Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 21:00

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 24 Iul 2019, 14:13 
Neconectat

Membru din: 18 Iul 2019, 09:02
Mesaje: 16
Vă salut,
Postez pentru prima dar urmăresc forumul de mult timp.
Va rog sa-mi recomandați o bologneza ceva mai puternica, care sa mă ajute sa controlez, cât de cât, un peste mai îmbrăcat într-o zona cu agățatura.

Am văzut într-un magazin o bologneza Colmic Fiume xt 350, acțiune de 35 g, ce cântărește 275g, mi-a plăcut mult dar m-a întors faptul ca este fabricată în China. Fiind și ceva mai ieftina decât modelul Fiume xt 250 am avut rețineri ca ar putea fi un model mai slab calitativ decât acesta.
De la maver mi-a plăcut, cât de cât, un model Grizzly superpotente dar nu în mode deosebit și am rămas cu ideea ca seria Grizzly nu este concepută pentru solicitări mari.
De la trabucco nu am găsit în magazine un model Energhia care sa sugereze ca poate furniza mai multa forță.
Sunt interesat și de un model din gama Italica Fortexa dar nu am informații iar în România deocamdată nu îl comercializează nimeni.

Va rog câteva opinii și sugestii care sa mă ajute sa mă fixe pe un model de bolo de 6m, mai ușor de 280g, suficient de aspru și ceva mai ezistent la solicitări.
Mulțumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 26 Iul 2019, 12:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Nu-ti fa griji. Toate bolognezele Colmic sunt asamblate în China.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 27 Iul 2019, 19:28 
Neconectat

Membru din: 18 Iul 2019, 09:02
Mesaje: 16
Bine, dacă toate bolognezele Colmic sunt montate în China măcar blancurile sunt produse unde trebuie, poate în Italia? Seriile mai pretențioase de la Maver sunt produse în Italia, dacă este sa luam în considerare ce scrie pe ele.
Bolognezele Italica Fortexa produse tot în China? Sunt mai bune decât Colmic Fiume NG ? Care sunt considerate mai fiabile, înclusiv la solicitari?
Daca ar fi sa luam considerare prețul de vânzare pe site-uri din Italia atunci dept un indicator al calitatii, atunci unele modele de la Browning sau Daiwa ar trebui sa fie de asemenea bune.

Pretul de vânzare ar trebui sa fie un indicator al calitatii, măcar orientativ. Mă refer la preturile de afară. La noi situația ar putea sa fie puțin diferita. de exemplu o bologenaza Maver Invincible de 6m costa la noi aprox. 1300 lei, în timp ce în Italia am gasit-o fara sa fie o promoție la 160 euro.
De altfel modelul acesta de la maver l-am pipait și nu mi-a plăcut deloc, la rece Colmic Fiume NG xt 350 are o ținută mult mai buna.
Dar acestea sunt doar supoziții care pălesc în fata unor experiențe practice.

Orice sugestii îmi sunt de ajutor. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 01 Aug 2019, 16:25 
Neconectat

Membru din: 18 Iul 2019, 09:02
Mesaje: 16
Colmic Baviera Pro e ok?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 02 Aug 2019, 18:51 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2011, 09:37
Mesaje: 1011
Tehnologia REGLASS folosita de cei de la MAVER cit si procedeul de introducere
a tuturor segmentilor tubulari de lansete bologneze,feeder,match in autoclave
de mare presiune fac din ele cele mai bune lansete din lume.
Acum ca sint mult mai scumpe si credem noi ca nu fac banii este alta poveste.
In locul tau cumparam lanseta gasita la reducere fara sa mai stau pe ginduri.
BAVIERA-PRO este o lanseta foarte buna,am avut varianta de 6 metrii dar nu stiu
cum se comporta la pesti foarte mari.
Nu cred sa fie probleme,dar vezi ca este made in CHINA toata lanseta,de la inele
la cotor inclusiv ansamblarea ei.


Sanatate si succes in cautari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 03 Aug 2019, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Eu zic sa-ti iei fiume xxt 350. Am fiume xxt 250 de 6m, si e puternica, dar pentru ce vrei tu, e mai potrivita xxt 350. Bolognezele de top de la Colmic, cum este si Fiume, sunt asamblate in China, dar sunt din carbon japonez TORAYCA.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 05 Aug 2019, 19:36 
Neconectat

Membru din: 18 Iul 2019, 09:02
Mesaje: 16
Într-un fel ma bucur sa aflu ca toate modelele Fiume de la Colmic sunt asamblate în China, fiindcă au avut evaluări favorabile si, poate, în acest fel și modelul NG xt 350 ar putea fi un model reușit nu doar o varianta "optimizata" și puțin mai ieftina din seria Fiume.
Din păcate aceasta bologneza a fost una dintre putinele vergi ceva mai puternice pe care am putut sa le văd în magazine. Am mai gasit un Maver invincible extreme bolo de 6m, care nu mi-a plăcut, si atat. În rest liniște.

Fiindca oferta in magazinele de la noi este atat de limitata am făcut apel la opiniile și experiența dvs ca sa pot identifica un model bun pe care eventual sa-l cumpăr de afară.
Sunt convins ce exista multe bolognese premium de care eu n-am auzit, unele poate ceva mai robuste, fără a mă limita la un brand anume precum Italica, Colmic, Trabucco, Maver, Daiwa, Browning, Shimano etc.

Încerc sa cumpăr o bologneza premium, care ar putea sa coste binișor peste 1000 lei și încerc sa identific cea mai buna soluție, cel mai privit model.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 12 Aug 2019, 12:17 
Neconectat

Membru din: 18 Iul 2019, 09:02
Mesaje: 16
Recent am avut ocazia sa țin în mana o bologneza Colmic generație puțin mai veche, usoara dar foarte moale.
Deși nu era un model de top, m-a surprins faptul ca la o presiune foarte mica aplicata pe diferite tronsoane, în special cel gros, acestea răspundeau cu o ușoară paraiala, nu știu cum sa denumesc altfel zgomotul respectiv. Repet era o presiune atât de mica încât n-ar putea sa afecteze integritatea tronsoanele.
Ce ar putea sa însemne situația aceasta pe care, de altfel, nu am sesizat-o atât de evident la vergi mai ieftine sau mai vechi? Este o caracteristica a blancurilor Colmic, a îmbătrânit cumva materialul sau este semnul unor deficiente de calitate/constructie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 12 Dec 2019, 16:14 
Neconectat

Membru din: 04 Dec 2016, 00:22
Mesaje: 52
Italica Fortexa Platinum si/sau Italica Aria , una din astea as alege daca as pescui la bologneza
Este italica apoi restul ... parerea mea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare bologneza 6m
MesajScris: 13 Dec 2019, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Daca nu sunt China, nu sunt originale!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:


...lasand bascalia la o parte, in China se produc foarte multe lansete de top. Sunt fabrici super performante care produc calitate peste imaginatia noastra. Deci faptul ca pe o lanseta scrie ca e facuta in China nu mi se mai pare un impediment. Din contra, am avut Reglass facut in Italia, incepand de la rubeziene pana la boloneze si au existat serii execrabile, care se rupeau ca paiele. Problema cea mai mare in domeniul lansetelor este in general garantia. Daca ai un producator care respecta consumatorul si ii poate pune la dispozitie piese de schimb, atunci totul e ok!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.057s | 13 Queries | GZIP : Off ]