Pescuit Stationar

Acum este 19 Mai 2024, 07:14

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 13 Dec 2009, 21:38 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
alintudose scrie:
Energiile - de la alimentatia sanatoasa , eco. ;)
Despre Revista , nu inteleg ce astepti? Ce management?Nu ti-ai gasit locul?Nu vom scoate nici o revista , vom incerca sa colaboram cu una scoasa gata. Tu nu vrei?
Despre capra vecinului , aici poti sa-ti spui parerea personala fara a fi sters , fara a fi minimalizat.Eu nu aveam treaba cu saracuta capra amarata , ci cu vecinul! :lol:
Insa orice concept la un moment dat ori e intrerupt voit ori se impotmoleste in propriile neajunsuri.
Nu de un concept este vorba , ci de ego-uri care erau din ce in ce mai greu de hranit.
Dar , despre morti - numai de bine.Fie-le arhiva usoara! :mrgreen:
Insa tie nu vad de ce sa nu iti urez bine ai venit aici si Sarbatori Fericite.
Nu vrei sa incerci sa faci cate un articol pentru alte reviste? Mai astepti pana in 2010 sa te hotarasti?

Oricum , parerea ta este a ta si o respectam , insa ... atat. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 07:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
bogdanleu scrie:
... Acelasi staff va scoate pe piata foarte curand, o revista mult mai buna, pentru ca toate criticile pe care le aduc cititorii nu pot fi decat constructive in masura in care ne pastram cu totii decenta. ...........

parerea dumitale nu poate fi decat respectata, insa e gresita. o revista mult mai buna? ce i-a oprit sa o scoata din ce in ce mai buna pana acum? daca i-a impiedicat cineva e rau, daca n-au vrut, e foarte rau, daca n-au stiut, iar e rau. au pastrat subiecte la saltea, pentru noua revista? scandalos!
daca sunteti curios, puteti citi, mai mult pe sectiunea de feedback, ce am scris eu si ce am laudat si ce am considerat gresit. si am fost foarte decent si n-am fost bagat in seama.
i-am sugerat domnului Secosan un articol , in colaborare cu altii( Teodor Buliga si altii) despre cum sa ne alegem locul de pescuit, un loc de pescuit care sa ne permita mai mult sa prindem peste si mai putin sa dam bine in poza sau sa fim in vazul lumii cand scoatem pestele din minciog. ideea mi-a venit ce la articolele despre localizarea crapului in dunare ale domnului Buliga. o asemenea idee de articol in mod sigur ar fi avut o priza nemaipomenita la cititori si s-ar fi putut scoate o serie lunga de articole.
stiti ce raspuns am primit ? " ce vrei tu e simtul apei" . socant! m-a scarbit atat de mult raspunsul ca n-am mai intrebat daca este in posesia acestui simt, si daca da, daca vrea sa-l imparta cu noi. pentru ca raspunsul ar fi fost NU. ori nu are respectivul" simt, ori nu e dispus sa " dea din casa" . ambele variante sunt dezonorante pentru el, cel care pozeaza in "guru " al pescuitului romanesc.
sunt de parere ca noua revista nu are cum sa fie mai buna, daca scriu aceeasi oameni, din moment ce nu au fost in stare sa faca fata in vechiul format. daca puteau sa o faca mai buna si n-au facut-o,daca a depins doar de ei, inseamna ca si-au batut joc de cititori. ceea ce e grav.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 08:02 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2009, 11:07
Mesaje: 48
Despre pescuit scriu in fiecare saptamana in REPLICA / un saptamanal din Hunedoara / www.replicahd.ro Pe langa asta mai scriu si la AVP si www.energofish.ro Nu e vorba ca nu-mi gasesc locul :D , chiar am increderea ca voi avea pe viitor o colaborare buna cu staff-ul noii reviste iar pt acest lucru desigur vom avea nevoie implicit de colaborarea dvs a tuturor, consultari in permanenta si schimb sustinut de informatii. Nu ma intereseaza neintelegerile care au dus la prabusirea fostei reviste si pentru faptul ca nu am avut niciodata vreo pretentie exagerata din partea bucurestenilor. E treaba lor cum gestioneaza revista, e adevarat ca au avut multe povesti in ultima vreme, insa per ansamblu imi mentin opinia ca era o revista foarte frumoasa si consistenta, editata de niste profesionisti atat in plan jurnalistic cat si in pescuit. Pot sa spun ca am o relatie buna cu Malin Musatescu si am incredere ca vor continua cu un produs ok. Vom vedea ce va urma si sper ca vom contribui cu totii atat cat este cazul.
Inteleg perfect care sunt nemultumirile legate de continut, si eu am avut propriile frustrari insa s-a dorit o revista care sa inglobeze mai toate informatiile posibile despre pescuit, toate stilurile si multe povesti. Probabil s-a gresit in abordarea prea interesata a povestilor, iar cel mai elocvent exemplu este almanahul de anul trecut, in care pe langa povestile lu Vijelie si alte asemenea literaturi nu prea am vazut tehnica iar acest lucru a fost sanctionat pe forum. Din cate am discutat cu Malin, noul format va fi mult mai orientat spre tehnica iar formatul cel mai ok ar fi cel impus de Declic Peche, fireste nu doar despre stationar, insa chiar se lucreaza la orientarea spre tehnica - cu scheme, poze etc explicite, detaliate. La capitolul tehnica, negresit va trebui sa ne consultam in permanentza si sper ca intr-un final sa avem o revista exact asa cum ne-o dorim.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 08:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Motive pentru care redactia AVP ar trebui sa se lase de articole de pescuit si sa se apuce de altceva (veterinari, de ex.?):

