Pescuit Stationar

Acum este 04 Mai 2024, 18:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare varga pentru caras
MesajScris: 22 Ian 2017, 11:18 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Mergi in magazin, desfa varga, vezi cate de bine se aseaza in mana, sa nu fie bleaga ( nu cred ca e cazul la o varga buna),
Eu am o Lineaeffe Anniversario, 6 metri, ramforsata,compozit fibra de sticla, 320 gr, actiune de varf si sunt multumit,
In schimb am si o Shimano tehnium (luata online), usoara cam 200 gr, 6 metri, carbon, dar parca nu ma simt bine cu ea, am o nesiguranta in mana fiind prea usoara. Poate ca unii o vor considera buna, dar pentru mine nu este.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare varga pentru caras
MesajScris: 22 Ian 2017, 13:04 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Usor de spus dar greu de facut. In Timisoara nu gasesti de cumparat vergi de calitate.
Esti sigur de alea 320gr la Anniversario de 6m? Alea au in jur de 200gr. Aia de 7m are ~320gr.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare varga pentru caras
MesajScris: 22 Ian 2017, 16:26 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Neamtul scrie:
Usor de spus dar greu de facut. In Timisoara nu gasesti de cumparat vergi de calitate.
Esti sigur de alea 320gr la Anniversario de 6m? Alea au in jur de 200gr. Aia de 7m are ~320gr.


Am pus-o pe cantar,......apropo nu tot ce scrie pe ele este adevarat.
In Timisoara ??? ma surprinzi, pai chiar campionul Nutzu este din Timisoara si are si magazin de pescuit, nu cred ca nu are ceva vergi de calitate !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare varga pentru caras
MesajScris: 22 Ian 2017, 21:58 
Neconectat

Membru din: 10 Oct 2011, 19:52
Mesaje: 287
Nu, te asigur ca nu are. Il cunosc pe Nutzu si trec periodic pe la magazin. In materie de vergi chiar nu ai ce sa vezi si asta este o problema generala la magazinele din Tm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare varga pentru caras
MesajScris: 22 Ian 2017, 23:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Neamtul scrie:
Mai sunt doua luni si vin primele zile calde cand se poate cauta carasul pe balta. Pana atunci vreau sa achizitionez o varga buna de 6m care va fi folosita in proportie de ~70% pe balta la caras de 50-500gr.
Nu ma intereseaza bete ieftine si grele dar nici produse de top care sar de 1000lei.
Eu m-am uitat pana acum la astea:
Daiwa Harrier 60T 5.8m, greutate 175gr
Maver Arthemis 6m, greutate 200gr
Maver Potent 6m, greutate 235gr
Colmic Arrow X5, 6m, greutate 205gr
Colmic Hektor 6m, greutate 230gr

Nu ma intereseaza ca una are talon de 20mm si alta de 25mm, nu ma intereseaza diferente de greutate de 20-30gr! Caut o varga rezistenta, rapida, tronsoane groase in carne care sa nu cedeze la prima partida.
Bugetul este...sa zicem maxim 6-700lei.

Incearca Colmic Maxis, ieftina(aprox 325 ron), are varf tubular nu blectorat, e in catalogul Colmic de 2 ani maxim si cred, e pe gustul tau. Nu cred ca o rupi cu un terminal de 0,16-0,18. Daca ti se pare usoara mergi pe urmatoarea, ca greutate de la Colmic. Hektor, Polaris si Floglore au peste 8-9 ani de cand sunt in cataloagele Colmic.

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare varga pentru caras
MesajScris: 27 Feb 2017, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2010, 11:52
Mesaje: 130
Neamtul scrie:
Chiar așa, e buna de ceva Tica aia? Prețul e acceptabil și după greutate pare carbon de calitate. O folosește cineva? E rezistenta la șocuri? Are putere? Ce fel de acțiune are?



am eu o varga tica atlantis daca te intereseaza de 7m....pescuita de 3 ori
https://www.fishingmegashop.com/tica-pole-atlantis-7mt.html


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.037s | 15 Queries | GZIP : Off ]