Pescuit Stationar

Acum este 07 Mai 2024, 14:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 04 Mai 2016, 18:49 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Am nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste pescuitul in ape tulburi.
Apa tinta este un rau, adancime max 1 metru, latime cam 15 - 20 metri, repejor, pesdti mreana, clean, si ceva caras.
Din start spun ca nu-mi place sa pescuiesc in ape tulburi dar cu ploile astea posibil sa nu mai vad apa limpede prea repede.
Dupa o ploaie serioasa apa creste mult, banuiesc ca pestii nu mai stau in vadurile in care stateau cand apa era limpede, se schimba multe.
Asadar:
Cand devine apa propice pescutului ?
Unde sa caut pestii ?
Se mai nadeste ?

Mentionez ca doresc la pluta cu boloneza sau cu varga.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 04 Mai 2016, 20:00 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
salut! sezonul de pescuit e cam inchis...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 04 Mai 2016, 20:22 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
hoglet scrie:
salut! sezonul de pescuit e cam inchis...



da nu mai e mult si se deschide ! si daca ploua si in iunie la fel ca pana acum, si prognoza meteo nu prea arata bine pentru luna Mai... :D :D
iar pentru perioada asta sunt baltile private !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 06 Mai 2016, 16:31 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
pe rau in apa tulbure, daca nu e viitura bineinteles, adica atunci cand apa nu mai e 'lapte cu cafea' cand nu mai scoate nisip, desi nu toate raurile au proprietatea asta, se poate pescui dar primavara e anotimpul tulbure si exceptand 'prostibitzia' secretul e sa dibuiesti bine dezmorteala, migratia pestilor si sa pandesti raul sa fie la culoarea corespunzatoare altfel in zadar, pestii nu prea stau cantonati mult timp intr-un loc, dar nici nu sunt impastiati pe oriunde; sunt foarte atenti la mancare si totodata au un comportament divers, probabil din cauza ca se petrec foarte multe schimbari rapide in mediu incepand cu februarie cand se duc sloiurile de gheata ( anu asta pe putna s-a intamplat mai devreme chiar ) de regula incepand cu prima limpezire dupa topirea sloiurilor prin februarie martie urca primii pesti, sbobarii mari urca primii, apoi morunasul, mreana mica, obletele, carasul; scobarii mici si mreana mare si cleanul prin aprilie mai cand e INTERZIS ;), cum trebuie sa arate locurile preferate de fiecare specie ( daca raul e destul de mare ) astea sunt secrete, totusi momeli: viermii rosii sunt baza, ramele pot fi preferate, de obicei merg bine la scobar mare in martie pe tulbureala dar la retinut, greieri musai la mreana, coropisnita musai la somn, nada: rosie sau galbena sau in orice caz sa fie contrast de culoare, nu cred ca nada neagra sau maro e buna la ceva, primavara pestii nu sunt sfiosi ci mai degraba dubiosi; tehnica : feederul pare sa fie aiba cel mai mare randament, unii prefara scobareala cu plute groase sublestate, sau disc la retinut, la pluta cursa aproape niciodata, oricum atentia e spre marginile patului de nada ;) ( si la epoletzi )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 06 Mai 2016, 19:08 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
alexandru alanei scrie:
pe rau in apa tulbure, daca nu e viitura bineinteles, adica atunci cand apa nu mai e 'lapte cu cafea' cand nu mai scoate nisip, desi nu toate raurile au proprietatea asta, se poate pescui dar primavara e anotimpul tulbure si exceptand 'prostibitzia' secretul e sa dibuiesti bine dezmorteala, migratia pestilor si sa pandesti raul sa fie la culoarea corespunzatoare altfel in zadar, pestii nu prea stau cantonati mult timp intr-un loc, dar nici nu sunt impastiati pe oriunde; sunt foarte atenti la mancare si totodata au un comportament divers, probabil din cauza ca se petrec foarte multe schimbari rapide in mediu incepand cu februarie cand se duc sloiurile de gheata ( anu asta pe putna s-a intamplat mai devreme chiar ) de regula incepand cu prima limpezire dupa topirea sloiurilor prin februarie martie urca primii pesti, sbobarii mari urca primii, apoi morunasul, mreana mica, obletele, carasul; scobarii mici si mreana mare si cleanul prin aprilie mai cand e INTERZIS ;), cum trebuie sa arate locurile preferate de fiecare specie ( daca raul e destul de mare ) astea sunt secrete, totusi momeli: viermii rosii sunt baza, ramele pot fi preferate, de obicei merg bine la scobar mare in martie pe tulbureala dar la retinut, greieri musai la mreana, coropisnita musai la somn, nada: rosie sau galbena sau in orice caz sa fie contrast de culoare, nu cred ca nada neagra sau maro e buna la ceva, primavara pestii nu sunt sfiosi ci mai degraba dubiosi; tehnica : feederul pare sa fie aiba cel mai mare randament, unii prefara scobareala cu plute groase sublestate, sau disc la retinut, la pluta cursa aproape niciodata, oricum atentia e spre marginile patului de nada ;) ( si la epoletzi )