1. Nu au sponzorizat nici o echipa/concurs de stationar, desi cea mai mare cifra de afaceri este in domeniul asta.
2. Nu au organizat niciun concurs de stationar, nici in colaborare.
3. Multe din articolele Dl. Secosan sunt facute pe baza telefoanelor date si, de multe ori, nici nu a catadicsit sa asiste la concursurile mari din tara.
4. Lipsa de echidistanta fata de diversele asociatii (inclusiv AJVPS) - frustrari diverse.
5. Cenzurari si jigniri repetate aduse pe forumul de pescuit membrilor acestor forum/cititorilor.
6. Articole cu si despre farmecul braconajului.
7. Articole despre spining tehnicizate si lipsite de fond - la fel si cartea. Cred ca mai usor il citeam pe Patapievici ... :)
8. Topuri/descrieri de articole pescuit subiective. Lipsa furnizori importanti - explicatii: Nu sponzorizeaza revista! :oops:
9. Pret ridicat.
10. Articole despre pescuit puerile, sterile si subiective (vezi Secosan si Malin).

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 10:01 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2009, 11:07
Mesaje: 48
Domnule Glukas, aveti dreptate in cele mai multe privinte insa la ultimul punct am cateva obiectii. Articole "puerile, sterile...etc" ale lui Malin si Secosan, mi se pare cel putin deplasata observatia. Secosan a dat literaturii de specialitate prima carte despre stationar din Romania cu adevarat importanta si scrisa impecabil, o munca extraordinara pt care acest om merita toata aprecierea noastra. De asemenea articolele pe care le semneaza, de cele mai multe ori sunt pt mine cel putin, o reala incantare, iar din punct de vedere al continutului tehnic sunt de-a dreptul savuroase. La fel pot sa spun si despre domnul Malin care a scos Odiseea Pescarului Digital, o lucrare temeinic documentata si realmente o valoare in peisajul publicistic atat din punct de vedere al informatiilor deosebit de pretioase pe care le afiseaza in carte cat si din punct de vedere scriitoricesc. Intr-o alta ordine de idei, demersurile pe care acesti oameni le-au dus pentru promovarea unor valori absolut decente in pescuitul din Romania sunt incontestabile. De aceea nu inteleg cum de va permiteti sa aruncati astfel de atacuri asupra celor doi, pentru ca nu am auzit de dvs nici ca scriitor, nici ca organizator, promotor or somethin, so aveti pareri pertinente dar si deplasate. Mai stiu ca in Romania toti se pricep la toate, insa practica si realitatea acestor zile ne demonstreaza constant ca nu e chiar asa. Din punctul meu de vedere pescarii buni trebuie sa pescuiasca, managerii sa menegiuiasca, realizatorii de emisiuni sa realizeze emisiuni, sponsorii sa invarteasca lovelele, redactorii sa scrie articole bune si rele, etc. Faptul ca suntem talentati si multidisciplinar dezvoltati e un plus calitativ la tot efortul comun insa acest lucru nu ne ofera neaparat dreptul de a arunca cu cacat si de a combate orice, mai degraba fac un indemn spre investirea acestor energii in scopuri constructive. Fac din nou o paranteza si va spun ca nu va avea niciodata consistenta echipa nationala de stationar si nici campionatele cum or fi ele, si nici chiar competitiile private, daca se vor ocupa in continuare de tot doar atoatestiutorii. O dovada clara in acest sens sunt si rezultatele noastre pe plan international, suntem buni cu totii la noi in tara iar cand iesim afara ne facem de ras. Spinerii au dezvoltat un sistem foarte functional care iata da rezultate, poate si pentru faptul ca printre ei se afla oameni usor mai calitativi decat in stationar.....ia intrebati-va? In stationar avem in acest moment multe discutii absolut neconcrete despre orice, avem cateva gasti de oameni cu bani care fac una si alta si avem dezordine totala in ce priveste o viziune strategica liniara. Nu pot sa cred ca in continuare persistam in erori si alegem doar calea combatantilor esuati din start, in ce priveste organizarea echipelor reprezentative si a pescarilor care ne reprezinta. Revenind la revista, eu inteleg ca stationaristii au o problema, cu siguranta mai multe, insa v-as sugera sa pastram proportiile, pentru ca revista Aventuri la Pescuit a deschis nebanuite cai in pescuitul de la noi. Desigur ca nu au reusit sa multumeasca pe toata lumea insa acest lucru poate fi cu