Pescuit Stationar

Acum este 17 Apr 2024, 00:32

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare bolo
MesajScris: 28 Aug 2018, 17:31 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2017, 20:01
Mesaje: 3
Buna ziua !
Asi dori sa imi cumpar o bolognesa de calitate pentru pescuitul scobarului.
Am selectat cateva modele care ma intereseaza si asi dori sfaturile pescarilor de bolognesa mai experimentati
- Trabucco Energhia 2KS Competition 6m
- Trabucco Energhia XR Pro Light 6m
- Trabucco Energhia XR Competition 6m
Sau se merita diferenta de pret de 300-350 si sa aleg Colmic Fiume xxt 180 6m.
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bolo
MesajScris: 28 Aug 2018, 22:35 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
:D amandoua sunt foarte bune pentru scobar
acum depinde de tine , cat timp petreci pe malul apei si cat de mult tii la calitatea batului cu care vrei sa pescuiesti.
Colmic Fiume ramane un bat de TOP ,fapt dovedit si afirmat de zeci de pescari insa ....nici Energhia 2KS nu te face de rusine .
pentru a avea o partida reusita implica mai multi factori ...locul de pescuit , timpul , nada ....mai apoi echipamentul .

Am patit rusinea in unele zile ca eu cu echipament scump sa nu prind peste iar colegi cu echipament de bazar pe un loc ce tinea peste sa prinda .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bolo
MesajScris: 29 Aug 2018, 17:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Colmic Fiume in cauza o am, si o recomand, despre Trabucco, nu stiu...ca nu am. Daca te intelegi cu italiana, baga un ochi la recenzile astea: https://pescainromagna.forumfree.it/?f=10369298 Pe pagina a doua gasesti si Colmic Fiume xxt180. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bolo
MesajScris: 30 Aug 2018, 04:35 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2017, 20:01
Mesaje: 3
Multumesc pentru sfaturi!
Foarte utile recenziile de pe forumul italian, un google translate in engleza si am reusit sa le citesc.
O sa imi iau Colmic. Ca si mulineta ceva 2000-2500 standardul de la shimano ar merge ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bolo
MesajScris: 30 Aug 2018, 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
O shimano 2500, sau mai bine 3000(tambur mai putin adânc decât 2500 dar aceeasi dimensiune) este perfecta. Apropo de ce zice Levente mai jos, am avut mulineta de 1000, si nu mi-a placut. Era prea mica....dar totul tine de gusturi. In plus la greutate intre una de 1000 si una de 3000, este diferenta de maxim 50-60g. dar ai avantajul tamburului mai mare in diametru=aruncari mai usoare, si in plus echilibreaza ansamblul ceva mai bine.. ;)


Ultima oară modificat de dodost pe 30 Aug 2018, 19:21, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bolo
MesajScris: 30 Aug 2018, 12:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2011, 20:30
Mesaje: 548
Localitate: Cluj Napoca
Mihai25 scrie:
Multumesc pentru sfaturi!
Foarte utile recenziile de pe forumul italian, un google translate in engleza si am reusit sa le citesc.
O sa imi iau Colmic. Ca si mulineta ceva 2000-2500 standardul de la shimano ar merge ?


Depinde la ce vrei sa o folosesti. Daca pentru un scobarit sau pentru pesti de talie mica, medie pe curgatoare, atunci din punctul meu de vedere, o mulineta de 1000 este suficienta, pentru ca mai mult o sa pescuiesti la putin peste lungimea lansetei, cazul in care, mulineta o sa fie folosita foarte putin, in schimb castigi la greutate, tot ansamblul fiind mai usor.
In plus de asta, genul acesta de pescuit este cel mai precis pe curgatoare (lansezi prinzand firul intre inelul de plecare si al doilea inel).
Daca vrei sa o folosesti pe lacuri mai mult, atunci acolo, poate o mulineta de 2500-3000 ar fi mai indicata, cazul in care poate nu stai toata ziua cu lanseta in mana.
Gama Energhia de la Trabucco, este varful lor de gama si sunt niste lansete foarte reusite cu actiune fast si progresiva, ce te ajuta mult la intepare. Fiume nu am avut, deci nu ma pot pronunta.

_________________
Catching the Impossible!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.051s | 13 Queries | GZIP : Off ]