Pescuit Stationar

Acum este 18 Mai 2024, 09:56

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 03 Mar 2016, 09:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Bravo Adi!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 03 Mar 2016, 11:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Nu devia de la subiect!:)
Dar iti zic un lucru,nada conteaza!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 03 Mar 2016, 23:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Zsolt are dreptate !!!Nada conteaza pt, cine stie sa pescuiasca.Zoli KOSA a iesit de 4 ori campion pe tara cu nada facuta de el,la fel si fiica lui EVA a iesit campioana pe tara de tot cu nada facuta de Zoli si cu ajutorul lui.

Personal va pot spune ca eu nu am avut rezultate bune in concursuri pana nu an descoperit o nada facuta de mine(100 % romaneasca ) si datorita priceperii mele in pescuit si datorita nadei facuta de mine am ajuns de mai multe ori in echipa Romaniei,desi practic eu nu aveam timp de pescuit ,in fiecare an din mai pana in noiembrie fiind plecat pe teren la amenajarea padurilor in tot Ardealul ,pana in Bucovina,venind acasa in Oradea o data pe luna.Nu aveam masina ,doar 2 biciclete,iar pe teren luam cu mine o mulineta mica ((Pflueger),ceva fir si carlige dopuri de pluta ,un inel de varf din portelan de la o uzina textila.Daca aveam in zona ape bune de pescuit (de munte sau de ses),taiam un bat de alun sau scorus,legam inelul de varf de bat ,iar mulineta cu elastic pe bat.

Odata pescuind pe SIEU ,in zona SARATEL ,unde eram cazat la un satean ,cand am ajuns pe malul Sieului cu batul meu de alun au ras bistritenii ce erau acolo la pescuit,de mine ca ei pescuiau cu lansete de fibra de sticla si numai isi dadeau coate.Mai tarziu s-au linistit vazand ca eu cu batul meu de alun(ca in tineretea mea la Bod -Brasov pe OLT),prindeam o gramada de scobari,iar ei mai mult pazeau apa.

ZSOLT are dreptate o nada adecvata locului de pescuit si pestelui urmarit conteaza f. mult daca sti sa pescuiesti.

La o finala pe tara tinuta in 1987 la CALINESTI -OAS,dupa 3 manse eram pe locul I.Un moldovean,concurent si el ,COCIOARVA spunea mai tarziu ca eu i-am innebunit cu nada mea cu "libelule=CHIRONOMUS PLUMOSUS",desi eu in nici un concurs nu am nadit cu "libelule",neavand decat cateva prapadite pt. carlig primite de la prietenul meu "tata Nitu " cu care de obicei stateam in camera.Nada mea a adunat platicile,de s-a intamplat sa prind cateva pe dinafara ,eu pescuind cu un DAIWA (fibra de sticla) de 7 m.,dar cu o pluta WAGGLER f. subtire si lunga facuta de mine din lemn de balsa,cu fir de 0,08 mm. TECTAN si carlig rosu CORMORAN nr.16 ,viermusi de porc vopsiti in rosu si una doua "libelule "prapadite....

Acum e mai usor sa concurezi decat pe vremea mea,deoarece gasesti orice necesar pt. concurs,nada vieri,carlige fire si scule de calitate ,dar e mult mai scump sa concurezi acum.Eu trebuia sa chiulesc de la munca o saptamana inainte de concurs sa merg cu bicicleta la abator in Oradea si la gunoaiele de porc sa culeg viermisori,sa-i spal ,sa-i vopsesc si in plus sa macin, cern ce aveam nevoie pt. nada mea.

Inca odata cu mana pe suflet sunt alaturi de ZSOLT ce spune ca nada conteaza si nu cum spune Suciu ca nu conteaza,dar conteaza doar in mana unui pescar priceput locului si pestelui urmarit.

Cu nada facuta de mine si cu ajutorul meu ,oradeanul IANCSI BARTA in primul lui an de concurs ,1987,a ajuns in Finala A de la Calinesti.Cati pescari in primul an de concurs au ajuns in finala pe tara ???