usurinta remediat, nu sunt lucruri care se schimba de pe o zi pe alta. Inteleg si aversiunea pe care o aveti fata de anumite personaje, pentru faptul ca nu au lasat ca lucrurile sa scape de sub control din punct de vedere al gestionarii forumului AVP care la un moment dat a devenit o adevarata parodie in care se muscau de cur mai toti. Va salut initiativa de a organiza un nou forum de discutii dar in care as vrea sa particip in conditii civilizate si daca este posibil, chiar cu solutii si idei constructive prin care realmente sa schimbam ceva in bine. Chiar nu am energie sa ma cert, ma plictisesc prostiile, lucrurile marunte, inversunarile demente etc si pt faptul ca am parte de astfel de situatii aproape zilnic. Schimbarea de mentalitati inseamna in primul rand un efort de a intelege lumea in felul acesta, conciliant, debarasat de intrigi complotiste si avand o viziune absolut constructiva in tot ce facem. Imi mentin in continuare pozitia vizavi de scandalul Cupa Maros Mix Romania si ii iau in continuare apararea lui Adi Sebesten pe care il consider un pionier in ce priveste fenomenul competitional din tara noastra si fara nicio exagerare, il apreciez foarte mult. De asemenea fac un apel catre dvs de a-i accepta pe toti cei implicati in pescuit, fara retineri si fara exceptii, pentru ca doar in felul acesta vom avea progres, conlucrand si gandind impreuna solutii concrete pentru rezolvarea diferitelor probleme. Ma bucur nespus pt Adi Petrisor care iata face ceva concret, un lucru extraordinar, atat cu dvd-urile cat si cu emisiunile pe care le urmaresc cu maximum interes. Cred ca ne da tuturor un bun exemplu despre faptul ca putem cu totii sa contribuim concret la progres. In acelasi timp ma dau de ceasul mortii cand va vad cum gestionati de prost situatia echipei nationale de pescuit stationar si cum nu reusiti sa gasiti solutii pentru implementarea unui sistem competitional profesional si competitiv. Intelegeti o data pentru totdeauna ca tot ce faceti nu faceti ca sa le demonstrati altora de ce sunteti in stare, cu totii suntem buni la ceva si amatori in altceva, insa cu totii avem aceeasi mare pasiune si ne doare ca nu avem si noi un pescuit civilizat in Romania. Poate ar trebui sa lasam la o parte adversitatile iar revenind la subiectul revistei, cred ca s-a incheiat o epoca si fara indoiala va incepe una noua in care si stationarul (printre altele si stilul meu preferat), va avea foarte mult de castigat. Asta desigur daca avem cu totii acelasi obiectiv, de a dezvolta ce putem dezvolta. Restul e balast.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 15:48 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Bogdane , in primul rind iti spun bine ai venit printre noi si la cit mai multe postari!!
In al doilea rind , legat de comentariile tale , pot sa-ti spun ca , intr-un fel , joci rolul "avocatului deavolului" :D :D :D ...si ai inteles gresit ca lumea ar avea ceva cu revista in sine indiferent cum se cheama ea sau se va chema. Problema se pune cind vine vorba despre credibilitatea celor care scriu acolo , care nu pot sa-si tina in friu frustarile personale , nu pot sa renunte la aroganta de atotstiutor in tot ce fac si ce scriu . Pentru ei conteaza parerile a doi trei pescari , pentru care fac cultul personalitatii , iar pe restul ii arunca in derizoriu catalogindu-i a fii ..."si altii" , lucru care pentru un jurnalist in domeniu este inadmisibil . Pentru a fii credibil ai doua variante :
1.Sa fii in stand si sa demonstrezi ca esti bun , ceea ce nu s-a intimplat nici pe departe , ci mai mult , nu sint putine concursurile la care a participat doar prima mansa pentru ca la a doua nu a mai venit datorita penibilului , lucru pe care nici unul dintre noi nu l-am facut ci mai mult , ne-am asumat cu bune si cu rele toate rezultatele obtinute . Ce s-ar fii intimplat daca toti cei care am clacat prima mansa nu ne-am mai fii prezentat la a doua , cum eram catalogatii de ceilati concurenti ????? ...nu se numeste sfidare treaba asta ???? E greu sa scrii despre un fenomen , fie el si pescuit , daca nu esti in mijlocul lui sau nu faci parte din el cel putin.
