Pescuit Stationar

Acum este 30 Sep 2024, 05:31

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 21:32 
Neconectat

Membru din: 10 Dec 2011, 11:50
Mesaje: 28
1.000.000de,like-uri :D :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 22:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
Domnu Scurtu mulți au pus botul ca e sas, și eu cunosc sașii, dar asta e mai rău ca romanii! Sibiul este orașul cu cele mai mari datorii! După tunul cu capitala europeana nu sa mai intamplat nimic bun în oraș! Cei care pomenesc de schimbare sunt cel puțin naivi! Schimbare în rău!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 22:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Nea Jeane, tot respectul dar esti departe de tara si de realitatile ei... in primul rand ii cunosc extrem de bine pe sasi: bunica-mea (nu de sange, ca aia a murit tanara saraca) a fost nemtoaica cu pension facut la Viena..n-am nimic cu oamenii astia: sunt muncitori si cinstiti!... dar treaba e mult mai incalcita decat crezi matale..
In primul rand ce stii mata despre Oltenia, cand ai pus ultima data piciorul acolo?...chiar ti se pare ca aia din Ardeal o duc de mii de ori mai bine decat oltenii??... Hai sa fim seriosi!..Oltenii traiesc din 200 de euro pe luna si ardelenii din 220... ti se pare o mare scofala??? Mizeria in Romania e la fel peste tot, tot romanul isi cumpara haine de la second!!! singura diferenta e ca oltenii isi cumpara si chilotii de la second pe cand ardelenii si-i cumpara noi!!..

Iar Yohannis asta nu e decat o tactica electorala... au profitat unii de respectul pentru nemti si sentimentele filo-germane ale unei natii (dupa ce in ultimii 60 de ani ne-au regulat pe rand si rusii, si francezii si americanii...) ..ca sa se infiga in putere!!

Daca nu-l bagau pe Yohannis in fata cine crezi ca mai vota mafia PDL-ului???... Nu uita ca acum 6 luni de zile Yohannis era cel mai mare dusman al PDL-ului iar acuma sunt frati buni!!

Iar asfaltatul de strazi prin orase a fost singura cale ca se se mai fure ceva...daca nu faci proiecte n-ai de unde fura!... Ia uita-te de curiozitate ce datorii au municipalitatile Romaniei... facute din parcari si fantani arteziene, ca fabrici n-a facut nimeni....nici in 300 de ani nu le platim!!...
De unde o sa se adune banii ( si ar trebui cam repede ca din 2015 ar trebui sa se inceapa platile!!) nu pot sa-mi imaginez...e drept ca exista niste tentative locale ( ca de exemplu mie imi cere primaria o extra taxa de 4000 de euro ca sa-mi dea voie sa-mi fac casa in zona zero a orasului!!) de jefuire a alora care mai au ceva bani.... dar astia sunt si putini si fara dorinta de a contribui la umplutul sacului din care s-a tot furat!!!

Cum ziceam mai inainte: aia care nu platesc taxe in tara ar trebui sa-i lase pe aia care sufera sa-si croiasca viitorul cum cred ei ca e mai bine... cel putin eu asa am judecat! Si eu mi-am pus abtibild cu Romania pe masina din Ghana dar tot roman la fara-frecventa sunt! E usor sa fluturi steagul cand te uiti la circul din Romania la televizor... si cu totul altceva cand stai in tara si dai cu nasul in cacat zi-de-zi!!

Cat despre Yohannis o sa vedem ce-o sa faca...bine-ar fi sa faca ceva dar nu e decat un pion intr-un sistem care a dus tara de rapa!..iar despre limba lui romana, sa fim seriosi: e exact ca engleza lui Basescu!! :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 19 Noi 2014, 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Uszkay Istvan scrie:
Nutzu a zis:
Citat:
Pula. Si monarhia poate fi o laba trista daca sacalii fura. Luati exemplu la monarhia Spaniei. Sunt in cap economic iar acu vre-o 2 saptamani au fost arestati vre-o 50 de politicieni pentru mita si alte cazuri de coruptie. Trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca daca ai monarhie ai rezolvat totul.

Spania chiar e un caz izolat Nutzule, un caz cu care tu esti mai la curent, ca ai lucrat acolo, dar de ce nu dai ca exemplu monarhiile din tarile nordice (Suedia, Norvegia, Danemarca, etc.) unde nivelul de trai este cel mai ridicat din Europa :?: :idea:



...e simplu, nu sunt latini. De aia nu fura, ca au alta mentalitate, nu pentru ca sunt monarhie.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 20 Noi 2014, 00:09 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2013, 18:01
Mesaje: 194
Poiana Doru scrie:
Domnu Scurtu mulți au pus botul ca e sas, și eu cunosc sașii, dar asta e mai rău ca romanii! Sibiul este orașul cu cele mai mari datorii! După tunul cu capitala europeana nu sa mai intamplat nimic bun în oraș! Cei care pomenesc de schimbare sunt cel puțin naivi! Schimbare în rău!

