Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 03:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 13:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Cine ii intreaba atunci pe domnii Bentu si Florescu unde sunt banii din permise dedicatii competitiilor?
Cand se vor separa pescarii de vanatori (si n-o mai exista un vanator, sef peste toti, inclusiv peste pescarii din AGVPS) poate se va afla si raspunsul.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 14:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Din cate am inteles e cam aiurea daca se separa vanatoarea de pe pescuit deoarece multe fonduri vin in AGVPS de la vanatori. Prea putini bani se strang de la pescari. Din ce stiu eu, la cati bani se fac din cotizatiile de vanatoare, nu e nevoie sa se mai ia si de la pescuit. De ex autorizatiile pt urs brun pot sa ajunga si pana la 30 de mii de euro pt un trofeu valoros si ai fi mirat sa vezi cati straini platesc cu draga inima acesti bani.

In momentul de fata, cu cati pescari are AGVPS Romania, daca se separa vanatoarea de pescuit, nu vad cum o sa mai supravietuiasca partea de pescuit....

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Nutzu, dar de ce sa fie pescarii inregimentati in AGVPS si nu membri in asociatii/cluburi private? AGPS (fara "V"), daca s-ar infiinta, ar beneficia de un anumit procentaj din plata permiselor TUTUROR pescarilor din Ro, pentr ca probabil toate cluburile/asociatiile s-ar afilia benevol la aceasta organizatie la nivel national. 100-200.000 de pescari ar reprezenta o forta, din toate punctele de vedere. Din plata permisului anual daca s-ar retine 1 euro ar fi bani suficienti pentru participarea Romaniei la CM. Sponsorii ar aparea si ei, cu siguranta. Atunci cui i-ar mai pasa de ursii bruni si alte lucruri cu care pescarii NU AU NIMIC IN COMUN?

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 14:52 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
nutzu_z scrie:
Din cate am inteles e cam aiurea daca se separa vanatoarea de pe pescuit deoarece multe fonduri vin in AGVPS de la vanatori. Prea putini bani se strang de la pescari. Din ce stiu eu, la cati bani se fac din cotizatiile de vanatoare, nu e nevoie sa se mai ia si de la pescuit. De ex autorizatiile pt urs brun pot sa ajunga si pana la 30 de mii de euro pt un trofeu valoros si ai fi mirat sa vezi cati straini platesc cu draga inima acesti bani.

In momentul de fata, cu cati pescari are AGVPS Romania, daca se separa vanatoarea de pescuit, nu vad cum o sa mai supravietuiasca partea de pescuit....



...pai oricum nu supravetuieste.majoritatea locurilor de pescuit sunt in proprietate privata sau la autoritati locale, peste90%,apele curgatoare stim ca sunt pline de plase si greblasi etc.,deci este o asociatie ca oricare alta de pescuit si vanatoare.dar este membru cips,fondator etc..
dar daca toate asociatiile din tara ar da un 1 euro de membru pt echipele care merg la concursuri internationale?s-ar strange ceva banuti.dar trebuie sa le pui pe toate sub aceiasi caciula.si aici este greul.

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 16:25 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
al. trentea scrie:
Nutzu, dar de ce sa fie pescarii inregimentati in AGVPS si nu membri in asociatii/cluburi private? AGPS (fara "V"), daca s-ar infiinta, ar beneficia de un anumit procentaj din plata permiselor TUTUROR pescarilor din Ro, pentr ca probabil toate cluburile/asociatiile s-ar afilia benevol la aceasta organizatie la nivel national. 100-200.000 de pescari ar reprezenta o forta, din toate punctele de vedere. Din plata permisului anual daca s-ar retine 1 euro ar fi bani suficienti pentru participarea Romaniei la CM. Sponsorii ar aparea si ei, cu siguranta. Atunci cui i-ar mai pasa de ursii bruni si alte lucruri cu care pescarii NU AU NIMIC IN COMUN?


