriu in Tirol desi , sincer sa fiu, nu-mi inchipui ustensila de epilare mai performanta...mai ales intre craci...
Vesta ca la seful alora din MASH, mingiogul in banduliera si cu scatula aia cu fir retractabil ca la jaluzele ca sa-ti atarne in carca exact la indemana si , cel mai tare, cizmele de cauciuc (oricine e de acord cu mine ca nu exista incaltari mai teroriste decat cizmele de cauciuc pe bolovani!)...probabil remanenta de pe vremea cand aveau voie sa intre in apa...
Una peste alta interesant, mi-a facut placere sa vad tot filmul.... fiecare cu alergatorul in spate, un fel de harababura cu schimbatul locurilor intre ei (leapsa pe scaune!!)...probabil ca pescarul poate pescui oriunde in sector, scarabetii din carlig, jucatul momelii din fir cat mai ales lungirea si scurtarea sculii in functie de necesitati...un fel de sinfonie la zugtrombon ...
Cred ca doamnele ( nu neaparat pescarite) care au avut rabdarea sa urmareasca pana la capat filmul au avut satisfactia sa viseze erotic la faptul ca daca mecanismul asta de ajustare al sculii s-ar aplica si la erectie ar fi moartea frigiditatii si ar stabiliza temelia familiei!!
Misto frate!!!...nu suntem singurii tampiti care facem show pw malul baltii!!

Ce nu intelesesem la inceput e treaba cu mosorelele alea galbene atarnate la piept... ma gandesc ca sunt monturile avand in vedere ca rup firul la fiecare peste (oare de ce??... o fi mai bine sa lasi pestele cu acul in gat si cu firul in bot :? :? )... aia mai slabi dotati in scule dar mai bine dotati in dinti il rup cu gura... aia mai fitosi au o scula pe capul de minciog...ca la ata dentara!! :lol: :lol:

Daca invat zvac-ul ala de aruncat pestele in apa din minciog (il invat de la mama ca e la fel cu intorsul clatitelor!) ma apuc si eu de "torrente"-le asta ca pare destul de distractiv.... numa' sa vad daca am loc in echipa federala de torent...ca la pescuitul marin s-au ocupat locurile la prima strigare ( ca la balta Ben!)...

Ura!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.073s | 13 Queries | GZIP : Off ]