Numai bine,

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 04 Mar 2016, 06:35 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
un harag si o nuia de alun legate cu sarma, RTM 0.10 gamakatsu nr.16 pluta gipo si ca nada o bucata de coaja de paine uscata inmuiata pe mal chifocita cu putina mamaliga rece si framantate cu multi biscuiti simpli uscati, trosnea haragu unde era legat cand mai intra cate un scobar, dar mai rar :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 04 Mar 2016, 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
adi suciu scrie:
alexandru alanei scrie:
subiectul asta al nadelor pare unul tabu, cel putin pe acest forum, dar pana la urma e buna libera exprimare mai ales ca pe multi pescari incepatori intereseaza subiectul nadelor si oricum toti experimenteaza cu cele mai diverse nade, nu cred ca e vorba de reclama sau antireclama cat mai degraba de informare, de idei, mai ales ca pescarii sunt persoane inteligente care nu pun botu' usor, de regula pestii pun botu' , dar oricum pescarii cu experienta se pare sunt reticenti in a da din secrete, combinatii, proportii de nade, etc, desi despre metode, tehnici se poate discuta despre nade ba, asa ca mie unul nu-mi ramane decat sa experimentez in continuare cu benzar, maros, ... ( in niciun caz magic :lol: ) si discut doar pe maluri
fir intins :D


crede-ti voi ca este tabu , eu nu am ascuns niciodata nada care am folosit-o , nu m-am trezit dimineata cu o ora inaintea tuturor la concursuri sa-mi fac nada ca sa nu ma vada nimeni :lol: :lol: :lol: , mai mult o fac de seara in mijlocul parcarii in vazul tuturor , am spus la toti care m-am intrebat adevarul referitor la ce nada am folosit la un moment dat , fapte care pot fii confirmate de multi de pe aici .
Ca sa nu va mai bate-ti capul cu problema asta , pot sa va spun ca toate nadele insirate de voi mai sus sunt BUNE , NU EXISTA DIFERENTE SUBSTANTIALE INTRE ELE , problema este cum , cat si din care sa folosesti sau mai ales cand sa NU folosesti nada . Cel mai important ingredient din ORICE nada este NADA VIE (sau moarta dupa caz ) asta chiar conteza sa stii sa o folosesti si mai ales sa stii cand sa o folosesti FARA NADA (FAINURI) sau cu foarte putina nada .
Ca si o concluzie va spun ca in ultimii 10 ani de pescuit si de concursuri NICIODATA nu am trait cu impresia ca am pierdut un concurs din cauza nadei fainoase folosite dar nici nu am trait nici o clipa cu o falsa impresie ca am castigat vreunul datorita gasirii formulei magice de nada , EXCLUS . Ultimul lucru la care ma gandesc cand abordez un concurs , o pista noua , este NADA . Sunt infinit mai multe alte lucruri importante de descoperit ca sa prinzi mai mult peste cum ar fii locul unde stau (in larg sau in mal ) adancimea unde mananca natural ( care se cauta , paradoxal , fara nada :lol: ) cat sunt de reticenti la carlige sau fire , etc
Cu cat o sa va convingeti mai repede , de ce v-am spus mai sus, respectiv ca nada nu are importanta , cu atat ve-ti deveni mai repede experimentati in ale pescuitului .


Ai perfecta dreptate...cu un singur amendament...tu nu ai pescuit niciodata cu o nada proasta,ai fost tot timpul informat cam ce tip de nada se foloseste pe pista pe care urma sa pescuiesti si ai adaptat nadirea si nada la stilul tau de pescuit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 05 Mar 2016, 08:35 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Si revenind la produsele Domnului Benzar, care mai sunt parerile dumneavoastra Domnilor ?

RaduDan vad ca in continuare folosesti produsele Benzar, chiar daca esti independent, sa inteleg ca ceva te-a determinat sa o faci, si nu cred ca ai folosii produse de o calitate indoielnica !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 05 Mar 2016, 09:50 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
rcorbu scrie:
Si revenind la produsele Domnului Benzar, care mai sunt parerile dumneavoastra Domnilor ?