Daca-i asa de ce l-au votat Sibienii?
http://www.voceatransilvaniei.ro/rezult ... 014-sibiu/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 20 Noi 2014, 07:36 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Uszkay Istvan scrie:
Spania chiar e un caz izolat Nutzule, un caz cu care tu esti mai la curent, ca ai lucrat acolo, dar de ce nu dai ca exemplu monarhiile din tarile nordice (Suedia, Norvegia, Danemarca, etc.) unde nivelul de trai este cel mai ridicat din Europa :?: :idea:


De 20 de ani tot vorbim de monarhie si cum am vrea sa traim ca in tarile nordice, ete nu se poate !
Monarhia nu o sa vina prea curand, de fapt este aproape inexistenta in viata politica romaneasca, iar pana sa convinga populatia si actuala clasa politica sa schimbe constitutia, si sa pregateasca o linie monarhica, va mai trece muuuuult timp, si nici nu se doreste.
Iar sa traim ca in tarile nordice, hai sa fim realisti, suntem in balcani cu defectele si calitatile noastre si asta este, noi nu vom fi ca ei si nici ei ca noi, cine spera la asa ceva viseaza frumos, dar ar fi timpul sa se trezeasca.
Si sa nu uitam ca multi nu au votat pentru Iohannis ci contra lui Ponta si a PSD-ului, care pana acum a cam avut o politica foarte slaba in raport cu asteptarile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 20 Noi 2014, 08:05 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
se schimba un dreaq :lol: preocuparea celor noi veniti e in primul rand sa schimbe cat mai repede guvernul 8-) acu vreau ei ciolanul :P si pe urma vad ei ce fac...
o parte din cei care au votat cu Iohannis n-au vrut sa mai vada psd-isti (aka Iliescu) la putere !
Si totusi Iohannis vorbeste bine romaneste si leaga cuvintele (nu cum zicea Truia), sunt alti politiceni (romanasi 100 %) care habar n-au de limba romana !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 20 Noi 2014, 09:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Cornel scrie:
..... sunt alti politiceni (romanasi 100 %) care habar n-au de limba romana !


Totul se petrece in limitele "normalului" .... nimic care sa ne surprinda: se estimeaza ca 97% dintre romani nu stapanesc corect limba romana.... mai detaliat: 80% fac erori grosiere de acorduri sau de ortoepie, 85% fac erori grosiere de ortografie, 90% fac erori mai subtile ("odata- o data", "acelasi - acelas" etc).... 97% fac erori care au devenit mai comune decat forma corecta ("delicvent- delincvent".... ).... Asta ca sa nu mai punem la socoteala ca numai 20% dintre romani cunosc si utilizeaza mai mult de 30% din cuvintele inscrise in DEX....
Asa ca de ce ar fi politicienii altceva decat restul lumii.... pana la urma sunt alesi de noi (din diverse motive),deci ne reprezinta!

Asta tine mai mult de educatie decat de abilitatile intelectuale ale individului. SI daca tot am ajuns aici: exista studii stiintifice privind repartizarea in masa populatiei a gradului de inteligenta.... un fel de clopot al lui Gauss .... care bineinteles ca variaza de la o populatie la alta: oligofrenii si geniile sunt cei mai putini, grosul (cum era de asteptat) sunt cei cu inteligenta medie. In general numai 6-10% dintr-o populatie sunt cei cu inteligenta superioara.

Ce are asta cu alegerile?.... pai ma gandesc ca talentul de a reusi e acela de a folosi la maxim aceste 6-10 procente, nu neaparat ca lideri dar macar ca si consilieri ai liderilor. Si aci e buba: n-am vazut vreun politician in Romania care sa nu se creada cel mai destept!....

Sa fim optimisti si sa speram pentru mai bine.... avem experienta in asa ceva: tot speram c-o sa fie bine de pe vremea lui Burebista... si canci!!...cel putin pana acum! ....

Macar daca-ar merge pestele la vara!! :cry: :cry:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 20 Noi 2014, 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Am citit intr-un ziar local o propaganda politica, o epistola a lui Antonescu scrisa pentru Ponta.

Prin ea, Antonescu ii reprosa lui Ponta, asa pentru vulg, ca e mincinos. Aici nimic nou, pentru mine toti sunt mincinosi, e doar demogogie politica.

