Pescuit Stationar

Acum este 23 Sep 2024, 21:16

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 27 Noi 2010, 08:36 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
http://www.pescaok.it/forum/viewtopic.php?f=91&t=19697

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 27 Noi 2010, 13:45 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 10:56
Mesaje: 276
Localitate: Cluj
Pista de concurs
http://rete.comuni-italiani.it/foto/2009/72380/view
http://www.matchfishing.it/wp-content/u ... 010967.jpg

_________________
Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!

www.pescarulclujean.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 27 Noi 2010, 22:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
Am gasit un articol interesant despre pista. Il postez aici sa il cititi si o sa traduc eventual parti din el.
http://www.fipsasbg.it/campi_gara/Colpo ... a_pisa.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 28 Noi 2010, 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
In general, curentul raului se mentine constant si este influentat de fenomenul mareelor.
Adancime variabila intre 1 si 4m. Exista platouri cu adancime si de 6m.
De la Pontedera la Pisa raul prezinta 9 piste. Intereseaza Calcinaia Nouvo si Vecchia.
Prima pista prezinta adancimi de 4/4,5m, iar in larg 6,7m. Pestii predominanti: catfish si crapii. Aceasta pista prezinta o capacitate de 50 de concurenti.
A doua pista are o capacitate de 60 de locuri. Adancimi de 4/4,5m. Predomina catfishul, crapii si carasii.
Mi'a atras atentia si a 9-a pista, cea de la San Lorenzo. Aceasta prezinta adancimi de la 3m, in amonte, spre 2m. Specii predominante: catfish, crap, caras, chefal.

Tehnica de pescuit cea mai profitabila este rubensiana urmata de pescuitul cu bologneza la curs.
Rubensiana trebuie sa fie robusta si apta pentru folosirea unor elastice de peste 2mm. Firele folosite: 0,20-0,30.
In articol sunt prezentate 2 tipuri de monturi. Acestea sunt cel mai des utilizate la pescuitul catfishului. Acest stil de pescuit este predominant pe raul Arno.
Catfishul se hraneste "inradacinat'' pe fundul apei, de aceea momeala trebuie sa fie pusa in atentia lui pe fundul apei.
Este cunoscut faptul ca viermii au tendinta de a se ridica de pe fund. Pentru a evita ridicarea momelii se foloseste un plumb nr. 8 asezat la 1cm de paleta carligului.
Pescuitul cu bologneza se foloseste atunci cand se doreste trecerea momelii peste linia rubensienei. In articol sunt prezentate 2 tipuri de monturi: prima pentru pescuitul dificil cand pestii se hranesc precaut, iar a doua cand este mult peste pe vad.

Principala momeala este viermele. Acesta se foloseste in principal la pescuitul catfishului. Viermii trebuie sa fie vii, duri si colorati. Pentru carlig viermele trebuie sa fie de o talie mai mare.
Porumbul poate fi utilizat in toate varietatile posbile. Catfishul este foarte atras de porumbul rosu cu aroma de crevete.
Nu trebuie sa lipseasca ramele de pamant. Chiar si ramele de gunoi, desi sunt mai mici, sunt foarte bune pentru ca lasa o dara si un miros specific in apa.
Pentru chefal momeala indispensabila este tremolina (nu am gasit traducere, pentru cei care cunosc sau banuiesc ce este, poze sunt aici: http://www.google.ro/images?hl=ro&q=tre ... CC0QsAQwAg )
Adevarata nada pentru catfish este viermele. Se nadeste cu vierme colat la care se adauga pietris de culoare rosie care se pare ca este foarte atragator pentru catfish.
Cat despre nada se recomanda orice nada colanta care are o desfacere lenta pe fundul apei. In magazinele de specialitate din zona se gasesc nade expres concepute pentru acest rau.

