Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 08:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 27 Ian 2015, 22:02 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Cristi , au mai fost facute sondaje si in anii trecut . Si pe la telefoane si prin e-mail , una s-a hotarat si alta s-a facut. Ideea de merge pe o pista doar ca nu o cunoaste 99 % dintre pescarii la feeder este foarte subtire din punctul meu de vedere . Nu in ultimul rand , s-a spus din start fara Varsolt si Sarulesti . Inteleg asta , ce nu inteleg este de ce dupa 5 ani de pescuit la Platica , al 6-lea tot pe specia asta tragem . Numai platica exista in lumea asta? Sau asta si fie etalonul suprem pentru un pescar la feeder?

Motivul pentru care se tot trage pe o locatie "comoda" ca distanta pentru toata lumea este ca de fiecare data au iesit discutii in aceasta privinta , ba ca e prea aprope pentru unii si prea departe pentru altii si invers.

Propunerea mea pentru Doripesco 2-3 am facut-o cu gandul la toti participantii . Nu am pescuit in viata mea acolo , nu cunosc balta , stiu doar ca asta vara , cand am fost la Cupa Trabucco am trecut pe acolo in cu 2 ocazii ( sa platesc o taxa pentru 3 ore de pescuit vineri si dupa concurs sa impart viermii si ramele care ne-au ramas , era pacat sa le arunc). Atunci am vazut in juvelnice la pescari de weekend in medie 4 kg de peste , amestecat ... babusca , platica , oblete caras ... am vazut si un drill cu un ciortan scapat.

Luand in calcul ca taxa acolo este de 30 lei / zi ( asadar la jumatate cat este pe balta 4) , ai posibilitate de cazare, restaurant , diversitate de specii , acces cu masina in torice conditii etc.. am considerat ca este o propunere ce ar merita mai multa atentie.

In mod evident , majoritatea va decide , ceea ce nu inteleg eu este motivul pentru care cei 99 % din pescarii ce zici ca nu cunosc locatia voteaza pentru o asa propunere. O fi aerul mai curat acolo...

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 06:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Finala: Mures, jud. ARAD.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 07:59 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2013, 18:52
Mesaje: 342
Localitate: Timisoara
Catalin, idea de a merge pe o pista doar ca nu o cunoaste 99 % dintre pescarii la feeder este un pic mai “groasa” din punctul meu de vedere. Consider ca sansele pe care le au toti concurentii, inainte de concurs, sunt mai egale (mai mici, dar mai egale). Platica este pestele care te poate ajuta sa castigi, sau sa faci un rezultat bun, in 80% din concursurile international. In Italia s-au prins platica si caras, dar pentru a face un rezultat foarte bun trebuia sa prinzi si ciortan. In Belgia si Irlanda s-a castigat cu platica. In Olanda se va castiga cu platica. Daca nu in Serbia (unde este posibilitate de: caras, platica, morunas si batca), in Ucraina sigur se va castiga cu platica.

Nu cunosc baltile de la Doripesco dar, stiind ca iti doresti binele acestei ramuri a pescuitului la noi in tara, sunt convins ca, daca tu crezi ca este o locatie buna, vei face tot posibilul ca sa fie aleasa aceasta. Pentru asta trebuie sa mergi / mergeti la Sibiu. Eu nu o sa merg, tocmai pentru ca nu cunosc (decat de pe net) locatiile propuse si nu vreau ca votul meu sa influenteze in mod negativ alegerea pistei potrivite.

Ce m-a surprins este ca “el capitano” a venit cu o singura propunere, dar poate ca este de acord cu cele ale lui Zsolt, iar propunerea lui este doar o completare la primele doua.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 08:46 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pana sa ajungi sa castigi cu platica trebuie sa stii sa iti faci cantitate si cu alti pesti , nu stiu cat de indicat este sa perticipi la un concurs cu gandul de a trage pe pestii bonus dar asta este alta discutie . Chiar daca anult trecul Zslol a facut un rezultat de exceptie numai cu platica, sa imi fie iertat daca spun ca nu avem 5 Benzari in tara ( sau macar inca 4 ) .

Ideea egalitatii sau a sanselor egale pe care le au concurentii mergandu-se pe o pista pe care nu o cunosc suna foarte bine in teorie , insa acolo sunt conditii speciale de pescuit pe care nu le-au mai intalnit niciodata . Ok o sa se spuna ca vor iesi in fata cei care se vor adapta foarte bine , dar am urmarit cu atentie emisiunea lui Zslot si pot afirma ca o sa se castige si de cei care or sa traga bine .