2.Nu trebuie sa fii un pescar bun ca sa fii un jurnalist de specialitate bun , asta ar fii o a doua varianta pentru a fii credibil , dar asta este o stare de fapt , de multe ori greu de "inghitit" si de asumat . Poti excela in jurnalism fara a excela in pescuit , cu conditia de a fii obiectiv in ceea ce priveste toti concurentii /pescarii fara a tine cont de "afinitatile" personale , cladite pe baza de pupincurism , sau de avantaje publicitare in revista .Respectul cititorului si implicit in cazul nostru a pescarului nu ai decit o sansa ...sa ti-l cistigi , nu poti sa ti-l impui sub nici o forma .Ca o simpla dovada credibilitatii noastre , a celor huliti de Secosan , ia in considerare si acest forum care l-am infiintat din pura pasiune fara nici un fel de pretentii , doar pentru a putea discuta liber , fara a fii moderati de atotstiutori , si uita-te un pic pe lista userilor si spune-mi daca , crezi ca cineva s-a logat aici cu forta sau am luat pe cineva cu japca de pe celalalt forum ????? ..sau daca cumva consideri ca aici nu sint pescari reprezentativi pentru pescuitul stationat romanesc ????? ....si atunci se impune intrebarea cine are probleme de credibilitate ?????
De multe ori , inainte de concursuri , mi se cereau sfaturi legate de acel concurs , in care concuram si eu , si aveam doua variante : sa dau sfaturi corecte si lumea sa vada ca acestea dau rezultate si sa devin credibil in fata pescarilor , cistigindu-le respectul sau sa spun banalitati , generalitati , ca sa-mi asigur pozitia de invingator . Am preferat sa spun tot ce stiam mai bun de facut in acel caz chiar daca ma dezavantaja in competitie si poate de multe ori am pierdut din acesta cauza , dar am cistigat pe de alta parte ...cea a credibilitatii si respectului oamenilor.
Legat de problema Sebestain , cred ca ai vazut atitudinea noastra impaciuitoare la adresa lui , faptul ca am inceput sa comcuram din nou la concursurile organizate de Adi . Noi , eu , am tras un semnal de alarma la momentul respectiv , si nu voi ezita sa nu o fac daca lucrurile se repeta , in sensul ca nu partea materiala a concursurilor ne deranjeaza ci MINCIUNA . Am aratat ca putem pescuii si fara premii (ex cupa lui Nutzu de la Timisoara) cu conditia sa stim asta de la inceput .
In rest , numai e bine si sa ne vedem sanatosi ;) ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 18:01 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nu-l amestecati pe Sebestein cu Revista. El a fost tras de urechi pentru alte pacate , pe care le-a indreptat. Adica a fost "un sut in cur , un pas inainte".
Drept pentru care , eu ma inscriu de acum la editia 2010 Maros Mix , cu conditia sa nu se suprapuna cu alt concurs. ;)
Si probabil asa vor proceda si alti concurenti.
Dar ALP... totusi , propun sa inchidem aici subiectul. Sa scoata o revista buna , onesta si curata. Poate iarna le va fi un sfetnic bun. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 14 Dec 2009, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
alintudose scrie:
Nu-l amestecati pe Sebestein cu Revista. El a fost tras de urechi pentru alte pacate , pe care le-a indreptat. Adica a fost "un sut in cur , un pas inainte".
Drept pentru care , eu ma inscriu de acum la editia 2010 Maros Mix , cu conditia sa nu se suprapuna cu alt concurs. ;)
Si probabil asa vor proceda si alti concurenti.
Dar ALP... totusi , propun sa inchidem aici subiectul. Sa scoata o revista buna , onesta si curata. Poate iarna le va fi un sfetnic bun. ;)


la culcare cu tine rama ofilita ce esti......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 15 Dec 2009, 01:14 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
@Bogdanleul.... :shock: :shock: :shock: Fine speech,now what do we do :?: :?: :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Redactia revistei Aventuri La Pescuit a demisionat in bloc..
MesajScris: 15 Dec 2009, 20:11 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
sorin renato scrie:
...ce i-a oprit sa o scoata din ce in ce mai buna pana acum?

Am putut sa constat la multe publicatii ca mai intotdeauna inceputurile au fost bune (am destule exemple). Initia redactorii s-au mobilizat sa scoata pe piata produse vandabile. Ca apoi sa scada stacheta; a urmat delasarea, rutina.

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.019s | 10 Queries | GZIP : Off ]