Alexandru,
Nu ma intereseaza sa pescuiesc in perioada de prohibite, dar in ultimii ani se pare ca ploile sunt din ce in ce mai dese. Un rau se limpezeste bine cam in aproximativ 7 - 10 zile, dupa o ploaie serioasa.
Asadar, vreau sa ma pregatesc si pentru a iesii pe ape tulburi iar ploile de pana acum ma fac sa cred ca o sa avem o vara cam ploioasa si rece.
Pentru perioada asta sunt destule balti private, iar pentru o zona mai salbatica pentru cine nu stie s-a deschis sezonul la pastrav !

Si pentru carcotasi, am sa fiu pe malul raului in plina prohibitie dar numai ca sa testez mulineta "centrepin" cu o lansetade match "Energofish Rubin", bineinteles montura nu va avea carlig, ci doar pluta si plumbi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 06 Mai 2016, 19:54 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2014, 18:52
Mesaje: 118
Localitate: Vanatori, VN
nici eu nu am pescuit anul asta in prohibitie, dar nu cred ca o sa ai cui sa explici ca nu ai carlig, in fine fiecare rau are particularitatile lui de ex barladul vine cu o tulbureala rosie si fina ce persista mai mult si reuseste sa coloreze chiar si siretul, dar pestii daca sunt 'bastinasi' sunt obisnuiti cred si le revine mai repede apetitul, dar de regula dupa ce scade nivelul raului se poate pescui chiar daca e inca tulbure, acuma depine cat de mare si murdar vine si de unde vine murdar, adica daca e o ploaie torentiala la munte o sa vina cu multe sedimente si se limpezeste mai greu decat daca ploua mocaneste cateva zile si nivelul raului e acelasi, oricum de putini ani pescuiesc in apa tulbure si asta prezinta multe necunoscute dar am observat ca dupa ce se mai lasa din sedimente, chiar si dupa doua trei zile se poate prinde peste, mai mult la marginea curentului si unde albia e 'canal' cu aceeasi adancime pe toata latimea si curent uniform ( laminar ) mai lent la imbinarea nisipului cu pietrisul uneori chiar si in capul vajoiului, poate suna ca sunt nu stiu ce expert defat vreu sa spun ca eram frustrat intro primavara ca nu apuca sa se limpezeasca apa si am insistat si ce mare mi-a fost mirarea cand am luat un mare scobaroi la rama pe tulbureala cu feederul, apoi a devenit si mai interesant


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 07 Mai 2016, 18:38 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Pe apele unde pescuiesc (Mures si Aries) daca poti vedea cat de cat un obiect scufundat la 10 cm sub apa (creanga, piatra etc) intodeauna am considerat ca se poate pescui relativ normal si la toate speciile comune in zona: scobar, morunas, mreana, clean, adica poti momii si poti avea rezultate bune pescuind la curs. Anumite specii nu se prea pot hrani pe apa tulbure, cum sunt scobarul si morunasul, mreana nu are o astfel de problema, probabil din acest motiv dupa perioade mai lungi de ape mari, la prima curatire cat de cat a apei poti face partide foarte bune, chiar daca apa nu e prea curata. Cam asta se intampla pe la noi la deschidere si daca sti pe unde sunt pestii poti da lovitura


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 08 Mai 2016, 08:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
Mreana se prinde cel mai bine pe o apa crescuta si murdara, iar scobarul pe o apa "piscata", in crestere sau in scadere, curs de limpezire. Nici una din speciile mentionate mai sus de mine, nu se prind bine pe o apa cristalina, cu conditii foarte bune de vizibilitate.

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 15 Iun 2016, 21:05 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Si uite ca am ajuns la jumatatea anului si apele sunt tot tulburi !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit in apa tulbure
MesajScris: 15 Iun 2016, 21:28 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Dupa cum ati votat...asa aveti si apele!!! :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.074s | 13 Queries | GZIP : Off ]