Abordarea mansei.
Se incepe cu rubensiana datorita preciziei pe care o confera.
Nadirea de apel se face ritmic si din mana, pestele fiind atras de zgomot.
Apa tulbure face ca pestele sa nu vada momeala, dar sa fie atras de miros.
Singura chestiune importanta la carlig este voluminozitatea momelii, la fiecare lansare este bine sa se adauge viermi in plus pe carlig.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 28 Noi 2010, 15:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
incepe sa prinda contur

bravo luci

ce nu inteleg eu ...nu e pista cam scurta?

tremolina ,este viermele de nisip de mare...un miriapod care seamana cu o rama mica cu multe picioare
se gaseste si la noi ,e momeala preferata a chefalului,dar sapi dupa ea de i-ti piere cheful de pescuit :x :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 29 Noi 2010, 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
Am mai gasit un link legat de aceasta pista. Anul acesta a fost organizata o etapa din concursul Eccelenza nord, pe mai multe regiuni de pe Arno printre care si Calcinaia. Acesta este linkul: http://www.matchfishing.it/2010/07/18/e ... pisa-dice/
Traducerea si adaptarea zilele astea...
Exista si un clasament, pe care il gasiti inainte de poze. Vizionare placuta:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 29 Noi 2010, 15:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
da urati mai sunt pesti aia (seamana cu ......) :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 30 Noi 2010, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
Chestiuni generale:
Pestele care a dominat concursul a fost catfishul. Este de necontestat faptul ca acest peste este ''chiriasul'' raului Arno.
Concurentii au nu au optat pentru linii prea usoare. S'au vazut multe monturi cu fire de baza 0,25 si inaintas de 0,18-0,20.
In mod logic si carligele au fost de dimensiuni mari. Aceste carlige se vad numai in pescuitul marin, de regula. Dimensiunea carligelor permite incarcarea cu momeli mari: rame ''mame'', buchet de 10-12 viermi, grup de boabe de porumb de culoare rosie (placut mai ales de chefali).

Mai jos am tradus cele spuse de LUCA PISCAGLIA:
Despre Pisa va vorbesc cu oboseala pe care o resimt inca...
Este incredibil cum in urma acestui concurs, atat de impovarator fizic, nu am recuperat cele 2 kg pierdute in aceste zile. O fi varsta...
Intervievatul atrage atentia si asupa conditiilor de organizare, in special asupra gropilor din Calcinaia. Unele masini au avut de suferit de pe urma acestora.
Pisa, ca si pista, este frumoasa si mult mai tehnica decat si'ar imagina unii.
Eu am pescuit la Castelfranco, care astazi este pista cea mai pescuita si accesibila.
Problema era aceea de a evita agresivitatea tuturor pestilor pentru a prinde catfishii cei mari(care au ''iesit'' in aceste zile).
Am inceput concursul la 12m cu nada si vierme si in primele 2 ore am mers foarte bine.
Din pacate in ultima ora nu mi'am dat seama ce s'a intamplat pentru ca nu am mai reusit sa prind in acelasi ritm ca si in primele 2 ore. Ca urmare am reusit un onorabil loc 4 pe sector, lasand in urma mea pescari precum Frigeri si Marsalli, care dupa parerea mea pe aceasta pista sunt printre cei mai tari. Aceasta a fost satisfactia mea in acest concurs.
Am pescuit langa Dassi, care a avut un rimt constant in toate cele 3 ore. Diferenta dintre noi a fost facuta de ultima ora de concurs. Dassi a terminat pe 2, iar secotrul la castigat Gozzi care a terminat cu aproape 39 de kg.
Celelalte piste au fost mai putin bogate in cantitati de peste, dar au oferit cadouri prin varietatea speciilor prinse ( crapi, anghile, cefali, cleni...).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 30 Noi 2010, 19:25 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
O poza cu un model de carlig oare unde gasim? :roll:

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Campionatul mondial de pescuit U22, Arno a Calcinaia
MesajScris: 30 Noi 2010, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Pai cautati si voi carliege mari si tari, destul cat sa duca 10-15 viermi sau viermi din aceia mari...Citeam undeva ca dau cu plute plate, in general de 20 de grame, cu multi viermi pe carlig, nada plus viermi colati cu pietris...

Ceva de genul TUbertini serie 5, serie 26, serie 393, Fox serie 2....Solide si usoare.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.071s | 14 Queries | GZIP : Off ]