RaduDan vad ca in continuare folosesti produsele Benzar, chiar daca esti independent, sa inteleg ca ceva te-a determinat sa o faci, si nu cred ca ai folosii produse de o calitate indoielnica !


lasa-l pe Radu Dan , ca nu se pune , aici vorbim cu pescari nu cu prietenii lor ......scriitorii :lol: :lol: :lol: ca sa fii credibil in ceea ce spui trebuie sa dovedesti cu rezultate personale nu cu ceea ce ai auzit sau vazut la altii ;) ;) ;) .
si acum sa fiu mai explicit in ce am scris mai sus :
@Zsolt
poate m-am exprimat gresit , nada nu conteaza atat de mult in ecuatia unui pescuit , are si ea rolul ei dar sunt alte lucruri care fac diferenta mult mai mult .
@Bogdan
intradevar nu am folosit nade proaste , dar nici aici nu vorbim de nade proaste , am spus ca dintre toate nadele enumerate mai sus( care nu e niciuna slaba ) nu exista diferente substantiale care sa le difere una de alta . Legat de informatii , nu este greu sa le obtii , avand in vedere ca raspundem aici la intrebari puse de pescari care in principal pescuiesc de placere pe locatii care sunt relativ "in jurul casei " iar pe o locatie de genul asta nu e greu sa culegi informatii de la localnici . Mai mult , dupa primele partide de pescuit , nici nu mai ai nevoie de ele , pentru ca iti formezi propria parere .

De ce sa folosesti nada Benzar ?? simplu , din mai multe considerente :
- este o nada foarte buna care se ridica la nivelul calitativ al ORICAREI nade din afara , si sa nu credeti ca e reclama , este adevar .
- este ieftina comparativ cu alte nade de aceeasi calitate , avand si ea diferite categorii de calitate , de la nadele de baza pana la nadele de competitie , depinde de ce vrei sa alegi dar sa nu uiti sa o compari cu aceeasi categorie de la o alta nada . Eu nu as arunca banii pe alte nade nade scumpe cand am aceeasi calitate la un pret rezonabil .
- acopera o gama foarte variata , si daca m-am obisnuit cu un tip de nada , nu risc sa nu-l mai gasesc la urmatoarea partida de pescuit , fiind la discretie in aproape orice magazin .
- nu in ultimul rand este un produs romanesc :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ( sau nu :o :o :o :o :o ???) si eu merg pe principiul incurajarii producatorilor romani . La fel am facut si cu plutele Pandy , de catva ani folosesc plute doar de la el , rar cand folosesc altceva .

Personal folosesc nade din toate gamele , in principal am folosit si folosesc si in continuare gama Trabucco pentru ca am colaborat si am ramas prieten cu Gigi Moroiu , dar folosesc la fel de bine si Marox Mix si Benzar .

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 05 Mar 2016, 12:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Bravo Adi!
Tins sa te completez (in detalii care nu tin de pescuit! ca la pescuit nu mi-as permite):
- Nada Benzar este un produs romanesc .... in subdetaliu este un produs secuiesc dar cum secuii nu traiesc in alta parte decat in Romania, afirmatia e evidenta!...Pe acelasi rationament chiar si Imparatul Zsolt este tot un produs romanesc! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

- Bogdan avea dreptate...cum sunteti amandoi prietenii mei dragi, ma bucur ca ati cazut de acord! :)

- Sa inteleg ca pozele cu lampadarele schimbate intre tine si Zsolt sunt tot pe baza de Benzar Mix?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Inca odata: Bravo Maiestate...chiar mi-a placut ce ai scris!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 05 Mar 2016, 20:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Candelabrele ne trebuiau ca sa-l avem in casa! :lol: :lol:
Truio am auyit ca teüai apucat de feeder,ia de acii!
https://www.facebook.com/45132695835185 ... =3&theater


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De ce nada Benzar ?
MesajScris: 13 Mar 2016, 14:44 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
Pachet scrie:
RaduDan scrie:
Folosim ca suntem saraci. :lol: :lol: :lol:
Dar serios acum eu cu Ice mix, cu mreana-scobar si multe altele nu am avut rezultate. Pe de alta parte sunt nade din gama cu care am avut mega rezultate la specii de pesti total opuse. Alternative sunt, mai ieftine si poate mai bune pe anumite ape..

Eu zic ca a schimbat Benzar formula de la Ice mix. Cand faceai teste pentru Energo era nelipsit in toate partidele tale si atribuiai succesul Ice mix ului. Sigur a schimbat compozitia... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sper ca la testarea lansetelor e inca bun... Sau poate nici aici nu mai corespunde ca acum testezi lasetele la tractiune cu Sensas. :o :o :o


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: mariandan


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.019s | 11 Queries | GZIP : Off ]