Pescuit Stationar

Acum este 23 Sep 2024, 15:35

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 12 Dec 2010, 18:31 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Nitu V scrie:
Andrei ... la noi concurs de crap inseamna balta suprapopulata. la mondiale concurs de pescuit unde intra si crapul inseamna o locatie cu curent , apa destul de adanca , standuri cu semnul intrebarii de unde mai bine extragi oblet pt ca nu intra peste mare ...nu-i tot una si tu stii bine . daca vrei sa faci o evaluare sau o statistica sau o ce vrei tu atunci imparte in piste salbatice si amenajari . primul lucru constatat v-a fi ca participantii la cupele tinute pe amenajari o cam iau in freza pe ape salbatice . sunt si exceptii care de obicei se invart in cercul a 6-7 oameni . in ultimii ani nici un concurs mai imbracat sau macar mediatizat nu a fost tinut pe o apa curgatoare cu 2 m adancime si un torpedo de 25 gr macar . cine face fata .

sunt generalitati nu exemple concrete. in primul rand noi nu avem locatii pe ape salbatice care sa se preteze la un concurs . asta din pct vostru de vedere al celor care participati. in general se cauta piste usoare care nu pun mari probleme. si asta an de an. acum imi vine in minte conditiile de care povesteau nutzu si petrisor cu apa de vedeai la 2 m fundul canalului si erai fericit cu obleti.
la noi exista un lant al slabiciunilor ...
daca...agvps ar avea bani de mondiale sa nu fiti nevoiti sa cautati voi sponsori....
daca ...acolo ar exista o mana de fier care sa stie sa impuna o disciplina .
daca ...oamenii vor intelege ca pescar bun nu inseamna neaparat o cantitate mare .
pun daca pana maine. s-ar rezolva multe .


Eu un singur lucru spun, comportamentul de hranire a crapului este acelasi in mare cu mici diferente de la locatie la locatie, la fel cu cel al oamenilor din diferite colturi ale lumii tot de 3 ori pe zi mananca...etc. Indiferent ca prinzi 100de kg sau 10kg.
Oricum astept cu nerabdare si primul concurs pe ape curgatoare.
ps. in afara de doripesco nu este alt carpodrom in tara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 12 Dec 2010, 19:03 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
cred ca rare sunt judetele care sa nu aibe 300 m de apa curgatoare cu maluri cat de cat egale. nu trebuie sa prinzi 10 kg de peste in 3 ore . pe unde am umblat nu am vazut insa locatie mai buna decat canalul de la cernavoda apa calda . si sunt convins ca mai sunt locatii in tara.

si mai este un lucru ....nu stiu ...bun ...rau ...vom vedea in timp . sunt vesti tot mai urate despre ceea ce se intampla pe la concursuri pe afara. chestiile astea spun multe ...oare la asta se referea benzar la un moment dat tot pe undeva pe aici.?

