Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 10:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 17:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
daca cineva cunoaste retete de nada cu care sa fi avut si succese , care se poate face relativ usor pe langa casa, il rog sa mi le impartaseasca :oops: ...inclusiv de unde se pot procura ingredientele. nu ma refer aici la combinatii intre scumpeturile de la trabucco sau sensas :P, nici la magica mamaliga pt atotprinzatoarea bomba :twisted:.
nade ieftine, nu particip la concurs. m-ar interesa in special nade de lac pt crap, dar si cele pt ape curgatoare, pt toate speciile. multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
tuntila scrie:
daca cineva cunoaste retete de nada cu care sa fi avut si succese , care se poate face relativ usor pe langa casa, il rog sa mi le impartaseasca :oops: ...inclusiv de unde se pot procura ingredientele. nu ma refer aici la combinatii intre scumpeturile de la trabucco sau sensas :P, nici la magica mamaliga pt atotprinzatoarea bomba :twisted:.
nade ieftine, nu particip la concurs. m-ar interesa in special nade de lac pt crap, dar si cele pt ape curgatoare, pt toate speciile. multumesc!

benzar crap miere + 2 cuti de boabe de porumb + 2.8kg de nada mai ieftin nu iesi orice ai face ;) costa in jur de 10 lei ;)

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 19:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Are dreptate Greere, o nada facuta acasa costa tot cam cat una de magazin. Daca folosesti mai multe ingredienta7-8-9 sau mai multe, costa mai mult decat un kilogram de Benzar, VdE, etc...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
da asa este........nu merita sa mai faci ac deoarece sunt nade relativ bune la un pret foarte bun.......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
Citat:
benzar crap miere + 2 cuti de boabe de porumb + 2.8kg de nada mai ieftin nu iesi orice ai face ;) costa in jur de 10 lei ;)


eu am facut odata asa 3 kg Benzar mix - Crap miere 15 ron + 4 borcane de porumb 10 ron + 1 g de ttx 3 ron + 500g pogace
c-o fi buna ca no fi reteta cert este ca eu am prins crap frumos cu aceasta nada numai de la 500g in sus

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
am deschis acest topic deoarece am vazut laudarosi pe alte forumuri care se laudau ca isi fac singuri nada (la pret mai mic decat nadele din comert), dar reteta era "screta" :evil:
teoretic le dau dreptate. daca dintro nada scazi ambalajul, transportul, adaosurile intermediarilor, sunt convins ca pretul de productie care reiese e undeva pe la jumatate.
ideea era sa-mi fac singur nada pt un sezon, nu pt o partida...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 15 Dec 2009, 22:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 19:17
Mesaje: 135
Localitate: Medias
iti spun eu o nada ieftina.........mergi la magazin...cumperi o punga de faina de malai negrisata,,,,,o fierbi si ii adaugi un plic de zahar vanilat :D ......nada se poate amesteca cu tot felul de "ingrediente" din comert :lol: :lol: :lol:
.................
mai bine cumparati nada de la magazine de pescuit ptr ca te costa mai mult daca incerci sa o faci tu acasa ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 16 Dec 2009, 06:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Imi faceam si eu nada acasa, dar sincer din lipsa de timp am renuntat, plus ca daca folosest multe ingrediente, crede-ma ca pretul va fi peste Benzar Mix si nu ai certitudinea ca va da rezultate. Eu am folosit 3 nade facute de mine, din care doua au dat rezultate foarte bune, una a dat chix.
La una din nade, pretul a iesit la 13 lei pe kg....

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 16 Dec 2009, 08:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Salut.Dece nu te duci sa citesti pe http://www.aventurilapescuit.ro stationar ca acolo gasesti sa citesti mai multe pareri chiar si unele retete.In general toate nadele foarte bune sau foarte salbe trebuie sa contina in mod obligatoriu cel putin 30-40 % pesmet din paine alba,neagra nu conteaza. Restul adaugi ce vrei tu si in functie de cati bani vrei sa cheltuiesti. Daca bagi in nada sub forma de praf betaina,proteina lactica,aminoacizi,faina de peste,de carne de sange si inca multe altele de acest gen nada te v-a costa mult mai mult decat la magazin dar v-a fi si mult mai buna decat cea de la magazin. Si in magazine se gaseste nada scumpa http://www.doarpescuit.ro/nade-concentrate/-pag-2/
Numai bine. Mircea13


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 17 Dec 2009, 20:31 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
tuntila scrie:
am deschis acest topic deoarece am vazut laudarosi pe alte forumuri care se laudau ca isi fac singuri nada (la pret mai mic decat nadele din comert), dar reteta era "screta" :evil:
teoretic le dau dreptate. daca dintro nada scazi ambalajul, transportul, adaosurile intermediarilor, sunt convins ca pretul de productie care reiese e undeva pe la jumatate.
ideea era sa-mi fac singur nada pt un sezon, nu pt o partida...

Cei care-si fac singuri nada , au mai multe alternative.Sa lamurim insa , nu cred ca exista nada home-made competitiva , sa faca fata in competitii.
Buun , deci vorbim de pescuitul de placere. Acum , pesmetul , biuscuitii , ceea ce ar fi baza , sunt aprox 50% din nada. Nu le scoti sul 3 ron/kg. Mai avem sroturi , canepa , arahide , care necesita pregatire , macinare.Astea in medie le gasesti la 8-9 ron/kg. astea te duce , in linii mari in jur de 6 ron/kg , plus munca ta.Daca vrei o nada si mai buna , creste procentul ingredientelor scumpe... Adevarat , ai o nada proaspata , ceea ce este un avantaj.Dar spuneai ca vrei pt un sezon , deci scade din avantaj... :mrgreen:
Acum sa vorbim de cei care fac nada Home made , la preturi bune.Ei au contacte cu diverse fabrici de biscuiti , ulei , etc , de unde cumpara marfa declasata , cu probleme , sroturi , etc , in cantitati MARI , la alte preturi decat cele la care le cumperi tu .
O intrebare , cam ce pret crezi ca merita 1 kg de nada , pentru a-si face treaba? Facuta in casa.
Raspunde-mi te rog , apoi continuam discutia. ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.056s | 13 Queries | GZIP : Off ]