D-nul Trendea , o sa fiti foarte neplacut surprins cind o sa constatati ca marea majoritate a Asociatiilor private de pescari nu sint altceva decit "vinzatori de permise" si NIMIC ALTCEVA , nu fac nimic pentru pescari , darami-te sa cotizeze la un presupus fond de competitii . Se pot numara pe degete Asociatiile sau cluburile private care chiar fac asta din pasiune si fara nici un interes , si citeva exemple le ve-ti gasi pe forumul asta , in rest , majoritatea , aduna cotizatii si atit ;) ;) ;) ;)
Cred ca nu mai este cazul sa va aduc aminte de mult "trimbitata" actiune a asa zise-i FNPSR , care s-a lasat cu tepe de sute de mii de lei in dauna pescarilor , ci care este formata numai din Asociatii independente si private :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
..si atunci va intreb daca Popescu este "alternativa" pescarilor care merita urmata ??????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
D-nul Suciu, Asociatia P4E al carui presedinte sunt, nu s-a inregimentat si nici nu se va inregimenta intr-o structura in care nu se regaseste. Si nici la nivel de club.
Am fot curtati, dar AG nu si-a dat girul, preferand independenta. Cei care sunt inscrisi in asociatia noastra nu au facut-o doar pentru permis. Recunosc ca am devenit destul de restrictivi. Actiunile noastre in favoarea tuturor pescarilor sunt cunoscute.
Dl. Popescu-Alba-FNPSR nu a avut credibilitate pentru noi, si nu o are nici in continuare.
Cred ca nu suntem un caz singular.

Pentru "Trendea" in loc de Trentea, astept mielul! :D

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 17:47 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
al. trentea scrie:
D-nul Suciu, Asociatia P4E al carui presedinte sunt, nu s-a inregimentat si nici nu se va inregimenta intr-o structura in care nu se regaseste. Si nici la nivel de club.
Am fot curtati, dar AG nu si-a dat girul, preferand independenta. Cei care sunt inscrisi in asociatia noastra nu au facut-o doar pentru permis. Recunosc ca am devenit destul de restrictivi. Actiunile noastre in favoarea tuturor pescarilor sunt cunoscute.
Dl. Popescu-Alba-FNPSR nu a avut credibilitate pentru noi, si nu o are nici in continuare.
Cred ca nu suntem un caz singular.

Pentru "Trendea" in loc de Trentea, astept mielul! :D


Pacat ca nu sint mai multi ca dumneavoastra :cry: :cry: :cry: :cry:
Din pacate sinteti exceptii care intaresc regula :( :( :(
O fleica tot aduc pe Sarulesti , cind vin , mielul e mai greu :lol: :lol: :lol: :lol: ....nu are loc de scule :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 19 Dec 2010, 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Eu va astept la Barcelona, unde sunt rezident de mai bine de un an, sau la Viena, unde am locuinta si de unde scriu acum! 8-)
Sper sa-l reintalnesc pe Nutzu cat mai curand, care se afla relativ aproape de mine.
In tara vin de 4-5 ori pe an, in iunie special pentru concursul Trofeul P4E.
Ca sa mearga fleica, eu aduc un Torres de zile mari (Bogdan C. si Florin L. stiu despre ce e vorba! :D ).

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 20 Dec 2010, 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
...pfffff!!!! Pescari4Ever.... A fost primul meu concurs de stationar la care am participat cu adevarat!!! Inainte de P4E din 2005(parca) mai fusesem doar la un concurs la care habar nu aveam ca exista rubeziene si modulare pe lumea asta. Dupa ce mi-am luat o bataie crunta acolo, mi-am luat un match si o mulineta si am plecat la Sarulesti cu ReluXXL'u ca sa concuram la P4E...
A fost, este si va fi cel mai adevarat concurs la care am participat vreodata, din punct de vedere al intrarii mele in lumea competitionala! Acolo i-am cunoscut pe Lozinca, Barbosu Viermar si pe multi altii inclusiv baietii de la P4E. Tin minte ca am ajuns noaptea iar dimineata am inceput sa pescuiesc cu matchu cu pluta fixa iar nea' Trentea se minuna ce frecventa am cu acea pluta...

Vremuri... :oops: :oops: :oops: :oops:

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROPUNERE
MesajScris: 21 Dec 2010, 10:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
...Asa e Nutzule! Imi aduc aminte ca am stat de vorba cu voi seara, la gratar. Si-mi mai aduc aminte cum Relu amesteca nada pe la 4 dimineata! A castigat atunci un baiat din echipa Arrow, iar tu ai iesit pe 4 daca nu ma insel. Un loc bun pentru ca erau in concurs cativa pescari de renume, harsiti in competitii.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.025s | 10 Queries | GZIP : Off ]