Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 10:56

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 05 Iun 2010, 10:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Va invit sa va spuneti parerile voastre referitor la plutele waggler pentru pescuitul la sheffield. Specificati marci,marimi,greutati,rezistanta la apa la socuri,daca nu deviaza in timpul zborului si alti parametrii.Daca ati participat la concursuri de pescuit scrieti ce plute ati folosit;marci gramaje,etc
Prezentul topoc este pentru a lamuri pescarii incepatori dar si pe cei mai putin initiati in acest stil de pescuit.
Numai bine. Mircea13


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 07 Iun 2010, 21:18 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
mircea13 scrie:
Va invit sa va spuneti parerile voastre referitor la plutele waggler pentru pescuitul la sheffield. Specificati marci,marimi,greutati,rezistanta la apa la socuri,daca nu deviaza in timpul zborului si alti parametrii.Daca ati participat la concursuri de pescuit scrieti ce plute ati folosit;marci gramaje,etc
Prezentul topoc este pentru a lamuri pescarii incepatori dar si pe cei mai putin initiati in acest stil de pescuit.
Numai bine. Mircea13


secrete bine pazite.

seife inchise si chei aruncate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 08 Iun 2010, 07:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Nu stiu daca sunt cel mai in masura sa postez aici dar e doar o parere.
Nu am participat la concursuri dar am asistat la cateva destul de bine cotate. Dupa cum am observat, marcile cele mai folosite la noi ar fi Trabucco, Tubertini, Browning si am vazut cateva modele de la Milo.
In legatura cu specificatiile waggler-elor folosite in concursuri: am observat ca se folosesc wagglere de gramaje intre 12 si 18 g care ofera posibilitatea de a pescui la distante destul de mari, aici depinde si de lanseta de match folosita (fiecare dintre participanti dorind sa pescuiasca peste linia la care pescuiesc vecinii de stand), waggler-ele cu greutate mai mare "zboara" mai bine in conditii de vant. O alta caracteristica importanta ar fi constructia waggler-ului: corp de balsa si chila din pana de paun(nu stiu sigur daca si la waggler acesta este termenul pentru partea dintre corp si antena). Aripioarele de pe chila au si ele un rol important, directia de zbor este mult mai buna. Lestajul modular si antenele inter-schimbabile sunt si ele niste caracteristice de luat in considerare.
Sunt cateva lucruri pe care fiecare trebuie sa le puna in balanta la alegerea unui waggler.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 08 Iun 2010, 08:11 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
pescar_amator scrie:
... corp de balsa si chila din pana de paun(nu stiu sigur daca si la waggler acesta este termenul pentru partea dintre corp si antena). Aripioarele de pe chila au si ele un rol important, directia de zbor este mult mai buna. Lestajul modular si antenele inter-schimbabile sunt si ele niste caracteristice de luat in considerare.
Sunt cateva lucruri pe care fiecare trebuie sa le puna in balanta la alegerea unui waggler.


Chila e stabilizatorul care echilibreaza pluta in apa , se afla in parte de jos si e , de obicei , o tija din fibra de carbon , sticla , lemn , plastic , otel , etc ....zic si eu :lol: :lol:

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 09 Iun 2010, 05:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Am folosit termenul de la plutele normale dar cred ca am precizat ca nu stiu exact daca exista aceasi denumire la waggler. Doar asta e tot ce vrei sa impartasesti cu noi in legatura cu waggler-ele?

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 09 Iun 2010, 07:48 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
pescar_amator scrie:
Am folosit termenul de la plutele normale dar cred ca am precizat ca nu stiu exact daca exista aceasi denumire la waggler. Doar asta e tot ce vrei sa impartasesti cu noi in legatura cu waggler-ele?


Stai linistit , nu am facut o corectura si nici nu ti-am atras atentia , ca nu-s profesor :lol: :lol: . Am completat doar :oops:

Referitor la wagg-uri...ce sa zic ! Sunt o gramada de modele si portante , totul e sa te adaptezi la fata locului in functie de specia urmarita , adincimea apei , curenti , distanta , puterea batului folosit si a firului , vizibilitate , vint ...si inca un milion de factori . Sa nu uitam si gusturile sau preferintele fiecaruia , care de multe ori nu sunt in concordanta cu factorii de mai sus . In zona unde pescuiesc eu folosesc des wagg-uri si slidere nelestate , in monturi culisante pentru adincimi mari , de tip stick sau cu bulb . In zona de lac cu apa relativ mica , intre 0,80 si 2 metri , folosesc wagg-uri cu lest fix sau pe discuri adaptate in functie de distanta la care vreau sa lansez . Si , de preferinta , de constructie proprie :lol: :lol:

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 09 Iun 2010, 10:13 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:24
Mesaje: 993
Localitate: oradea
plutele de wagler sunt o gramada
parerea mea cele mai bune sunt de la milo si dino
am testat multe modele dar cele mai rezistente sunt cele mai sus mentionate
bineinteles is si sensibile!!!
de la milo folosesc 3 modele arky(unu care in loc de lest are pompita cu aer)de la 3gr la 12gr
bora(se pot folosi 4 tipuri de antena la ea)de la 8 gr la 20gr
magnum(cu antena tub) 8gr la 18 gr
de la dino cele mai bune(sensibile rezistente) dupa parera mea:dino master 6gr-10gr
http://www.energofish.ro/product.php/Pl ... ster/1117/
dino record 8gr-16gr
http://www.energofish.ro/product.php/Pl ... cord/1118/
asta e parerea mea
poate suntr si mai bune waglere dar din cate am testat astea au fost cele mai ok


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 09 Iun 2010, 10:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
confirm la cele 2 dino ;) ;) merg ft bine

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 09 Iun 2010, 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
@Pandy. Dece nu vrei sa pui si tu macar cateva poze cu plute waggler facute de tine?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLUTE WAGGLER
MesajScris: 09 Iun 2010, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
Da,ar fi fain sa puneti cateva sa vedem productia dvs.

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.054s | 11 Queries | GZIP : Off ]