Pescuit Stationar

Acum este 17 Iun 2024, 07:04

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 17:00 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
se dau urmatoarele:
canal 30m latime, curent foarte slab si intr-o singura directie. adancime la 10m (atata are rubeziana ce o am la dispozitie :lol: :oops: ) 1,5m coboara constant pana la 1,8 (la mijlocul canalului).
babusca e in majoritate, biban, platica si rapitor multicel.

cum ati aborda apa asta?

mentionez ca nu am la dispozitie fui si ice mix :oops: :oops: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 17:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
alex gavan scrie:
mentionez ca nu am la dispozitie fui si ice mix :oops: :oops: :lol:


Atunci mai bine te lasi de pescuit. :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 17:16 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
oare daca dau pamant si cu aromix de larva, se prind pestii ca nui ce trebe? :lol: :lol: :lol: :evil: :evil: :oops: :oops: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 17:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Faza e ca daca este raitor ai nevoie de o nada neagra, chiar cu Tracix negru, nu multa nada, viu putin sau niste vierme in nada. Trebuie sa faci o nada putin activa, care sa lucreze pe fund. Niste caster ar fi bun, insa daca e rapitor fara excese de viu(vierme, rame tocate, larve in nada). Eventual un Sensas Etang, sau ceva nada fara prea mari proprietati nutritive...
A da si daca sunt ierburi prin zona, eu as zice sa le eviti, din experienta iti spun ca unde este stiuca, ai sanse mari sa fie prin locuri ascunse...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 17:59 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Ha Ha hA ,nu puteai sa ma gasesti mai bine ;) si eu am pescuit pe canalul ala ;) ...babusca predominant cu ceva platici frumoase ;) .Deci adancime 5-6ft(1,5-1,8m) ai nevoie de 2kg Sensas Canal Noire,1kg Sensas Roach Noire,2 pungi de leam,si 1/2 cutie de Tracix negru,+250ml coriandru asta daca poti face rost.Nada vie. Ai zis ca nu poti face rost de foui,si larve,pacat era recomandat pt un pescuit la 13m pt platica mare amestecat doar cu Grey Leam si cu larva in carlig.Deci la 9-10 m cu puta de 0,6 grame pe fir de 0,10mm cu struna de 0,07mm,carlig Sensas 3405 marime 22.Elastic No.4 pe 3 segmente(recomandat Preston Original Slip),mai ai nevoie de casteri ,ceva viermi si pinki.Arunci cu mana ;) 9-10 bulgari marimea mandarinei(atentie nu mai mari ca am vazut pe altii ca aruncau marimea mingii de handbal ;si plina de viermi) )tu nu ai treaba cu astia...astia nu e pescari :twisted: :twisted: ...pui numai casteri un pumn .Dupa o ore de la nadire sau ma rog asta tine de... si cum simti tu ;) incepi nadirea cu prastia 1 la 5 min cu 25-30 pinki, iar la fiecare a 5-a prastie schimbi cu 10-15 casteri.Nada la fiecare 15 min o cupa ,daca n-ai cupa :roll: te descurci ,in principiu cu mana numai daca simti ca ceva nu e in regula si pestii s-au retras.Atentie la prastia cu viermi :roll: :roll: in functie de curent cu aprox.1-1,5m deasupra locului unde ai hotarat sa faci cursa.Daca respecti ce te-am sfatuit garantez 10-15Kg la prima partida ;) ;) :roll: :oops: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
Alo domnul de la DaiWa vad ca teoria o stiti si o mai dati si la altii ,din ce carte sau articol ai citit mai inainte. :D :D :D

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 20:27 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Lasa-l , Nelutu , el canalezeaza in Irlanda , omul intreaba in Germania , da' nu conteaza.Be ca-i buna! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 21:02 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
uau! :shock: :lol: :lol: :oops: mersi mult tica!
foarte interesanta nada, eu ma gandeam in alta directie :oops: :roll: undeva cu gros gardon, etang si terre de riviere.
linia, e trasa la indigo pana la carlig, acolo prefer un drennan super carbon maggot 22. iar elasticu, o fi bun si un sensas magic de 0.9 :mrgreen:

dau o bere, sau cate e nevoie :lol: cand ne-om intalni


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 21:04 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
@ radu
e cu salau si avat problema.
e bine in cazuri din astea sa evit pragurile, pt ca acolo se presupune ca ar sta salaii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: iarna pe canal
MesajScris: 16 Ian 2010, 23:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
Intradevar trebuie sa-i dai niste beri la Tica dar nu-ti dai seama in ce te-ai bagat ......adica cate o sa bea :D :D :lol:

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.068s | 11 Queries | GZIP : Off ]