Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 00:54

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 28 Oct 2009, 15:08 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
tot ce va doare intrebati - Bodocan va raspunde :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...o gasit solutia cum sa prinda crapii - ".....tre` sa se gindeasca ca , crapii is niste babusti mai mari....." :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vorbim si serios , pe Tudor il lasam la capitolul babusca si platica - ca acolo-i tara lui .....


va asteptam cu nelamuriri

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 28 Oct 2009, 17:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Personal nu agreez acest tip de pescuit. Motive...In general se are in vedere un singur tip de peste, bulanul conteaza enorm de mult.Cei ce duc lipsa de bulan sunt carne de tun, chiar daca in alte circumstante sunt pescari excelenti. Pescuitul de carpodrom va prinde bine la noi. La englezi este din ce in ce mai blamat(asta din ce am citit) deoarece se renunta la tactica, tehnica si stiinta in favoarea fortei brute si a norocului, adica cine are bulan sa traga bine, mai are nevoie doar de forta fizica sa traga de pesti. Se discuta in Anglia destul de mult despre generatia tanara si se spunea ca nu vor avea rezultate daca vor continua sa pescuiasca exclusiv pe carpodroame...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 28 Oct 2009, 18:06 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Sa stii ca nu e vb doar de bulan plus ceva stiinta si forta.
Cel mai bun exemplu e Adi Suciu la Cupa Sensas 2009 cand a obtinut un super loc pe podium din mijlocul sectoarelor. Dar exista locuri pe care nu vine crapul orice ai face.
In plus lucrul asta e valabil si pe alte piste, nu carpodroame, ex. Slatina


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:28 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 10:53
Mesaje: 56
sincer nu cred ca pescuitul pe carprodom tine doar de bulan!
treaba cu carnea de tun iar nu pre o cred ...

o sa va dau un singur exemplu (si sunt aici logati baieti care pot confirma cele spuse de mine)
echipa Gabi Sandu - Dan Dochia recent intorsi de la mondialul de crap din Franta unde cu cinste ne-au reprezentat! Ei bine .... oamenii astia , in cadrul campionatului national (care a contat si pentu calificarea la mondial) au avut cea mai constanta evolutie dintre toate echipele participante.......SA NU-MI ZICETI CA AU AVUT BULAN DE 5 ORI LA RAND!!! :lol:

O fi si de bulan... nu zic ..... dar.....

stima
george vlad


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
In acest sezon, am inceput sa particip la concursuri tinute pe carpodroame;
-dupa primele reprize, am avut impresia ca e 70% bulan la tragerea la sorti.
-dupa 7-8 concursuri si o colaborare cu Suciu si Micutu , va spun ca e vorba de stil de pescuit , iar daca aceste competitii ,daca ar avea minim 3 manse , garantez ca aceiasi oameni ar iesi in fata
locul 1 e bulan ; primi 5 sunt, in general ,meseriasii
-crapul e si el peste ,ca obletele ori babusca;cine stie sa-l prinda , il va prinde chiar daca unora le vine mai usor sa spuna " iara facem concurs la oblete,de aia nu avem rezultate" ori "a castigat ca a avut bulan la tragere"
p.s. sa incercam sa vedem unde se greseste si sa vb. despre asta ar fi mult mai productiv ;)

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 29 Oct 2009, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Eu la toate concursurile de crap la care am fost am avut numai rezultate dezastroase, iar cei ce au castigat, au facut-o datorita standului tras si atat!!! Am vazut anul acesta in competitii de crap cateva desfasurari de evenimente care m-au lasat rece, vizavi de pescari, standuri si castigatori, multi pescari de clasa care nu au fost in stare sa prinda peste, desi au castigate la activ n+1 concursuri de crap(Suciu, Lupei, Danciu, Secasiu, etc). Nu cred ca atunci, subit i-a lovit uitarea si nu au mai stiut sa pescuiasca.Standul conteaza enorm...
Tudore, cand vorbesc de bulan la tragere stiu ce vorbesc, si ar trebui sa stii si tu. Ai vazut anul acesta la Daia cum a fost. Am facut amandoi acelasi lucru ca doar in camera tot asta am povestit de cum sa pescuim si ai vazut ce ai patit in mansa a doua...

P.S. Nu uita Tudore ca ti-am spalat viermii la Daia, cand ne vedem mi-esti dator cu ceva ponturi la crap... :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 29 Oct 2009, 14:58 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
RaduDan scrie:
Eu la toate concursurile de crap la care am fost am avut numai rezultate dezastroase, iar cei ce au castigat, au facut-o datorita standului tras si atat!!! Am vazut anul acesta in competitii de crap cateva desfasurari de evenimente care m-au lasat rece, vizavi de pescari, standuri si castigatori, multi pescari de clasa care nu au fost in stare sa prinda peste, desi au castigate la activ n+1 concursuri de crap(Suciu, Lupei, Danciu, Secasiu, etc). Nu cred ca atunci, subit i-a lovit uitarea si nu au mai stiut sa pescuiasca.Standul conteaza enorm...
Tudore, cand vorbesc de bulan la tragere stiu ce vorbesc, si ar trebui sa stii si tu. Ai vazut anul acesta la Daia cum a fost. Am facut amandoi acelasi lucru ca doar in camera tot asta am povestit de cum sa pescuim si ai vazut ce ai patit in mansa a doua...

P.S. Nu uita Tudore ca ti-am spalat viermii la Daia, cand ne vedem mi-esti dator cu ceva ponturi la crap... :lol: :lol: :lol:



dOCTOREEEE :lol: :lol: :lol: :lol:

pS Bodocan de vreo luna o invatat pescuitul la crap :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 29 Oct 2009, 15:20 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Daca este vorba de bulan la tragerea la sorti , cum va explicati ca un concurent intr-o mansa prinde foarte putin iar standurile din drealta si stinga lui prind 20-25 kg :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 29 Oct 2009, 15:56 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 17:13
Mesaje: 363
APSHD scrie:
Daca este vorba de bulan la tragerea la sorti , cum va explicati ca un concurent intr-o mansa prinde foarte putin iar standurile din drealta si stinga lui prind 20-25 kg :?:

Faceti o statistica a locurilor si o sa vedeti ca in genneral nu vor merge bine cam aceleasi locuri
Deci ceva nu le place acolo si attnci nu stau acolo ,dar sar putea sa-i gasesti mai inauntru


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuitul in carpodroame
MesajScris: 29 Oct 2009, 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
APSHD scrie:
Daca este vorba de bulan la tragerea la sorti , cum va explicati ca un concurent intr-o mansa prinde foarte putin iar standurile din drealta si stinga lui prind 20-25 kg :?:


Daca nu gresesc, ceva asemanator a patit domnul Suciu in primavara la Sebes...si nu cred ca era vorba de necunoastere a pescuitului... ;) ;) . Oricum, discutia a cam degenerat, personal astept cateva informatii despre pescuitul crapului...poate-poate invat si eu ceva....

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.049s | 15 Queries | GZIP : Off ]