Ceea ce devine interesant, este ca Antonescu trecea la un caz concret, si anume ii reprosa lui Ponta ca a fost mintit cu privire la reactiile externe. Mai exact, Ponta l-ar fi mintit pe Antonescu ca are suportul 100% extern, ba chiar se cere fara echivoc debarcarea lui Basescu de catre Merkel, Barosso etc. Ei, aici se afla chintesenta democratiei autohtone, dezvaluirea atitudinii "marilor puteri" fata de votantii romani precum si pozitia umila a politicienilor romani fata de noua "Inalta Poarta".

Nutzu, naivi sunt cei care mai cred ca americanii, UE, Germania ne vor binele, asa altruist si fara interese economice.

Iti pot da exemplu de o o monarhie absoluta (Arabia Saudita) unde am fost si unde din veniturile din zacaminte se plateste o renta fiecarui cetatean, sau de o monarhie moderna, Norvegia, unde se intampla acelasi lucru.

Iti mai pot da exemplu cu monarhia britanica, unde, in cazul unor derapaje masive ale parlamentului sau guvernului, regina are drept de veto si unde in continuare prim ministrul da raportul reginei.

Mai imagineaza o coabitare a unui rege roman cu Iliescu sa Basescu... sau macar o alaturare...

Citeste istoria, cum s-a format Romania si statul modern roman sub monarhie. Cum Carol I si Ferdinand au fost mai patrioti decat reprezentatii partidelor politice. Cum au luptat cu marile puteri de atunci pentru interesele Romaniei si ce conditii absurde cereau occidentalii pentru independenta Romaniei. Noroc ca si in viata civila de atunci mai existau si un Caragiale, Rebreanu sau Eminescu. Citeste si scrierile acestora, dar nu alea publicate de comunisti. Acum avem Antena 3 sau B1TV. Sau diversi "intelectuali" mercenari.

DNA-ul a facut campanie politica, buna. Insa asa au venit si comunistii la putere si bourul roman a aplaudat trimiterea la inchisoare sau in fata plutonului de executie a nenumarati "hoti". A nu se intelege ca ii simpatizez pe invinuitii actuali, insa cam unilaterala actiunea asta DNA.

Dupa revolutie, a fost un fel de anarhie economica in care s-au permis multe si fiecare a facut ce a vrut. S-a vrut, probabil, creearea unui capital romanesc autohton. Sa verifici acum cum s-au facut averile in 1989-1989 e un proces cu mari semne de intrebare. Probabil ca, in cazul in care s-ar face o justitie dreapta, ar trebuie toti privatii din perioada aia arestati... Insa pe aceleasi considerente, americanii trebuiau sa ii aresteze pe Rockefeller, Morgan, Edinson si mai toti capitalistii care au format USA. Mai stiu inainte de a pedepsi trebuie sa fii ferm in a transmite ce nu se permite. Altfel, nu te deosebesti de Stalin.


Eu unul stiu si vad ca se face o epurare a privatilor romani, a fabricilor romanesti. Lactatele sunt Danone sau Mueller, carnea Campofrio sau Reinnert, benzina e OMW, hypermarketurile sunt nemtesti sau frantuzesti, legumele si fructele sunt import Turcia, faina Ungaria, prazul e de Germania, pepenii de Italia etc.

Vor ramane in Romania Lohn-ul, sclavii pe plantatie si arendasii de sclavi (ca stapanii sunt altundeva). Elita fuge care incotro. Insa sclavii isi voteaza arendasii si se lasa biciuti cu zambetul de constiinta civica.

Istoria si politica e mai dificila decat un meci de fotbal. Si e mare lucru cand nu cunosti si nu intelegi mai bine sa taci. Sau sa stai acasa. Lasa-i pe cei care inteleg sa mearga la vot. :) Asa ca, LIKE TRUIA!

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avem presedinte. Oare ce o fi?
MesajScris: 20 Noi 2014, 10:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
ANTIFANE scrie:
Poiana Doru scrie:
Domnu Scurtu mulți au pus botul ca e sas, și eu cunosc sașii, dar asta e mai rău ca romanii! Sibiul este orașul cu cele mai mari datorii! După tunul cu capitala europeana nu sa mai intamplat nimic bun în oraș! Cei care pomenesc de schimbare sunt cel puțin naivi! Schimbare în rău!

Daca-i asa de ce l-au votat Sibienii?
http://www.voceatransilvaniei.ro/rezult ... 014-sibiu/

Pt ca au pus botul la capitala europeana, trebuia sa avem lingouri de aur pe jos la ce buget a avut! Pe oameni nu ii interesează aceste informații lor li se pare ca arata bine! Sibienii de la revoluție încoace au votat totdeauna răul cel mare! Se documentează de pe Facebook.. Si se lasă prostiți...si că-ți bani au dat acl cel puțin la studenții 30-50 lei... 20000 de mii de oameni aduși cu autocarul la Sibiu ca nu aveau scorul dorit.. Naiv popor!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.224s | 12 Queries | GZIP : Off ]