sa ma iertati daca repet poate ceea ce vor fi spus altii inaintea mea . sau poate nu au spus . nu urmaresc topicuri cu polemici . nu am stiut si nu este treaba mea dar am aflat ca au fost oameni banati pe aici . nu vreau raspuns pt ca repet ca nu ma privesc aceste lucruri dar si tudose a fost banat pe avp si ati blamat acest fapt . si ca urmare ati deschis acest forum . un lucru bun dealtfel . dar cu banarea oare nu procedati ca ceilalti? sa nu-mi raspundeti ...doar sa va ganditi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 12 Dec 2010, 19:19 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
Andrei ai postat putin inaintea mea...
nu f bun exemplul cu modul de hranire al oamenilor .
daca vei studia putin nutritia - eu am studiat-o pt ca am copii - vei vedea ca oamenii se hranesc total diferit pe glob nu numai in africa sau australia . difera numarul de calorii , textura , consistenta si atasamentul . ultimul factor este cel mai important in general . ca sa nu fiu inteles gresit , am vrut sa spun ca oamenii se hranesc de cele mai multe ori cu ce le place nu cu ce au nevoie .
crapii se hranesc instinctual si nu am informatii ca pot face atasamente in adevaratul sens al cuvantului. ca dovada pot sa spun ca -din ce am citit- in anumite conditii nu sse hranesc peste 60 de zile .....ma opresc pt ca nu asta discutam . modul de hranire este strans legat de nada , alcatuirea liniei si alte strategii secrete :lol: pe care le stiti cu totii.
capcana nu este reprezentata de carpodroame in general . eu cred ca amenajarile care pot prezenta un tipar in timp sunt adevaratele bombe cu efect intarziat pt pescarii de concurs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 12 Dec 2010, 19:25 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Ok, nu mai stiu ce exemplu sa dau ca sa ma intelegeti :D :D :D :D :D
Vasile, crezi ca un crap de la spinadesco sau spania are un comportament complet diferit de unul de la doripesco? Eu zic ca nu. Exista doar mici diferente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 12 Dec 2010, 20:27 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
nu am vrut sa fac referire strict la crap .eu vorbeam de concursuri.
acum ...informatiile mele despre spinadesco sau spania sunt cele spuse de voi in cea mai mare parte plus cateva de pe cautarea cu google :lol: . sa te intreb si eu ceva ...crezi ca se captureaza mai greu pe spinadesco sau locatia din spania sau la noi pe doripesco.?
comportament total diferit nu cred si nu ma pronunt dar diferente mici, sunt !. multe. !
de fapt discutia ar trebui purtata fiecare cu noi insine . mergem pe o amenajare si intr-un concurs---2-3-4- avem rezultate bune - dupa mine primii 6 la un concurs cu trei sectoare inseamna un rezultat bun. dar daca pescuim pe o apa salbatica care mai si curge si pe langa altele mai poate fluctua nivelul...turbiditatea ...etc. s-a dus sufletului de strategie gandita la inceput . si tu stii bine la ce ma refer cand spun strategie . dupa mine inseamna o regandire a nadei a liniilor a lungimii vergii si muuuulte altele . cum este cu diferenta numai in comportamentul crapului....dar daca vrem sa scoatem totusi un rezultat bun . nu inseamna ca trebuie sa stim ce putem prinde ? si sa stim sa-l si prindem ca sa scoatem maxim? asta este bomba cu efect intarziat de care vorbeam pt ca multi denigreaza obletul ca si exemplu dar cati fac antrenamente sau macar accepta ideea unei manse de oblet. aici mintea ma duce la lucruri atat de profunde , dupa mine , ca mi se incurca comenzile de la maini. ...din moment ce noi avem manse impuse cum sa INVATAM SA SCOATEM MAXIM DINTR-O MANSA PE O PISTA OARECARE????? CUM SE FACE SELECTIA FIREASCA INTRE PESCARI????? imi asum raspunderea pt scrisul cu majuscule :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 14 Dec 2010, 01:00 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2010, 00:21
Mesaje: 5
[quote="andreibv1"]Salutari baieti .am descoperit un video care m-a lasat cu gura cascata: http://zebco-tv.de/ztv/mediadetails.php ... rophy+2010 oare pe cand la noi?????? si mai ales unde??? ps m-a impresionat nr concurentilor, populatia piscicola si platformele extraordinare..... ce parere aveti???? :o[/quo
cel putin eu,cu pensia mea de 400 lei niciodata nu am sa-mi permit asemenea scule si scaune si nada pt pescuit, in al doilea rand la mine in cluj daca te-ai baga asa in apa, risti la orice minut sa te ia apa ,pt ca organele de stat dau drumul la baraje aiurea fara sa anunte


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 19 Dec 2010, 08:25 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Nitu V scrie:
...din moment ce noi avem manse impuse cum sa INVATAM SA SCOATEM MAXIM DINTR-O MANSA PE O PISTA OARECARE????? CUM SE FACE SELECTIA FIREASCA INTRE PESCARI????? imi asum raspunderea pt scrisul cu majuscule :lol:


Un singur pescar in Romania a demonstrat ca se poate adapta ff repede si eficient la orice fel de pescuit si orice fel de concurs, si ala a fost Vijeliosul - dar din pacate s-a retras. Al doilea ar fi Benzar, si cam atat.
Ceilalti sunt foarte specializati pe anumite teme (unii pe crap, altii cu babusca sau platica etc), dar din cate am citit si eu, vad ca un CM se castiga si cu un juvelnic plin de obleti (vezi Spania 2010), si cu cativa avati mari prinsi in mal (Spinadesco) pe langa pescuitul clasic de babusca, platica, crap pe care il stiu si il practica bine si baietii nostri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 19 Dec 2010, 10:51 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
eu nu am vazut live nici un campionat mondial . in schimb am stat prin spatele conationalilor de top mult timp. acum as avea resurse financiare sa particip de la asociatie la finala dar nu am timp . sunt bugetar si trebuie sa-mi anunt planificarea concediului pt anul in curs incepand cu luna ianuarie . ori in februarie se stabilesc perioadele si locatiile . abia asez treburile sa stau in spatele fiica-mii . ce vreau sa spun . specializarile de care spui sunt rezultatul manselor impuse si al locatiilor arhicunoscute. in finala de la vrancea - pe echipe - am vazut un pescar cotat de mine si acum ca ff bun si care se chinuia sa prinda in mansa de liber , obleti , cu rube dar obletul era si in varga de 4 m . asta nu inseamna ca sunt lacune in pregatire? pestele se impute de la cap . agvps nu da bani - pescarii sunt nevoiti sa participe pe banii lor - cei care au bani si pot sa mearga nu se antreneaza pe rauri unde in 3 ore ai sansa sa prinsi aproape 2 obleti [si au tot dreptul din moment ce platesc participarea la un mondial]- stam prost si la capitolul disciplina - cei care sunt polivalenti nu pot sa participe pt ca nu au bani.

eu nu cred ca este cineva vinovat si nici nu am competenta sa caut vinovati pt ultimile rezultate . finantare din partea agvps , sistem de selectie accesibil tuturor concurentilor si oameni care au timp sa se antreneze pe piste salbatice cred ca sunt solutiile bune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 19 Dec 2010, 14:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Andrei Ghioghiu scrie:
Ok, nu mai stiu ce exemplu sa dau ca sa ma intelegeti :D :D :D :D :D
Vasile, crezi ca un crap de la spinadesco sau spania are un comportament complet diferit de unul de la doripesco? Eu zic ca nu. Exista doar mici diferente.


Andrei, inca iti dau dreptate. Dar o sa testez niste afirmatii facute de niste pescari de pe aici. Cica ar fi doua lacuri populate cu crap aici in Mallorca. Sunt sinngurele doua, Gorg Blau si Cuber. Ambele au apa super limpede. Din ce mi-au zis baietii de aici se pare ca modul de hranire si comportamentul sunt fffff diferit de crapii nostri. Astept sa merg la peste si sa testez...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS PE RAU
MesajScris: 19 Dec 2010, 16:43 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
nutzu_z scrie:
Andrei Ghioghiu scrie:
Ok, nu mai stiu ce exemplu sa dau ca sa ma intelegeti :D :D :D :D :D
Vasile, crezi ca un crap de la spinadesco sau spania are un comportament complet diferit de unul de la doripesco? Eu zic ca nu. Exista doar mici diferente.


Andrei, inca iti dau dreptate. Dar o sa testez niste afirmatii facute de niste pescari de pe aici. Cica ar fi doua lacuri populate cu crap aici in Mallorca. Sunt sinngurele doua, Gorg Blau si Cuber. Ambele au apa super limpede. Din ce mi-au zis baietii de aici se pare ca modul de hranire si comportamentul sunt fffff diferit de crapii nostri. Astept sa merg la peste si sa testez...


Nutzu-le , din ce am vazut la Iberian Master , concurentii de acolo nu pescuiau nici cu vata pe bat , nici nu nadeau cu capsuni si portocale :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...si tot porumbul , rimele rosii si viermii colati au fost baza . ;) ;) ;) ;) ;)
Sau crezi tu ca or fii avut nuci de cocos macinate prin galeti ???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.095s | 11 Queries | GZIP : Off ]