Pescuit Stationar

Acum este 17 Mai 2024, 16:44

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 124 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 10:10 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Am fost si eu in cele trei zile de concrus la Racovita, a fost o finala foarte frumoasa si pista a fost pe masura, impunand un pescuitul foarte dificil, din toate punctele de vedre.
Falicitari Dragos Popa, Oros Ervin si Benzar Zsolt!! Toti trei ati pescuit excelent si toti trei ati fi meritat titlul campion, dar din pacate poate exista un singur castigator.
Nu in ultimul rand doresc sa transmit felicitari domnului Poiana pentru partea lui de organizare! Partea logistica a fost foarte bine pusa la punct!
In schimb arbitrajul condus de domana Vera a lasat de dorit! Acest capitol poate fi imbunatatit considerabil... :oops: :oops:

Am analizat regulamentul de pe site-ul AGVPS si l-am comparat cu cel international, FIPSed ( http://www.fips-ed.com/fipsed/regolamen ... 016_EN.pdf ). As dori sa punctez doua chestiuni:

Cantitatea de nada specificata in regulamentul romanesc este de 17 litrii, desi in regulamentul international aceasta cantitate a fost crescuta la 20 de litrii, odata cu prelungirea manselor de la 3, la 4 ore.
La finala de la Racovita a fost permisa utilizarea a 20 de litrii de nada...

A doua problema care a aparut a fost cea a porumbului, unde si sub ce forma se prezinta acesta la control. In regulamentul romanesc nu este specificat nimic in legatura cu porumbul.
Regulamentul international prevede urmatoarele:
12 a) The quantity of ground bait shall be measured when ready to use (wet and sieved) including earth, gravel, corn maize, wheat, hempseed, etc.
Traducere: cantitatea de nada se va masura, in faza gata de utilizare (umectata si sitata), incluzand pamant, pietris, porumb, grau, canepa, etc.


...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 10:24 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 23:41
Mesaje: 1271
Poate explica cineva cati litri sunt in imagine???
(personal am fost avertizat ca incalc regulamentul amestecand porumbul cu nada dupa verificare)
Fişiere ataşate:
14102584_1050587271703685_3838950599208210680_n.jpg
14102584_1050587271703685_3838950599208210680_n.jpg [ 124.27 KiB | Vizualizat de 7082 ori ]


eventual cine isi recunoaste acaretele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 10:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
nutzu_z scrie:
Andrei Ghioghiu scrie:
Felicitari Dragos, Erwin si Zsolt!!!!
Finala frumoasa, cine a stiut sa prinda peste a prins. Felicitari domnul Poiana!!!!

Ps. De unde as putea sa vad noul regulament din 2016 de pescuit al Agvps? Fiindca se pare ca multi dintre noi nu il stim in totalitate. Multumesc.


http://agvps.ro/docs/Regulament%20pescu ... tionar.pdf


Din cate vad eu este cel vechi - cu 17 litri de nada, manse tematice, etc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 10:45 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
Modificarile la reg le-ati primit la asoc voastre
Cereti si se vor da = modificari 2015-2016 !!!!


Alex Gavan daca esti asa de extraordinar o sa organizezi tu concursurile. Ar fi bine sa citesti mai mult si bine tot ceea ce e modificat. In reg spune ...nada umectata si sitata ....si la cantitatea de 20l se include...pamantul, semintele pietrisul etc ! Asta nu inseamna ca sunt permise amestecate !!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 11:14 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
ideea e sa fie lamurita situatia, fiindca in sectorul C si prima mansa in A, arbitrii nu au avut nici cea mai mica problema cu faptul ca am avut nada amestecata cu porumb ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 11:27 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Veronica Ispas scrie:
Modificarile la reg le-ati primit la asoc voastre
Cereti si se vor da = modificari 2015-2016 !!!!


Alex Gavan daca esti asa de extraordinar o sa organizezi tu concursurile. Ar fi bine sa citesti mai mult si bine tot ceea ce e modificat. In reg spune ...nada umectata si sitata ....si la cantitatea de 20l se include...pamantul, semintele pietrisul etc ! Asta nu inseamna ca sunt permise amestecate !!!!!

