Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:24

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 03 Apr 2012, 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Mortii lui de fluorocarbon ca scump mai e .Eu dau cate 41 ron pe 30 metri...Tot Trabucco dar ... :oops: de 0,40 ca altfel nu bune botu de loc... :oops:

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 03 Apr 2012, 20:38 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
pescar_amator scrie:
Cel mai bine faci o comanda pe net pentru ca la Ploiesti nu se gaseste nada de calitate, nu mai vorbim de fire fluorocarbon de 0.08.


Sincer, in Ploiesti nu se gaseste nimic de calitate in domeniul pescuitului, dar ii inteleg pe comercianti pentru ca nu exista cerere de asa ceva, china e la moda.
De aceea incerc sa ma documentez bine inainte de a da o comanda pe net.

Si nu cred ca este chiar scump fluorocarbonul mai ales ca nu cred sa se fi raspandit concurenta chinezeasca pe acest segment, iar firele cred ca sunt originale.
Si din cate spun cei ce posteaza un astfel de fir merita banii.

Deci in concluzie la un principal de 0.10 pot pune un forfac de 0.12- 0.14 fluorocarbon ca nu observa pestele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 03 Apr 2012, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
rcorbu scrie:
Deci in concluzie la un principal de 0.10 pot pune un forfac de 0.12- 0.14 fluorocarbon ca nu observa pestele.


Nu inteleg de ce ai face asta, eu in general, folosesc un forfac mai subtire decat firul principal tocmai pentru ca un mono de 0.10 are o rezistenta mai mica decat un fluorocarbon de 0,12 dupa cate stiu eu. Daca faci cum ai spus, eu cred, ca linia principala o sa cedeze prima si nu inteleg unde ai folosi, si de ce, un principal de 0.10? La match de exemplu, la peste mic si apatic, eu folosesc un 0.14 cel mai subtire ca si principal si un forfac de la 0.08 la 0,12. In cazul in care pestele e prea apatic atunci maresc lungimea forfacului si/ sau un anti-rasucitor foarte mic ca si (in loc de) alica de contact.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 06:02 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Am omis sa spun: si cu respectarea conditiilor de rezistenta a firului, sunt fire fluoro de 0.12 care au rezistenta mai mica decat a unuia de 0.10.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 06:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
pescar_amator scrie:
Cel mai bine faci o comanda pe net pentru ca la Ploiesti nu se gaseste nada de calitate, nu mai vorbim de fire fluorocarbon de 0.08. Eu folosesc XPS si sunt foarte multumit cu toate ca sincer nu am in penar decat 2-3 forface din fire de genul asta pe care le folosesc iarna in principiu. De la 0.12 pana la 0.18 fir de forfac nu am decat mono normal XPS Match Strong.
Daca vrei ceva super bun pentru forfac incearca Super Elite pe care il gasesti de la 0,12 la 0,20 cu o rezistenta de la 2,92 la 8,65 lbs dar trebuie sa-ti permiti sa-l cumperi, rola de 50m e 35ron. :D :D :D :D :D


Brasoveanule,

Eu ca ex-brasovean (de fapt din Bod) i-am explicat lui "Rcorbu" sa fie atent la rezistenta firului fluorocarbon(folosit ca forfach)ca sa nu fie mai mare decat rezistenta firului principal.
Cred ca am fost explicit destul.
Cat despre cumparatul unei role de 50m. de fluorocarbon cred ca in final iesi mai ieftin daca cumperi o rola de 100m.
Eu nu cumpar niciodata role cu fir fluorocarbon pe care scrie special pt. forfach deoarece sunt scumpe,cumpar role de cca.100m.fiind practic la fel ca si cele pt. forfach(leader),dar calculat la metru iesi mai ieftin.Daca pastrezi firul la intuneric o rola de 100m. te tine si peste 5ani si o spun din experienta.
Pescuiesc numai la rapitori cu artificiale si desi firul meu textil rezista la 4lb(1,8kg.)folosesc forfach fluorocarbon 4lb-15lb.(6,8kg.).Folosesc forfach mai gros deoarece rezista la abraziune mai bine decat textilul ,iar in caz de agatatura pierd doar bucla de pe textil de care cu nod clinch leg forfach-ul.
Si la stationar poti folosi un forfach fluorocarbon mai rezistent daca locul in care pescuiesti nu are agataturi,desi asa locuri sunt mai rare ,sau daca pescuiesti intre ape.

Nu stiu ce fire fluorocarbon se gasesc in Romania ,dar daca sunt japoneze e o garantie a calitatii.Eu aici nu folosec fire fluorocarbon americane sau germane ci numai japoneze.

Sarbatori fericite,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 06:48 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Pachet scrie:
Mortii lui de fluorocarbon ca scump mai e .Eu dau cate 41 ron pe 30 metri...Tot Trabucco dar ... :oops: de 0,40 ca altfel nu bune botu de loc... :oops:


Eu nu prea inteleg despre ce vorbiti.....
O rola de 150 m Spro Vision pentru 15 lei vi se pare chiar scump?
La ce folosesti de 0,40????

La crap cele groase in mod sigur sunt mai scumpe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 07:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
kiske13 scrie:
Pachet scrie:
Mortii lui de fluorocarbon ca scump mai e .Eu dau cate 41 ron pe 30 metri...Tot Trabucco dar ... :oops: de 0,40 ca altfel nu bune botu de loc... :oops:


Eu nu prea inteleg despre ce vorbiti.....
O rola de 150 m Spro Vision pentru 15 lei vi se pare chiar scump?
La ce folosesti de 0,40????

La crap cele groase in mod sigur sunt mai scumpe.


Vara pune botu la aproape orice fir (inaintas ); din noiembrie pana in prohibitie trebuie fluorocarbon .Cand pescuiesti pe 5 metri patrati , intre copaci scufundati cu principal care tine ( scrie pe rola ) peste 20kg ,cu crap peste 5 kg nu dai cu inaintas de 0,12 -0,20 care tine 2-3kg .Nu esti pe balta sa faci dril ... ;)

http://www.magazinulupeste.ro/fire/fir- ... o-30m.html

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 08:46 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Pestele tinta este scobarul asa ca nu-mi trebuie 0.4 grosime ci undeva intre 0.07 - 0.12.
Si cum dimensiuni sub 0.10 sunt greu de gasit, si nu se merita sa dau comanda pentru o rola ce costa 30 roni si transportul sa fie 20, prefer sa cer 0.12 ,mai des intalnit pe magazinele online,
Ca si la magazinele astea nu gasesti sa iei tot dintr-un loc, la Fisela au unele produse la Totalfising altele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 08:56 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
rcorbu scrie:
Pestele tinta este scobarul asa ca nu-mi trebuie 0.4 grosime ci undeva intre 0.07 - 0.12.
Si cum dimensiuni sub 0.10 sunt greu de gasit, si nu se merita sa dau comanda pentru o rola ce costa 30 roni si transportul sa fie 20, prefer sa cer 0.12 ,mai des intalnit pe magazinele online,
Ca si la magazinele astea nu gasesti sa iei tot dintr-un loc, la Fisela au unele produse la Totalfising altele.


Din Spro-ul amintit este de 0.8 si 0.10. 15 lei rola la fishline.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FIR FLUOROCARBON
MesajScris: 04 Apr 2012, 12:42 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Grosimi sub 0.10 am vazut la "fisela" firma Drennan, din cate stiu ar fi o firma buna dar nu prea am auzit pe nimeni sa foloseasca inca, sau sunt aparitii noi si sunt in curs de testare.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.024s | 11 Queries | GZIP : Off ]