Am vaga impresie ca pe Zetea se vrea a se tine finala prin prisma faptului ca seamana cu Iniscara si vor toti sa pescuiasca , ca la Mondianle , dar este posibil sa fiu eu defect.

Nu stiu in ce cheie vor fi citite mesajele mele , dar sa fie clar pentru toata lumea , eu unul nu ma impliedic de o pista , pot pescui si pe aratura daca alea sunt conditiile , dar o erarhizare echitabila va fi facuta in opinia mea atunci cand se va pescui pe o locatie familiara multor concurenti , atunci poti spune ca va fi egal pentru toata lumea.

Cat priveste Sibiul , sincer iti spun ca din ce vad aici treaba este mai mult decat clara , sedinta a fost pusa intr-o perioada in care ne intalnim sa facem discutii. Nu ai cum merge acolo sa argumentezi alegerea unei piste fara un pescuit de control efectuat de mai multi pescari , fara a lua in calcul toate datele logistice necesare desfasurarii unui asemenea concurs.

Chiar si la propunerea mea cu Doripesco 2-3 , eu nu am vorbit cu Ruxandra, nu stiu daca va fi de acord sau nu , dar ni s-a cerut sa aruncam cu pareri . In conditiile date , este clar ca la intalnire se va veni cu tema de acasa ... Vom vedea cum evolueaza lucrurile.

In alta ordine de idei , eu sunt tare curios de cateva aspecte : stie toata lumea dca Zetea ofera o portiune de cel putin 700 m in care se pot face standuri cat de cat egale ? Structura substratului este macar similara pe aceasta portiune ? Exista locuri de campare / pensiuni in zona ? Se poate accesa malul si in conditii de ploaie ?

Astea sunt intrebari la care as dori sa am un raspuns , probabil ca toti cei care au fost de acord cu organizarea pe aceasta locatie le stiu deja , ar fi cazul sa le faca si publice sa stim si noi ceva mai mult decat " este lac de acumulare se prinde platica " .

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 09:19 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2013, 18:52
Mesaje: 342
Localitate: Timisoara
Ceea ce propun spre analiza este data in care se va organiza concursul. Nu cred ca este in beneficiul unui numar mare de concurenti, ca intre finala nationala "fips-cips" si finala nationala "open" sa fie un interval de timp de doar o saptamana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 09:21 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
cristian elena scrie:
Ceea ce propun spre analiza este data in care se va organiza concursul. Nu cred ca este in beneficiul unui numar mare de concurenti, ca intre finala nationala "fips-cips" si finala nationala "open" sa fie un interval de timp de doar o saptamana.


Finala Nationala Open care mai este ? :)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 09:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
propun ca incepand de anul viitor finala sa se desfasoare in 2 etape pe 2 piste diferite..iar din acestea 2 sa se aleaga campionul national si lotul Romaniei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 09:29 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
adi petrisor scrie:
propun ca incepand de anul viitor finala sa se desfasoare in 2 etape pe 2 piste diferite..iar din acestea 2 sa se aleaga campionul national si lotul Romaniei.



Sa te auda Dumniezo` :oops:

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 09:53 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2013, 18:52
Mesaje: 342
Localitate: Timisoara
catalin232 scrie:
cristian elena scrie:
Ceea ce propun spre analiza este data in care se va organiza concursul. Nu cred ca este in beneficiul unui numar mare de concurenti, ca intre finala nationala "fips-cips" si finala nationala "open" sa fie un interval de timp de doar o saptamana.


Finala Nationala Open care mai este ? :)


Cupa Trabucco Pro Feeder 2015, raportat la interesul manifestat de concurenti, poate fi considerata asa ceva...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finala Feeder 2015 propuneri
MesajScris: 28 Ian 2015, 09:57 
Neconectat

Membru din: 29 Apr 2012, 16:06
Mesaje: 142
În luna Martie pe Canalul Bega din Timișoara ( centrul orașului ) se organizează un concurs de feeder unde vor participa 70% din concurenții ce vor merge și la Campionatul Național. După părerea mea din toate propunerile este cea mai echilibrata pista de concurs ,unde poți prinde zece speci de pesti.Este acces auto,cazare,mancare etc.Eu cred ca întâlnirea de la Sibiu ar trebui reprogramata după acest eveniment , pentru as putea face concurenții o parere.Avem și logistica și sprijinul autorităților pentru a organiza un concurs ne nota 10.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.052s | 11 Queries | GZIP : Off ]