Vera draga , ai inceput sa derapezi... Las-o mai usor , mai moale. Cauta niste explicatii logice la ce esti intrebata , nu veni cu petarde. "cereti si se vor da" este o replica demna de intaiul pescar , mopete. Iar partea cu "asta nu inseamna ca sunt permise amestecate" este iarasi o balba , scrie undeva asta ? CA NU ESTE PERMIS SA FIE AMESTECATE? Sau este o parere personala , cu iz a la Bentu? Incerarca sa te temperezi , nu mai esti cea care te-a acceptat si promovat lumea , incepi sa nu mai fi din peisajul asta. Fa o introspectie , vezi ce am zis , daca am dreptate sau nu , poti sa ma injuri , ca nu ma supar pe tine , insa daca am reusit sa-ti trag un semnal de alarma cu postarea mea , este ok.
Asadar , calm , daca ai gresit cu ceva ( desi nu stiu , nu am fost acolo) e bine sa corectezi pe viitor si sa te scuzi , nimeni nu poate fi perfect.
Te pupa Tudose. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 11:41 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Veronica Ispas scrie:
Modificarile la reg le-ati primit la asoc voastre
Cereti si se vor da = modificari 2015-2016 !!!!


Alex Gavan daca esti asa de extraordinar o sa organizezi tu concursurile. Ar fi bine sa citesti mai mult si bine tot ceea ce e modificat. In reg spune ...nada umectata si sitata ....si la cantitatea de 20l se include...pamantul, semintele pietrisul etc ! Asta nu inseamna ca sunt permise amestecate !!!!!

Dna Vera, atunci mai apare o problema. Toti concurentii au avut pamant/pietris in nada. Nu e ok?
Fara nici o reavointa sau ironie, dar trebuie lamurita problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 11:49 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
Andrei Ghioghiu scrie:
Veronica Ispas scrie:
Modificarile la reg le-ati primit la asoc voastre
Cereti si se vor da = modificari 2015-2016 !!!!


Alex Gavan daca esti asa de extraordinar o sa organizezi tu concursurile. Ar fi bine sa citesti mai mult si bine tot ceea ce e modificat. In reg spune ...nada umectata si sitata ....si la cantitatea de 20l se include...pamantul, semintele pietrisul etc ! Asta nu inseamna ca sunt permise amestecate !!!!!

Dna Vera, atunci mai apare o problema. Toti concurentii au avut pamant/pietris in nada. Nu e ok?
Fara nici o reavointa sau ironie, dar trebuie lamurita problema.



Multumesc dragule ...pentru doamna Vera! Stii ca nu tin la formalitati si voi pt mine sunteti toti " pescarii mei" asa cum imi place sa va zic. Din pacate am si eu nervii si pacatele mele ca toata lumea. E greu sa tin in mana ambitia si avantul vostru tineresc...dar de la anu v-a fi altcineva care va organiza sper eu mai bine si mai obiectiv concursurile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 11:51 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Problema ar trebui lamurita pentru finala pe echipe de anul acesta, daca nu , nu as fi insistat atat.. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala A 2016, Racovita-Olt
MesajScris: 23 Aug 2016, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
stanciutoni scrie:
Poate explica cineva cati litri sunt in imagine???
(personal am fost avertizat ca incalc regulamentul amestecand porumbul cu nada dupa verificare)
Fişiere ataşate:
14102584_1050587271703685_3838950599208210680_n.jpg


eventual cine isi recunoaste acaretele



Da Toni, sunt ale mele. Cutiile cele mai mari sunt cele de 3/4 (2 buc) adica 1,5lt, SI NU SUNT PLINE, urmeaza alte doua cutii de 1/2 CARE NU SUNT PLINE, una de 1/4 CARE NU E PLINA, UNA DE 1/8 cu pinki de carlig CARE NU E PLINA, si cateva fire de larve tinute in apa sa nu crape. Ca sa te linistesc totul a fost masurat dinainte (eu nu am metehnele altora, sunt corect) dar am optat sa le tin asa ca sa nu risc sa amestec momelile intre ele.

Dar sunt sigur ca stiai ca galetile dynamite sunt numai a mele si daca voiai lamuriri aveai nr de telefon...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 124 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.014s | 12 Queries | GZIP : Off ]